Conky Nedir? Nasıl Kullanılır

Başlatan SoulSmasher, 15 Mart 2008 - 16:57:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 10 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aenesias

Alıntı yapılan: zulfikar - 08 Aralık 2008 - 15:57:32
Arkadaslar suradaki conky dosyasini kurdum fakat weather script`i bir turlu ayarlayamadim. Surada anlatiliyor fakat ben anlayamadim, takildigim yer location ayarlarinin yapilmasi, yardimci olabilecek birisi varsa cok makbule gececek.
Bu arada kurban bayraminizda mubarek olsun.

Kazara bu sunuma geldim ve  ilk yukardaki iletinin oldugu sayfa acildi. Hic alakam yokken, Conky e sardim. Bir gunumu aldi ama basardim :D

Bahsettiginiz sunumu, ben nasil yaptim anlatayim

-Basic install kismini uyguladim. Conkyforecast yuklendi.

-Weather.com XOAP Service Registration kisminda gectim. Verilen linkteki siteden bulundugun yeri falan bildirerek uyelik aldim.

http://www.weather.com/services/xmloap.html

burdan bir mail geliyor. Mailde bize lasim olan "partner id and registration code" bunlari aldiktan sonra

cp /usr/share/conkyforecast/conkyForecast.config ~/.conkyForecast.config
nano ~/.conkyForecast.config

Bu komutlari girdikten sonra bir pencere aciliyor Ben Nanoyu beceremedigim icin geditle yaptim

gedit ~/.conkyForecast.config

sole bir sey cikiyor

# config settings for conkyForecast.py
CACHE_FOLDERPATH = /tmp/
CONNECTION_TIMEOUT = 5
EXPIRY_MINUTES = 30
TIME_FORMAT = %H:%M
DATE_FORMAT = %Y-%m-%d
LOCALE = TUXX0040
XOAP_PARTNER_ID =
XOAP_LICENCE_KEY =

Locale yazan yeri bulundugumuz sehrin kodunu, id ve licence key de siteden aldiklarimiz girip kaydediyoruz.
Bu scriptle isimiz bitti.

Bunu cozene kadar conky ogrendim, desem yeridir. Bu hava durumu scriptleri icinde en iyi calisani...
Bundan sonra yapilmasi gereken bu scripti kullanan bir conkyrc bulmak, bu kadar ...

Sekil 1 a

[IMG]http://img136.imageshack.us/img136/5769/screenshot001a.th.png[/img]

Faydali olmasi umidiyle

ihtiyar said

iKo

@SoulSmasher, 1) o masaüstü senin mi ? 2) eğer seninse o dock nedir öyle ? çok güzel ben de istiyorum :) nerden indirdin nasıl kurulur paylaşırmısın lütfen çok beğendim

teşekkürler...

özgürubuntu

conky kurdum ama garip bir durum yaşıyorum. Conky herşeyin üzerinde, şu anda firefox'ta bu yazıyı yazıyorum Conky solda görünüyor :) nası oldu da becerdim acaba bunu?

background yes
use_xft yes
xftfont Sans:size=8
alignment top_left
xftalpha 0.8
own_window yes
own_window_transparent yes
own_window_hints undecorated,below,sticky,skip_taskbar,skip_pager
own_window_type override
double_buffer yes
draw_shades no
draw_outline no
draw_borders no
stippled_borders 10
border_margin 4
border_width 1
default_shade_color grey
default_outline_color black
default_color white
use_spacer none
no_buffers yes
uppercase no
color1 F8DF58
minimum_size 200 5
maximum_width 200
TEXT
${color ffffff}${font OpenLogos:size=25} tusoig ${font}
${font}SİSTEM ${hr 2}
${color ffffff}${font StyleBats:size=16}A${font}  İşlemci0: ${cpu cpu0}% ${alignr}${cpubar 8,80 cpu0}
${font StyleBats:size=16}A${font}  İşlemci1: ${cpu cpu1}% ${alignr}${cpubar 8,80 cpu1}
${font Sans:size=16}J${font} Bellek:  $memperc% ${alignr}${membar 8,80}
${font Sans:size=16}L${font} Takas Alanı: $swapperc% ${alignr}${swapbar 8,80}
${font StyleBats:size=18}P${font} Aktif Süre: ${alignr}${uptime}

