Kahel OS

Başlatan if, 01 Nisan 2010 - 16:53:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

if

Kahel Os Arch Linux tabanlı ve Gnome masaüstü yönetici kullanan bir dağıtımdır. Linux 2.6.32 çekirdeğini kullanan; en son NILFS2 ve BTRFS'yi destekleyen; pacman ve gtkpacman paket yöneticisi kullanan; i686 ve x86-64 destekli Kahel OS "Hafif Sürüm" (Light Edition, "Masaüstü Sürümü" (Desktop Edition) ve "Sunucu Sürümü" (Server Edition) sürümlerini sunmaktadır.

Not: Yazıda çeviriden kaynaklı yanlışlıklar olabilir.

Kahel Os ana sayfası:

http://www.kahelos.org/index.php

An itibariyle bilgisayarımdaki ikinci işletim sistemi olarak Kahel OS kullanmaktayım. Henüz yeni yeni kullanmaya başladığım için kesin bir yorum yapamayacağım ama şunu söyleyebilirim ki program çalıştırma tepkisi Ubuntu'ma nazaran daha hızlı.

raspacı

Ubuntu harici Arch kullanıyorum ama açıkçası bu yaştan sonra her sorunun peşinden koşturmak istemiyorum biraz hazır istiyorum.Grafiksel pacman var sanırım. Bunu bir denesem fena olmayacak, indiriyorum. Bir de sitesindeki duvar kağıdı hoşuma gitti. ;)
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

if

Arch tabanlı olduğu için kurulumu metin tabanlı yapıyoruz yine ama Arch'ta olduğu gibi rc.conf vs. ayarlarını Kahel kendi yapıyor.

Kahel kurmanıza sevinirim. Bir sorun olduğunda yardım için size koşarım:)

Yiğit Ateş

Arch'ı bu hale getirmek en fazla birkaç saatinizi alır aslında. conf dosyalarından bu kadar korkmaya gerek yok.

if

conf dosyalarından korktuğumdan değil; Arch'a ön hazırlık olsun diyerekten Kahel'i kurdum. Hdd'den 20 GB kadar yer ayırdım ve oraya merak ettiğim dağıtımları kuruyorum. Karşılaştığım problemlerle de kendimi geliştirme imkanı buluyorum:)

raspacı

Alıntı yapılan: N.G.D.G. - 01 Nisan 2010 - 17:34:11
Arch tabanlı olduğu için kurulumu metin tabanlı yapıyoruz yine ama Arch'ta olduğu gibi rc.conf vs. ayarlarını Kahel kendi yapıyor.

Kahel kurmanıza sevinirim. Bir sorun olduğunda yardım için size koşarım:)
Benim arch bilgim de o kadar ahım şahım değil. Açıkçası şu aralar sorunlarla uğraşmaya pek vakit bulamıyorum. Arch pek sorunlu değil doğrusu ama hazır dağıtımlar sadece dağıtım sorunlarıyla uğraşmayanlar için daha mantıklı. Ubuntuyu bu yüzden seviyorum. Ama Arch gibi "bağımsız ve felsefesi olan" bir dağıtımı da gün gelir ubuntu değişir ihtimaline karşı yedekte tutuyorum. Kaheli  indirmeyi kota sebebiyle yarıda kestim. Uygun bir yerde devam ederim umarım.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

eribol

Netbook için kurasım var ama hani hazıra da alışmışım. Denemekte fayda vardır. Haftasonu arch niyetine kurarım.

if

Arch Linux Türkiye forumunda gezinirken forumdan @WarGasm adlı arkadaşın KahelOS kurumunu detaylı şekilde anlattığını gördüm, sizlerle paylaşmak isterim.

http://bbs.archlinux.org.tr/viewtopic.php?id=87

badhero

Arch korkumu yenmek için bir basamak olabilir. Bakalım..

Haber için teşekkürler N.G.D.G.

if

Rica ederim @bethiro.

Arch wikiyi sakin sakin okuyarak kurulum ve yapılandırmalar yapılabilinir. Biraz zaman biraz da dikkat gerektiriyor. Ayrıca çok zevkli olduğunu da söyleyebilirim:)

badhero

Eve gidince denemek üzere Mandriva ve Arch indirmiştim. Bunu da indirip ikinci sıraya koycam, Arch tabanlı ve daha acemilere hitap ettiği için. :)

cemoli

@Bethiro
arch ın nesinden korkuyorsunki

yani ben öğrenip istediğim zaman kurup kullanabiliyorsam sende yapabilirsin

bana inanmazsan

@Yiğit Ateş

arkadaşa sorabilirsin beni
Linux'u Seviyoruuuuuuum ;D

badhero

Neden sizin kullandığınıza inanmayayım ki. :) Uzun, zahmetli bir kurulumu var. Gözümü korkutan bu.

heartsmagic

Alıntı yapılan: bethiro - 09 Haziran 2010 - 17:47:10
Uzun, zahmetli bir kurulumu var. Gözümü korkutan bu.

O zaman Gentoo ve üzerine LFS'yi düşünme bile :)
Arch'ın aslında kurulumu çok uzun değildir. Belki yapılandırma sürecinde bazı tecrübe eksikliğinden ötürü sorunlar yaşanabilir o kadar.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

badhero

Kurulumunda ve kurduktan sonra bazı sorunlar yaşadım ama şimdi kullanıyorum ve çok memnunum. Yeni dağıtımları denemekten hoşlananlara öneririm. Beğeneceklerdir. Bu dağıtım ile uzun süreli bir birlikteliğiniz olabilir. :D

Şunu belirteyim kurulumdan önce sabit diskte yeni bir bölüm oluşturun. Boyutu en az 600MB olsun. Kurulum sırasında bu bölümü "/boot" olarak bağlayın. Bunu yapmayınca GRUB kurulumunda donuyor ve ilerlemiyor. Neden böyle bir şey yaptıklarını ben de bilmiyorum. :)