Yeni kullanıcılar fare sever.

Başlatan barsoy, 12 Haziran 2008 - 11:27:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

barsoy

Çünkü ben de yeniyim ve fare seviyorum. Bence x86 işlemcilerden sonra bilgisayar dünyasının en önemli icadıdır kendisi. Görürsünüz ,tıklarsınız, çift tıklarsınız, sağ tıklarsınız, oraya girersiniz, burdan çıkarsınız, birkaç yere aynı anda girersiniz , yüklersiniz, kaldırırsınız, çalıştırırsınız v.s.

Lafı şuraya getireceğim; bir şekilde linuxla tanışmış insanların sordukları sorulara hemen komut'la kod'la cevap vermeyin. Kaçıyor(uz)lar. Siz belki komut satırının sadeliğini seviyor olabilirsiniz ama linuxu denemek isteyenlerin çok azı terminalin basitliğine tav olup geliyor.   Şuraya gir, bunu aç , şu kutucuğu seç, ileri de, mavi ok'a tıkla ... diye uzun uzun cevap yazmaktansa 1 satır kod yazmak sizin için daha kolay ama o kod bize H-İ-Ç-B-İ-R-Ş-E-Y ifade etmediğinden ve sadece kopyala/yapıştır ile kod yazdığımızdan aynı soruyu size 50 kere daha soruyoruz.   6 yıl düz vites araba kullandıktan sonra bile,  belki eski alışkanlığımdan vazgeçemem diye tam otomatik vites yerine triptronic bir araba aldım. Otomatiğin keyfine vardıktan sonra manuele hiç getirmedim vitesi. Çünkü hamallık.  Fare'nin güzelliğinden ,kolaylığından sonra kimse klavyede komut yazmak istemiyor. Eğer fare ile yapılabilecek bir işlemse, insanlık için :P o şekilde anlatın.
ASUS A8N-E **AMD ATHLON 64 X2 ** SAPHIRE RADEON X1600PRO**

ufuk_k

Sen farenin güzelliğini keşfetmişsin, bunu anlıyorum. Fakat klavyenin güzelliğini henüz keşfedememişsin. Bu fare bugün vardır, yarın yoktur, işini klavye ile halletmesini bilmen gerek :)

Geyik bir tarafa, bu kodlar uzun süre olacak. Kolay kolay bitmez bunlar. Fare keşfedildi diye ortadan kalkmaz. Ve sen o kodu ilk başlardaki gibi hiç soru sormadan kopyalamaya devam ettikçe, o kod senin gözün büyür, büyür, büyür..Öyle ki, artık sudo aptitude update komutunu (depoyu güncelleme) verdiğimizde, sanki matrixe Neo'yu yollama komutu yazmışız gibi gelir sana. O yüzden terminali sev, say, koru. Bazen işleri özellikle ordan yap.

Analojin yanlış, barsoy kardeşim. Otomatik vites ile yaptığından bahsediyorum. Çünkü o, bir ileri teknoloji. Terminal ise bir temel, herşeyin içinde olan şey. Sadece fareyle kullanınca onu göremiyorsun. Komut kolaydır, zahmetten kurtarır, içerde ne olup bittiğini gösterir, aldığın hatayı gösterir. Şimdi sen ekran kartını çalıştıramadın, biz senden lspci komutu ile anakart üzerindeki bileşenlerini yazmanı istiyoruz. Bunun programı yok mu, var elbet, faakt o programı tıklayıp açıp, daha sonra ekran kartı ile ilgili bölümü bulup, screenshot filan alıp buraya atman mı daha kolay sence? Yoksa altta hep açık tuttuğun terminalinde bir tuşa basarak (betikler ile bu mümkün) çıktı alıp kopyalamak mı?

Basitlik her zaman hataların az olmasını sağlar, tersi gibi karmaşıklık ve gelişmişlik hataları artırır. "Ona bastım çalışmadı, buna tıkladım çalışmadı" diyip 2 sayfa süren konular varken, "konsoldan şu komutu verdim, şu çıktı" diye 1 mesajda nedeni anlaşılan sorunlar var. Terminaline alış, altta bir yerde açık tut. Canın sıkıldıkça "cd" komutu ile dizinler arasında gez, "ls" ile listele, hatta KDE üstündeysen, yakuake gibi bir quake terminali kur, daha da zevke gel.

