Linux hayatınıza girdi, peki neler değişti?

Başlatan SuiCiDeR, 12 Haziran 2008 - 14:44:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

matafleur

Alıntı yapılan: erginemr - 12 Haziran 2008 - 16:11:29

Ubuntuforums.org'da ecnebi bir arkadaşın diğer işletim sistemine yazdığı eğlenceli bir veda mektubu var. Bakalım siz de beğenecek misiniz:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=708720

mektubun tamamı güzel de sonunu mükemmel bağlamış

"But i have to go now. It's time to get down and dirty with ubuntu, and if i ever really miss you again, i'll just drink it away with some WINE.
"

zuhahahahahaha

((((:

WarGasm

Ubuntu'ya 3 gün önce ulaştım ilk gün direk herşeyi bilirim edalarıyla fazla kurcalayarak ertesi gün gayet yavaşlattığımı görünce windows altından uninstall edip yeniden kurdum. windows kurmak ölüm gibi geliyordu her zaman (98'den beri kullanıyordum) ancak Ubuntuda tekrar Ubuntuma kavuşacağımı düşündükçe içim kıpır kıpır oluyordu. Tekrar kavuştum ve biraz daha temkinli davranarak araştırıp yapılandırma yönünü seçtim ve windowsda ölüm ile eş anlamlı gelen şeyler ubuntuda keyif veriyordu.
artilarina gelecek olursak :
+ uzun zamandır linux kullanmak istiyordum ve sonunda kurdum. Seçtiğim dağıtımın ubuntu olma sebebini tam bilmiyorum ancak çok memnun olduğumu söyleyebilirim.
+ terminalde birşeylerle uğraşmak (komutları çok bilmememe rağmen) bende çok güzel duygular uyandırıyor 1, 2 satır komut yazıp yeni programlar yüklemek gereksiz ileri geri uğraşmamak çok güzel
+ vakit geçirme sorunum vardı ancak ubuntu ile uğraşırken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorum
eksi konusuna gelirsek
- kameramı tanıtamadım çalıştıramadım
- amsn e alışmam zaman alacak gibi görünüyor
- klasik oyun problemleri
bunları da çözersem gönül rahatlığı ile windows u silip ubuntu üzerinde çalışacağımı düşünüyorum.

izzetguntalaz

@WarGasm

- klasik oyun problemler

Oyun bölümüne bir bakın. Özellikle FPS tarzında gayet iyi oyunlar var.

WarGasm

@izzetguntalaz;
Knight Online ve Knight Online 1299 patch çalıştırmam gerekiyor wine ile çözülebilir ancak şu sıralar evimi kendime göre düzenlemekle meşgulum ;)

ufuk_k

O oyunu bir an önce bırakman, linux kullansan da kullanmasan da yararına olacaktır.

WarGasm

@ufuk_k

İlginiz için teşekkür ederim, neden bahsettiğinizi gayet iyi anlıyorum ama şu anda o seviyede değilim. (1-2 sene önce günde 13-15 saat oynadığımı hatırlarım.) Günde 1-2 saat takılıp çıkıyorum, bağımlılık sorunum yok, item için para harcamıyor veya düşündüğünüz şeyleri yapmıyorum bilinçli bir şekilde 1-2 saat pk yapıp sıkıldığımda çıkıyorum..

malzeme_muhendisi

Alıntı yapılan: WarGasm - 08 Temmuz 2008 - 12:15:59
@izzetguntalaz;
Knight Online ve Knight Online 1299 patch çalıştırmam gerekiyor wine ile çözülebilir ancak şu sıralar evimi kendime göre düzenlemekle meşgulum ;)

Bu oyun Play on linux denen programla gayet güzel çalışıyormuş. Pardus forumunda okudum. Nasıl olduğunu bilemiyorum... Programın Ubuntu paketi var.

