Conky Nedir? Nasıl Kullanılır

Başlatan SoulSmasher, 15 Mart 2008 - 16:57:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

@cranbur eğer kurduğun paket elindeyse ve "make uninstall" destekleniyorsa kaldırabilirsin. Eğer desteklenmiyorsa elle dosyaları silmen gerekiyor. Ancak conky öyle çok yer kaplayan bir program değildir sanırım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Burak

Alıntı yapılan: heartsmagic - 04 Eylül 2008 - 04:43:38
@cranbur eğer kurduğun paket elindeyse ve "make uninstall" destekleniyorsa kaldırabilirsin. Eğer desteklenmiyorsa elle dosyaları silmen gerekiyor. Ancak conky öyle çok yer kaplayan bir program değildir sanırım.

Paket elimdeydi ve klasöre girip 'sudo make uninstall' dedim ve anladığım kadarıyla silindi. En azından terminalde 'conky' yazınca kurulu olmadığını söylüyor. Eğer paket elimde olmasaydı tekrar yükleyip silebilir miydim?

erginemr

Hmm, hayır. Aynı paketle tekrar kurup kaldırmanız gerekiyordu. Üstelik bütün kurulum betikleri de "make uninstall" komutunu desteklemiyor.

En iyi çözüm; kurarken "sudo make install" yerine "sudo checkinstall" kullanmanızdır. (forumda checkinstall diye arattırın.)

İkinci en iyi çözüm; kurduktan sonra "make clean" ile kaynak dizininden ara dosyaları temizlemek ve bu dizini, sonradan kaldırmak gerekebilir düşüncesiyle arşivleyip bir kenara koymak, ya da kaynak dosyaları için ayrılan standart yerlerden biri olan "/usr/local/src" klasörüne atmaktır. Kaynak dizinindeki en önemli dosya "makefile".

Burak

haritsu

Transparan yapıp sağ köşeye otutturunca süper oluyor :)

eldirr

Bunu ctrl + alt + D tuş kombinasyonu veya masa üstünü göster butonunun etkisinden koruyabiliyor muyuz? 'Masa üstünü göster' olayını çok kullandığım için ne zaman masa üstüne dönsem conky'i göremiyorum :)

Ekleme:

Kendim sordum kendim cevaplıyorum :)

/home/kullanıcı_adı/.conkyrc dosyasındaki;

own_window_type normal
satırını;

own_window_type override

ile değiştirmek gerekiyor.

zeitgeist

Alıntı yapılan: SoulSmasher - 15 Mart 2008 - 16:57:14
...hava durumu istanbul içindir, http://weather.yahoo.com/ adresine girip Enter city or zip code yazan yere şehrinizi girip .html den önce çıkan kodu alıp ./conkyrc de hava durumu bölümüne kod olarak eklemelisiniz, ayrıca hava durumunun düzgün çıkması için curl kütüphanesi lazımdır. deponuzdan curl adlı paketi indirmelisiniz..

Merhabalar,

Bahsi geçen siteden İstanbul' un zip code unu aldım ve gerekli bölüme yazdım. Curl paketini de yükledim fakat "Could not reach weather.com. Check your internet connection and location and try again" iletisi alıyorum. İnternet bağlantımda bir sorun yok?

Not: Conky' i kurmadım screenlets' teki Clear Weather uygulamasını kullanıyorum ancak aynı mantıkla iş gördüğünü farz ederek soruyorum.

Düzeltme: http://ubuntu.kullaniyoruz.biz/ubuntuda-hava-durumunu-anlik-olarak-takip-edin/20 burada yapılan açıklamalar yeterli oldu.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

Addictive

.deb paketini kurmaya çalıştığımda "Error: Wrong architecture 'i386' " uyarısını alıyorum?? Konsoldan ./configure komutunun arkasından "make" yazdığımda "hedefler belirtilmediğinden make dosyası yok. Durduruldu" sonucu dönüyor. Bunu nasıl düzeltebilirim?

erginemr

Alıntı yapılan: Addictive - 28 Ekim 2008 - 08:55:44
.deb paketini kurmaya çalıştığımda "Error: Wrong architecture 'i386' " uyarısını alıyorum?? Konsoldan ./configure komutunun arkasından "make" yazdığımda "hedefler belirtilmediğinden make dosyası yok. Durduruldu" sonucu dönüyor. Bunu nasıl düzeltebilirim?

