Conky Nedir? Nasıl Kullanılır

Başlatan SoulSmasher, 15 Mart 2008 - 16:57:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sherlock Holmes

içeriğe göre
Alıntı Yap${goto 32}Mother Temp: ${alignr}${exec sensors | grep 'MB Temperature' |
satırı
Alıntı Yap${goto 32}Mother Temp: ${alignr}${acpitemp} |
olarak değiştirebilirsiniz, misal.
Fakat bu seferde Conky'nin tasarımı ile ilgili sıkıntılar oluşabilir.
Malum içerikteki 5 satır muhtemelen 2'ye düşecektir, bu'da görünümdeki nizamiyetsizliğe sebep olacaktır.
Belli bir vakit ayırıp deneme/yanılma yöntemi ile oluşturmanızı tavsiye ederim.

TahaKaradeniz

Mint-Ubuntu-Mageia-Pardus-Arch

Özgürlük için LİNUX !

leica

yazıların rengini nasıl değiştiriyoruz acaba?

if

@leica, istersen herhengi bir parametreden önce ${color 0090B4}${time %a, } gibi kullanırsın; istersen de TEXT kısmından önce color1 1F1F1F şeklinde renk belirler bunu da ${color1}${time %a, } şeklinde kullanırsın. Renkleri nasıl seçeceğim dersen, benim yaptığım yöntemi anlatayım. Tema değiştirdiğimiz uygulamayı aç, temaların olduğu kısma geç, renk sekmesine tıkla, "Değiştirilmiş renk şeması kullan" şıkkını işaretle, çıkan penceredeki kalem simgesine tıkla, istediğin rengin üzerine tıkla, kalemi seçtiğin penceredeki kutuda rengin kodu çıkacaktır, onu kopyala. Önündeki '#' işaretini kaldırmayı unutma.

leica

@if
teşekkür ederim. çok işime yaradı bu bilgiler.

if

Rbbt

Bir kaç gündür conky ile uğraşıyorum ama çözemediğim bir sorun var :S

Ben bir siteden conky buldum aşağıdaki gibi:

Yapılması gereken her şeyi anlatıldığı gibi yaptım, ama bende simgeler ve arkaplan bir türlü çıkmıyor, ne yapabilirim acaba?
What happens when I become main source of a pain!!!

heartsmagic

@Rbbt, Conky için yardımcı olamam fakat yardımcı olabilecekler için neyi nerede bulduğunu buraya geçsen daha güzel olmaz mı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Rbbt

http://sen7.deviantart.com/art/Conky-NightDrive-151418309?offset=30

Buradan indirdim, beni oku belgesindekileri de atayım bir bakın, oradaki adımları uygulamaya çalışıyorum ama işte simgeleri ve arkaplanı bir türlü görünür yapamadım bir türlü.

## Index ##
-----------
1. Conky
2. Install
3. Weather Forecast
4. Update Checker
5. MPD Cover / OSD
6. Start Conky
7. Color Schemes

## 1. Conky ##
-----------------------------------------------------------------------------
For this theme you NEED conky >=1.7.2 compiled with:
--enable-imlib2 \
--enable-lua \
--enable-lua-cairo \
--enable-lua-imlib2 \
--enable-nvidia \
--enable-mpd

You can check with "conky -v" in a terminal if your conky has the needed features:

Music detection:
  * MPD

General:
  * nvidia
  * Imlib2
  * Lua

Lua bindings:
   * Cairo
   * Imlib2

How to compile conky from source: http://conky.sourceforge.net/documentation.html
Arch users can use this PKGBUILD: http://aur.archlinux.org/packages.php?ID=31589 (add --enable-nvidia)

## 2. Install ##
Extract the conky_NightDrive.tar in you home directory.
Go to: /home/YourUser/.conky/NightDrive/ --> .conky is a hidden directory so you probably need to press strg+h to see it

Install the font for the clock:
cp ~/.conky/NightDrive/font/Digital\ Readout\ Thick\ Upright.ttf ~/.fonts/
If the ".fonts" folder in your home dir doesn't exists you can just create it.
After that run: fc-cache

About the font: http://www.1001fonts.com/font_details.html?font_id=1232

If you don't want to put the theme files in ~/.conky/NightDrive/ you need to change the paths in the conkyrc

## 3. Weather Forecast ##
Install the Conky Weather Forecast Python Script: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=869328
PKGBUILD: http://aur.archlinux.org/packages.php?ID=32211

After the installation run:
cp /usr/share/conkyforecast/conkyForecast.config ~/.conkyForecast.config

Then open the conkyrc in an editor (~/.conky/NightDrive/conkyrc) and replace "--location=GMXX0270" in line 103 with your location.

