(çözüldü) xubuntu kurdum yeniyim açamıyorum

Başlatan fsm, 07 Nisan 2010 - 16:45:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fsm

arkadaşlar ben ofisteki atıl durumdaki bir pc ye xubuntu kurdum 192 mb rem p3 500 bir sistem forumda karıştırdım biraz xubuntu önerilimiş böle bir pc için dün açtım internetten güncellemeleri falan istedi yaptım çok güzel interneti otamatik gördü ilk linux deneyimim olduğu için internete hemen bağlanabilmiş olmak çok hoşuma gitti dün epson lx-300+ nokta vuruşlu yazıcıyı göstermeye çalıştım beceremedim paralel porttan bağlı ama yeni yazıcı eklede paralel port yok 2 tane seri port bağlantı noktası gösteriyordu buğün uraşmak üzere kapatıp çıktım dün.

bu gün hiç açamıyorum :) ilk açılışta GRUB loading. yazısı çıkıyor 10 dakka falan bekliyor sonra error: no such partition grub rescue> yazısı çıkıyor dos komutları gibi komut ile mi çağırcam masa üstünü beceremedim bi türlü açılış dosyasını bulamıyor sanırım yeniden kurdum bozuldu diye hdd yeniden biçimlendirdim 40 gb hdd var içinde sadece linux var sda1 10 gb ayırdım mantıksal ayırma birimi / işaretini koydum sonra sda5 18 gb fat bölümü oluşturdum sda6 10 gb yine linux biçimi seçtim en sonda sda7 takas alanı içinde 2 gb yer ayırdım kurdum yeniden başlatın dedi ama yine aynı hatayı alıyorum bios ayarları ilemi ilgili sıkıntı var yada çok basit bi komut girerek masa üstünü çağırmalıyım beceremedim bugün akşama kadarda forum içersinde ve internet üzerinde araştırdım yazmadan bulurum belki diye yeni başlayanlar vs. bu konu varsa anlatıldıysa kusura bakmayın ben bulamadım.

ekran kartından kaynaklanıyordur cevabı ile konu çözülmüştür yardım eden arkadalara teşekkürler tekrar.

Hatti

Sizin sorununuz masaüstü ile ilgili değil. Xubuntu 9.10 mu kurdunuz? Kurulumu wubi ile mi yaptınız? Bios'a girip birşeleri değiştirdiniz mi?

Kurulum yaptığınız bilgisayarı canlı CD ile açıp uçbirimden aşağıdaki iki komutun çıktısını paylaşabilirseniz yardımcı olacak arakadaşlara kolaylık olur.
sudo fdisk -l
sudo blkid

heartsmagic

Bu son kurulan Xubuntu'da da Grub konsoluna mı düşüyor sistem?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

fsm

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Nisan 2010 - 00:08:18
Bu son kurulan Xubuntu'da da Grub konsoluna mı düşüyor sistem?

evet hocam ama olayi bir nebze olsun anladim sayilir bazen grub konsoluna dusuyor bazen yukarda korzer yanip sonuyor sonra normal acilmaya basliyor sansa yani :) bende nor mal acilma sayfasi gelene kadar ctrl alt delete ye basip tekrar baslatiyorum suan o pc den yaziyorum. varmi bunun kalici bir cozumu yoksa donanimla alakali ben ac kapat yaparak denicekmiyim hep bole.

birde  kurulumda klavye seceneklerinde tr altinda turk klavye bicimi kurt q falanlarda vardi onlari kurmamistim hic sadece tr sectim ama simdi I harfine basarak i yazabiliyorum i ye basinca ' bole bisi cikiyor klavya veya dil secenegi falan nasil eklerim ben buna tekrar bu soruyu bakmadim henuz forumnda incelerim gelci yada uygun baslik altinda yazayimmi bir daha

eribol

Sistem->Yönetim->Dil Ayarlarını biraz kurcalarsanız çözülür aslınd ama olmazsa da http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Nas%C4%B1l_Ubuntu%27da_T%C3%BCrk%C3%A7e_Dil,_Karakter_ve_Klavye_Sorunlar%C4%B1 adresinde açıklayıcı bilgiler mevcut.

fsm

Alıntı yapılan: eribol - 09 Nisan 2010 - 17:20:05
Sistem->Yönetim->Dil Ayarlarını biraz kurcalarsanız çözülür aslınd ama olmazsa da http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Nas%C4%B1l_Ubuntu%27da_T%C3%BCrk%C3%A7e_Dil,_Karakter_ve_Klavye_Sorunlar%C4%B1 adresinde açıklayıcı bilgiler mevcut.

teşekkür ederim klavye işi tamam şimdi sıra geldi printher i tanıtmaya uygun başlığı inceleyeceğim çözemezsem ordan yardım isterim ben bu başlığı çözüldü diye sonlandırayımmı açılışta hala bazen group ekranına düşüyorum yeniden başlatarak bi kaçkerede açabiliyorum donanımsal olay yapcak birşey yok dersenizde çok sorun değil gelçi şuan bir şekilde açalıbiliyor ve umduğumdan çabuk ısındım linux a yeni bir deneyim diger masada p4 makina var ben burad p3 500 mh başında vakit geçiriyorum linux keyif verdi baya :)

eribol

Çözüldü diye işaretleyebilirsiniz. Oturumun açılmaması ekran kartı sorunu veya yazılımsal da olabilir.

heartsmagic

Açıkçası bir açılıp bir açılmaması normal bir durum değil ve çok can sıkar bence. Eğer sistem müsaitse bir de Ubuntu dene.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.