Mono Projesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Başlatan heartsmagic, 29 Mart 2010 - 03:48:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mono Projesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Linux'u (özgür yazılımı) geliştireceğini düşünüyorum /destekliyorum.
31 (23.5%)
Linux'u Microsoft'a yaklaştırır /desteklemiyorum.
26 (19.7%)
Microsoft'un Linux'u yarı yolda bırakacağını düşünüyorum /Microsoft'a güvenmiyorum /desteklemiyorum.
60 (45.5%)
Hiç fikrim yok.
15 (11.4%)

Toplam Oy Verenler: 131

Contempt

Alıntı yapılan: ironic - 02 Mayıs 2010 - 12:17:35
Mono' yu Ubuntu' dan kazımak isteyenler için Lucid çözümü çıkmış.

sudo apt-get purge libmono* libgdiplus cli-common libsqlite0 libglitz-glx1 libglitz1

f-spot, gbrainy, tomboy ve mono araçları kökten kalkacak.

http://www.theopensourcerer.com/2010/04/29/how-to-remove-mono-from-ubuntu-10-04-lucid-lynx/

f-spot yerine gthumb
tomboy yerine gnote

kullanabilirsiniz.

Paylaşım için teşekkürler...
Herşeye Rağmen...

marjinal1st

Bu proje özgür yazılım için iyi olabilir ama kaynağı Mandasoft olunca Truva savaşlarındaki at misali gibi bir durum çıkıyor ortaya.
Bugün özgür yazılım için ne yaptın? :)

eribol

Bu konu(Mono konusu) SUDO dergisinde de geçti, geçiyor. Önerim vala programlama dilinin de ele alınması. Çünkü monoya(daha doğrusu C#) alternatif bir proje. Henüz tam gelişimi tamamlanmış değil ama çok umut vaad eden bir proje. http://live.gnome.org/Vala

sem

@canosayan'ın dediği gibi, C# bilenleri Linux'a yöneltmede bir fırsat olabilir, ki ayrıca da Microsoft öyle yaparsa böyle yaparsa ne olacak gibi spekülatif ve farazi konuşmaya gerek yok. Tabi ki açık/kapalı tartışması şeklinde, fikir paylaşımı olması gereken bir konu bence de ama ya "böyle yaparsa"  gibi düşünceler için, ne yaparsa yapsın o kadar korkulacak bir bir yanı yok bence işin...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

belApresente

Microsoft'a ve para için iş yapanlara asla güvenmiyorum ve şu ana kadar da beni yanıltmadılar (maalesef). Bu durum açıkcası microsoft'un kendini tehlikede gördüğü için yaptığı bir tür truva atı taktiği. Bill Gates'e güven olmaz diyerek mono project'e karşı olduğumu açıkca belirtiyorum.

gio

10.10 ile birlikte varsayılan olarak F-Spot yerine Shotwell olacak diye söylentiler var. (http://yorba.org/shotwell/)

Tomboy yerine Gnote olmaması için bir neden yok bence. Tamamen aynı işlevleri var. Hatta Gnote çok daha hafif yükleniyor -çok mühim kaynak harcamıyorlar ama yine de avantaj. Tomboy'un UbuntuOne ile senkronizasyonunu göz önünde tutarsak Tomboy varsayılan olarak devam edecek gibi.

gbraniy hakkında yorumum yok.

krwlng

Mono projesi iyimser olarak bakılınca çok faydalı ve linux'a destek olacak bir proje. İşin içinde Novell olduğu için sadece microsoft'un işiymiş gibi düşünülmesi biraz yanlış olur. Herşeyin mono üzerinden yapılmasına karşıyım fakat platform bağımsızlığı için java dan sonra iyi bir alternatif olabilir. İlerleyen günler ne getirir göreceğiz. Sonuçta linux özgür bir topluluğun ürünü mono yanlış yaparsa * her şey eski haline döner bu da çok uzun sürmez.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

ironic

Alıntı yapılan: gio - 14 Mayıs 2010 - 13:47:37
10.10 ile birlikte varsayılan olarak F-Spot yerine Shotwell olacak diye söylentiler var. (http://yorba.org/shotwell/)

Tomboy yerine Gnote olmaması için bir neden yok bence. Tamamen aynı işlevleri var. Hatta Gnote çok daha hafif yükleniyor -çok mühim kaynak harcamıyorlar ama yine de avantaj. Tomboy'un UbuntuOne ile senkronizasyonunu göz önünde tutarsak Tomboy varsayılan olarak devam edecek gibi.

gbraniy hakkında yorumum yok.