## 4. Update Checker ##
Create (as root) a file like "/etc/cron.hourly/sync.sh"
Depending on your distro put this in the file:

Arch Linux:
pacman -Sy > /dev/null

Debian/Ubuntu:
apt-get -qy update > /dev/null

Then execute: chmod a+x /etc/cron.hourly/sync.sh

This way you get a fresh package list every hour.
For Debian/Ubuntu: Replace "${execi 600 pacman -Qu | wc -l}" in line 119 of the conkyrc with "${execi 600 aptitude search "~U" | wc -l}"

Other distros: I dunno :P --> drop me a note then I'll edit the info for other distros

## 5. MPD Cover / OSD ##
Install: python-mpd - Python MPD client library http://pypi.python.org/pypi/python-mpd/ (should be directly available for most distros)
Open "~/.conky/NightDrive/scripts/mpd_infos.py" in an editor.
Set your MPD music directory in line 12.

If you want a sexy osd for mpd on song and state change set "notify_osd = True" in the mpd_infos.py (line 13) and choose an icon as default cover (line 15).
For the osd you need to install: notify-osd
Preview of the osd (lower screenshot, upper right corner): http://sen7.deviantart.com/art/Screenshot-2010-01-22-151263206

## 6. Start Conky ##
Start conky via the "start_conky.sh" in "~/.conky/NightDrive/".
This way the python script for the mpd cover/osd will always start with conky.
(you can put it in your autostart or .xinitrc or whatever)

## 7. Color Schemes ##
Open the conkyrc and go to line ~43. There you can see the sections for the color schemes.
Simply comment out the one you don't want (green is active by default) and remove the comments for the one that you want.

Now go to ~/.conky/NightDrive/images/icons/
You can see different subfolders for every color scheme. Copy the icons inside the folder with the color you want to ~/.conky/NightDrive/images/icons/ and replace them.

agritux

İndirdiğin dosyayı doğru dizine açtın değil mi? kullanıcı dizininde .conky adlı gizli klasöre.

Rbbt

Alıntı yapılan: agritux - 20 Temmuz 2011 - 23:26:36
İndirdiğin dosyayı doğru dizine açtın değil mi? kullanıcı dizininde .conky adlı gizli klasöre.

Evet kendisi direkt olarak oraya gitti zaten arşivden çıkarınca.

agritux

İstediğin temayı ~/.conky/NightDrive/ dizini içerisine kopyaladın mı peki? orada şöyle diyor:

Alıntı YapIf you don't want to put the theme files in ~/.conky/NightDrive/ you need to change the paths in the conkyrc

Rbbt

Alıntı yapılan: agritux - 20 Temmuz 2011 - 23:32:20
İstediğin temayı ~/.conky/NightDrive/ dizini içerisine kopyaladın mı peki? orada şöyle diyor:

Alıntı YapIf you don't want to put the theme files in ~/.conky/NightDrive/ you need to change the paths in the conkyrc

conkyrc de izlediği yollar doğru olduğu için onları kurcalamıyorum, ama yarın bir deneyebilirim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Temmuz 2011 - 00:25:24

Bir kaç farklı ve daha basit conky denedim ama onlarda da png dosyaları gözükmüyor sadece yazılar çıkıyor  ???

Bunun için yüklemem veya aktifleştirmem gereken her hangi bir şey var mı acaba?

heartsmagic

@Rbbt, ben sadece README'de anlatılanları uyguladım, resimler görünüyor. Bir iki ayarlamayla güzel bir Conky elde etmiş olacak gibiyim.

agritux

Aynı conky'i bende uygulamıştım. Sorunsuz yani.

Rbbt

Valla anlamış değilim 4-5 tane farklı conky de denedim yazılar geliyor ama resimler çıkmıyor. Bu arada bu conky de enable komutlarını kabul etmedi bende o yüzden farklı olanları denedim ama yine de olmadı, beceremedim :(

heartsmagic

Renk setini değiştirdin mi? Yoksa öntanımlı olanı mı kullandın?
Hangi enable komutlarını? Sen derlemek için uğraşmıyorsundur umarım. Depodan kurduysan zaten o sayılan şeyler desteklenmekte.

