Mono Projesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Başlatan heartsmagic, 29 Mart 2010 - 03:48:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mono Projesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Linux'u (özgür yazılımı) geliştireceğini düşünüyorum /destekliyorum.
31 (23.5%)
Linux'u Microsoft'a yaklaştırır /desteklemiyorum.
26 (19.7%)
Microsoft'un Linux'u yarı yolda bırakacağını düşünüyorum /Microsoft'a güvenmiyorum /desteklemiyorum.
60 (45.5%)
Hiç fikrim yok.
15 (11.4%)

Toplam Oy Verenler: 129

rick

Alıntı yapılan: eribol - 20 Eylül 2010 - 20:02:55
Herkesin kabul ettiği bir yanlış yok mu? Proje Novell'in -ki kendisi Suse'yi geliştirir. Microsoft sadece destek veriyor(ki bu da kesin ve açık değil). Aslında anketi de düzenlemek gerekir ama kalsın madem, herkes buna göre oy vermiş.
Microsoft'un Novell'e yaptıklarını da unutmayalım... SCO'nun (Microsoft'un gizli desteğiyle) Novell'e açtığı dava.
Edit: Ayrıca

tuxturk

Yanılıyorsam düzeltin ama Ubuntu'nun geçen yıl daha fazla mono diye bir açıklaması vardı değil mi ? 

krwlng

Novell sitesinden alliance partners bölümüne bakarsanız Novell'in microsoft'a ne kadar yakın olduğunu anlarsınız.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

heartsmagic

Dönüp dolaşıp aynı şeyleri konuşuyoruz. Çıkış noktamı biraz daha net ve daha altı çizili ifade edeyim. Mono'yu eleştirirken doğrudan Linux üzerinden gitmek açıkça söylemek gerekirse bilmeden konuşmaktır. Kavram kargaşası yaşamamak lazım, Linux = çekirdek. Ben Linux kodlanırken Mono kullanıldığını henüz duymadım? Eğer Linux diyerek özgür yazılım tarafı kastediliyorsa o kısmı da açık bir şekilde ifade etmek lazım. Nasıl bir çöküşe neden olacak Mono?

Diğer meseleye gelelim. Özgür yazılım bir okyanussa, Mono burada sadece bir damladır. Korku tellallığı yapmak istemem kendi adıma. İşin ciddiyetinin daha farklı olduğunu düşünen insanlara da saygı duyarım, ancak Mono = MS, Linux veya Ubuntu = Özgür yazılım kıyasını yapanları da pek doğru bulduğumu söyleyemem.

Lütfen artık "diğer diller dururken neden Mono olsun ki" savından da vazgeçelim :) Zira o döver, bu döver, o güzel, bu güzel muhabbetine giriyoruz.

C ile kodlanan, kapalı kaynak, dağıtımı yasak, lisansı sadece kullanmaya müsait, ücretli bir yazılım mı terci ederiz, yoksa Mono ile kodlanan, açık kaynak, dağıtımı yasak olmayan, lisansı da taş gibi GPL olan bir yazılım mı?

Tercih meselesine sonuna kadar saygı duyuyorum, "içine Mono bulaşan herhangi bir yazılımı kullanmam" diyen bir kullanıcıya hiç ama hiç itirazım olmaz. Fakat tutup "Mono kesin ama kesin olarak Linux'a zarar verir" denince insanın itiraz edesi geliyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

krwlng

Bugün Mac OS X'te mono ile hazırladığım vb.net tabanlı deneme uygulamasını ubuntu'ya direkt olarak aldım ve çalıştırdım, bu açıdan bakınca zarardan çok yararı var mono'nun, fakat hala canımı sıkan nokta bu işin wine gibi bir öykücü mantığı ile yapılması, derlenen dosya exe dosyası ve çalıştırmak için illaki bir mono exec uygulama.exe gibi komut kullanılması gerekmesi. Bu açıdan bakılınca sonuçta vb.net, exe olması normal diyenler çıkacaktır, bu açıdan mono sadece, linux'a geçsem .net projesi yapabilirmiyim diyenlere çare olacaktır.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

Contempt

Alıntı Yap
Lütfen artık "diğer diller dururken neden Mono olsun ki" savından da vazgeçelim :) Zira o döver, bu döver, o güzel, bu güzel muhabbetine giriyoruz.