WarGasm

@malzeme_muhendisi;

İlginiz için teşekkür ederim. Kafamdaki değişikleri uygulayıp sistemi tamamen istediğim gibi düzenledikten sonra bu konuya bakacağım. Bu kadar çabuk cevap aldığımı görmek çok güzel. Yeniden teşekkür ederim.

rutku

Linux hayatıma girdi ve değişenler; sabır, mantık ve düşünce yapısı.

İlk kez linux kurduğumda karşılaştığım sorunu foruma yazmıştım. İlk soruma ilk cevabı Heartsmagic abimiz vermişti . :D 2.5 sene geçti hala ilk gün ki heyecan var üzerimde. :D Buradan teşekkürlerimi ileteyim Heartsmagic abimize  . :D
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

asukaki

ilk başlarda hiç bişi değişmedi pardus kullanırken, kendimi aynı win kullanıyo gibi hissettim. Sonra ikisi bir yükledim win ve pardus baktım pardusu hiç açmıyorum ikisini kaldirdim.Ubuntu kurdum öyle genede kaldım ve zamanla bir çok şey değişti. Hiç yoktan bilgisayar benim olduğunu hissedebiliryorum :)
Linux'la Her Şey Mümkün!

heartsmagic

@Racih rica ederim, elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz işte :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

DeFacto

Zaten Pardus'un KDE kullanması ve winzort kolaylıklarından olan ilk açılışta Kaptan Masaüstü gibi bir sihirbazı vardır. Bence Pardus winzort ile Linux arasında bir köprüdür. Bir kere kurar kullanırsınız sonra kaldırır ubuntu,slack,debian..... yüklersiniz o köprüyü yıkar Linux'de kalırsınız :) Ama Pardus'u tekrar yüklemeniz köprüyü yeniden kurmaz :P

mozakca

Arkama yaslanıyorum. Bilgisayarımı gönül rahatlığıyla kullanıyorum. Bundan başka nasıl bir konfor arayabilirim ki?
sevgi, emek ister.

heartsmagic

Pardus köprü değildir bizatihi bir GNU/Linux dağıtımıdır. Kullanmaya başlayıp da devam eden insanlar da mevcuttur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

atomkarinca

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Temmuz 2008 - 00:35:45
Pardus köprü değildir bizatihi bir GNU/Linux dağıtımıdır. Kullanmaya başlayıp da devam eden insanlar da mevcuttur.

Burada da görüleceği gibi deneyimli insanlar da tek dağıtım olarak kullanıyorlar Pardus'u. Eğer Windows'la Linux arasında geçiş arıyorsanız en ideali Mint'tir bana göre, bir sürü şey yüklü geliyor (işin ilginci Windows'da bile yüklü gelmiyor bunların çoğu).

hasanyılmaz

Alıntı YapLinux hayatınıza girdi, peki neler değişti?

Kızgın kumlardan serim sulara atlamak gibi. :)

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: hasanyılmaz - 09 Temmuz 2008 - 01:16:02
Alıntı YapLinux hayatınıza girdi, peki neler değişti?

Kızgın kumlardan serim sulara atlamak gibi. :)

Bu sloganı biyerden hatırlıyorum ama...     :-\

aynshtein

Sanırım kimse değinmemiş ama ben Linux kullanmaya başladığımdan beri, bilgisayarımı alırken ödediğim paranın karşılığını almaya başladığımı hissediyorum. Bilgisayarı ilk aldığımda "nasıl oldu da Vista'lı bilgisayarı kakaladılar bana" diye düşünmüştüm. Ama sabit diski formatlayıp Linux'a göç ettiğimde, açılmayan programlar, sistem kilitlenmeleri vb. sorunların ortadan kalktığını gördüm. Ondan sonra "iyi ki daha pahalısını almamışım, boş yere para vermemişim" dedim.. Linux, kesesini düşünenler için :)
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