Rbbt

icons klasörüne girip oradan istediğim renkteki simgeleri seçip diğerleriyle değiştiriyorum, conkyrcden de 43.satırdaki renk şemalarına baktım istemediğimi sildim. (silmeden de denedim yine olmamıştı).

conkyrcde örneğin: image ~/.conky/NightDrive/images/icons/cpu.png doğru şekilde yazılmış ama neden bulmuyor anlamıyorum işte, acemilik böyle bir şey :(

opusxx

For this theme you NEED conky >=1.7.2 compiled with:
--enable-imlib2 \
--enable-lua \
--enable-lua-cairo \
--enable-lua-imlib2 \
--enable-nvidia \
--enable-mpd

conky versiyonun tutuyor değilmi? Birde ihtiyaç duyulan olduğunu sandığım yukarıdaki eklemeler tamam mı?
conky versiyon için
conky -v

Neleri destekleyip neleri desteklemediğinide görürsünüz.

Geçen yıl aynı temayı indirip kullanmıştım bir kaç saat :D

Birde   image den önce bir işaret var mı?. Uzun zamandır kullanmıyorum conky ama "$" şöyle bir şey gelmeli öncesinde.
nVidia GeForce 8600 GT (512)
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )
AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+  1024 ram,

heartsmagic

Ben renk değişimi yapmadığım için bir şey söyleyemiyorum, fakat belirttiğim gibi öntanımlı renklerle bende sorun çıkartmadı. Daha doğrusu sorun çıkan sanırım bir tek senin masaüstün :)

Rbbt

Alıntı yapılan: heartsmagic - 21 Temmuz 2011 - 15:25:16
Ben renk değişimi yapmadığım için bir şey söyleyemiyorum, fakat belirttiğim gibi öntanımlı renklerle bende sorun çıkartmadı. Daha doğrusu sorun çıkan sanırım bir tek senin masaüstün :)

Bende öyle düşünüyorum bir tek bende sorun var. Bir şey eksik gibi geliyor ama ne olduğunu bilemiyorum işte. Neyse ilgilenen herkese teşekkürler,
conky olmadan devam ederim bende format atana kadar sonra bakarız yine (:

if

@Rbbt,

Alıntı yapılan: opusxx - 21 Temmuz 2011 - 11:26:26
conky versiyonun tutuyor değilmi? Birde ihtiyaç duyulan olduğunu sandığım yukarıdaki eklemeler tamam mı?
conky versiyon için
conky -v

Neleri destekleyip neleri desteklemediğinide görürsünüz.
Birde   image den önce bir işaret var mı?. Uzun zamandır kullanmıyorum conky ama "$" şöyle bir şey gelmeli öncesinde.

Ayrıca conkyrc dosyasının içeriğini de buraya geçer misin?

Rbbt

conky -v
Conky 1.8.0 compiled Fri Apr 23 10:38:37 UTC 2010 for Linux 2.6.24-27-server (i686)

Compiled in features:

System config file: /etc/conky/conky.conf
Package library path: /usr/lib/conky

X11:
  * Xdamage extension
  * XDBE (double buffer extension)
  * Xft
  * ARGB visual

Music detection:
  * MPD
  * MOC

General:
  * math
  * hddtemp
  * portmon
  * Curl
  * RSS
  * Weather (METAR)
  * Weather (XOAP)
  * wireless
  * support for IBM/Lenovo notebooks
  * nvidia
  * eve-online
  * config-output
  * Imlib2
  * ALSA mixer support
  * apcupsd
  * iostats
  * ncurses
  * Lua

Lua bindings:
   * Cairo
   * Imlib2

Conkyrc:
##################################################
## ##
## Settings ##
## ##
background no
update_interval 1.0
double_buffer yes
no_buffers yes
cpu_avg_samples 2
net_avg_samples 2
text_buffer_size 2048
imlib_cache_size 0
override_utf8_locale yes

