Yeni Ubuntu'nun adı Maverick Meerkat

Başlatan MyUbuntu, 02 Nisan 2010 - 15:26:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MyUbuntu

Bugün Canonical'in kurucusu Mark Shuttleworth'un kendi sitesinde yeni Ubuntu versiyonunun adı açıklandı.Sürüm numarası 10.10 olan Ubuntu'nun kod adı ise Maverick Meerkat olacak.

http://www.markshuttleworth.com/archives/336

badhero

Maverick diye bir film izlemiştim, tek kelimeyle harikaydı. Meerkat sevimli hayvanmış. http://images.google.com.tr/images?hl=tr&q=meerkat&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi

barış

daha 10.04 Beta 1'i yeni kurdum yavaş yav :D

XRumer

Arkadaşlar, Maverick Meerkat ne anlama gelir?

Bu resimdeki hayvan nedir? :D

xwes

Maverick: 1. k.dili. toplum kurallarına uymayan kimse. 2. partiyle uyumsuz politikacı. 3. damgalanmamış dana. 4. başınabuyruk. 5. başına buyruk tip. 6. damgalanmış ve sahipsiz dana. 7. uzak durmak. 8. havadan karaya atılan füze-65 (Maverick). 9. toplum kurallarına uymayan kimse. 10.  dili toplum kurallarına uymayan kimse. 11. maverik. 12.  başıboş buzağı. 13. damgalanmamış buzağı. 14. parti disiplinine uymayan politikacı. 15. sahipsiz buzağı. 16. damgalanmamış ve sahipsiz dana.

Meerkat: . 30 cm boylarında, koloni halinde yaşayan, afrika'ya özgü bir hayvan. 14 yıl kadar yaşarlar. kolonileri 15 kadar hayvandan oluşur, aralarında iş bölümü yaparlar ve yuvalarının güvenliğini sağlamak için etrafı gözetleme, düşmanlarını kollama görevlerini sırayla paylaşırlar.

kaynak: seslisozluk

ayrica: http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Ubuntu%27da_S%C3%BCr%C3%BCm_%C4%B0simleri_ve_Anlamlar%C4%B1

ironic

Amiyane tabiriyle "Aylak Mirket" oluyor galiba.

Meerkat için : http://tr.wikipedia.org/wiki/Mirket

Seçilen hayvanı beğenmedim.  :)

Aşağıdaki adreste çeşitli öneriler vardı. Meerkat' ı tutturanlar olmuş.

https://wiki.ubuntu.com/DevelopmentCodeNames

badhero

özgürubuntu

Aylak değilde, "Asi" veya "Başına Buyruk" daha doğru sanırım.. Mirket güzel hayvan ama, önerilen kod adları arasında daha güzelleri vardı sanki :)

Mighty Mouse
Majestic Mammoth
Mysterious Monkey
Mighty Mustang
Magic Mushroom :P

gibi :D

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 02 Nisan 2010 - 18:03:29
Aylak değilde, "Asi" veya "Başına Buyruk" daha doğru sanırım.. Mirket güzel hayvan ama, önerilen kod adları arasında daha güzelleri vardı sanki :)

Mighty Mouse
Majestic Mammoth
Mysterious Monkey
Mighty Mustang
Magic Mushroom :P

gibi :D
Majestic Mammoth güzelmiş :)

sabian

Bunlar belgesellerde Firavun faresi olarak geçiyordu.

bu da bir grup firavun faresi :) defans yapıyorlar :P

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Nisan 2010 - 22:59:20

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 02 Nisan 2010 - 18:03:29
Mirket güzel hayvan ama, önerilen kod adları arasında daha güzelleri vardı sanki :)

Neden bu ismi koyduklarına dair bir bilgilendirmede bulunmamışlar mı sitelerinde?
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

ubuntuki lilith

Bu hayvanı tuttum, tipi bir yerden tanıdık geliyor, ben de gördüm sanırım belgeselde :) Üstelik adının anlamları da güzelmiş. Hem başına buyruk hem de 15'erli koloni halinde, çok tutarsız ve siyah beyaz fotoda sanki bir ganster pozunda gibi :P

aniceman

madagaskardaki adadaki hayvanlar bunlar  :o
ordan tanıdık geliyordur ;)
dedi ve koşarak uzaklaştı genç adam...

GNUbuntu

Beğendim ben bu adı. Belgeselerde gülümseyerek izleriz mirket familyasını. Bir de çayır köpeklerini.
Biri yüksekce bir yerde nöbet tutar, diğerleri rahatca beslenir. Yoksa öbürleri miydi onlar? :)
Önce Saygı...

BayboraKaan

Merket hayvanını belgesellerden tanırım insanoğluna en yakın hayvanlardır yaşam tarzlarından dolayı ve düzenli bir aile yapısı vardır bildiğim kadar.

ırmak

XRumer

@Irmak wikideki tabloya baktım da Ubuntu 10.10'un çıkış tarihine belirsiz yazmışsın. Halbuki onun tarihleri de belli. Burada Ubuntu 10.10 tarihleri açıklandı diye bir konu da vardı.

heartsmagic

Mirket çok sevdiğim ve izlerken keyif aldığım hayvanlardan biridir :) Oldukça sevindim bu hayvanın seçilmiş olmasına.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

xrhymer

Mirketler eğer başkasıyla karıştırmıyorsam, avuçiçlerini güneşe tutarak enerji depoluyorlar. Ayrıca sempatik bir hayvan seçmişler.. Güzel olmuş :)
Dostlarım, dost yoktur. Kendi gücünle ayakta durmalı, iradenle yaşamalı, duygunla sevmeli, düşüncenle ayırt etmelisin. Dünyanın tamamı güvenilmez olsa da kimse senin kılına bile dokunamaz kardeşim.