DİSK DURUMU ${hr 2}
${font Sans:size=16}m${font} Yerel Disk : $alignr${fs_used /home} / ${fs_free /home}

KABLOSUZ BAĞLANTI ${hr 2} 
${if_existing /proc/net/route wlan0}   
${font Sans:size=16}v${font}   Giden: $alignr${upspeed wlan0} Kb/s
${font Sans:size=16}r${font}   Gelen: $alignr${downspeed wlan0} Kb/s
${font Sans:size=16}M${font}   Yükleme: $alignr${totalup wlan0}
${font Sans:size=16}S${font}   İndirme: $alignr${totaldown wlan0}
${font Sans:size=16}Y${font}   Sinyal Gücü:$alignr${wireless_link_qual wlan0}%
${font Sans:size=16}t${font}   Bilgisayar Ip: $alignr${addr wlan0}
${font Sans:size=16}u${font}   Ulusal Ip : $alignr${execi 1 $HOME/scripts/ip.sh}
${font FreeSans:size=16}@${font}${execpi 300 python ~/scripts/gmail_parser.py ozgurktekin XXXXXXX 600}
${else}
${if_existing /proc/net/route eth1}
${font Sans:size=16}v${font}   Up: ${upspeed eth1} Kb/s
${font Sans:size=16}r${font}   Down: ${downspeed eth1} Kb/s
${font Sans:size=16}M${font}   Upload: ${totalup eth1}
${font Sans:size=16}S${font}   Download: ${totaldown eth1}
${font Sans:size=16}t${font}   Ip Local: $alignr${addr eth1}
${font Sans:size=16}u${font}   Ip Publica: $alignr${execi 1 $HOME/scripts/ip.sh}
${font FreeSans:size=16}@${font}${execpi 300 python ~/scripts/gmail_parser.py ozgurktekin XXXXXXX 600}
${endif}
${else}
${font Sans:size=16}4${font}   Bağlanacak bir ağ bulunamadım ki!
${endif}
${if_existing /proc/net/route eth1}
${font Sans:size=16}v${font}   Up: ${upspeed eth1} Kb/s
${font Sans:size=16}r${font}   Down: ${downspeed eth1} Kb/s
${font Sans:size=16}M${font}   Upload: ${totalup eth1}
${font Sans:size=16}S${font}   Download: ${totaldown eth1}
${font Sans:size=16}t${font}   Ip Local: $alignr${addr wlan0}
${font Sans:size=16}u${font}   Ip Publica: $alignr${execi 1 $HOME/scripts/ip.sh}
${font FreeSans:size=16}@${font}${execpi 300 python ~/scripts/gmail_parser.py ozgurktekin XXXXXX 3}
${endif}
   ${font weather:size=28}x ${font}Yerel Disk Sıcaklığı: ${execi 1 ~/scripts/hddmonit.sh} °C
   ${color white}HAVA DURUMU ${hr 2}${color}
   ${execi 10 /home/erdal/scripts/.weather.sh TUXX0004} 
BUGÜN ${hr 2}
${font Sans:size=13}${time %A %d %m %Y}
${font Sans:size=25}${time %H:%M}

Durum şöyle ;

localhost

own_window yes
yerine
own_window noyazarak deneme yapabilirsiniz. Pek anlamam bu islerden ama birsey no olacagi kesin :)
Linux LPIC1 - MCSA

bytan

Aşağıdaki değeri vererek dene bir de:

own_window_type normal
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

esrama

own_window yes
own_window_type overide
own_window_hints undecorated,below,sticky,skip_taskbar,skip_pager
background no #Transparent background.
double_buffer yes
use_spacer right
use_xft yes
update_interval 2
minimum_size 260 5
draw_shades no
draw_graph_borders no
draw_outline no
draw_borders no
xftfont Eurostile:size=10
xftalpha 0.7
uppercase no
stippled_borders 3
border_margin 9
border_width 10
default_color grey
own_window_colour brown
alignment top_right
gap_x 240
gap_y 40

TEXT

${font}${color white}${alignc}${voffset -10}${time %B} ${time %Y}

${color 7C96B0}${font DejaVu Sans Mono:size=13}${execpi 300 DJS=`date +%_d`; cal | sed '1d' | sed '/./!d' | sed 's/$/                     /' | fold -w 21 | sed -n '/^.\{21\}/p' | sed 's/^/${alignc} /' | sed /" $DJS "/s/" $DJS "/" "'${color 98AE68}'"$DJS"'${color 8F8F8F}'" "/}${font}
${font arial black:size=9}UP: $font$uptime ${voffset -18}

