Kurulum öncesi disk bölümleme

Başlatan ahmetcank, 29 Mart 2010 - 02:27:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ahmetcank

Merhaba, Acer 6930 laptopa Win7 kurdum ve kullanıyorum fakat bunun yanında birde Ubuntu kullanmak istiyorum. Bunun için Windows sisteminin yüklü olduğu c: sürücüsünden 22gblik bir bölüm ayırmak istedim. Windowsun disk yönetimi aracılığıyla bölümü ayrıdım fakat biçimlendiremedim ki zaten biçimlendirmeye gerek yokmuş. Live dvd den Ubuntu 9.10'u çalıştırdım kuruluma geçtim. Disk seçme sırasında karşıma 5 bölüm çıktı bunlar kabaca:
sda1--> 14gb (laptop recovery bölümü)
sda4--> 4gb (OEM bölümü ve ne işe yaradığını bilmiyorum)
sda2-->204gb (ki bu windowsun yüklü olduğu dizin)
/kullanılamaz/ -->22gb (Ubunutu kurmak için böldüğüm yer)
sda3--> 226gb (depo bölümü)' şeklinde.
4'ten fazla birincil disk oluşturulamadığını öğrendim ve doğal olarak ayırdığım bölümü biçimlendiremiyorum. Bu durumda

* En basit şekilde yapmam gereken nedir?
*4'ten fazla birincil disk oluşturulamama durumu sadece Ubuntu içinmi geçerlidir yoksa standart bir prosüdürmüdür? Eğer sadece Ubuntu için geçerliyse harici bir disk taktığımda hiç bir işlem yapmadan diske ulaşabilirmiyim veya bu durumun gerçekleşmediği başka bir sürüm önerebilirmisiniz?
*ve son olarak eğer 4'ten fazla birincil disk atayamıyorsam bu disk bölümlerinden olan OEM ve recovery bölümlerinden hangisini siler isem oluşturduğum recovery dvdleri ile istediğimde yeniden recovery yapabilirim(veya yapabilirmiyim)?

Eğer yardımcı olursanız çok sevineceğim ve mutlu bir şekilde hep istediğim Linux dünyasına girmiş olacağım.. Şimdiden çok teşekkürler..

eribol

/dev/sda3 bölümünü extended yaparsanız bu kısım primary için sadece bir bölüm olarak görünür ve bu bölümü de kendi arasında istediğiniz kadar parçaya bölebilirsiniz. Bu standarttır. Laptop recovery en son aldığını yedeklerin tutulduğu disk OEM ise standart kurulum dosyalarının tutulduğu disk olabilir diye düşünüyorum.

Yani her şekilde yeniden bir yapılandırma gerekebilir.

ahmetcank

Yeni yapılandırmadan kastınızı anlayamadım?
Dediğiniz bölümü depo olarak kullanıyorum eğer dediğiniz şekilde extended yaparsam (ki nasıl yapıldığını bilmiyorum) Ubuntu ve Win7 den bu dölüme sorunsuz erişebilirmiyim?
Birde OEM bölümü için kastettiğiniz o bölümü biçimlendirip başka bir bölüme eklesem bile dvdler aracılığıyla recovery alabileceğim anlamınamı geliyor?

eribol

Ben bilgiler olduğunu gözardı etmişim. /dev/sda2 yi gparted ile bölümendirmeye çalışırsanız zaten size soracaktır primary mi extended mı diye. extended yani ek olarak seçerseniz herhangi bir sorun kalmaz kanımca.

heartsmagic

sda2'de de Windows var sanırım. Boş bölümü biçimlendirmeye çalışıp mantıksal bölüm oluştur dediğinde ne oluyor?
Ayrıca eğer illa bana lazım diyorsan bence OEM ve "Recovery" bölümüne dokunma.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eribol

Şimdi dikkatlice bakınca sorun anlaşıldı benim açımdan. Halihazırda 4 bölüm ve bir de 22gb lık bir alan mevcut. Dolayısıyla ek bir bölüm oluşturma şansı yok. Zira ext bölüm kendini diske sadece bir bölüm olarak tanıtıyor ve biz bu yalancı bölüm altında istediğimiz kadar bölüm oluşturabiliyoruz. Dolayısıyla ubuntu kurmak için diğer anlamda extended bölüm oluşturabilmek için mecburen bir bölümü feda etmek gerekecek.

heartsmagic

Evet benim de gözümden kaçmış. @eribol'un haklılık payı var bu durumda.
Bu arada hemen belirtelim bu durum Ubuntu ile alakalı değildir, tüm disklerde ve işletim sistemlerinde durum böyledir.

ahmetcank

Bölümler konusunu birkez daha açıklıyayım sanırım biraz anlaşılmaz anlatmışım. Laptop fabrika varsayılanı olarak hard disk 4 bölümden oluşuyor gelişi güzel olarak sıralarsam 1.bölüm win işletim sisteminin olduğu bölüm(204gb) 2. bölüm depo olarak kullandığım bölüm(ve win yüklü değil sadece yanımda taşıyabileceğim bir depo olarak kullanıyorum,226gb) 3.bölüm gizli olan bir bölüm ve ad olarak PQSERVICES verilmiş açıklama olarak recovery yazıyor(14gb) 4.bölüm ise adı OEM olan gizli bölüm(4gb) benim ayırdığım ise 22gb'lik kullanılamaz diye yazan bölüm. Herşeyden önce vakit ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkürler yardımlarınızla en azından bu bölümlerden birini silmeden Ubuntuya kavuşamayacağımı anladım fakat başka bir sorunum daha vardı aslında, ben hard disk üzerinde bulunan geri yüklemeye yarayan bölümü silip sadece gerektiğinde dvd kullanarak geri yükleme yapmayı göze alabilirim bu sorun değil fakat bu bölümlerden birinde bu yüklemeyi yapan e-datarecovery programı yüklüymüş ve eğer silersem dvd ile de geri yükleme yapamazmışım. işte sorunum burda bu hangi bölümde olabilir neyi silsem problem yaşamam. Acer'a da mail atıp sordum ama bu konuda çok yardımcı olacaklarını sanmıyorum açıkçası tek çarem bu forum bir haftadır düşünüyorum bir çaresini. Tekrardan çok teşekkür ederim..

heartsmagic

DVD eğer diskteki "recovery" bölümünü kullanıyorsa ve sen orayı silersen geri yükleme yapamazsın. Ancak DVD zaten başlı başına bir kurtarma içeriyorsa bilemem. Kaldı ki eğer bu e-recovery dediğin yazılımda DVD'ye tam bir yedekleme imkânı varsa önce onu yap, ardından bu bölümü sil. Fakat emin olmak sana kalıyor.

Bu OEM bölümünde ne var? Sürücüler mi? Eğer öyleyse onu da yedekle önce.

ahmetcank

Gizli bölümleri göremiyoruz,biraz araştırdım başka bir sorunu düzeltmek için bir program vermişler PTEDİT32.exe diye bu programda birşeyler yapıp bu bölümleri açabiliyoruz fakat bu sefer bölümler devamlı aktif oluyor ve sürekli recevery yapmaya çalışıyor yeniden başlatma durumunda,bugün tüm gün onla ugraştım bir kez OEM bölümünün içini gördüm(fazla dikkat etmedim açıkçası) windows klasörü vardı içinde ve bazı .exe dosyaları vardı

heartsmagic

Dediğim gibi yapıyı tam olarak bilmeden bir şey söylememiz mümkün değil.