[Arşiv][Çözüldü] Ubuntu 8.04 Kurulum yardım

Başlatan 123, 11 Haziran 2008 - 20:46:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

123

Arkadaşlar daha önceden bir ubuntu maceram olmuştu.Fakat o zamanlar kendi kafama göre bir kurulum yaptım.Bu yüzden bir çok hata yapmıştım.
Şimdi geleyim soruma
şuan pc'de ubuntu kurulum cd'si takılı.ben b.sayarımda hem windows hem ubuntu kullanmak istiyorum.ubuntu için yerel disk d'yi tamamen boşalttım.şimdi ubuntuyu oraya nasıl kurcam.daha önceden kurduğumda yaptığım yanlışlık burdaydı.ubuntuyu kurduktan sonra birde windows ile giriş yaptım ve yerel disk d'ye baktım 120 gb göstermesi yerine 4 gb gösteriyordu.Asıl sorunum orda.Yani ben ubuntuyu yerel disk d'ye kurmak istiyorum ve windows ile giriş yaptığımda yerel disk D 120 gb görünmesini istiyorum.
Kurulumda o kısma kadar gelmeyi biliyorum sadece o kısmı nasıl ayarlayacağım onu yazarmısınız?Acil lütfen.

123

Geçmişte bazı şeyler oldu.Ama şuan ubuntuyu tekrar yüklemek istiyorum.Daha önceden de zaten silmek istediğimde ileride tekrar yükleyeceğim demiştim http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1145.0 .Lütfen yardım edin.
Şuan karşımda "guided resize SCSI3(0,0,0) bölüm#5 and use freed space"
"yeni bölüm boyutu=ubuntu 8.04 97% (131.2gb)" var.131.2 gb hatırladığım kadarıyla yereldis D'nin alanı ben şimdi onu mu işaretleyecem?Yoksa "elle" yazan kısmı mı?

SuiCiDeR

tek harddisc mi kullanıyorsunuz...

eğer öyle ise bu yönde bir sorun olmaması lazım bildiğim kadarıyla..(yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla tek hdd)

şunu önerebilirm bir partisyon daha oluşturunuz ...40 gb örneğin ubuntuyu oraya kurmayı deneyiniz..ve diğer 80 gb serbest kullanımız için kalsın..
We BuLT THiS WoRLD...

ReVoLuTion!!!

123

Windows yerel disk C'de yerel Disk D'ye ubuntu kurmak istiyorum.Ama asıl isteklerim:yerel disk D'nin boyutu 130 gb olması(bunu yukarıda yanlış vermişim kusura bakmayın).

SuiCiDeR

bende tek hdd 2 prtisyon şeklinde kurmuştum ubuntuyu..ve şu an aktif şekidle kullanabiliyorum d sürücmü..
fakat cdrom bozuk olduğu için ,netten live versiyon indirip wubi ile kurulumu gerçekleştirmiştim..

daha önceki kurulumunuzda sürekli ileri şeklinde gittiğinizde disk boyutu 4 gb olrakmı görünüyor ?

We BuLT THiS WoRLD...

ReVoLuTion!!!

123

Evet daha önceden kurduğumda yerel disk D 4gb olarak gözüküyordu.Ama daha önceki kurulumda bölüm seçerken "kılavuzla en büyük kesintisiz boş alanı kullan demiştim.O yüzden de yanlış yaptım sanırım.

SuiCiDeR

aşağıdaki link e bir bakınız ...

http://www.programdersleri.com/linux/windows-ve-linuxu-ayni-bilgisayara-kurmak.html

ancak acemi olduğum için en son benim önerimi kullansanız yararınıza olur ;D

yönetici arkadaşların önerinize öncelik verirsiniz.
We BuLT THiS WoRLD...

ReVoLuTion!!!

123

Sizden başka sorularıma cevap veren yok.Sadece bir cevap istiyorum.Lütfen biri bana kurulumda disk bölümlemesinin nasıl yapıldığını anlatsın. :( :( :-[ :-[

SuiCiDeR

asıl sorunda bu olur bence...

disk bölümlendirmeyi diğer işletim sistemi içindeyken yapmalısınız...

daha öne takip ettiğim kadarıyla linux dosya sistemi farklı..yani ubuntu içinde bölümlendirme yaparsnaız görünnmemesi gayet normal
.

önceki msj da belirttiğim link te bölümleme işlemi yapılmakta..

inceleyiniz lütfen.
We BuLT THiS WoRLD...

ReVoLuTion!!!

Sypro

Kuruluma başladığınızda disk bölümlendirmesi ekranı gelecek. Eğer ki hdd 'nin o partition'unun boş olduğundan emin iseniz ister direk kurmaya başlarsınız, isterseniz resize seçeneği ile yeniden boyutlandırır yeni ayırdığınız kısma kurarsınız. Aklınız çok karışıyor ise tavsiyem GParted ile yapmanız. Sonra kuruluma geçin, gayet basit.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

heartsmagic

Bu forumda en az 5 defa anlatılmış durumda. Başlıklara bakmanı tavsiye ederim. Kaldı ki yapılacak şey basit. O boş bıraktığın D'yi önce sil. Ardından boş olan bölümde bir kök bölüm oluştur, tipi ext3 olsun. Boyutu sana bağlı. Kocaman yeri Ubuntuya bırakmak istiyorsan bu 128 Gb gibi bir şey olsun. Ardından kalan bölümü Swap olarak oluştur. ext3 olan alanı kendisi zaten biçimlemek için işaretler, swap'i kendisi halleder. Kabaca budur ve forumda inan en az 5 defa anlatılmıştır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

123

Bütün bunları ubuntu içerisinde iken yapabilirmiyim?Yerel disk D zaten boş.Yani içinde hiç bir içerik yok.
(kurulumda şuan "disk alanı hazırla" kısmındayım)

123

Sypro

Elle seçeneğini seçip ileri dediğinizde çıkacak kısımdan gayet net anlayacaksınızdır ne yapacağınızı (sol altta açıklama bile var hatta).

Forumda arama yapmanızı öneriyorum, daha önce açıklananları bir okuyun. Şu an sizin için acil bir durum olabilir, fark etmez. Eğer arama yaparsanız cevap bekleme derdinden kurtulup daha kısa sürede çözüme ulaşabilirsiniz.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."