${font arial black:size=9}CPU $font${cpu cpu0}%
${cpugraph cpu0 303030 C0C0C0}
${font arial black:size=9}CPU 1: $font${cpu cpu1}% $alignr ${font arial black:size=9}CPU 2: $font${cpu cpu2}%
${cpugraph cpu1 25,140 303030 C0C0C0}  $alignr${cpugraph cpu2 25,140 303030 C0C0C0}

${font arial black:size=9}CPU 3: $font${cpu cpu3}% $alignr ${font arial black:size=9}CPU 4: $font${cpu cpu4}%
${cpugraph cpu3 25,140 303030 C0C0C0}  $alignr${cpugraph cpu4 25,140 303030 C0C0C0}

${font arial black:size=9}RAM: $font$memperc% ${alignr}$mem ${font arial black:size=9}/ $font$memmax
${membar 4}
${font arial black:size=9}SWAP: $font$swapperc% ${alignr}$swap ${font arial black:size=9}/ $font$swapmax
${swapbar 4}

${font arial black:size=9}VOLUME${goto 116}TYPE${goto 180}%FREE${alignr 1}SIZE$font
${font arial black:size=9}/$font${goto 120}${fs_type /}${goto 190}${fs_free_perc /}%${alignr}${fs_size /}
${fs_bar 4 /}$color
${if_mounted /media/disk-1}${font arial black:size=9} $font${goto 120}${fs_type /media/disk-1}${goto 190}${fs_free_perc /media/disk-1}%${alignr 1}${fs_size /media/disk-1}
${fs_bar 4 /media/disk-1}$color $endif
${if_mounted /media/disk}${font arial black:size=9} $font${goto 120}${fs_type /media/disk}${goto 190}${fs_free_perc /media/disk}%${alignr 1}${fs_size /media/disk}
${fs_bar 4 /media/disk}$color $endif
${if_mounted /media/disk-2}${font arial black:size=9} $font${goto 120}${fs_type /media/disk-2}${goto 190}${fs_free_perc /media/disk-2}%${alignr 1}${fs_size /media/disk-2}
${fs_bar 4 /media/disk-2}$color $endif
${if_mounted /media/disk-3}${font arial black:size=9} $font${goto 120}${fs_type /media/disk-3}${goto 190}${fs_free_perc /media/disk-3}%${alignr 1}${fs_size /media/disk-3}
${fs_bar 4 /media/disk-3}$color $endif

${font arial black:size=9}DOWN: $font$color${downspeed eth0} k/s ${alignr}${font arial black:size=9}UP: $font${upspeed eth0} k/s
${downspeedgraph eth0 25,140 303030 C0C0C0} ${alignr}${upspeedgraph eth0
25,140 303030 C0C0C0}$color
${font arial black:size=9}TOTAL: $font${totaldown eth0} ${alignr}${font arial black:size=9}TOTAL: $font${totalup eth0}

Yukarıdaki conky kde masaüstündeyken her zaman arkaplan olarak gnome masaüstünün resmini kullanıyor. Bu sorunu nasıl giderebilirim ?

roberto55

arkadaşlar benim home klasörümde conkyrc yok kendim oluşturduğumda ise conky  açılmıyor
root olup açmam gerekiyor ama açıldımıda gene ilk yüklediğim gibi gözüküyor yardım edin lütfen

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Ağustos 2009 - 20:06:45

conky otomatik olarak açılmasınıda istiyorum

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Ağustos 2009 - 21:26:42

arkadaşlar heralde conky kurduğumuzda açmadan önce ayar dosyası yapmamız gerekiyordu ama bilmediğim için yapmadım nasıl yapabilirim
usr/share/doc/conky/examples içine atmam lazım ayar dosyasını
kendi kullanıcı adımın olduğu dzinde gizli dosyaları göstere baktığımda gene conkyrc dosyası gözükmüyor lütfen yardım
ubuntu karmic