DeFacto

Haşaa bir GNU/Linux dağıtımı olduğu su götürmez bir durumdur. Fakat benim kastetmek istediğim şey Türkçe desteğin daha çok oluşu, KDE gibi bir ortamın gerekli paketler ile direk yüklü gelmesi bence büyük kolaylık sağlamaktadır. Bilgisayarının hakkını vermek isteyen okuldaki bilgisayar öğretmenimin de Pardus kullanışını bildiğimden böyle bir şey demek istemedim.

xxx3

Alıntı yapılan: aynshtein - 09 Temmuz 2008 - 10:01:10
Sanırım kimse değinmemiş ama ben Linux kullanmaya başladığımdan beri, bilgisayarımı alırken ödediğim paranın karşılığını almaya başladığımı hissediyorum. Bilgisayarı ilk aldığımda "nasıl oldu da Vista'lı bilgisayarı kakaladılar bana" diye düşünmüştüm. Ama sabit diski formatlayıp Linux'a göç ettiğimde, açılmayan programlar, sistem kilitlenmeleri vb. sorunların ortadan kalktığını gördüm. Ondan sonra "iyi ki daha pahalısını almamışım, boş yere para vermemişim" dedim.. Linux, kesesini düşünenler için :)

Aslında haklısın bilgisayar linux da daha performanslı çalışıyor. Linux kullandığı programları bir daha hızlı açmak için ram de depoluyor bir kısım kalıntılar bırakıyor buna rağmen  bilgisayar birden fazla program açtıgımda bile hiç kasılmadan devam edip gidiyor. Overclock yapıp xp'yi ya da vistayı hızlandırmaya ne gerek var kur linux dağılımlarından birini tamamdır.

fallenangel

neyse sanırım yine konu biraz dağılmış ama bende kendimde gördüğüm bir kaç değişikliği paylaşmak istiyorum.Heralde hepimizde ortak görülen bir durum ama inanılmaz derecede öğrenmek ve uygulamak istiyorum keşke profesyonel olarak çalışabilsem ama daha yolum uzun sanırım.Ve benim için gerçekten en önemlisi bu siteyi bulmam oldu.İnanılmicak derecede hoşuma gidiyor günde 30-40 defa ziyaret ediyor saatlerce okuyorum çok eğlenceli gerçekten herkes elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor hepinize teşekkürler.
ben bir arch linux özürlüsüyüm lütfen üstüme gelmeyin :(

FACTOR2

Açıkçası bir çok Linuxdağıtımını denedim ama Ubuntu kadar zevk verenini ve kolayını görmedim.Gerek kurulum dönkümanları gerekse kullanım kolaylığı ve hızı ile gönlümü fethetti diyebilirim.Artık Ubuntu'yu hayatıma ciddi manada sokmaya çalışacağım.

maxspacemax

Alıntı yapılan: FACTOR2 - 26 Temmuz 2008 - 13:28:07
Açıkçası bir çok Linuxdağıtımını denedim ama Ubuntu kadar zevk verenini ve kolayını görmedim.Gerek kurulum dönkümanları gerekse kullanım kolaylığı ve hızı ile gönlümü fethetti diyebilirim.Artık Ubuntu'yu hayatıma ciddi manada sokmaya çalışacağım.

Linux Mint'ide dene bence

kafkasyali

pc başında oldukça vakit geçiren biriyim. kendime bir sınırlama koymak için linux dağıtımlarını denemeye karar verdim. nasılsa kullanamayacak ve sıkılıp pc'yi kapatacaktım. ilk başta dvd'den çalışan knoppix'i ve cd'den çalışan pardusu denedim. pek bir kullanım zorluğu yoktu fakat eğlenecek bişeyler de yoktu hani. tam bana göre bu linux diyerek internette popüler linux dağıtımlarından, pardus 2008, fedora, knoppix kurulan dağıtımlarını inceledim. başta fedora'yı denedim. görsel açıdan bayağı güzeldi fakat fedorayı değil de uç birimi kullanıp duruyordum. üzülerek söylüyorum beni en çok cebelleştiren dağıtım pardus'tu. bir web kamerası onlarca paket indirilip 3 günde kurulur mu? knoppix te gerekli gereksiz bir sürü programla birlikte geliyordu. yani diskte hiç kullanmadığım yüzlerce program vardı. ubuntu şu anda kullandığım dağıtım. consol'u bir kaç defa kullandım daha. sadece ihtiyacım olan programlar, kolay program kurulumu, son kullanıcıya hitap eden kolay kullanım, sorunsuz çalışan compiz...