# +++++ Window +++++
own_window yes
own_window_type override
own_window_transparent yes
own_window_hints undecorate,sticky,skip_taskbar,skip_pager,below

border_inner_margin 0
border_outer_margin 0

minimum_size 1060 120
maximum_width 1060

alignment top_middle
gap_x 0
gap_y -162

# +++++ Styles +++++
draw_shades yes
draw_outline no
draw_borders no
draw_graph_borders yes

# +++++ Colors +++++
default_shade_color 101010
default_color 8F8F8F

# Blue
#color1 71A1DF
#color2 2C3949
#color3 6F99B4
#lua_load ~/.conky/NightDrive/scripts/rings_blue.lua

# Green
color1 AAB364
color2 2F312E
color3 628747
lua_load ~/.conky/NightDrive/scripts/rings_green.lua

# Orange
#color1 DAB152
#color2 2E2B22
#color3 B28435
#lua_load ~/.conky/NightDrive/scripts/rings_orange.lua

# Red
#color1 EE6363
#color2 3B2A2A
#color3 AE4747
#lua_load ~/.conky/NightDrive/scripts/rings_red.lua

# Mono
#color1 8F8F8F
#color2 303030
#color3 555555
#lua_load ~/.conky/NightDrive/scripts/rings_mono.lua

# +++++ LUA +++++
lua_draw_hook_pre ring_stats

# +++++ Font +++++
use_xft yes
xftfont DejaVu Sans:size=5
xftalpha 0.1
uppercase no

## ##
## Components ##
## ##

# +++++ Clock +++++
template1 ${goto 28}${voffset 35}${color2}${font Digital Readout Thick Upright:size=40}00${voffset -9}:${voffset 9}00${goto 28}${color1}${time %k}${voffset -9}:${voffset 9}${time %M}\n${goto 130}${voffset -68}${color2}${font Digital Readout Thick Upright:size=24}00${goto 130}${color1}${time %d}\n${font Digital Readout Thick Upright:size=12}${goto 130}${voffset -18}${color2}00${goto 130}${color1}${time %m}${goto 146}${color2}00${goto 146}${color1}${time %y}${font}\n

# +++++ Weather +++++
template2 ${execpi 1800 conkyForecast --location=GMXX0270 --template=~/.conky/NightDrive/conkyForecast.template}

# +++++ CPU +++++
template3 ${image ~/.conky/NightDrive/images/icons/cpu.png -p 278,47 -s 24x24 -f 86400}${voffset -62}${alignc 240}${font}${color}${execi 10 sensors k8temp-pci-00c3 |grep Core0 |cut -c 15-16}°C\n${voffset 40}${alignc 240}${font}${freq_g 1}GHz\n

# +++++ Memory +++++
template4 ${image ~/.conky/NightDrive/images/icons/mem.png -p 358,48 -s 24x24 -f 86400}${voffset -58}${alignc 160}${mem}\n${voffset 40}${alignc 160}${swap}\n

# +++++ Nvidia +++++
template5 ${image ~/.conky/NightDrive/images/icons/nvidia.png -p 437,49 -s 24x24 -f 86400}${voffset -58}${alignc 80}${nvidia temp}°C\n${voffset 40}${alignc 80}${nvidia gpufreq}MHz\n

# +++++ Sys & Network +++++
template6 ${image ~/.conky/NightDrive/images/icons/arch.png -p 515,33 -s 32x32 -f 86400}${voffset -22}${alignc}${color3}${font}${execi 600 pacman -Qu | wc -l}${color} updates\n${voffset -1}${alignc}${execi 60 uname -r}\n${image ~/.conky/NightDrive/images/icons/net.png -p 598,48 -s 24x24 -f 86400}${voffset -53}${alignc -80}${downspeed}\n${voffset 40}${alignc -80}${upspeed}\n

# +++++ Storage +++++
template7 ${image ~/.conky/NightDrive/images/icons/hdd.png -p 678,48 -s 24x24 -f 86400}${voffset -58}${alignc -160}${fs_free /}\n${voffset 40}${alignc -160}${fs_free /mnt/music}\n

# +++++ Vol +++++
template8 ${voffset -9}${alignc -240}${mpd_vol}%\n

# +++++ MPD +++++
template9 ${voffset -85}${alignc -240}${mpd_elapsed}/${mpd_length}\n${goto 901}${voffset -1}${font DejaVu Sans Mono:size=6}${scroll 26 3 ${mpd_smart}}\n${font}${goto 901}${color 414141}--------------------------------------------\n${goto 901}${voffset 1}${color3}${font}Album: ${color}${mpd_album 29}\n${goto 901}${voffset 3}${color3}Bit: ${color}${mpd_bitrate}kbps${goto 968}${color3}Rand: ${color}${mpd_random}   ${color3}Rep: ${color}${mpd_repeat}