Gthumb ile mutluydum , shotwell' de güzel bir uygulamaya benziyor. F-spot' tan her durumda iyidir -benim için.

microshade

ben bir resimle konuya katılmak isterim

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Haziran 2010 - 17:02:56

ben konuya bir resim ile katılmak istiyorum ;)
...SUDO... Süper Ubuntu Dergi Organizasyonu

thekazma

Sonuçta lisansı ne olursa olsun Microsoft tarafından geliştirilen diller kullanılıyor. Bence herşeyden önce gereksiz. Java varken .net'e ihtiyacımız yok.

plymouth

Ainesi iştir kişinin, Lafına bakılmaz.

Ben de desteklemiyorum...
This life is not the real thing.
It is not even in Beta.
If it was, then OpenBSD would already have a man page for it

rick

Linux'u Microsoft'a yaklaştırır /desteklemiyorum.

hasanzincir

kaansef

# 28065

heartsmagic

Neden Mono konuşulurken hep Linux'a bağlanıyor mesele? Elma ile armut bunlar. Mono neden Linux'a doğrudan zarar versin? Mono ile mi kodlanıyor Linux? Ya da öyle bir plan var da ben mi bilmiyorum?

Eğer, özgür yazılıma zarar verir diyorsanız bir ihtimal az da olsa evet denilebilir. Hani yola Python ile devam edecek birisi tutar da Mono tarafına kayarsa, bir kod yazacak insandan mahrum kalmış olur özgür yazılım. Tabii, Mono için duyulan endişeler hayata geçerse... MS lisans sorunu çıkartırsa... Mono öcü olursa...

Bilmem farkında mısınız ancak MS için yapılan suçlamaları aynen biz hayata geçirmekteyiz. "Bizden olmayan yaşamasın! Mono ölsün! Kesin zararlıdır!"

Neden korkuyoruz bu kadar? Bu kadar mı güçsüz özgür yazılım?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hasanzincir

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Eylül 2010 - 01:06:43
Neden Mono konuşulurken hep Linux'a bağlanıyor mesele? Elma ile armut bunlar. Mono neden Linux'a doğrudan zarar versin? Mono ile mi kodlanıyor Linux? Ya da öyle bir plan var da ben mi bilmiyorum?

Eğer, özgür yazılıma zarar verir diyorsanız bir ihtimal az da olsa evet denilebilir. Hani yola Python ile devam edecek birisi tutar da Mono tarafına kayarsa, bir kod yazacak insandan mahrum kalmış olur özgür yazılım. Tabii, Mono için duyulan endişeler hayata geçerse... MS lisans sorunu çıkartırsa... Mono öcü olursa...

Bilmem farkında mısınız ancak MS için yapılan suçlamaları aynen biz hayata geçirmekteyiz. "Bizden olmayan yaşamasın! Mono ölsün! Kesin zararlıdır!"

Neden korkuyoruz bu kadar? Bu kadar mı güçsüz özgür yazılım?

Belkide dediğiniz gibi monodan korkmamız gerekir ama ben derin tehtid algılıyorum sayın heartsmagic sebeblerine ufak ufak yazayım!

ilk olarak microsoftun yazılım alanında ticari bir başarı olarak gördügüm net teklonojisidir. Ve bu net teklonojisi Başta delphi olmak üzere bir cok yazılımcıyı VB,C#, gibi
net teklonijisini full avantajlarını kullanan yazılımlara kaydırdı.(cünkü basit ve hızlı geliştirme) Ve monoda buna direk hizmet eder bir haldedir. Linux içinse zararı net teklonojisini kullanamayan linux platformunu insanların gereksinimlerini karşılayamayacağı için geride bırakacaktır.

Ha diyeceksiniz Monoda yaparız Bende hayır yapamayız derim! Cünkü net teklojisinin birebir kaynağı microsoft daha yazılımlarını cıkartmadan ne yapacaklarını biliyor.