Bu konu altında  başka nasıl yorum yapılır ki :)

" O kadar güzel dillerimiz dururken microsoft ile adı anılan yada yakın duran monoya hayır"
Herşeye Rağmen...

hasanzincir

Arkadaşlar yanlış anlaşılmak istemem ama kendimce nacizane bir şeyler kodluyorum! Bu mesele Tam olarak mono meselesi degil net dilinin linux a yapısal anlamda zarar vermeside değil! Tamamen MS nin Net diliyle cok ciddi öne geçmesidir.Belli programlama kalıblarının dışında * bir şey yapmış olmasıdır. Buda MS programcılarına aşırı bir avantaj sağlamaktadır.

Son yıllarda Linux Camiasındaki dağıtımların başarısıda insanların günlük kullanım alanındaki programlara iyice yönelmesidir.Ve bazı yazılımlarında MS altında da çalışmasıdır. VLC player MS için ne ise Linux içinde aynı şey.

Buradadaki ana fikir net dili gibi bir seyi linux camiasının oluşturması ki ben böyle * bir şey bekliyorum özellikle python dan ve java dan!

Bana göre MS bu atılımı ve  linux dağıtımlarını duraklamaya sokucaktır.

Monoda bu durumların aslında cok ufak bir parcasıdır. Şimdi Mono da programların daha kolay yapılabileceğini hesablayın MS desteğinide unutmayın (MS sevmiyeceği eşeğin önüne ot atmaz) Linux camiasına yapılan programlarda esnek olacağı için coder ler monoyu terçih edicektir.Linux dagıtımlarında kullanılan diğer programların
değeri az çok düşecektir. Bu sefer wine linux için vazgeçilmez bir olgu haline gelecektir. Ben bugün mac PC gördüğüm zaman sadece gülüyorum çünkü bir cok uygulamasının linux özentili olduğunu kafamda canlandırabiliyorum. Yani linux içinde MS uygulamaları havada uçuşacaktır. Buda linux a zarar verir.(Yapısal anlamda değil) Bu fikri aksi düşünen arkadaşlarada saygı duyarım ama benim düşüncem bu yönde!

Linux camiası  tabi ki atılımlara devam edecektir MS platformunda ne kadar fazla calısan linux uygulaması üretirsek MS o kadar geride bırakırız ki Bencede MS bunu anlamış olmalı senelerce linux un adını ağzına almayan ve tanımak istemeyen  MS bizlerin yaptıgı saldırıyı bize yapıyor.

Biraz siyasetci konuşması gibi  olacak ama oyuna gelmeyelim!

rick

Alıntı yapılan: heartsmagic - 21 Eylül 2010 - 01:31:10
Dönüp dolaşıp aynı şeyleri konuşuyoruz. Çıkış noktamı biraz daha net ve daha altı çizili ifade edeyim. Mono'yu eleştirirken doğrudan Linux üzerinden gitmek açıkça söylemek gerekirse bilmeden konuşmaktır. Kavram kargaşası yaşamamak lazım, Linux = çekirdek. Ben Linux kodlanırken Mono kullanıldığını henüz duymadım? Eğer Linux diyerek özgür yazılım tarafı kastediliyorsa o kısmı da açık bir şekilde ifade etmek lazım. Nasıl bir çöküşe neden olacak Mono?

Diğer meseleye gelelim. Özgür yazılım bir okyanussa, Mono burada sadece bir damladır. Korku tellallığı yapmak istemem kendi adıma. İşin ciddiyetinin daha farklı olduğunu düşünen insanlara da saygı duyarım, ancak Mono = MS, Linux veya Ubuntu = Özgür yazılım kıyasını yapanları da pek doğru bulduğumu söyleyemem.

C ile kodlanan, kapalı kaynak, dağıtımı yasak, lisansı sadece kullanmaya müsait, ücretli bir yazılım mı terci ederiz, yoksa Mono ile kodlanan, açık kaynak, dağıtımı yasak olmayan, lisansı da taş gibi GPL olan bir yazılım mı?

Tercih meselesine sonuna kadar saygı duyuyorum, "içine Mono bulaşan herhangi bir yazılımı kullanmam" diyen bir kullanıcıya hiç ama hiç itirazım olmaz. Fakat tutup "Mono kesin ama kesin olarak Linux'a zarar verir" denince insanın itiraz edesi geliyor.
:)

hasanzincir

@Rick ben herhangi bir arkadaşa cevab seklinde yazmadım sadece konudaki fikirlerimi biraz daha irdeledim.

rick

Alıntı yapılan: hasanzincir - 21 Eylül 2010 - 17:20:13
@Rick ben herhangi bir arkadaşa cevab seklinde yazmadım sadece konudaki fikirlerimi biraz daha irdeledim.
Hiç kimseye cevap yazdığınızı ima etmedim ben.