Bedreddin

roberto55, burası bir forum ve yapısı, işlevi gereği özel mesajla yardım istenmesi hoş karşılanmaz. Forumda gerekli yerlerde duyurular da var. Burada az ya da çok bir şey bilen ve harıl harıl yardımcı olmaya çalışan bir çok insan var, lütfen biraz saygı duyun yaptıkları işe. Vakti olan zaten yardım edecektir.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

heartsmagic

Alıntı yapılan: Fuzûli - 05 Ağustos 2009 - 21:45:27
roberto55, burası bir forum ve yapısı, işlevi gereği özel mesajla yardım istenmesi hoş karşılanmaz. Forumda gerekli yerlerde duyurular da var. Burada az ya da çok bir şey bilen ve harıl harıl yardımcı olmaya çalışan bir çok insan var, lütfen biraz saygı duyun yaptıkları işe. Vakti olan zaten yardım edecektir.

Katılıyorum. Lütfen ne özel ileti ile ne de başka bir kanalla yardım istemeyin. Eğer biliyorsak zaten gelip ilgileniriz.

Oluşturduğun .conkyrc dosyası ile Conky açılmıyorsa dosyada bir sorun var demektir. Konsoldan açmayı deneyerek hatayı görebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

roberto55

conky snapticten yüklemiştim  conkrc yi düzenleyemedim daha doğrusu /home/kulanıcı adı dizininde conkycr dosyası yok  alt+f2 tuşuna basılıp veya terminalden normal olarak çalışıyor ama basitbir arayüzle versiyonu tutmuyordur diye conky nin sitesinden arkadaşın deediği gibi 4 4 9 versiyonunu indirdim (halbuki 7 1 i çıkmış) /home/kullanıcı adı dizininde gene conkcr dosyası yok kendim oluşturdummu açılmıyor terminalden çalıştırdımmı
blue@blue-desktop:~$ conky
Conky: statfs '/media/sda1': No such file or directory
Conky: statfs '/media/sda4': No such file or directory
Conky: desktop window (14000a9) is subwindow of root window (189)
Conky: window type - normal
Conky: drawing to created window (4800001)
Conky: drawing to double buffer
Conky: statfs '/media/sda4': No such file or directory
Conky: attempting to use more CPUs then you have!
obj->data.cpu_index 2 info.cpu_count 1blue@blue-desktop:~$

hatasını alıyorum
/usr/local/etc/conky/conky.conf
altındaki .conf dosyasından düzenlemeye çalıştımmı yazma yetkiniz yok diyor
conky terminalden çalıştırıp kapattığımda ise
blue@blue-desktop:~$ conky
Conky: desktop window (14000a9) is subwindow of root window (189)
Conky: window type - normal
Conky: drawing to created window (3600002)
Conky: drawing to single buffer
XIO:  fatal IO error 11 (Resource temporarily unavailable) on X server ":0.0"
      after 494 requests (426 known processed) with 0 events remaining.
bu hatalar snapticden yüklediğim conky içinde geçerlidir.
tabiki snapticden yüklediğim conky sildikten sonra 4 9 yükledim

help me !!!
:D  :D ;D
ubuntu karmic

heartsmagic

@roberto55, kullanacağın örnek dosyayı kendine göre düzenlemen lazım. Örnekteki herşey sana uymaz. Mesela sana ne demiş:

Alıntı YapConky: statfs '/media/sda4': No such file or directory

/media altında öyle dizinler yok, ayrıca sahip olduğundan fazla CPU kullanmaya çalışıyorsun ayarlarda demiş. Bunları kendine göre düzenle. Hatta bence düzenleme sıfırdan bir dosya aç, kendin yaz herşeyi yavaş yavaş.

roberto55

Alıntı yapılan: heartsmagic - 21 Ağustos 2009 - 21:49:41
@roberto55, kullanacağın örnek dosyayı kendine göre düzenlemen lazım. Örnekteki * her şey sana uymaz. Mesela sana ne demiş:

Alıntı YapConky: statfs '/media/sda4': No such file or directory

/media altında öyle dizinler yok, ayrıca sahip olduğundan fazla CPU kullanmaya çalışıyorsun ayarlarda demiş. Bunları kendine göre düzenle. Hatta bence düzenleme sıfırdan bir dosya aç, kendin yaz herşeyi yavaş yavaş.