Özgür yazılımında net teklonojisi gibi bir atılıma ihtiyacı vardır. Ama Mono gibi microsofta hizmet eden bir yazılım degil.
Öz ve Öz linux olan bir teklonoji.(Java yı da ne kadar performanslı kullanıyoruz oda tartışılır tabi)

Aslında birazda cuvaldızı kendimize batırırsam!

İnsanların özgür yazılım mözgür yazılım gibi durumlarda çok umrunda değil zaten bir cok bilgisayarda microsoft yazılımları özgür kullanıyor(illegal vs).

İnsanlar sunu istiyor İnternet browser acıldıgında hemen videolar calışsın,msnde videolu konuşmak istiyor.Bircok konuda linux cok üstün olsada böyle basit konulardan insanların tercihleri değişiyor.Bu yazılım alanındada aynı!
Ben herzaman yaptığım projenin beni cod içinde bogmamasını hedeflerim basit işlevsel ve performaslı olmasını gözetirim.Su an net teklonojisi bunları saglıyor.
Linux ta bunları sağlıyacak yazılımlar var ama daha yeterli değil.

ve inanın kullanmamak için direniyorum ama sunduğu olanaklardan açaba demedende kndimi alamıyorum!

heartsmagic

@hasanzincir, şimdi eğri oturalım doğru konuşalım :)
Monoyu istemiyorsun ancak tutup mp3 çözücü lisanlarından ve aslında videolu görüşme imkânları varken MSN'ye gönderme yapıyorsun. Ya da en azından ben böyle anlıyorum. Bu ikisi de şu an Linux'un ve açık kaynağın/özgür yazılımın meselesi değiller. Eğer serbest bırakılmazlar uzunca bir süre de olmayacaklar.

Kodlama yapmıyorum, aslında Mono'yu da derinlemesine incelemişliğim yok. Özellikle lisans tarafı nasıldır tam bilmiyorum. Belki bunları bilmeden yorum yapmam çok doğru olmuyor. Nitekim çok daha ehil insanlar Mono'yu tartışıyorlarsa vardır bir bildikleri. Benim ilk karşı çıktığım nokta Mono'nun Linux'a bağlanmasıydı. Dediğim gibi elma ve armutlar kıyaslanıyor sanki.

Ayrıca Mono doğrudan MS'ye mi kazanç sağlıyor bilmiyorum. Hani bilen bir arkadaş anlatıverse teknik meseleleri de öğrensem. Mesela ben Tomboy kullanıyorken MS'nin bundan kârı ne oluyor? .NET üzerine mahkûm olmadan birileri Mono ile kodlama yapabiliyorlarsa bundan bizim zararımız ne olur? Şu önemli ama, .NET ile uğraşmak isteyen birisi, yani "başka bir şey istemiyorum bu yüzden mahkumum Windows'a" diyen birisi. Bu insan tutup bizim tarafta Mono ile kodlama yapıyor. Nedir MS'nin kazancı.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Yiğit Ateş

Bence Microsoft'un kazancı büyük. Sonuçta, Mono öyle ya da böyle başka dillerin gelişiminin önünü tıkayacaktır eğer Tomboy, Docky, Gnome-Do gibi uygulamaların kullanım oranı artarsa. Ben bunu okullara bedava Windows lisansı dağıtılmasına benzetiyorum açıkçası. Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez.

krwlng

Bir süredir inceliyorum fakat gördüğüm şey beni pek memnun etmedi. Mono'nun wine'dan farkı hazır uygulamayı çalıştırmıyorsun da yazdığın veya aktardığın uygulamayı çalıştırıyorsun. Mantık bence %90 aynı, arayüz olarak gtk kullanmakla herşey bitmiyor, sanki linux altında C# programlıyorsun, dosyaları yine windows ortamına uygun oluyor, çalıştırmak için wine gibi mono lib gerekiyor.linux release seçmekle windows release seçmek arasında bir iki basit görsel fark hariç bir fark göremedim.Çıkardığı bir sürü sorunu bir kenara bırakıyorum.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

sem

Yiğit, aynı mantığın tersi de mümkün. canosayan önceki mesajlardan birisinde değinmişti buna. Kod geliştirenlerden MS serisi kullanıp .NET ile uygulama geliştirenler de "Linux'ta da geliştirebiliyor muşuz" deyip bu tarafa kayan da olabilir. Belki de tavuklar orada kazlar burada da kalıyor olabilir.