akelek

Denemek için ubuntuda mono c# ile hello world uygulaması yaptım. Çalıştığını gördükten sonra, oluşan .exe yi windows 7 de çalıştırmayı denedim, çalışmadı. Bu normal mi? Çalıştırmayı başaran oldu mu acaba?

rick

Alıntı yapılan: akelek - 24 Eylül 2010 - 18:06:47
Denemek için ubuntuda mono c# ile hello world uygulaması yaptım. Çalıştığını gördükten sonra, oluşan .exe yi windows 7 de çalıştırmayı denedim, çalışmadı. Bu normal mi? Çalıştırmayı başaran oldu mu acaba?
O .exe dosyasının Wine ile çalışıp, çalışmadığını denediniz mi?

akelek

Alıntı yapılan: Rick - 24 Eylül 2010 - 18:22:01
wine: Install the Windows version of Mono to run .NET executables

wine çıktısı yukarıda.

rick

Alıntı yapılan: akelek - 24 Eylül 2010 - 20:12:24

wine çıktısı yukarıda.
.NET programlarını çalıştırmak için Mono'nun Windows versiyonunu kurmanı söylüyor.

yeah

Alıntı yapılan: akelek - 24 Eylül 2010 - 20:12:24

wine çıktısı yukarıda.

çıktıyı görünce mono ya ait korkularım daha da arttı...

rick

Sanırım Wine ayriyetten Mono'nun Windows versiyonunun kurulmasını gerektiriyor. Buradan da Windows'un Mono programlarını çalıştırabilmek için öncelikle Mono yüklenmesi gerektirdiği tahminini yürütüyorum.

andirinli

Alıntı yapılan: hasanzincir - 21 Eylül 2010 - 11:47:21
Arkadaşlar yanlış anlaşılmak istemem ama kendimce nacizane bir şeyler kodluyorum! Bu mesele Tam olarak mono meselesi degil net dilinin linux a yapısal anlamda zarar vermeside değil! Tamamen MS nin Net diliyle cok ciddi öne geçmesidir.Belli programlama kalıblarının dışında * bir şey yapmış olmasıdır. Buda MS programcılarına aşırı bir avantaj sağlamaktadır.

Micropsoft .NET ne amaçla üretilmişti?

.net projesinin ortaya çıkma maksadı öncelikle Java nın elinde bulundurduğu bağımsız platform gücüne darbe vurmak, açık kaynak yazılımların en güçlü özelliklerinden birisi olan yeni fikirleri kolay yoldan toplamak ve ayrıca bir çok uygulamanın web tabanlı olarak yazılmaya başlanması ile bu alandaki liderlik koltuğuna oturmakdı. ve bence şu anda bunu da gayet iyi bir şekilde başarmış durumda.
Benim görüşüm Mono projesi, micropsoft un bu politikalarından açık kaynak platformununda faydalanmasını sağlamaktır. Kabul ediyorum mikropsoft a güven olmaz ama mono projesi .net değil ki? tamamen kendi kütüphaneleri var. ayrıca .net ten farklı olarak hem win hemde linux ortamında çalışabiliyor. bunu düşünecek olursanız eğer, mono projesi ne kadar güçlenirse açıkkaynak yazılımların her iki platformlar da da geliştirilmeye başlanabileceğini de hesap etmek lazım. sadece .net mikropsoft un diyip kesip atmamak lazım.
Kasa : RAIDMAX AEOLUS-ATX-WB
PowerSupply :CODEGEN SX500
Anakart : GIGABYTE  GA-970A-DS3
İşlemci :AMD Desktop FX-Series X8120 3.1
Bellek : 4 x 4 GB CORSAIR 1600Mhz, DDR3 CL9 Vegeance
Ekran Kartı : MSI R7 370 GAMING 2G AMD Radeon R7 370 2GB GDDR5 256 Bit
HDD : 4 x Sandisk SSD Plus 480GB
Monitör : 2 x DELL S2240T Dokunmatik

kaansef

Ya arkadşlar akıl var mantık var.İkisi rakip firmalar.Bence Microsoft'un amacı mono'yu yayıp windows'a açık kaynak getirmek.Böylece linux'u açık kaynak için kullananlar kalmayacak.Buda linux'un sonu olur.
# 28065

eribol

Belki çok akıllıyız o yüzden microsoftun bir halt edemeyeceğini düşünüyoruz.