barsoy

O zamanla olacak birşey.  Komut satırı özgür olabilir ama ezber demektir, size sağ tıkladığınızda yapabileceklerinizin listesini vermez. Ne yazacağınızı ya biliyorsunuzdur ya da bilmiyorsunuzdur. Tıklayalım bakalım ne olacak diyebilirsiniz, ama jfhsadjkfh yazalım bakalım ne olacak diyemezsiniz. Amaç linuxu yaygınlaştırmak olmalı, bu da görsellikle başlar. Çünkü görsellik interaktifliktir. İnteraktiflik de kişiye kendisinin olayın içinde olduğunu ve pasif olmadığını gösterdiğinden hep işe yarar. Ama forumu okurken ispci komutunu gören beynim bana hala olayın dışında olduğumu söylüyor :-[
http://www.psychocats.net/ubuntu/permissions#whycli   

ufuk_k

Konsolda da man var. man lspci man aptitude yazıp, aklına gelen herşeyin ne olduğunu, nasıl kullanıldığını öğrenebilirsin. Bazen öyle manlar çıkıyor ki, "aa, bu böyle kullanılınca böyle de şeyler mi gösteriyormuş/yapıyormuş" diyebiliyor insan.

izzetguntalaz

Bişey farkettim. Konsol da Tab a basarsanız ne var ne yoksa hepsini önünüze seriyor.

sedefsiz_masrapa

http://www.apple.com/mightymouse/
ben şahsen yukarıdaki fareyi çok seviyorum. bizim kullandıklarımızdan biraz farklı.. :D herneyse

terminal konusunda ingilizce sıkıntısının altını çiziyorum.
yeni kullanıcı alışkanlıklarından dolayı konsol sevmez ama bizi konsoldan soğutan şeylerin başında ingilizce geliyor diye düşünüyorum. yoksa çok güzel dökümanlar, siteler falan var ama ingilizce bilmek şart öğrenmek için..
aa, bu böyle kullanılınca böyle de şeyler mi gösteriyormuş/yapıyormuş demek için baya bi öğrenmeye meraklı olmak ve ingilizce bilmek lazım yani..

barsoy

işimi görecek kadar ingilizce biliyorum, ama terminalde pek işe yaramıyor. man, sudo, aptget, cd  hiçbir ingilizce sözlükte geçen kelimeler değil. Komutları bırakın daha usr klasörünün, root klasörünün ne olduğunu anlamadım. programlar hangi klasöre yüklenir, sistem klasörü tam olarak hangisidir hiçbir fikrim yok.
Yahu allahasşkına birisi benimle aynı fikirdeyse söylesin. Herkes komut yazmanın özlemi içinde de ben mi aykırıyım? TAB'a tıklayınca ne var ne yok önümüze seriyormuş: buyrun serdi: : [[ ]] ! aa-autodep ne anladık?

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: barsoy - 12 Haziran 2008 - 13:23:23
işimi görecek kadar ingilizce biliyorum, ama terminalde pek işe yaramıyor. man, sudo, aptget, cd  hiçbir ingilizce sözlükte geçen kelimeler değil. Komutları bırakın daha usr klasörünün, root klasörünün ne olduğunu anlamadım. programlar hangi klasöre yüklenir, sistem klasörü tam olarak hangisidir hiçbir fikrim yok.
Yahu allahasşkına birisi benimle aynı fikirdeyse söylesin. Herkes komut yazmanın özlemi içinde de ben mi aykırıyım? TAB'a tıklayınca ne var ne yok önümüze seriyormuş: buyrun serdi: : [[ ]] ! aa-autodep ne anladık?

"tab" a iki kez basıp "y" tuşuna basın. Bir hayli uzun bir döküm olacak. Enter ile ilerleyin.
Her biri hakkında ayrıntı için man komutadı

a.a.sezen

@barsoy, sizi gayet net algıladım ve sizinle aynı görüşteyim. Linux açısından yeni kullanıcıların daha sisteme alışmadan problemlerini çözmek için zorlandıkları komut satırı işleri iyice zorlaştırıyor hissi veriyor. Windowstan gelen birikimi ile linux u bağdaştırmaya başlayacağı nokta elbette fare kullanmak ve bunu sağlayan arayüzlerle yavaş yavaş alışmaktır.
Başka dil bilmeyen bir kişinin bir anda kendini Peru'nun dağlık kesiminde dilini bilmediği bir köyde bulması gibi birşey.
Bütün saz sanatçılarının Nasrettin Hoca'nın tuttuğu yeri aradığını düşünün.. Linux ta orası komut satırı..
Kullandığınız programlar komut satırı ile kullanıcı arasında arayüzden başka birşey değil.
Ancak fare ile işlem yapmak istediğinizde bu arayüzlerin tamamını bilmek gerekecek bu seferde..
Şu ayarı hangi programla yaparım.. ne kurmalıyım gibi binlerce soru ve sorun.
Üstelik linux dünyasında program isimleri komutlardan pek farklı değil..
Bence komut ezberlemek program adı ezberlemekten kolay...
Ayrıca komutlarda sistematik bir isimlendirme mantığı da var...
Güce ve Geleceğe, Güvenle...