Ben bu mantık ile çok da zararlı bir şey olduğunu düşünmüyorum. Daha önceki mesajımda da belirttiğim gibi ya öyle olursa, ya böyle olursa, yarı yolda bırakırsa gibi şeyler üzerinden Linux'a zararını konuşmayı da doğru bulmuyorum. MS yapar mı bir terslik? Bilemem, yapar veya yapmaz fakat Linux gibi olguya bu şekilde bir zarar verebileceğini cidden düşünmüyorum... MS'a güvenerekten yola çıkmamıştır diye düşünüyorum kimse bu işe başlarken...

Alıntı yapılan: sem0900 - 08 Mayıs 2010 - 22:53:33
o kadar korkulacak bir bir yanı yok bence işin...

Zararı şu şekilde olabilir mi, orası tartışmaya daha açık bir konu bence; "Linux üzerinden C# ile proje geliştirebilmek"... Neden bana göre tartışmaya daha açık olduğunu söyleyeyim, tamam Mono açık kaynakmış, tamam fakat C# ile de program geliştirilecek sonuçta... C# açık kaynağın tam olarak neresinde duruyor?

Tartışılan diğer kısımlardan da heartsmagic çok güzel bir şeye değinmiş bence.. Teknik olarak katkısı nedir ki Mono'nun Microsoft'a.. Yani biz Tomboy kullanınca bir ucu kimlere dokunuyor ki?

".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

Yiğit Ateş

Tersi de olabilir tabii ama bence düşük bir ihtimal. Kaldı ki benim anlamadığım Linux için bir uygulama yazıldığında niye Mono kullanıldığı. Örneğin Tomboy yazılırken Mono kullanmanın mantığı nedir. Hızlı desen hızlı değil, az kaynak tüketiyor desen o hiç değil. Belki dil olarak kolaydır ama ona bakılırsa Python için de kolay deniyor. Bana pek anlamlı gelmiyor açıkçası.

sem

İşte en mantıklı neden benim aklıma gelen, MS'in MS tarafından, özellikle MS için geliştirmiş olduğu bir dil ile bile (C# üzerinden konuşuyorum) bu tarafta yazılım geliştirme imkanı. Yani bu dil ile bu tarafta uygulamanızı geliştirebiliyorsunuz. Ayrıca değişik bir neden cidden düşününce gelmiyor benim aklıma. Umarım aklına bir fikir gelen ya da bilen arkadaşlar yazar da ben de öğrenmiş olurum. Bunun dışında tanımında bile bu kadar MS geçen bir dilin kullanımına olanak vermenin ayrıca bir açıklaması var mı?
Burası dünya?

eribol

Uzun bir süre mono'ya bakındım. Öğrendiklerimi sayayım

1. Asla Mircosoft bu araçla GNU'ya zarar veremez. Zira iş sadece Microsoft'tan kaynaklı değil. Mono şu an da Novell'in en güçlü araçlarından biri. Sebebi ise yıllar önce Microsoft ve Novell arasında yapılan anlaşmadan dolayı sunucuları ortak bir şekilde paylaşıyorlar(Mesela Novell'e gelen müşteri eğer Wİndows sunucu istiyorsa Novell'in sunucuyu kurması gibi, karşılıklı imtiyaz artık ne derseniz). Yani Microsoft kullanıyorsa Gnu tarafı da kullanıyor. Ha arada mızıkçılık yapabilir ama ateş olsa cürmü kadar yer yakmaz bu ortamda. Neyse işte bu anlaşmadan sonra tabii aşıklar yakınlaşır ve Novell .Net platformuna benzer bir yapıyı mono diye duyurur(Microsoft'un desteğiyle tabii). Peki bunun asıl sebebi nedir? Linux sunucularda asp.net'in kullanımına olanak sağlamak. Yani masaüstü kısmında sorun yok. Bugün banshee yarın manshee, çokta umurumda. Değişiriz yani kendini bozarsa.

