Dinamik IP bırakma/alma yöntemi

Başlatan trenz, 26 Mart 2010 - 17:06:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

trenz

Herhangi bir linux distro'su altında Dinamik IP değiştirme işlemini Uydunet ile yapan var mı ?

edit-

heartsmagic

echo "sudo ifconfig eth0 10.0.0.1 netmask 255.255.255.0" > ayar1
echo -e "sudo dhclient -r\nsudo dhclient eth0" > ayar2
sh ayar1
sh ayar2
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

trenz

çok çok teşekkür ederim  ilginize fakat yukarıdaki kod malesef windows daki gibi sonuç vermedi. IP yi static den dynamik e geçirmekten başka bir iş'e yaramadı. Sanırım Windows'da daha farklı işlemler yapıyor netsh komutu  : \ Siz dinamik ip değişikliği için herhangi bir yöntem kullanıyor musunuz ?

Uydunet ile dinamik IP almada garip bir olay yaşıyorum  zaten bunun hakkında yarın yeni bir konu açıp ayrıca IP değişikliği hakkında yardımlarınıza başvurucam. Bu konuyu tekrar tekrar zıplatmaya gerek yok.

teşekkür ederim tekrar.

heartsmagic

Yeni konuda daha net konuşuruz bunu, hatta bölelim bu konuyu.
Ancak ben senin tam olarak ne yapmak istediğini anlamadım. Yukarıda verdiğim iki örnekten ilki sabit IP almanı sağlar. İkincisiyse IP'yi düşürür ve DHCP ile yeni IP aldırır.

trenz

Daha iyi oldu böyle evet.

Yapılmak istenen hakkında zaten bir çözüm sunmuşsunuz . Problem benden kaynaklı olabilir bir ihtimal ?

Şimdi olay şöyle ki , tüm uydunet kullanıcıları için konuşuyorum aslında bana özel durumlar değil bunlar. Modem kapanıp açılsa bile Dinamik IP değiştirmek mümkün değil (pratikte). Statik IP kullanıyormuşunuz hissi yaratıyor. Belki haftalar sonra IP değişiyor otomatik olarak.

Amaç sizin de anladığınız gibi makineye farklı bir Dinamik IP atamak.

Linux üzerinde aynı işlemi yapacak bir yol arıyordum ve sizden bir çözüm yolu geldi .
Fakat sonunda benim aldığım ip yine aynı , değişmiyor.

Benim modemin markası Netmaster CXC-150 ( yeni versiyon)

Aslında teknik bir konu. Bu forum üzerinde açılması ne derece doğru bilmiyorum ama forumu takip eden uzman arkadaşlar mutlaka vardır.

Saygılar.

heartsmagic

Aslında sana tavsiye verirken denemeden yazmıştım. Şimdi deneyince görüyorum ki dhclient -r bende de IP'yi bırakmıyor. Ağ yöneticisi kendisine göre bir şeyler yapıyor olabilir. Bunu geçtim,

sudo ifconfig eth0 down
sudo dhclient eth0
ile denedim, dediğin gibi aynı IP adresini aldı. Bu biraz da modeme bağlı sanırım. Sıradaki ilk müsait IP'yi veriyor modem. Sistem de alıyor. Kısacası bize rastlantısal IP alma çözümü lazım. Bu sanırım dhcpd.conf ile mümkün, ancak ben dhcpd kurmadığım için haliyle bu dosya yok bende. Sende bu dosyanın içeriğinde ne var?

trenz

dhcpd değil , dhcpcd . Basit bir script. dhclient alternatifi sanırım , neredeyse aynı görevi görüyor.

/etc/default/ klasöründe bir ayar dosyası var fakat içeriğinde pek birşey yok gibi.