eren

Eğer komut satırına fazla düşmek istemiyorsanız ve bu man belgelendirmelerini Türkçe olarak okumak istiyorsanız Pardus kullanmanızı tavsiye ederim. Pardus'un amacı insanlara komut satırına düşürmeden Windows gibi Linux kullandırmak, bunda da başarılı olduklarını görüyorum.

Birde Pardus da paket sistemi sonradan ve Türkçe olarak oluşturulduğu için o yapıyı da çözmeniz kolay. Örneğin ben Pisi paketi yapabiliyorken Deb paketi yapmayı bilmiyorum, yapamıyorum da.

İşin özü hep şuna geliyor, bilgisayarınıza hakim olabilmek için İngilizce şart. Bilgisayarı bulanlar, yapanlar İngilizce konuştuğu sürece bu gerçek değişmeyecek.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

SuiCiDeR

Linux' a fazlasıyla haksızlık ediyoruz arkadaşlar...

Şahsen ben doğuştan winamp nedir bilmiyordum veyahut w. movia maker...Senelerce kullandığımız bir işletim sistemiyle 1 ay veya 1 sene kullanmaya çalıştığımızı karşılaştırmak büyük bir adaletsizlik..
Şimdi düşünüyorumda win. de bir kurulum yapmak için , driver indir-> next,next next........-> finish
linuxta ise depo da ise(bildiğim kadarı ile) komutu verdiğimiz gibi yüklemek var..

Diğer işletim sisteminde dos ta işimiz düşmediği için bu şikayetler var bence(yoksa cd ,dir vs malum  var)..çünkü win.. yüklerken abartılı bir şekilde gerekli gereksiz bir çok programı kurmakta..bu nedenle harici pek bir kullanım ihtiyacı yok(tabi driverlar vs ayrı muammam :)  )

Linux bence kurulum ve kullanım olarak gayet iyi. Terminale alışmak evet zaman alıyor ama şimdi linuxtan windows'a bire bir benzeyen bir kullanımla işletim sistemi yapmasını beklmek hata olur. Terminal başta beni de zorladı, ama 1 ay zarfında alışmaya başladım.

Ve diğer yandan bu komut vs. zor gelebilir ama  hazır bir kurulumdan çok daha iyidir.
We BuLT THiS WoRLD...

ReVoLuTion!!!

munirekinci

Bazı işlemlerin grafik arayüzü üzerinden, bazı işlemlerinde komut sistemi üzerinden yapılması gerektiğine inanıyorum.

Grafik arayüzü olduğunda son kullanıcılara daha kolay gözüküyor, ama bu komut sisteminin zor olduğu anlamına gelmiyor.

Örneğin
sudo tasksel install lamp-server
komutu ile bilgisayarımı sunucuya çevirmek için gerekli bütün herşeyi yüklemek varken neden Synaptic ile tek tek uğraşayım ki.

Komut sisteminin korkulacak bir tarafı yok, kaldıki son kullanıcının bilmesi gereken 25 tane komut ya var ya yok.

munirekinci

Bir başka örnek;
An itibariyle Nautilus'u uçurdum, masaüstündeki bütün simgelerim, paneller vs. uçtu.
Şuan sadece açık olan pencereleri kullanabiliyorum. Yeni hiçbir pencere açamıyorum. (alt+f2 dahil) Ve belkide bilgisayarı yeniden açtığımda Nautilus yine açılmayacak.

Ancak bunun kolay bir yöntemi var
ctrl+alt+f1
tuşu ile komut sistemini açıp
sırasıyla
sudo aptitude purge nautilus
sudo aptitude install nautilus
dediğimde herşey yerli yerine gelecek. En azından öyle umuyorum.

