Ati 5470 Radeon Çalıştırmak için beyin fırtınası önerileri...Compiz

Başlatan zaferk, 29 Mart 2010 - 23:21:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zaferk

elimde asus k52jr laptop var. 1 gb dd3 ati mobile radeon 5470 ekran kartı var...
sorun şu: ekran kartı linuz sürücüsü yok ve ben de bu yüzden tekrar windows 7ye geçtim ubuntuyu sildim..
Şu anda windows 7 ye virtualbox kurdum ve ubuntudan yazıyorum ve compiz çalışıyor.

beyin fırtınası 1- virtualbox misafir eklentisi linux kernele eklemeler yaptı ve compiz çalışıyor bu demekki ekran kartının 3d özelliğini açtı.
NOT: linuxta tüm forumlardaki konuları deneme rağmen başarılı olunamadı.

Sizce virtualbox misafir kullanıcı programının kernele ekledikleriyle beraber kernel kopyalansa normal bir diskte çalışır mı?
NOT: laptopda 8 gb yer ayırmıştım donanım aynı...

beyin fırtınası-2: sanal ubuntuyu gerçek sabit diske kopyalasak çalışır mı? (tahminen zor diye cevap gelecek)
ASıl merak ettiğim misafir eklentiyi kurana kadar compiz çalışmıyordu....(tabi 3d özelliğini virtualboxdan seçmiştim) virtualbox cd imajı normal şekilde ubuntuda kurulsa yani normal  sıradan program gibi olur mu ? illaki virtualbox programını ararmı?
NOT: Bu aralar pc çok gerekli olduğu için kurup deneye vaktim yok...

heartsmagic

3b dediğin şey ATI sürücülerin olmasa gerek. Compiz'in çalışması normal karşılanabilir ancak bunu ATI ile halletmiyordur. Diğer sorularının cevabı da muhtemelen hayır olacaktır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

zaferk

sorun şuydu normalde linux altında hiçbir şekilde naptıysam ektinleştiremedim. efekler etkinleşmedi....
rendering yes çıktısı olmasına rağmen olmamıştı...yani çözünürlükte tam olmuyordu...daha sonra çözünürlüğün yolunu buldum forumda anlaılan bir konuydu.ppa şeklinde flxr (öyle bişeydi) giden sürücüleri yükledim güncelleme yaptım çözünürlük olmuştu...
compiz hiç olmadı

bu arada peki o zaman ubuntu neden windowsta virtualbox ile compiz çalışıyorda aynı makinede gerçekte neden ubuntu da compiz çalışmıyor. Çünkü çözünürlüğü bile desteklemiyor...virtualboxda da normal ubuntududa ilk kurulum çözünürlüğü 800*600 halbuki 1366*700 olması lazımdı.
misafir eklenti bu sorunu çözdü işte...

benimki sadece bir fikir   compiz olmadan linux kullanmanın zevki kalmıyor...(benim açımdan)

heartsmagic

Sanal Ubuntu'da:

glxinfo | grep render
ne diyor? Muhtemelen ATI göstermeyecekir. Software Rasterizer gösterecektir.

zaferk

sorumun cevabını buldum olmuyormuş.
Virtualbox adlı programın donanım ayarları bölümünden ekran kartının 3d hızlandırmasını pasifleştirince
compiz etkinleşmiyor....

normal ubuntuda sorun buydu zaten... 3b etkinleşmiyordu....şöyle:

glxinfo | grep render
OpenGL Warning: Failed to connect to host. Make sure 3D acceleration is enabled for this VM.
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Software Rasterizer

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Mart 2010 - 23:53:59

tekrar virtualboxun 3d hızlandırmasını aktif edip baktım ve çıktı değişik geldi..

normalde senin dediğin gibi yukarıdaki çıktı geliyordu gerçek ubuntuda da..
3d hızlandırma ayarını seçip ubuntuyu tekrar açınca çıktı şu:

glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Chromium

heartsmagic

Bu Compiz çalıştığı andaki çıktı mı? Eğer öyleyse benim söylemek istediğim şeyi görüyoruz burada. Kısacası Ubuntu'ya geçip mesa sürücülerine dönersen aynı neticeyi elde edebilirsin sanıyorum. Fakat çözünürlük konusunda emin değilim.

zaferk

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Mart 2010 - 23:57:07
Bu Compiz çalıştığı andaki çıktı mı? Eğer öyleyse benim söylemek istediğim şeyi görüyoruz burada. Kısacası Ubuntu'ya geçip meni sa sürücülerine dönersen aynı neticeyi elde edebilirsin sanıyorum. Fakat çözünürlük konusunda emin değilim.
şlmdi benim bildiğim yanlışsa düzeltin ubuntu mesa sürücülerini yüklü olarak kullanmıyormu?
Yani şimdi Software Rasterizer mesa sürücüsü değil mi?
değilse bu değişiklik nasıl yapılacak?

çözünürlükte haklısınız... flxgr sürücülerinin dev paketini kurunca çözünürlük düzelmişti.

heartsmagic

Evet eğer sen farklı bir sürücü kurmazsan mesa kullanıyor olur. Ben ATI sürücüsü kurduğunda sorun yaşadığını sanmıştım.