Conky'yi konsoldan şu komutla kurabiliyor olmanız lazım:
sudo apt-get install conky

Xenophobia

bk-bk

merak edip kurayım dedim,Conky i masaüstünde göstermek nasıl olucak ? şu an sadece konsoldan ''conky'' komutuyla acılan bir pencere ile görüntüleniyor ve home dizininde .conkyrc dosyası yok.
herkes layık olduğu yerdedir

Xenophobia

bk-bk

evet o yazıyı okumuştum, ama yönergeniz üzerine şimdi daha dikkatli okudum gözden kacırdığım daha doğrusu yanlış anladığım bir satır yüzünden olmamış. hallettim ve benim de bir conky'm oldu. cok hoş  :) teşekkürler.

Xenophobia

Koy resmini biz de görelim, öyle hep bana hep bana olmaz. :)

bk-bk

@Xenophobia,  Ebette bir resim koyucam fakat şu an hazır scriplerden birini kullandım, kendime göre düzenlemem lazım.
burada cok daha iyileri var özellikle sizin resim cok hoş.
Bu tip görselliklerle uğraşırken bir yandan da linuxu ögrenmeye calışıyorum.

extremebrutal

Conky'de Türkçe karakterleri göstermenin bir yolu var mı?

Xenophobia

extremebrutal

Bilmem.. Türkçe karakterler bozuk çıkıyor...

extremebrutal

Tamam hallettim karakterleri...
Bu arada .conkyrc dosyanızı paylaşmanız mümkün mü?

Xenophobia

Forumda conky diye aratırsan bir başlık daha bulacaksın, orada zaten paylaşmıştım. Oradan kendine göre ayarlarsın.

zulfikar

Arkadaslar suradaki conky dosyasini kurdum fakat weather script`i bir turlu ayarlayamadim. Surada anlatiliyor fakat ben anlayamadim, takildigim yer location ayarlarinin yapilmasi, yardimci olabilecek birisi varsa cok makbule gececek.

Bu arada kurban bayraminizda mubarek olsun.

atomkarinca

Alıntı yapılan: zulfikar - 08 Aralık 2008 - 15:57:32
Arkadaslar suradaki conky dosyasini kurdum fakat weather script`i bir turlu ayarlayamadim. Surada anlatiliyor fakat ben anlayamadim, takildigim yer location ayarlarinin yapilmasi, yardimci olabilecek birisi varsa cok makbule gececek.

Location dediğin bulunduğun yer olarak mı soruyorsun? O zaman weather.com'dan bulabilirsin.

zulfikar

Alıntı yapılan: atomkarinca - 08 Aralık 2008 - 16:35:54
Alıntı yapılan: zulfikar - 08 Aralık 2008 - 15:57:32

Location dediğin bulunduğun yer olarak mı soruyorsun? O zaman weather.com'dan bulabilirsin.

Evet bulundugum yer oluyor location, fakat benim takildigim yer bulundugum yer in codununu weather script`e nasil ekleyecegim. Verdigim linkde anlatiliyor fakat ben isin icinden cikamadim.

atomkarinca

conkyForecast -l XYZK0123

ya da

conkyForecast --location=XYZK0123

şeklinde çalıştırabilirsiniz demişler.

teneke

Anlık metorolojik durumu soruyorsanız eğer.
Üst çubuğun sağ tarafındaki takvim,saat tıkla > Konumlar > Düzenle > Konumlar > Ekle > Bulunduğunuz yerin ilk harfini gir > Tamam > Kapat.
gDesklets diyede ararsanız
Birde buna bakarsanız işinize yarıyacak çok ğüzel bir belğe: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,4060.0.html
:)