sağolasın yalandan yere conkycr dosyası arayacağıma kendim yaparım
conkycr dosyasının içini açıp kendi sistemime göre confige etmem lazım anladığım kadarıyla takıldığım yerde ubuntu forum burda teşşekürler
ubuntu karmic

Cochineal

batu@batu-desktop:~/Masaüstü/conky-1.7.2$ make
make: *** Hedefler belirtilmediğinden make dosyası yok. Durdu.
batu@batu-desktop:~/Masaüstü/conky-1.7.2$ sudo make install
[sudo] password for batu:
make: *** Hedef `install' i derlemek için  hiçbir kural yok. Durdu.

suan oldumu make ve sudo make install komutlarinda birsey olmuyor sadece
derlemek için  hiçbir kural yok. Durdu. yaziyor

bytan

./configure adımını uyguladın mı? Başarılı/sorunsuz bitti mi?

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

Cochineal

bytan

Problemsizken böyle bir sorunu vermesi garip. Komutları ve çıktılarını buraya aktarırsan durumu daha iyi görebiliriz.

PF @ ST

heartsmagic

Derleme işini @bytan'ın söylediği üzere irdeleriz ancak neden depolardan kurmadığını merak ettim.

hyperia

Merhaba, Ubuntu 9.10 kullanıyorum. Tüm adımları uygulayarak CONKY i bilgisayara kurdum fakat hiçbir şekilde görünmüyor.
Başarılı bir şekilde kuruluyor ama Uygulamalar menüsü altında program görünmüyor.

Sorun 9.10 kullanmamda mı?

bytan

Menü altında görünmeyebilir. Uçbirimden çalıştırmayı denediğinde çalışmadı mı? Bu başlığı baştan sona okursan aradığın çoğu yanıta ulaşırsın. Ayrıca:

http://forum.linux-sevenler.org/index.php/topic,1427.0.html

PF @ ST

sabian

Conky olayı çok güzel birşey ama çok zaman alacak gibi duruyor. Baştan sona kadar okudum ama halen düzgün bir kuruluma ulaşamadım. Zannedersem bu aralar hiç bulaşmasam daha iyi olacak. Hiç olmadı screnlets yüklerim, benim de görselliğim olsun.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

heartsmagic

Alıntı yapılan: dewrim2 - 27 Mart 2010 - 13:22:27
Conky olayı çok güzel * bir şey ama çok zaman alacak gibi duruyor. Baştan sona kadar okudum ama halen düzgün bir kuruluma ulaşamadım. Zannedersem bu aralar hiç bulaşmasam daha iyi olacak. Hiç olmadı screnlets yüklerim, benim de görselliğim olsun.

1. sudo aptitude install conky
2. Başlıktaki -çok özelleştirmesi olmayan- dosyalardan bir tanesini al ve ev dizini içine .conkyrc olarak kopyala.
3. Conky'yi uçbirimden çalıştır. 

Üç adım :) Eğer özelleştirme varsa onlarla uğraşırsın sadece.

opusxx

Ben kodlardan anlamadığım için şöyle bir özelleştirmeye başvurmuştum, ilk önce conkyrc orjinalini koyalaıp ayrı bir klasörde; ki bu kalsörün adı da ''orjinal dosyalar'' olarak kaydettim ( sistemi çok kurcaladığınız zaman dalgınlık sonucu veri kaybını önlemek için birebir :) ) sonra doya doya içindeki kodları teker teker başarına '' #'' koyarak engelledim ve neyin ne olduğunu yavaşta olsa çözdüm. Bu şekilde .conkyrc' lerdeki kodları kopyalayıp kendi .conkyrc de deneme yanılma yoluyla usanmadan deneyerek, bilmediğim değişik, özelliklerde :) güzel bir conky yapmıştım ki uçtu gitti formatta :) keşke bir resmini biryerlerde saklaya bilseydim. :(
nVidia GeForce 8600 GT (512)
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )
AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+  1024 ram,

badhero

/.configure komutundan sonra
checking for working iconv... yes
checking for iconv declaration... install-shextern size_t iconv (iconv_t cd, char * *inbuf, size_t *inbytesleft, char * *outbuf, size_t *outbytesleft);
checking for XdbeQueryExtension in -lXext... no
configure: error: Could not find XdbeQueryExtension in -lXext

gibi bir hata alıyorum en son satırlarda.

heartsmagic

@bethiro, conky depolarda mevcut.