andirinli

Alıntı yapılan: kaansef - 24 Eylül 2010 - 21:02:21
Ya arkadşlar akıl var mantık var.İkisi rakip firmalar.Bence Microsoft'un amacı mono'yu yayıp windows'a açık kaynak getirmek.Böylece linux'u açık kaynak için kullananlar kalmayacak.Buda linux'un sonu olur.
ü

Hadi windows mikropsoft firmasının ürünü. Bunu biliyoruz.
Linux ne zaman bir firmanın ürünü oldu da rakip oldular bunlar ????

kaansef

Firma dediğimi anlayın işte.Biz monoyla yazılımı geliştirince ototmatik olarak windows'ada geliştirmiş olucaz.Adamlarda onu alıp windowsta tıkır tıkır kullandığı için linux'a geçme ihtiyacı hissetmeyecekler.
# 28065

rick

Linux
Alıntı yapılan: andirinli - 24 Eylül 2010 - 21:04:45
Alıntı yapılan: kaansef - 24 Eylül 2010 - 21:02:21
Hadi windows mikropsoft firmasının ürünü. Bunu biliyoruz.
Linux ne zaman bir firmanın ürünü oldu da rakip oldular bunlar ????
Temel Linux dağıtımlarının çoğu şirketlere ait. Örnek olarak; Canonical - Ubuntu, Red Hat - Fedora, Novell - OpenSuSE vs...

andirinli

Madalyonun bir de diğer yüzüne bak istersen.

Sen linux ile nasıl tanıştın?.
hatta bu forumda bulunanlar nasıl tanıştılar?
bilgisayarınıza gökten zembille inmedi bu sistem.
önce adını duydunuz. sonra merak ettiniz. sonra bir kaç başarısız kullanma deneyimi yaşadınız. azmi baskın gelenler ve windows a hiçbir bağlılığı kalmayanlar tamamiyle linux e geçti. bağlılığı olanlar ikisini birden kullanmaya başladılar. diğerleri de maymun modunda devam ediyorlar sadece win kullanmaya.
mono ile uygulama geliştirip win platformunda da çalıştıranlar mutlaka eninde sonunda linux ile tanışacaktır. daha linux dediğinizde "o ne ki?" diyen çakma bilgisayarcılar var. üstelik windows işletim sistemi ücretli bir sistem ve hepinizin bildiği gibi virüs sıkıntısının en çok yaşandığı sistem. mono ile yapılan uygulamayı kullanmaya başlayan kişiler eninde sonuda virüslerle boğuşmaya mahkum olduklarından ister istemez aynı uygulama ne de olsa linux ile çalışabiliyor diye sırf bilgilerinin güvenliği için linuxe geçebilir? bunu da hesap edin.

Alıntı yapılan: Rick - 24 Eylül 2010 - 21:17:30
Temel Linux dağıtımlarının çoğu şirketlere ait. Örnek olarak; Canonical - Ubuntu, Red Hat - Fedora, Novell - OpenSuSE vs...

şirketlere ait ama kaynakları açık? windows gibi kapalı kaynak ve tek bir şirketin elinde değil.

marjinal1st

Alıntı yapılan: Rick - 24 Eylül 2010 - 21:17:30

Onlar GNU/Linux'u değil, Linux çekirdeği ve GNU araçlarını temel alan özgür işletim sistemleri geliştiriyorlar. Yoksa onların kullandıkları yazılımları geliştirenler gönüllülerdir. Ha bu firmalar da destek çıkmaktadır orası ayrı mevzu (Yanlış bilmiyorsam şuanki Linux çekirdeğinin %11'ini Red Hat yazdı, Linus Torvalds ise %5. Yanlışsam düzeltin tabi). Özgür yazılımın nice güzelliklerinden birisidir ki, toplulukların firmalarla çok iyi bir şekilde etkileşim içinde olmasına olanak verir. Yoksa düşünün bakalım gönüllü topluluklar olmadan Novell, Canonical veya Red Hat gibi şirketler böyle işletim sistemleri geliştirebilir mi? Zamanında Öİ e-dergisinde okumuştum. Bir geliştirici ile röportajında "Pardus projesi gönüllü destekler olmadan bu seviyeye asla gelemezdi." diyordu.
Bugün özgür yazılım için ne yaptın? :)

rick

Ben burada bu şirketler sadece kâr amaçlı Microsoft gibi şirketlerdir demiyorum. Muhakkak Linux'un çoğunu gönüllüler üretiyor fakat mesela Canonical iflas etseydi Ubuntu için bu hiç de iyi olmazdı. Burada demeye çalıştığım Linux'un çoğu temel dağıtımları şirketlere (ama kâr amacı gütmeyen şirketlere) ait.