Ama bunu grafik arayüzü ile yapmanın imkanı yok zira Nautilus uçtu. :D
Dediğim gibi komut sistemini yetereince (kullanıcıya yetecek kadar) bilmek lazım. Aksi takdirde "Linux çöktü" oluyor.

maxspacemax

İşin ilginç yanı daha önceleri hep grafik arayüzü derdim. Şimdi konsolu grafik arayüzünden daha fazla seviyorum. Ne imiş

sudo apt-get install  wine imiş

heartsmagic

Seneler önce Linux kurduğumda İngilizceyi iyi bilmeme rağmen http://www.belgeler.org yansısını okuldan indirip, evde güzel güzel hatmetmiştim. Sebebi: İlgimi çekiyordu. Ancak bu ilgi çekmeyle kalmadı, beni nereye götürdü: Linux'u öğrenme olayına.

Eğer sadece kullanmak ve foruma bağımlı kalmak istiyorsanız bizden tık-tık tarifi istersiniz. Eğer öğrenmek ve ileride kendiniz sorun çözmek ve hatta başkalarının sorunlarını çözmek istiyorsanız bize gördüğünüzde konsoldaki komutların ne demek olduğunu sorarsınız. Kaldı ki bazen sormaya bile gerek kalmıyor, zaten ne iş yaptıkları anlaşılıyor.

@ufuk_k bu konudaki en dolgun yorumu yazmış, sanırım o yazmasa biraz eksik biraz fazla aynı şeyleri ben de yazardım. Üzülerek söylemem gerekiyor ki konsolsuz Linux olmaz, olmayacaktır. Bu kadar geniş bir kitleye hitap eden (yazılımlarının genişliği, geliştirme ortamlarının genişliği -biri bana sayabilir mi mesele geliştirme ortamlarını birini bile atlamadan- , kütüphanelerinin genişliği) bir sistemde konsola düşüp de bazı şeylerin takibini yapmadan bu iş olmaz. Başka dağıtımlarda da olacağını sanmıyorum. Eğer söylenen şey hata takibi veya çözümüyse konsol %80 şart!

Yeni kullanıcılarımızı anlamakla beraber Fare ile tık-tık anlatım yapamayacağımı en azından şahsım adına ben söylüyorum. Kaldı ki inanın bazen menüdeki programların isimlerini, yerlerini bile unutuyorum nasıl tarif edeyim?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

barsoy

ben terminal kaldırılsın demiyorum zaten. sadece apt-get yazın yerine syanpticten şunu ekleyin derseniz, ne yaptiğımızı ne indirdiğimizi programın adını, açıklamasını görürüz.  İsterseniz altına "bu işi kısaca şu komutu girerek yapabilirsiniz" diyin.

Şimdi yazılanlardan benim anladığım kadarıyla ubuntu bu grafik arayüz işini windowsa 5 basacak kadar yapabilir, ama gelir-geçer-denemeciler dışında linux kullanıcılarının büyük çoğunluğu terminali tercih ettiği için yapmıyor.

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: barsoy - 13 Haziran 2008 - 12:47:35
ben terminal kaldırılsın demiyorum zaten. sadece apt-get yazın yerine syanpticten şunu ekleyin derseniz, ne yaptiğımızı ne indirdiğimizi programın adını, açıklamasını görürüz.  İsterseniz altına "bu işi kısaca şu komutu girerek yapabilirsiniz" diyin.

Şimdi yazılanlardan benim anladığım kadarıyla ubuntu bu grafik arayüz işini windowsa 5 basacak kadar yapabilir, ama gelir-geçer-denemeciler dışında linux kullanıcılarının büyük çoğunluğu terminali tercih ettiği için yapmıyor.

Alışkanlıkları değiştirmek zor. :)

heartsmagic

Zaten mümkün mertebe "kurulum programından", "ekle/kaldırdan", "synaptic" ile kur demeye çalışıyoruz. Ancak gel gör ki "onlar nerede?" sorusu geri geldiğinde pek hoş olmuyor. Eğer biz konsol kullanımı yerine GUI'ye yöneleceksek, yeni kullanıcıların da azıcık sistemi merak edip kurcalamaları gerekir. Kaldı ki konsoldan apt-get'i gören bir Ubuntu kullanıcısının artık program kurduğunu veya bilgi aldığını fark etmesi lazım. O aşamadan sonra kendisi ister konsoldan isterse Synaptic ile kurar programını. Bizim örneklerimiz biraz daha farklı. Şimdi @ufuk_k'nın söylediği lspci örneğini anlat bakalım anlatabilirsen kullanıcıya GUI ile. Anlatsak bile gider sadece markayı yazar, markasının yanına model yazacaksa da çip setini es geçer.

lspci | grep -i network
veya
lshw -C network

yerine bu kadar kısa ve ayrıntılı bilgi veren bir GUI var mı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eren

Kod bazen gerekiyor.

