Ev Bilgisayarını SSH'a açma

Başlatan dhaulagiri, 04 Nisan 2010 - 01:02:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dhaulagiri

Selamlar,

Evdeki bilgisayarıma ssh ile bağlanmak istiyorum. Bir kaç yere baktım ama karmaşık geldi biraz. Modem ya da portla ilgili bir şey mi yapmalıyım? Basit bir şekilde anlatırsanız sevinirim.

eribol

Modemden 22 portunu kendi bilgisayarınıza yönlendirmeniz gerekiyor. Her modemin ayarı değişik, kurcalamanı gerek dikkatlice. Ayrıca ssh ile ilgili paketleri synaptic ile kurup sudo service ssh startkomutuyla ssh başlatılır. ssh kullanıcıadı@IPnumarası şeklindede bağlantı sağlanır. IPnumarası burada modeme ttnet tarafından verilen ip numarasıdır.

heartsmagic

Kurman gereken paketi de ben söyleyeyim:
sudo aptitude install openssh-server
Kurduktan sonra SSH servisini kendisi başlatır Ubuntu. @eribol'un dediği gibi modemden port ayarlaması yaptığında rahatlıkla erişim sağlayabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

dhaulagiri

sshı uzun süredir kullanıyorum bilgiler için teşekkürler. yalnız bağlantı ev içinde farklı 3 kişi tarafından kullanıldığından 22 portunu yönlendirmek sorun yaratır mı diğerleri için?

heartsmagic

Hayır hiçbir sorun teşkil etmez. Olabilecek tek şey diğer iki kişiden birinin de SSH sunucusu kullanmak istemesidir. Bu da SSH'nin kullandığı portu 22'den başka bir tanesine çekmek suretiyle aşılabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

teaddict

benim sıkıntımsa şu ki ttnet modeme bi ip atıyor ama modeme aynı zamanda wireless ile bağlı olan aygıtlar var artı bir de benim ev pc.
ev pc me bağlanmak için özel bi şey yapmam gerek mi, ssh user@ip denedim olmuyor hatta ping ip dediğim zaman ping de atmıyor.
ne yapmam gerek nasıl çözebilirim bu sorunu.

ersinkandemir

Modem arayüzünden port yönlendirmesi ile bilgisayara yönlendirme yapmanız gerekiyor. Ağdaki tüm cihazların aynı ip adresinde olduğunu düşünürsek modemin gelen SSH isteğini nereye yönlendireceğini bilmesi gerekiyor.
Where there's a shell, there's a way.

teaddict

böyle bi menüsü var ama hep aynı ip adresinden bağlanmayacağım için nasıl olcağını anlamadım.
peki wifiyi kapatsam ve sadece kablolu bağlantım olsa modem pc ye yönlendirir mi benim ssh bağlantı mı acaba?

ersinkandemir

Hep aynı IP adresi derken modemin bilgisayara atadığı DHCP adresini sabitlemelisiniz. Atıyorum 192.168.1.5 gibi. 

Port yönlendirme ayarlarından uygulama kısmına tıklarsanız dropdown menüde SSH vardır zaten 22 no ile. Yerel sunucu IP adresine de sabitlediğiniz 192.168.1.5 gibi bir adres atayacaksınız.
Where there's a shell, there's a way.

teaddict

çok teşekkür ederim tam olarak şimdi anladım :)

TeaTone

Ben yeni konu açmak yerine buraya yazayım dedim, şimdi burada ki uzak sunucuya bizim diğer pcnin isp tarafından verilen ip sini yazıyoruz değil mi?

ben yerele modemin benim pcye verdiği ip adresini yazdım

uzak sunucuya bağlanacağım pcnin isp tarafından verilen ip adresini verdim

diğer tüm port ayarlarını 22 yaptım

bağlanamadım, ayrıca ping atayım dedim pc den diğer pcnin isp tarafından verilen ipsini ping atıyorum hiç bir şey dönmüyor, öyle kalıyor.
Hikmetli bilgi, tecrübe ile desteklenmiş ve uygulanabilir özellikler taşıyan ilimdir. Hikmet, ilim ile sanatın birleşmesidir.