TEXT
${image ~/.conky/NightDrive/images/bg.png -s 1060x120 -f 86400}${template1}${template2}${template3}${template4}${template5}${template6}${template7}${template8}

${if_mpd_playing}
${if_match "${mpd_status}"=="Playing"}${image ~/.conky/NightDrive/images/icons/play.png -p 758,48 -s 24x24 -f 86400}${if_existing /tmp/cover}${image /tmp/cover -p 828,36 -s 48x48}${else}${image ~/.conky/NightDrive/images/cover/cover_bg.png -p 821,35 -s 58x52}${endif}${template9}${endif}
${if_match "${mpd_status}"=="Paused"}${image ~/.conky/NightDrive/images/icons/pause.png -p 758,48 -s 24x24 -f 86400}${if_existing /tmp/cover}${image /tmp/cover -p 828,36 -s 48x48}${else}${image ~/.conky/NightDrive/images/cover/cover_bg.png -p 821,35 -s 58x52}${endif}${voffset -9}${template9}${voffset 9}${endif}
${if_match "${mpd_status}"=="Stopped"}${image ~/.conky/NightDrive/images/icons/stop.png -p 758,48 -s 24x24 -f 86400}${image ~/.conky/NightDrive/images/cover/cover_bg.png -p 821,35 -s 58x52 -f 86400}${voffset -106}${color 414141}${font DejaVu Sans Mono:size=5}
${goto 901}${scroll 32 1 M   M U   U  SSS  III  CCC     PPPP  L     AA  Y   Y EEEE RRRR      DDD   AA  EEEE M   M  OOO  N   N}
${goto 901}${scroll 32 1 MM MM U   U S      I  C        P   P L    A  A  Y Y  E    R   R     D  D A  A E    MM MM O   O NN  N}
${goto 901}${scroll 32 1 M M M U   U  SSS   I  C        PPPP  L    AAAA   Y   EEE  RRRR      D  D AAAA EEE  M M M O   O N N N}
${goto 901}${scroll 32 1 M   M U   U     S  I  C        P     L    A  A   Y   E    R R       D  D A  A E    M   M O   O N  NN}
${goto 901}${scroll 32 1 M   M  UUU  SSSS  III  CCC     P     LLLL A  A   Y   EEEE R  RR     DDD  A  A EEEE M   M  OOO  N   N}${voffset -88}${endif}
${else}${image ~/.conky/NightDrive/images/cover/cover_bg.png -p 821,35 -s 58x52 -f 86400}${voffset -7}${endif}
${image ~/.conky/NightDrive/images/cover/cover_overlay.png -p 821,35 -s 58x52 -f 86400}

Not: Başka bir conky kurmayı başardım sonunda (:

if

Gerekli özellikler etkin şekilde kurulmuş conky. Sizin ekran görüntüsüne baktığımda luaların da çalışmadığını gördüm. Bu durumda simgelerin ve lua dosyasının yanlış yere konulduğu yorumu yapılabilir. Simgeleri ve lua dosyasını illa bu conky belgesini hazırlayan kişinin söylediği yere koymak durumunda değilsiniz. İstediğiniz yere koyabilirsiniz. Bundan önce conky -c /Nerede_Bu_Conky_Belgesi komutuyla uçbirimden başlatınız, biraz belkeyiniz. Çıktıları buraya aktarınız. Bakalım neler oluyor arka planda.

Rbbt

Alıntı yapılan: if - 23 Temmuz 2011 - 21:16:58
Gerekli özellikler etkin şekilde kurulmuş conky. Sizin ekran görüntüsüne baktığımda luaların da çalışmadığını gördüm. Bu durumda simgelerin ve lua dosyasının yanlış yere konulduğu yorumu yapılabilir. Simgeleri ve lua dosyasını illa bu conky belgesini hazırlayan kişinin söylediği yere koymak durumunda değilsiniz. İstediğiniz yere koyabilirsiniz. Bundan önce conky -c /Nerede_Bu_Conky_Belgesi komutuyla uçbirimden başlatınız, biraz belkeyiniz. Çıktıları buraya aktarınız. Bakalım neler oluyor arka planda.

Evet hocam sorun tam olarak dosyaların farklı yerde olmasından kaynaklıymış, dün son bir kez basit bir conky denerken farkettim onu, sonunda bir conky sahibiyim (: İlgilenen herkese teşekkürler (: