Pidgin sohbet penceresinden video seyredin !

Başlatan ironic, 06 Nisan 2010 - 18:23:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ironic

Pidgin Embedded Video eklentisi sayesinde, sohbet esnasında gelen  video adreslerini artık tarayıcıya gerek kalmadan -gömülü olarak- Pidgin penceresinden seyredebilirsiniz.

Adresin yanında bulunan geçiş düğmesi sayesinde video penceresini açıp, kapayabilirsiniz. Öntanımlı ayar, adreslerde "video penceresini göster" olarak geliyor.  Eğer her adreste video penceresinin -öntanımlı- olarak gözükmesini istemiyorsanız;  eklentinin ayarlarından gerekli değişikliği yapabilirsiniz.  Yeni durumda adresin yanındaki geçiş düğmesine bastığınızda video  penceresi açılacaktır.

Eklentinin çalıştığı video siteleri ise şöyle ;

CollegeHumor, Dailymotion, Google Video, Metacafe, MySpace Video, Trilulilu (ses,  fotoğraf ve video), Vimeo, Yahoo! Video ve Youtube.

Eklentiyi yüklemek için,

wget http://pidgin-embeddedvideo.googlecode.com/files/pidgin-embeddedvideo_1.1-2_i386.deb

sudo dpkg -i pidgin-embeddedvideo_1.1-2_i386.deb

Not: eklentinin yüklenebilmesi için sisteminizde Pidgin ve Adobe Flaş oynatıcı' nın (player ) kurulu olması gerekmekte.

Eklentinin çalışması için Pidgin ana penceresinden Araçlar >> Eklentiler >> Pidgin Embedded Video kutucuğunu seçili hale getirin.

Kaynak ve resmi site:

http://www.ubuntugeek.com/watch-videos-directly-into-your-pidgin-conversation.html

http://code.google.com/p/pidgin-embeddedvideo/

hitokiri

Harika bir şeye bezniyor peki , video linki yeterli mi yoksa embed kodu gerekli mi eklentide ? :)

ironic

Alıntı yapılan: hitokiri - 06 Nisan 2010 - 18:25:22
Harika bir şeye bezniyoruz peki , video linki yeterli mi yoksa embed kodu gerekli mi ekletide ? :)

Sadece adres yeterli.  :)

utdmr

Küçük bilgi; Archlinux AUR'da pidgin-embeddedvideo adıyla bulunuyor. Çok da rahat çalışıyor, zaten Pidgin'in eklentilerindeki sadeliğe hayranım, istediği tek şeyi tam yapıyor çoğu, hiç farkettirmeden, arayüzü bozmadan :D.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

hitokiri

ironic

hitokiri

Asıl senin eline sağlık @ironic bu  güzel katkılarının , hızlıca wikiye eklenmesi zaten benim görevim :)

heartsmagic

Messenger Live bilmem kaç sürümünde görebiliriz yakında bunu :)
Yoo, onlarınki aşırma olmaz, ilham alma olur :)
Hey, Pidgin geliştiricileri gidin patent alın bunun için, lütfen :)

Not: Şu an Messenger Live'da bu özellik varsa hemen sıvışırım ortalıktan :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hitokiri

Yoktur yoktur :) sen sıvışma @heartsmagic kal bizimle :D
Ah bi de şu webcam olayını çözseler  pidginde her şey rayına oturucak :)

XRumer

Pidgin'de bildiğim kadarıyla kamera Gtalk için çalışıyor. Skype için çalışıyor mu bilmiyorum. Bilen varsa lütfen söylesin. Msn için de yakında olacaktır.

Pidgin'in özelliklerine, sadeliğine, eklentilerine bakıyorum da neden Gnome kullanan dağıtımların pek çoğunda Pidgin'i bırakıp Empati'te geçtiler ki. Pidgin daha iyi değil mi?

Bu arada @Hitokiri hızından dolayı tebrik ederim. Wikideki madde sayısı 1000'i bulacak bu hızla.

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: XRumer - 07 Nisan 2010 - 09:46:40
Pidgin'de bildiğim kadarıyla kamera Gtalk için çalışıyor. Skype için çalışıyor mu bilmiyorum. Bilen varsa lütfen söylesin. Msn için de yakında olacaktır.