konumuza dönelim :)

*ihtiyaç olan programlar hiç bir ücret talep edilmeden anında program ekle/kaldır bölümünden indirilebiliyor.

*program kurulumlarında gereksiz sorular sorulmuyor, kurulum sırasında ne yapıldığı nerelere hangi dosya yüklendiği gözümün önünde oluyor.

*görsel efekt olayı neredeyse doyum noktasına ulaşıyor.

*windoze gibi garip mesajlar vermiyor. (bellek read olamadı gibi)

*kullanıcı dostu cana yakın programlar (lazarus programlama dilinde proje derlendiğinde "project build :)" diyor)

*inanılmaz bir yardım sever ordusu hiç bir karşılık beklemeden her daim yanımda (sorduğum acemice bir soruya 2 dakika sonra yanıt geldi)

*yeni arkadaşlıklar, yeni gruplar.

*windozenin tekel olmadığı kanıtlanıyor.

en çok hoşuma giden ise ubuntuyu kurarken, "kullandığınız dilin desteği bazı programlarda kurulum sırasında yüklenmedi. kullandığınız dilin paketlerini yükleyerek daha verimli bir kullanım elde edebilirsiniz. bu paketleri şimdi yüklemek ister misiniz?" gibi bir soru vardı. aman Allah'ım ne diyorsun sen. beni de düşünürmüş. nasıl sevindim anlatamam. kurmasan da canın sağolsun dedim. kur seçeneğini işaretledim ve beni kırmayıp paketleri kurdu.

daha aklıma gelmeyen bir çok yönü var. ileride linux üzerine uygulama yazmak, geliştirmek ve Türkçe'leştirme gibi konuları düşünüyorum.

http://wp.me/1pScW
sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ؛ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐs

null

Linux hayatıma girdi elektrik faturasi artmaya başladı :D
Şaka bir yana Linux çok büyük bir bilgi hazinesidir.Herşeyin çözümünü bulmak mümkün, İnsanları araştırmaya,öğrenmeye teşvik ediyor ki bu da bir bilgisayar kullanıcısı için son derece değerli birşeydir.

Linux hayatım girdikten sonra bilgisayarımı kapatamaz oldum resmen.Bozuyorum her şey karışıyor sonra yapmaya uğraşıyorum yapamazsam yardım istiyorum gene yapamazsan baştan kuruyorum.En Önemlisi Ögreniyorum.Bundan daha güzel bir deneyim olamaz sanırım.

Ayrıca şu da var şu an için Windowsa "hasta la vista baby" diyebilmiş değilim maalesef  birkaç programdan dolayı ama muadillerini araştıracağım oda olmazsa onlarıda wine ile deneyip çözmeye çalışacağım.Windows ve Linuxu beraber kullanınca Linux'un nasıl bir rahatlık, mutluluk verdiğini daha da iyi anlıyorum Windowsu açmak bile istemiyorum bu yüzden windowsun da hakkını yememek lazım :D :D

Ayrıca buradaki inanılmaz yardımsever paylaşımcı ortamı yaratan, bilgilerini, tecrübelerini sonuna kadar bizimle paylaşan, sorulan sorulara en kısa sürede içtenlikle cevap veren bütün arkadaşlara yürekten teşekkür ediyorum, İyi ki varsınız.