[Çözüldü] ati ekran kartı yukledikten sonra açılmıyor

Başlatan omergex, 03 Nisan 2010 - 23:25:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

omergex

evet arkadaslar bu sorun bende linuxmint te de var.
model. ati mobility readon hd 3400
bu sorunla ilgili ne yapabilirim, guvenli modda konsoldan birşeyler yapabilir miyim?

merak ettiğim diğer bir konu yine bu konuyla bağlantılı olarak. ekran kartını yuklemek bana compiz efektleri dısında ne gibi bir ayrıcalık sağlar..

not: aynı konuyu linuxminte de açtım.. cvp gelmeyince buraya da açayım dedim
toshiba satellite a300 2d4
ati mobility readon hd 3400

BayboraKaan

Aynı konuyu iki defa açmanıza gerek yok.

Ayıca envy ile denediniz mi kurmayı. ATI'nin HD kartları destekleniyor.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

omergex

sorun ekran kartını yukledikten sonra bidahaki açılışta siyah ekran

şu envy ile kurarsam daha mı iyi olur. peki ya kurulumdan sonra tekrar siyah ekranla karşılasırsam guvenli modda hangi kodları uygulayarak tekrar masaüstüne dönerim, çünkü ubuntu kaldır kur bıktım artık. bana en tutan hata olayı en az yolu söyleyebilir misiniz şu ekran kartı kurma olayında.

heartsmagic

ATI için sabit bir başlığımız var ve orada geri dönüş bilgileri de dahil olmak üzere birçok mesele konuşulmuş durumda.

omergex

tamam şu soruma cvp verin lütfen, ubuntu atiyi yuklemeden de çalısıyor, peki yuklemek bana ne kazandırır?

heartsmagic

Oyun oynamayacaksan ve hayatından memnunsan bir şey kazandırmaz. Olur da oyun oynamak istersen mesa sürücülerinden vazgeçmen gerekecek.

omergex

öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkurler yazılarınızı takip ediyorum
yuklememek oyun ve compiz dısında dizüstünde aşırı ısınma gibi bir probleme sebebiyet vermez mi? ya da pil seviyesinin düşük olması ?

bir de atinin sitesindeki sürücüyü direk indirip kurarsam olurmu ki?

heartsmagic

Evet bunlar da ihtimaller dahilinde. Fakat belirgin bir ısınma hissetmiyorsan için rahat edebilir. Pil meselesi içinse bence çok fark olacağını sanmıyorum.

omergex

edindiğim izlenimler malesef olumsuz. aşırı ısınma hissedilir, patlar diye korkuyorum valla:) ve windows 7 de 2.30 olan pil ömrü 1.30 ubuntuda

heartsmagic

Peki ATI sürücülerini kurunca bu sorunlar kayboluyor mu? Kısacası emin misin sorunun grafik kartı sürücülerinden kaynaklandığına?

omergex

işte daha deneyemedim ati sürücüsünü ki açılmıyor ekran ama bana öyle geliyor ki ondan :)

heartsmagic

Sadece ondan dolayı da olmayabilir. İşlemci seviyesi ayarlaması da sıkıntılıysa fan hiç susmaz. Tam performans çalışan makine de ısınır ve pil ömründen yer.

Sen Envy ile bir kurulum dene. Geriye nasıl döneceğin sabit başlığımızdaki satır aralarında yazıyor.

omergex

tamam dediğinizi yapıcam son bir soru (umarım) envy ile kurulum yaptığımda ati sürücüsünün son çıkanını mı (10.3) ü mü kuracak bana.

bu arda geri dönüş kodlarını bulamadım malesef forumda link verebilir misiniz?

heartsmagic

Eğer Envy'de elle kurulum seçersen sanırım son sürümü kuracaktır.
Geriye dönüş için Envy ile kuracaksan Envy ile kaldırabilirsin. Başka yollara bakacaksan şu başlık oldukça faydalı olacaktır:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,8716.0.html

BayboraKaan

@Heatsmagic ATI'de ekran kartı sürücüsünü kurmak gerekiyor. Çünkü kurmadığımız zaman ekran kartı fanı deli gibi dönüyor ve pil ömrünü gerçekten kısaltıyor.

@Omergex ATI ve Nvidia için en iyi çözüm envy'dir. Kurması da kaldırması da en basit yönteme sahiptir. Ayrıca Ubuntu ile tam uyumlu olan ATI sürücüsünü kurar. İlk etapta 10.3 mü kullanacak ya da 10.2 mi kullanacak diye dert etme önemli olan kartın Ubuntu ile uyumlu çalışmasıdır.

ahmetcank

@DevilTUX dediğin gibi sürücüyü kurmadığın zaman hakkattende fan sorun çıkartıyor galiba aşırı ısınmada ondan kaynaklanıyor.Ubuntuyu ilk kurduğumdan beri fan hiç durmuyor ve aşırı sıcak üflüyordu ama sürücüyü kurabildim(sonunda) şimdi hiç öle bir problem yok herşey harika..

omergex

dediğiniz gibi envy programını ubuntunun program ekle kaldırından kurdum arkadaslar ancak tıkladığımda program açılmıyor. mutlaka başka arkadasların da başına gelmiştir bu durum sanırım, konsoldan falan mı başlatmak gerekir acaba, yontem nedir?

BayboraKaan

Alıntı yapılan: omergex - 04 Nisan 2010 - 17:41:15
dediğiniz gibi envy programını ubuntunun program ekle kaldırından kurdum arkadaslar ancak tıkladığımda program açılmıyor. mutlaka başka arkadasların da başına gelmiştir bu durum sanırım, konsoldan falan mı başlatmak gerekir acaba, yontem nedir?

Evet Envy'nin bazen arayüz problemi oluyor. Ben genelikle Uçbirimden Envy'i çalıştırıyor ve o şekilde kuruyorum.

omergex

ben yeni sayılırım da daha en temel kodları bile bilemiyorum, bana konsolda ne yazmam gerektiğini yazarmısınız?

hitokiri

BayboraKaan

hitokiri

Bende gerekir sanıyordum ama böyle yazınca istedi şifreyi ama , adettendir sudo'suz olmaz ;)

omergex

konsoldan çalıştırdım envy i arkadaslar, orada ati driverini yukleyi seçtim daha sonra yine listeden bir numara seçin diyordu ve sadece bi tane vardı. neyse onu seçtim ve kurmaya başladı, daha sonra restart mı diye sordu evet restart dedim. veeee açılıncaaaa yine siyah ekran. yani açılmıyor, acep orda beklemem mi gerek baya bi?

hitokiri

Peki o zaman şöyle dene ,
ekran kartı driverını kaldır envyng ile
daha sonra xorg.conf dosyasını yedek al
sudo mv /etc/X11/xorg.conf  /var/cache
daha sonra adresten ekran kartın için olan driverını seçip  indir >> http://support.amd.com/us/gpudownload/Pages/index.aspx
.run uzantılı dosyayı da terminal ekranına sürükleyip bırakarak dosya yolunu yazdır dosya yolunun başına sudo kodunu ekle örneğin
sudo "/home/ekeeka/ati3400.run"
eğer x.org conf dosyası bir hataya yol açarsa komutla yedeği tekrar kulllanabilirsin
sudo mv /var/cache/xorg.conf  /etc/X11/ 
Kolay gelsin,