2. Mono öcü dahi olsa ne yapabilir? Ben mononun en iyi müşterilerindenim mesela. F-spot, banshee, tomboy, gnome-do kullanıyorum. Mono bir anda güçlenip lisans değiştirebilir mi? Değiştiremez çünkü bu ortamda rakip çok. Arada hep vurgu yapıyorum ama antimonocular pek görmüyor. Mono sevmeyenler alternatif geliştirmişler bile. Vala programlama o yüzden var. Kaç kişi merak edip bakmıştır bilmiyorum. Üstelik kat be kat daha sağlıklı ve düzenli. Python var mesela, C var, C++ var. Ruby gelişiyor. Bunlar varken öyle ben lisansı kapatıyorum abi haydi kapalı koda geçin demek kolay olmasa gerek. Ha bi eşşeklik edip yaparsa ne olur. Ettiğiyle kalır, millet yoluna başka araçlarla devam eder. Yeter ki burada özgür yazılıma gönül verenler bunun bilincinde olsun. Yani kısacası biz onlara ayak uydurmuyoruz onlar bize ayak uyduruyor. O yüzden ben hiç sakıncalı görmüyorum.

3. Windows platformuna uygun olması neyi kaybettirir ki? Biz her zaman linux kullanamıyoruz maalesef. Firefox'u düşünün o olmasa ben işte nete girmem ki? Şu an iş yerinde en az kullanılan tarayıcı Explorer. Kötü mü olur windows için de hazır olması? Bence hiçbir sakıncası yok, bilakis faydası bile var.

4. Biz hep rekabet diyoruz buyrun rekabet. Mono pythonla boy ölçüşebiliyorsa buyursun ölçüşsün. F-spot vardı ne oldu Shotwell geldi, daha iyisi olduğu söyleniyor. Gnome-do alternatifi de uzak değil. Tomboy için de durum bu. Banshee için saymıyorum bile.

5. Korku ile bakmak çok manasız geliyor bana. Ha ben Novell'i sevmiyorum ama şu compiz'in kapılarını Novell açtı. Kötü mü oldu? Yok. Novell şimdi de monoyu geliştiriyor, kendini kendi bacağından vurur mu Novell? Şirket dahi olsa GNU araçlarına muhtaç. Belki Microsoft'un da kârı vardır(ki kesin vardır). Bu bile bence o kadar kötü değil. Demek kendi de artık ekmek kapısını görmüş :) Yakın zaman da dilenebilir bile :) Bırakın gelsinler, bırakın görsünler. Ne olursan ol yine gel :D Demek istediğim iş yine bilinçli kullanıcı da bitiyor.

6. Mono ile iyi program geliştirilmesi, geliştiricileri monocu yapmaz. Benim gördüğüm herkes kendini rahat hissettiği programlamayı kullanıyor. C# rahat ise buyrun size Vala, Python, Ruby. Zaten C ve C++ varken anca ufak tefek programlara uzanabilir.

Neyse uzun oldu. Mono lisans değiştirsin buradaki geliştirici takımı alıp monoyu geliştirir :D Projelerde askıda kalmaz :)

sem

1. Madde ile son sorumun cevabını da almış oldum (Neden kullanılıyor?). Teşekkürler gayet açıklayıcı açıklama için...
Burası dünya?

xhektor

böyle bir projenin Linux işletim sistemini geliştireceğini ve son kullanıcı açısından faydalı olacağına inanıyorum. eger exe dosyaları (anladığım kadarıyla) bir gün mono sayesinde Linux altında kullanılabilecekse bu zarardan çok fayda sağlayacağına inanıyorum. bu sayede Linux kullanmaktan korkan bir çok insanın rahatlıkla Linux İşletim Sistemi kullanmaya başlayacağına inanıyorum. Wine ile yapılmaya çalışılan da bu değilmidir? Windows İşletim Sisteminde çalışan ama Linux altında çalışmayan programları (öncelikle oyunları) Wine ile çalışması için uğraşmıyor muyuz? örneğin bu sayede çok fonksiyonlu yazıcımı sonuna kadar bu uyum sayesinde kullanabilecek sem bu bana sınırlama değil özgürlük katar.