Conky Nedir? Nasıl Kullanılır

Başlatan SoulSmasher, 15 Mart 2008 - 16:57:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

if

yavuz21

Unityde ve gnome klasikde sorunsuz çalışan conky lua adlı conky ve denediğim dier bircok conky gnome shellde çalışmıyor sorun neden kaynaklanıyor olabilirir ?

alquirel

Alıntı yapılan: yavuz21 - 15 Ocak 2012 - 16:36:00
Unityde ve gnome klasikde sorunsuz çalışan conky lua adlı conky ve denediğim dier bircok conky gnome shellde çalışmıyor sorun neden kaynaklanıyor olabilirir ?

Bunların masaüstüne yaklaşım şekli biraz farklı olduğundan conkyrc dosyasında değişiklik yapmak gerekiyor.
Ben şu adresteki ayarlarla Shell'de Conky'leri çalıştırabiliyorum.

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1309306

alquirel

@yavuz21, iletilerimizi bu başlığa taşıdım.

yavuz21

speakerXXL

Alıntı yapılan: yavuz21 - 15 Ocak 2012 - 16:36:00

Conky lua aşağıdaki değişikliği yapınca Gnome Shell ve Cinnamon'da çaılışıyor.
Aşağıdaki kodu uçbirimde çalıştırarak conyrc dosyasını açınız.

gedit .conkyrc

Aşağıdaki satırı bulunuz

own_window_type override

overrride değişkenini normal olarak değiştirip dosyayı kaydediniz.

own_window_type normal

alquirel

@speakerXXL,

Bağlantısını verdiğim sayfadakinden farklı bir şey yazmamışsınız.
Sanki benim cevabım yanlış veya yetersiz olmuş gibi aynısını tekrar yazmışsınız.

yavuz21

Sağolun değerli arkadaşlar çalıştı valla sizi seviyorum. :-*

KemalALKIN

Şu conky işinde masaüstündeki yerini illa hesapla değişmek benim için zor olduğundan kullanamadım bir türlü. Elin Apple'ına görsel arayüzle düzenlenebilen ve yeri değiştirilebilen conky tarzı veya tabanlı şeyleri yapıyorlar keşke buda böyle olabilse her çözünürlükte farklı yerleşim gerekiyor :S.
www.tckemal.ist

yavuz21

KemalALKIN

www.tckemal.ist

travego0403

Aslında UGT olarak boş vaktimiz olsa da bu conky ayar dosyasını düzenlemek için bir program yazsak.Daha doğrusu arayüz yazsak iyi olacak. Hiç değilse bazı basit ayarları bari arayüzle yapsak. :)

Conky ayar dosyası yazı tabanlı bir ayar dosyası değil mi? Yani şu şekilde mi?

x-koordinat=değer
y-koordinat=değer
şeffaflık= değer veya %
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

KemalALKIN

Alıntı yapılan: travego0403 - 15 Ocak 2012 - 23:38:28
Aslında UGT olarak boş vaktimiz olsa da bu conky ayar dosyasını düzenlemek için bir program yazsak.Daha doğrusu arayüz yazsak iyi olacak. Hiç değilse bazı basit ayarları bari arayüzle yapsak. :)

Conky ayar dosyası yazı tabanlı bir ayar dosyası değil mi? Yani şu şekilde mi?

x-koordinat=değer
y-koordinat=değer
şeffaflık= değer veya %
Evet öyle. Ama her çözünürlükte yeri farklı oluyor değerlerin ve bu çok can sıkıcı.
www.tckemal.ist

yavuz21

@travego0403 bence böyle bi program vardır da bizim haberimiz yoktur.

Sherlock Holmes

yavuz21

Tanıtımı var mı forumda? Yoksa yapalım, her türlü yardıma hazırım. İsterseniz ben de yaparım, daha kullanmadım ama.

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: yavuz21 - 16 Ocak 2012 - 02:18:07
tanıtımı varmı forumda yoksa yapalım her türlü yardıma hazırım isterseniz bende yaparım daha kullanmadım ama

Konuyu ele alan bir başlık vardı fakat uygun arama kriterlerini aklımda denkleştiremedim,
malum uzun süre geçmişti aradan.

yavuz21

@travego0403, eğer bu konuta bir geliştirme yapcaksak bu programı Türkçe'ye çevirerek başlamamız güzel olur. Tabi sizin takımın da uygun bir zamanını yakalamak lazım.
@Sherlock Holmes, teşekkürler. Her zamanki gibi şaşırttın yine bizi  ;)

Sherlock Holmes

yavuz21

Gmail ayarları var mı uygulamada?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Ocak 2012 - 03:19:21

Tamamdır denedim güzel bir uygulama var olan conky üzerinde editleme yapılabilse daha güzel olurdu gmail weather gibi ayarları eski kullandığınız conkylerde bulunan .py ve .sh uzantılı dosyaları tanıtarak yükleyebilirsiniz.

travego0403

Program oldukça kullanışlı gibi geldi. Özelleştirme işleri ile fazla uğraşmadığım için bilemiyorum. Türkçeleştirme konusuna gelince dil dosyası mevcutsa ya da farklı dillerde kullanılmaya olanak sağlayacak şekilde yazıldıysa yapabiliriz.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

Sherlock Holmes

Uygulama conky'nin sunmuş olduğu temel nitelikleri sergiliyor.
Gmail, spectrum-analyzer, fan-speed, rss gibi bilgiler barındırmamakta.

bera

sanırım conky ile gnome shell arasında bi uyuşmazlık var wizard ile bişeyler yapmayı denedim hiç birşey çıkmıyor ekranda.

alquirel

Alıntı yapılan: bera - 22 Ocak 2012 - 21:08:14
sanırım conky ile gnome shell arasında bi uyuşmazlık var wizard ile bişeyler yapmayı denedim hiç * bir şey çıkmıyor ekranda.

Bu sayfadaki şu ileti ve sonrası Gnome Shell sorununuzu çözecektir.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=178.msg378096#msg378096

bera

own_window yes
own_window_type override
own_window_transparent yes
own_window_hints undecorate,sticky,skip_taskbar,skip_pager,below

olan kodu

own_window_class Conky
own_window yes
own_window_type conky
own_window_transparent yes
own_window_hints undecorated,below,sticky,skip_taskbar,skip_pager