[Çözüldü] Donanım alırken de Linux

Başlatan demir, 15 Mart 2008 - 14:55:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

demir

Arkadaşlar..

Doanım üreten bazı firmalar, yaptıkları ürünlerin mimarilerini açık kaynak kodu yazan yazılımcılarla paylaşmadığı söyleniyor... Açık kaynak kodu yazanlara ürettikleri donanımın mimarisini veren, ürettikleri ürünün linux sürücülerini de üreten donanımcıları tercih edelim diyorum...

Bu konuda bir liste yapalım..

Yoksa çok mu heyecanlı davranıyorum... Gereksiz bir öneri de mi bulunuyorum...

LIVE FREE OR DIE

Aklı olan Linux, Parası olan MAC, ikisi de olmayan Windows :)

SoulSmasher

bazı firmalar talebidüşük olur diye/bilmediklerinden (bu gerçek şaşırmayın :) ) linuxa sürücü yap(a)mıyor (bkz: ati sürücüleri, bilmedikleri hala aşikar :) )
veya wireless sürücüleri. o kadar sorun olmuştur ki bu ndiswrapper geliştirilmiş ve bunun sayesinde windows sürücüleri linux altında kullanılmıştır..

zaten pek sıkıntı olacağını sanmıyorum bu konuda. linux kerneli pek çok donanımı olduğu gibi tanır. bu konuda windowsdan kat kat üstündür..

benim driver konusunda bugüne kadar tek sorun çektiğim konu laptopların bütünleşik kameralarıdır. çalıştırılabilmesine rağmen usb kadar işlevsel olamıyor malesef..

kısaca illa ki bir çözüm üretilir linux camiasında ;)

demir

Benim söylemek istediğim...

Mesela bir Video Camera alacağız.. Alıp google da ya da forumda driver arayacağımıza... Linux driver ı olan bir Video Camera alırım..  Çektiğim görüntüleri bilgisayara aktarmak isterim.. Alıp başıma dert edeceğime, önceden bakar Linux uyumlu alırım :) Bu da zamanla donanımcılar üzerinde bir baskı oluşturur..

LIVE FREE OR DIE

SoulSmasher

almadna önce forumda aratın derim. genelde ya otomatik tanırlar ya da basit bir programla tanıtılırlar. kameradan bahsetmişken, canon kameralar bildiğim kadarı ile linuxlar için driver sunuyorlar :)

Anıl

Alıntı yapılan: demir - 15 Mart 2008 - 16:29:13
Benim söylemek istediğim...

Mesela bir Video Camera alacağız.. Alıp google da ya da forumda driver arayacağımıza... Linux driver ı olan bir Video Camera alırım..  Çektiğim görüntüleri bilgisayara aktarmak isterim.. Alıp başıma dert edeceğime, önceden bakar Linux uyumlu alırım :) Bu da zamanla donanımcılar üzerinde bir baskı oluşturur..

Kesinlikle size katılıyorum ve şuan bende sistemimi yenilerken Linux Uyumlu donanımları seçiyorum , Özellikle ATİ kullanmama nedenimde budur.

Eğer yardımcı olacaksa şöyle birşey yapabiliriz , Linux'e Uyumlu mevcut Donanımlarımızı Tek bir Başlık altında Listeleyerek , diğer kulllanıcılara öneride bulunabiliriz.
Ubuntu - SuSe

Sypro

Kubuntuya da yazdığım şekli ile,
Alıntı yapılan: sypro - 15 Mart 2008 - 17:19:12
çok çok kolpa bi marka omadığı sürece linux zaten tüm donanımı sorunsuz tanıyor, tanınmayan ya da tanınmış olup driverı yüklenmeyen parçalar için de ufak tefek yazılımlar ile (envy gibi, kısıtlanmış sürücü yönetimi gibi..) sorunu çözmek mümkün. yani MS 'a ait bir sistem kurduğunda atıyorum XP, biosu ayrı ekran kartını ayrı ses kartını ayrı etherneti/wireless ı ayrı ne biliyim daha ne varsa hepsini ayrı ayrı tanıtman gerek. linux senden en fazla ekran kartını ve wireless ı kurmanı ister onlar da üç beş tıklama (tıklama diyorum dikkat) ile kurulabilen şeyler..

gidip ciddi anlamda kolpa bi kamera alıp sonra linux bunu tanımıyo linux kaka demenin anlamı yok, bilgisayar işi yaptığım dönemde karşılaştığım manzaralar benzer durumların MS sistemlerinde de var olduğunu hatta MS üzerinde bazı markların yanında verilen driver cd'lerini bile sallamadığı ve driver sorunu yaşattığınının canlı şahitlerinden biriyim.

diyorum.

yani gidip ucuz diye 10liralık kamera alıp iki gün sonra kriz geçirmektense üzerine bi 10 daha koyup A4tech alır sorunsuz kullanırsınız. ha burda linux opensource bi olaysa neden bize extra para ödetiyo durumu çıkabilir. bu extra masraf değil gayet de 'kaliteli' ürünün ederidir.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

demir

Ben geçen sene Panasonic 3CCD aldım... Görüntü konusunda 3 CCD'in üzerine yok.. Ancak bunun linux a görüntü aktarmak için driver ı yok... 

Dandik ürünlerde değil çok kaliteli ürünler de bile bu sorunlar olabiliyormuş demek ki...
LIVE FREE OR DIE

Sypro

birebir aynı konu iki tarafa da açılınca iki farklı kanaldan konuşmak gerekiyor.

her neyse.. aynı cevabı yine veriyorum:

"ben de piano almak istiyorum; ama kapıdan sokamadığım için almıyorum."

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

demir

Sanırım demek istediğmi şeyi yurtdışında birileri yapmış...

Donanımların linux altıda uyumluluğuna not vermişler..

http://hardware4linux.info/
LIVE FREE OR DIE