aTunes: yeni müzik oynatıcınız olmaya aday

Başlatan xwes, 03 Nisan 2010 - 00:45:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xwes

aTunes
Java tabanlı bu müzik oynatıcıya bugün denk geldim. Java tabanlı olmasına rağmen yavaş değil. İlk kurulum ile beraber bir çok özelliği beraberinde getiriyor.

Özellikler
-Desteklediği formatlar: mp3, ogg, wma, wav, flac, mp4, m4a, ra, rm, cue
-Online radyo desteği
-Karaoke fonksiyonu
-Ekolayzır
-Ses normalizasyonu
-Tag içindeki resimleri görebilme
-Müzik arşivini sanatçı, tür, albüm gibi değişik hiyerarşilerle gösterebilme
-Aynı anda çoklu çalma listesi kullanma
-Sürükle bırak desteği
-İnternette şarkı sözü bulma
-İnternetten albüm resmi ve sanatçı bilgisi bulup getirme
-Youtube üzerinden şarkının ve sanatçının videolarını bulup gösterme
-Last.fm üzerinden benzer şarkıcıları önerme
-Last.fm desteği
-ipod desteği (denemedim)
-Müzik CDsinden şarkıları dışarı aktarma
-Dinlenme istatistikleri
-Sistem tenceresinden, pardon çekmecesinden yönetilebilme :)
-Tema seçenekleri
-Şarkı bilgisi, çalma ekranı, çalma listesi olarak 3 ayrı pencereye parçalanabilme (gimp gibi) veya tek pencerede gösterme özelliği
-Türkçe desteği

Sitesi: http://www.atunes.org/

Kurulum
Bu adresten Deb Package tıklanarak .deb paketi inidirilip çift tıklama ile kurulabilir.

Sonuç: Denemeye değer olduğunu düşünüyorum.

sabian

Alıntı YapSonuç: Denemeye değer olduğunu düşünüyorum.
Deneyelim bakalım :P
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

XRumer

Benim bir kaç sorum olacak denemeden önce:

1) Peki bu adresteki deb paketi Türkçe olanını mı kuruyor?

2) Bu yazılım ne kadar Türkçe?

3) CD'ye yazdırma özelliği de var mı?

4) Rhythmbox gibi CD'leri bilgisayara Ogg veya Flac olarak kaydedebiliyor mu?

5) Açık kaynak mı, özgür yazılım mı?

sabian

1) evet

2)tamamı türkçe ( değilmiş, menüyü gezdim biraz ve bazı yerlerinin çevrilmediğini gördüm. ama pek birşey ifade etmiyor açıkçası. Görünen menü türkçe :))

3)yok

4) Flac ya da ogg olarak değil ama wav formatında alıyor, yada benim denememde karşılaştığım şey bu olabilir ama başka seçenek yoktu.

5) Copyright (C) 2006-2009  The aTunes Team

This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.

This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the GNU General Public License for more details.

You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the

Free Software Foundation, Inc.
51 Franklin Street, Fifth Floor
Boston, MA
02110-1301, USA

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Nisan 2010 - 01:09:43

Alıntı yapılan: dewrim2 - 03 Nisan 2010 - 00:47:02
Alıntı YapSonuç: Denemeye değer olduğunu düşünüyorum.
Deneyelim bakalım :P
Ben pek beğenmedim. Java kullandığı içim 60-70 MB ram tüketiyor. Onun yerine basit ve kullanışlı olan ve aynı zamanda tamamen özgür yazılım olan AQUALUNG'u tercih ediyorum. Size de tavsiye ederim. Asıl o yeni ses oynatıcısı olmaya aday :) Winamp tarzında ama sisteme hem yük olmuyor hem de basit ve kullanışlı. Kısacası ilk izlenimlerim olumsuz ve takip eden izlenimlerim de pek olumlu olacak gibi değil.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

XRumer

Sitesinden features kısmına bir baktım da mplayer üzerine inşa edilmiş, okuduğum şeyi eğer yanlış anlamadıysam.

Sanırım ogg veya flac olarak da ses cdsi aktarabiliyormuş. Bir denemek lazım.

Yazılım GPL lisansına sahip neden acaba bizim depolarda bulunmuyor.

badhero

AQUALUNG da neyin nesiymiş. Burada bir müzik oynatıcı savaşı görüyorum. :)

xwes

@XRumer, çalma motoru olarak mplayer ya da xine kullanabiliyormuş linux sistemlerinde. Ama mplayer üzerine inşa edilmemiş. Depoda bulunmuyor ama depoda kardeşi Jajuk var. Bir çok özelliği benzer. Zaten muhtemelen aTunes, Jajuk'un üzerinden geliştirilmiştir.
Jajuk sitesi: http://www.jajuk.info/index.php/Main_Page
Jajuk hakkındaki mesajım: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=13508.msg166194#msg166194

Görünüm açısından aTunes daha güzel ve daha hızlı ama Jajuk daha fazla özelleştirilebiliyor.

Yiğit Ateş

@xwes başlıkta bir şey eksik sanki :P
Valla rhythmbox'tan o kadar memnunum ki başka bir oynatıcı ilgimi çekmiyor açıkçası.

kahraman masa esat

Songbird' le bu kadar iyi anlaşmışken ( aman nazar değmesin ) gerisi boş geliyor. Kurdum ama pek bi hantal geldi.

badhero

Jajuk da arayüz olarak fena değil ama sistemi biraz yoruyor.

xwes

Hem jajukta hem aTunes'ta hoşuma gitmeyen şey çok fazla tuş olmasi. Sade degiller.

yakusha

windows altında özgür müzik oynatıcı olarak 4 ay kadar atunes i kullanmıştım... sonra songbird e geçmiştim...

ubuntu ya geçince tercihimi banshee üstüne oldu... rahat ve huzurlu bir dünyada yaşıyoruz şimdi :)

biraz önce bir 50 kadar radyoyu kaynaklarından derleyerek de ekledim...

şimdi rahattayım...
Artık bu forumu kullanmıyor.