ırmak

Alıntı yapılan: XRumer - 03 Nisan 2010 - 00:10:41
@Irmak wikideki tabloya baktım da Ubuntu 10.10'un çıkış tarihine belirsiz yazmışsın. Halbuki onun tarihleri de belli. Burada Ubuntu 10.10 tarihleri açıklandı diye bir konu da vardı.

Ben bilmediğim için öyle yazdım ama siz değiştirebilirsiniz.
Wiki'de değişiklik yapmaktan korkmayın, zararsızdır:)

aniceman

@ırmak,
"korkmayın" kelimesinin etkisi avatarının etkisi altında eziliyor sanki =))
dedi ve koşarak uzaklaştı genç adam...

hitokiri

Alıntı yapılan: aktash - 03 Nisan 2010 - 14:26:05
@ırmak,
Valla eskiden somurtkan bi surat vardı ben önerdim o avatarı korkmayın :)

barış

Alıntı yapılan: hitokiri - 03 Nisan 2010 - 14:34:11
Alıntı yapılan: aktash - 03 Nisan 2010 - 14:26:05
@ırmak,
Valla eskiden somurtkan bi surat vardı ben önerdim o avatarı korkmayın :)
ben korktum şahsen ilk görüşte :D

superjax

umarım 9.10 sürümünden iyi olur.9.10 dan aradığımı bulamadım.bu sürümden beklentilerim fazla

ırmak

Alıntı yapılan: XRumer - 03 Nisan 2010 - 00:10:41

Sonuç olarak herkes korktu anladığım kadarıyla, çünkü Wiki'de kimse değişiklik yapmamış.
Biliyor musunuz o Wiki'deki tabloya her satır tek tek eklenmiştir.
Ofis programlarındaki gibi tab tuşuyla atlamak ya da yan kutucuğa geçmek gibi bir şansımız yok.
Her ekleme için şablon kullanmak durumundayız.
Merak eden olursa, böyle bir şey.

{|style="margin: auto; width: 100%; font-size: 12px;"
|-
|{{mavi|'''Sürüm Numarası'''}}
|{{mavi|'''Sürüm Adı'''}}
|{{mavi|'''Çıkış Tarihi'''}}
|-
|'''4.10'''
|'''Warty Warthog''': Siğilli Domuz 
|20 Ekim 2004
|-
|'''5.04'''
|'''Hoary Hedgehog''': Saygıdeğer Kirpi
|8 Nisan 2005
|-
|'''5.10'''
|'''Breezy Badger''': Umursamaz Porsuk
|13 Ekim 2005
|-
|'''6.06'''
|'''Dapper Drake''': Zarif Suna
|1 Haziran 2006
|-
|'''6.10'''
|'''Edgy Eft''': Huysuz Semender
|26 Eylül 2006
|-
|'''7.04'''
|'''Feisty Fawn''': Atılgan Karaca
|19 Nisan 2007
|-
|'''7.10'''
|'''Gutsy Gibbon''': Yürekli Jibon
|18 Ekim 2007
|-
|'''8.04'''
|'''Hardy Heron''': Cüretkar Balıkçıl
|24 Nisan 2008
|-
|'''8.10'''
|'''Intrepid Ibex''': Yılmaz Dağ Keçisi
|30 Ekim 2008
|-
|'''9.04'''
|'''Jaunty Jackalope''': Neşeli Antilop Tavşanı
|23 Nisan 2009
|-
|'''9.10'''
|'''Karmic Koala''': Karma Keseli Ayı
|29 Ekim 2009
|-
|{{kırmızı|'''10.04'''}}
|{{kırmızı|'''Lucid Lynx''': Berrak Vaşak}}
|{{kırmızı|29 Nisan 2010}}
|-
|{{kırmızı|'''10.10'''}}
|{{kırmızı|'''Maverick Meerkat''': Asi Mirket}}
|{{kırmızı|Belirsiz}}
|}

Değiştirilmesini istediğiniz kısmı bulabileceğinizi tahmin ediyorum.
Kırmızı şablonunun içinde, sondan 2. satır.
Üşeniyormusunuz uğraşmaya?
O zaman mümkünse şu da olsun, bu da eklensin demeyin bana.
Bunu açıkça söylüyorum, isteyen istediği yere çekip beni suçlayabilir.
Her suçlamaya Wiki'deki katkı sayfamı referans gösterebilirim.
Ubuntu Wiki tayfanın şahsi projesi değildir.
Bunu foruma bir türlü anlatamıyoruz.
Forum üyelerinin katkısıyla gelişmesi gereken bir şeyden bahsediyoruz ama bu desteği malesef göremiyoruz.
Ben bunu şu 4 ayda tamamen kabul etmiş durumdayım.
Ve açıkçası çok uzun zamandır bir madde eklerken, bu işi sadece Google aramalarında tesadüfen Wiki'ye denk gelmesi muhtemel kullanıcıları düşünerek yapıyorum.
Ubuntu-tr forumundaki herhangi bir kullanıcının işine yarayıp yaramaması umrumda değil.
Benim için sonraki adım ne olacak bunu da belirteyim izninizle.
İşleyiş bu şekilde devam ederse forumda sadece pasif bir izleyici olarak bulunup Wiki'de görevime devam etmeyi düşünüyorum.
Böylece şu an içinden bulunduğum gergin ruh halinden de sıyrılma imkanı bulabileceğime inanıyorum.