Pidgin'in özelliklerine, sadeliğine, eklentilerine bakıyorum da neden Gnome kullanan dağıtımların pek çoğunda Pidgin'i bırakıp Empati'te geçtiler ki. Pidgin daha iyi değil mi?

Bu arada @Hitokiri hızından dolayı tebrik ederim. Wikideki madde sayısı 1000'i bulacak bu hızla.
Bu soruyu herkes soruyor da Canonical'ın pek umrunda değil, Empati'yi çok beğeniyorlar herhalde.

özgürubuntu

Empathy hala MSN'de dosya gönderme protokolünü desteklemiyor, mesela. İsteğim dışında konuşmaları kaydediyor. Eklenti desteği yok. Ama GNOME ısrarla Empathy'yi öneriyor. Pidgin her zaman favori iletişim programım olacak

empax

Cok guzel bir olay :))
Bilgilendirme icin tesekkurler.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

XRumer

Empati sadece Ubuntu'da hazır kurulu gelmiyor. @özgürubuntu'nun da belirttiği gibi Gnome, ısrarla öneriyor. Mandriva'nın da Gnome sürümünde Empati geliyor. Elbette bu dağıtımlar isteseler Pidgin'e dönebilirler. Gnome'un her önerdiği kullnmak zorunda değiller.

Ayrıca Pidgin sadece Gnome'da değil bütün masaüstü yöneticilerinde kararlı bir şekilde çalışıyor. Ben Xfce, Lxde, Kde 3.5 ve Kde 4x'de denedim harika çalışıyor. Hatta Özgürlük İçin'in anketine bakılırsa Pardus'da Kde kullanılmasına rağmen Özgürlük İçin'in üyelerinin en sevdiği anlık ileti aracı Pidgin. Özellikle bütün eklentileri kurulduğu zaman yapamayacağı şey, destekleyemeyeceği protokol yok. Hatta görüşmeleri şifreleyen bir eklentisi bile var.

kahraman masa esat

Pidgin' in plus eklentisi var mı? Milletin adını kodların içinde görmek vek hoş olmuyor.

XRumer

Alıntı yapılan: kahraman masa esat - 07 Nisan 2010 - 19:11:41
Pidgin' in plus eklentisi var mı? Milletin adını kodların içinde görmek vek hoş olmuyor.

Bana da o eklentiden lazım. Google'da aradım, öyle bir eklenti var ama deb paketini bulamadım. Arşiv dosyası formatlarında, nasıl kurulacağını bilmiyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Nisan 2010 - 23:25:01

Pidgin geliştirici sitesinde görünce hemen Ubuntu Tweak'la eklediğim Pidgin geliştirici deposuna baktım ama orada göremedim. Adresi aşağıda, nasıl kurulacağını bilen varsa ve yardımcı olursa sevinirim:

http://developer.pidgin.im/ticket/4598

eribol

Klasik derleme işlemini denediniz mi? Kurulum yönergesi o şekilde anlatılmış. Ayrıca çok eski bir eklenti. En son güncelleme 2 yıl öncesine ait.

XRumer

Hayır denemedim, çünkü pek bir şey anlamadım.

kahraman masa esat

Launchpad' de o kadar aradım bulamamıştım, teşekkürler. Ama Pidgin 2.6.2 kullanıyorum sanırım uyumsuz; eklenti listesinde soluk çıktı.

XRumer

ironic

Karmic için olan paket Lucid üzerinde de kuruldu fakat aynı sorunu ben de yaşadım. Kaynak koda el attım fakat yüklü olan purple paketini tanımadı ya da ben yapamadım. Sanırım olgunlaşmasını bekleyeceğiz.

krwlng

Harika bir özellik, bu da Gimp Resynthisizer gibi bir süre sonra malum firma tarafından yapılıp, ilk biz yaptık havasına girilesi bir özellik olmuş :D
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

sem

Gerçekten, çok geçerli bir eklentiymiş, "plus" değil de konu başlığında adı geçeni diyorum...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?