# Config file for dhcpcd. Note that you have to edit the interface
# name below, or duplicate the configuration for different interfaces.
# If you are editing this file just to get DNS servers set by DHCP,
# then you should consider installing the resolvconf package instead.

case ${INTERFACE} in
eth0)

# Uncomment this to allow dhcpcd to set the DNS servers in /etc/resolv.conf
# If you are using resolvconf then you can leave this commented out.
#SET_DNS='yes'

# Uncomment this to allow dhcpcd to set hostname of the host to the
# hostname option supplied by DHCP server.
#SET_HOSTNAME='yes'

# Uncomment this to allow dhcpcd to set the NTP servers in /etc/ntp.conf
#SET_NTP='yes'

# Uncomment this to allow dhcpcd to set the YP servers in /etc/yp.conf
#SET_YP='yes'

# Add other options here, see man 8 dhcpcd-bin for details.
OPTIONS=()
;;

# Add other interfaces here
*)
;;

esac

Buraya tıklayarak isterseniz kullanımı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Neyse zaten sonuçta network manager ve avahi daemon u iptal etmemiz gerektiğinden bu sefer makina otomatik ip almıyor . Muhtemelen de daha gelişmiş uygulamalarda internete bağlanmakta problem yaşarız.

Anlamadığım nokta şu ;  Yabancı forum'larda veya uzman arkadaşlara sordugumda ISP'niz size otomatik IP verir , siz değiştiremezsiniz. Belirli bir lease süresinden sonra kendisi değişir o diyor. Tamam dogru.
Ama birçok kişi Modem'e reset atma , ipconfig /release , benim windows üzerinde uyguladığım örnek vs. yöntemler ile IP değiştiriyor. Bu yöntemler ozaman ISP i kandırmaya mı giriyor ? Eskiden internet bant genişliğini artırmak için yapılan yöntemler gibi....  "Dinamik IP değiştirme" nin  kullanıldığı , işe yaradığı bir alan yok gibi sanırım.

heartsmagic

Pardon ortada bir karışıklık var gibi. Eğer dışarıdaki IP adresinden ve onu değiştirmekten bahsediyorsak eğer bu yöntem zaten geçerli değildir. Biz burada sadece içerideki IP adresi ile oynuyoruz. Son yazılanları yanlış mı anlıyorum?

Eğer istediğin modemi yeniden başlatıp IP almaksa onun farklı yöntemleri olmalı.

trenz

Yok hocam . Dışarıya çıkan IP 'den bahsediyorum. içerideki IP için bu kadar kafa yormaya ne gerek var. : )

edit : ben o yüzden Jdownloader başlıklı konuya yanıt yazdım ilk önce. Konuyu heralde anlamışsınızdır diye dışarıya çıkan IP falan bahsetmedim.

heartsmagic

O zaman ortada büyük bir karışıklık var :)
Ben ilk iletiye baktığımda gördüğüm tek şey içerideki IP'nin bırakılmasıydı. Zira benim bildiğim ipconfig /release dış IP'ye müdahale edemez. Windows üzerinde nasıl oluyor bu? Ayrıca diğer iki işlem de içerideki IP adresiyle ilgili gibi görünmekte.

trenz

Servis sağlayıcının verdiği Dinamik IP'nin Linux üzerinde değiştirilebilip  , değitirilememesi konu : )
Bir çözümü yok ise , çözülemez olarak değiştirelim başlığı .

Teşekkür ederim fikirleriniz için.

heartsmagic

Çözüm vardır ancak bu biraz da modeme bakıyor sanırım. Hatta birileri bir takım kod karalamaya çalışıyordu forumda.
Ben ya Windows cahili olmuşum ya da ilk iletindeki komutlarda bir gariplik var :) Zira ben o komutların dış IP adresine nasıl müdahale ettiğini hâlâ anlayamadım.

trenz

Denemesi bedava ....  : ) Servis sağlayıcının kontrolündeki IP yi nasıl değiştirebildiğini  ben de anlayabilmiş değilim. Teknik açıklama yapabilecek arkadaş varsa bizleri bilgilendirsin.

heartsmagic

İlginç, deneyelim bir ara. Bakalım ADSL'de işe yarıyor mu?

trenz

Denemedim. Uydunet IP si değişiyor ama...