Önemli: Linux'u kod yüzünden eleştiriyoruz ama Vista Home Premium ve üst sürümlerinde Aero sunucunu konsola düşmeden ve orada komut vermeden açıp kapamanın yolu var mı? Eğer Ubuntu 8.04 bir şey ile karşılaştırılacaksa bu XP değil Vista'nın üst sürümleri olabilir. Vista da artık bazı işlemler için konsol açmanızı istiyor. (Vista destek sitelerine bakabilirsiniz)

Kısacası Microsoft bile "Bilgisayarın hakkını ver, yoksa alırım anahtarını" diyor. :)

Dipnot: Vista'dan sonra gelecek sistemde bir çok işlemin konsol (terminal / uçbirim) üzerinden yapılacağını, Microsoft'un Linux gibi bir paket deposu açacağını biliyor musunuz?
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

erginemr

Alıntı yapılan: barsoy - 13 Haziran 2008 - 12:47:35

apt-get konusunu sadece bir örnek olarak verdiğinizin ve asıl anlatmak istediğinizin başka şey olduğunun farkındayım. Ancak verdiğiniz apt-get örneğinden hareketle; Synaptic kullanmadan, kuracağınız programların ne işe yaradığını anlamak için:
aptitude show <program_adı>
aptitude search <program_adı>
kullanabilirsiniz.

sedefsiz_masrapa

Alıntı YapDipnot: Vista'dan sonra gelecek sistemde bir çok işlemin konsol (terminal / uçbirim) üzerinden yapılacağını, Microsoft'un Linux gibi bir paket deposu açacağını biliyor musunuz?

:o :o :o
yani 2010 da olacak bunlar ha! çok şaşırdım..

Kozmo

MS kullanıcılarana istediğinizi sonunda vereceğiz diyor ama kullanıcıların isteği konsol değil ki. Windows 7 ile kullanıcıya biraz daha iş düşecek \'ama isterse\' düşecek. Yani GUI yazılımları yine olacak ama dileyen kullanıcılar komut satırından da işini halledebilecek.

maxspacemax

XemreG

Bana sorarsanız arkadaşlarımda demiş terminal bir eksi değil artıdır. Bircok sorun gorsel oğeler yuzunden yapmakta ve her hata mesajınada kimsenin oturup kod yazmayacağı gibi yazsada bu bilemiyorum programı şişirir bir hatada cokmesine sebep olmakta gorsellik guzel bişey son kulanıcıya ama yazara pek oyle olmuyor ki zaten baska bi işletim sistemine benzese linux ne onemi kalırki adı ustunde ikamesi aynısı değil benzeri e benziyo işte office var bilgisayarım dosya sitemi sil yapıstır vs :)

Bide soyle bi soylem duydum hani gorsel oğelerle anlatılsın buda bi alıskanlıktır cunku windowsta kimsede kalkıp dos da sunu surdan gir burdan yap falan demez neden diceksiniz haliyle gerek yok neyi değiştire bilirsinki bi programda yuklediklerinde config girip :) ayarlarını değiştirebilirmisin yada bi modul eklemek için hangi komut eklenir? Haliyle gerek yok işin ozu ikisi birbirinden farklı ve coksede kurtulucak bi linux cokunce sizi ortada bırakan bi windowsla karsılastırılamaz.. Evet haklısınız biraz kod ama bunlar burdaki arkadaşlar gibi 100 lerce değil size yeteceği kadarını oğrenmeniz yeterlidir linux kulanmak kurtarmak için..

Birşeydaha soylemek istiyorum linux ilk cıktığındada terminal vardı ve herzaman olucak ki bi arkadaşım yazmıs bunu msoft bile farketmişki kendine depo yapmayı dusunuyor.. Terminale ocu diye bakmayın gerçekten kucuk komutlarla windowsta 10 pencere açtıktan sonra yaptığınız işlemlerden daha cok sey yapıyor.. Ki biraz kullanın alısacaksınız sizde alıskanlıklardan vazgeçmek zordur..

ufuk_k

Noktalama işareti kullanmazsan, dünyanın en ilginç bilgilerini yazsan da okuyamayız ve ciddiye alamayız XemreG.