[Çözüldü] Açılışta Grup Komut sistemi geliyor

Başlatan technical, 12 Haziran 2008 - 13:49:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

technical

Yine bi hata yaptım sanırım Açılışta Grup Komut sistemi geliyor menusüne gelip ubuntuyu boot edemiyorum bu sorunu nasıl çözebilirim ?

Grub yeniden kurmayı denedim ..

grub> find /boot/grub/stage1
(hd0,2)

grub> root (hd0,2)

grub> setup (hd0)
Checking if "/boot/grub/stage1" exists... yes
Checking if "/boot/grub/stage2" exists... yes
Checking if "/boot/grub/e2fs_stage1_5" exists... yes
Running "embed /boot/grub/e2fs_stage1_5 (hd0)"...  16 sectors are embedded.
succeeded
Running "install /boot/grub/stage1 (hd0) (hd0)1+16 p (hd0,2)/boot/grub/stage2
/boot/grub/menu.lst"... succeeded
Done.

grub> 

ama gelmiyor.

ufuk_k

MBR (master boot record) üzerine Grub kurulumu yaptığına emin misin? Yoksa disk bölümüne (dosya sistemine) mi kurdun?

technical

şöle söyliyeyim 2 bölümüm var biri ext 3 diğeri ise ntfs olan dosyalarımın bulunduğu bölüm açıkçası kurulum yolunu izleyerek yaptım yaptığım yolu kod içinde gösterdim dediğin mbr yi nasıl görüp oraya yükleyecem  :-X

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: technical - 12 Haziran 2008 - 13:58:46
şöle söyliyeyim 2 bölümüm var biri ext 3 diğeri ise ntfs olan dosyalarımın bulunduğu bölüm açıkçası kurulum yolunu izleyerek yaptım yaptığım yolu kod içinde gösterdim dediğin mbr yi nasıl görüp oraya yükleyecem  :-X

Ufuk sana şunu sordu.

mbr yi sabit diskin başına mı kurdun, yoksa ubuntu yu kurduğun bölümün başınamı?

ufuk_k

En sonunda kurulumun, grub kurarken (önyükleyici) MBR (hd0,0) gibi bir seçeneği seçip oraya kurman gerekiyor. Açılışta karşına grub menüsü mü geliyor şu anda? Bir kez daha forumda anlatılan yeniden grub kurulumu yazısını takip ederek kurmanı öneririm.

technical

Alıntı yapılan: izzetguntalaz - 12 Haziran 2008 - 14:05:06
Alıntı yapılan: technical - 12 Haziran 2008 - 13:58:46

Ufuk sana şunu sordu.

mbr yi sabit diskin başına mı kurdun, yoksa ubuntu yu kurduğun bölümün başınamı?

işte onu arıyorum nereye kurduğumu bi bilsem :S yine tekrar baştan kurcam heralde of

izzetguntalaz

Arkadaşım eğer sisteminde birden fazla diskin varsa kullanmadığın diskin bağlantılarını sök.
Ubuntu da "yükleme grafiği" öncesi son pencerede sana mbr yi nereye kurulacağı hakkında bilgi veriyor.

Bildiğim kadarı ile öreneğin ilk part ında win ikinci part ınada ubuntu kuruyorsan zaten standart olarak
diskin başına kuruyor. Sen buradan değiştirmezsen değişmez. Ben hiçbişey ellemeden geçerim o pencereyi mesela.

Ama bence çok acele etme yeni ubuntu kurmak için tüm ayarların felan gidecek şimdi.
Sen ubuntu yu kullanıyormuydun da böyle oldu yoksa yenimi kurmuştun?
Biraz anlatırsan belki bir çözümü bulunabilir.

technical

Grub kurulumunu  2 kere aynı denedim olmadı 3 tede aynı denedim bu sefer oLdu teşekürler..

munirekinci

Güle güle kullanın.

Başlığı "çözüldü" olarak etiketleyip kapıyorum.