web tasarım programı önerisi

Başlatan Fidel, 07 Nisan 2010 - 18:36:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Fidel

Merhaba,

İnternet sayfasını beğenmediğim dost bir yayınevi için yeni bir sayfa hazırlamak istiyorum(bitirince yayınevine önereceğim, sevabına). Bunun için hem hazırlaması/yönetmesi görece kolay hem de görsel olarak zengin bir içerik oluşturmayı düşünüyorum. Ancak web tasarımından hiç anlamıyorum.

Sonuçta yayınevi sitelerinde hangi özellikler olduğu yaklaşık olarak malumdur. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

garafatma

Aslında bu iş için hazır css, flash, wordpress temalar mevcut. Yani sıfırdan yapmak yerine, düzenleme yoluyla gidilebilir. Ancak hiç web sitesi yapmadıysan, en azından HTML öğrenmek gerek. Yani biraz aşina olmak lazım.

Görsel olarak hazırlanacak bir program önerisi ise, ben bulamadım diyebilirim.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

Fidel

Şu an drupal'ı inceliyorum. Drupal ile site yapan var mı?

heartsmagic

Sıfırdan bu işi yapmak cidden zor olur. Zira günümüzde web tasarımı için bir tane şey bilmek yetmiyor. HTML,PHP,CSS ve hatta resim düzenleme gibi işleri öğrenip harmanlamak gerekiyor. Vaktim çok dersen hem kendini geliştirir hem de ortaya güzel şeyler çıkarabilirsin.

Fakat diğer tarafa yöneleceksen sana lazım olan şey bir içerik yönetim sistemi. Bahsini ettiğin Drupal veya Joomla gibi. Fakat, bunlar zaman zaman güncellenir ve birisi ilgilenmezse sonucu kötü olabilir. Ayrıca hazır sistemler olduğu için açığı gediği çabuk öğrenilir, böylece tehdit unsuru kapıdan hiç ayrılmaz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: Fidel - 07 Nisan 2010 - 18:36:45
hem de görsel olarak zengin bir içerik oluşturmayı düşünüyorum. Ancak web tasarımından hiç anlamıyorum.
Eclipse'i indirip deneme amaçlı bir başlangıç yapabilirsin.   :)

btermeli

Quanta  Plus depolarda mevcut, hem kod hem gorsel olarak geliştirme seçenekleri var.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

esergen

tefoski

- Seamonkey,Mozilla gurubunca geliştirilen,
- web tarayıcı,html editörü ve e-posta istemcisi programlarını içeren,
- ücretsiz Türkçe bir özgür yazılım pakedidir.
Web sayfalarınızı kendiniz yapmak isterseniz ;
Yeni başlayanlar için Seamonkey .html editörü
kolay,kullanışlı,işlevsel ve en uygun olanıdır.

http://wiki.pardus-linux.org/index.php/Programlar:Seamonkey

2.04 Son sürümü ubuntu deposundan yüklenir...

esenlikler
BirDost

Alquimista

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Nisan 2010 - 00:53:32
Sıfırdan bu işi yapmak cidden zor olur. Zira günümüzde web tasarımı için bir tane şey bilmek yetmiyor. HTML,PHP,CSS ve hatta resim düzenleme gibi işleri öğrenip harmanlamak gerekiyor. Vaktim çok dersen hem kendini geliştirir hem de ortaya güzel şeyler çıkarabilirsin.

Fakat diğer tarafa yöneleceksen sana lazım olan şey bir içerik yönetim sistemi. Bahsini ettiğin Drupal veya Joomla gibi. Fakat, bunlar zaman zaman güncellenir ve birisi ilgilenmezse sonucu kötü olabilir. Ayrıca hazır sistemler olduğu için açığı gediği çabuk öğrenilir, böylece tehdit unsuru kapıdan hiç ayrılmaz.

En mantıklı olan bir CMS (content management system - içerik yönetim sistemi) kurmak, çünkü yayınevi sitesi güncel olmalı. Bunun için ise sistem olarak Drupal'a hiç yanaşmamanı onun yerin Joomla kullanmanı öneririm. Hem modül ve bileşen zenginliği hem de çok daha esnek olduğu yüzden Drupal'den çok daha iyidir bence. Ama @heartsmagic'in söylediği de çok önemli bu sistemleri güncel tutman lazım aksi halde açıklar yüzünden sitende ciddi sorunlar yaşaman kuvvetle muhtemel.

Çok interaktif bir site olmasın, sürekli güncellenmesin ve hediye olarak en azından görsel ve hoş bir şeyler sunayım dersen o zaman grafik programlarına eğilmen lazım ki eğer web tasarıma sıfırdan başlayacaksan bu Joomla öğrenmekten çok çok daha fazla zaman alır.

Şöyle olabilir, bir Joomla üzerinde çalış bence görsel olarak bir şeyler çok rahat oluşturursun sonra ise bakın site budur ama bu siteyi takip etmeli güncellemelerine dikkat etmelisiniz diye uyarabilirsin. Joomla'yı biraz kurcala bence, aklına takılan yerlerde yardımcı olmaya çalışırım.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

Fidel

Öneriler için teşekkürler...
Drupal kurmuştum bilgisayara ama kullanmayı öğrenemeden kazara Karmic'i silince o da gitmişti. Joomla ve seamonkey'i deneyeceğim bir de...