Airties ( Air 2410 300 Mbps Broadcom ubuntu sürücü problemi )

Başlatan lyalcin06, 27 Mart 2010 - 01:25:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

@raptowne, sen hangi Windows sürümündeki sürücüleri kullandın? Bu başlığın bu sayfasındaki eski iletilere bakarsan farklı farklı Windows sürücüleri yine farklı şekillerde tepki vermiş.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

raptowne

windows 7 için v2 son driverı .. websitesinden indirdiğim

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Temmuz 2012 - 20:39:55

tekrar merhaba aklıma birşey takıldı

http://sourceforge.net/projects/ndiswrapper/ adresindeki ndiswrapper'ı yukledıgım ıcın bır problem cıkarmaz degılmı ?

heartsmagic

Sanmıyorum zira mesele .inf ile kurulamayan sürücü sorunu değil. Sürücü kurulmuş gibi, kart görünmüyor. Dediğim gibi farklı sürücüleri deneyebilirsin. Ndiswrapper ile kaldırırken doğrudan sürücü ismini ver.

DarkDance

MacBook Air

if

Arjin81

Merhaba arkadaslar, windows xp kullanicisiyim, bilgisayarimda daha once xp ustune pardus kurmus ancak kullanamayip kaldirmistim. 3 gundur xp ustune ubuntu kurmakla ugrasiyorum. Ubuntuyu kurdum (12.04) ancak airties 2410 v2 usb adaptorunu tanitamadim. Burda yazilanlari denedim basarili olamadim. Suan tabletten zar zor yaziyorum. Yardimci olur musunuz?

heartsmagic

@Arjin81, USB bir ağ aygıtı olduğu için (başlığa bakmışsan) gördüğün üzere biraz sıkıntı mevcut. Yazılanları denedim ama başarılı olamadım demişsin, tam olarak neler denedin? Başlıkta ndiswrapper ile Windows sürücü kurulum önerileri var ve bazı arkadaşlar başarılı olmuşlar. Tabi başlık eski olunca net bir şey söylemek mümkün olmuyor.

lsmod
ndiswrapper -l
ifconfig

çıktılarını görebilir miyiz?

Arjin81

hocam, şuan iş yerindeyim, evdeki bilgisayarımda ubuntu yüklü, o sebeple akşamleyin ancak bilgisayar başına geçince çıktıları alıp buraya koyarım. Bu arada çıktılar nasıl kopyalanıyor?komutu ne? Linux tecrübem yok yeni yeni öğreniyorum. Bilgisayar bilgim orta düzey.
Kullanmakta olduğum bilgisayar intel core 2 duo işlemcili ve 2Gb rami var.
Yaptıklarım:
Ram 2 Gb olduğu için xp 32 bit,  ubuntuyu da 32 bit, olarak kurdum. (Alakası yok ama bir yanlış yaptıysam öğreneyim diye yazayım: dosya sistemini ext3 olarak seçmiştim) dolayısıyla ubuntuda airties ubs adaptörünün sürücüsü olarak xp nin 32 bit sürümü için hazırlanan bcmwlhigh5.inf dosyasını ve ne olur ne olmaz diye vista için yazılan bcmwlhigh6.inf sürücüsünü de flash diske atıp, ubuntu masa üstüne taşıdım.

http://packages.ubuntu.com/precise/ndiswrapper-common adresinde bulunan Download ndiswrapper-common  yazısının altında bulunan All linkindeki (http://packages.ubuntu.com/precise/all/ndiswrapper-common/download) dosyayı indirdim. ardından
http://packages.ubuntu.com/precise/ndiswrapper-utils-1.9  adresinden Download ndiswrapper-utils-1.9 yazısının altındaki i386 linkindeki http://packages.ubuntu.com/precise/i386/ndiswrapper-utils-1.9/download dosyasını indirdim. Bunları ubuntu masaüstüne taşıdım.

Denediklerim:

sudo apt-get install ndiswrapper-utils-1.9
komutunu girdim, Uçbirimi açıp şu komutu ver:
ndiswrapper -i bcmwlhigh5.inf denilmişti bunu da yaptım. olmadı.

@lyalcin06 arkadaşımızın yazdığı:
Alıntı Yapilginize çok teşekkür ederim. calştı şu an kablosuzla baglandım.
yardımcı olacagını düşündügüm uygulamayı size anlatayım
şimdi en başta masaüstündekeyken ubuntu 9.10 için   
UYGULAMALAR BASIYORUZ UBUNTU YAZILIM MERKEZİNE BASIYORUZ SOL TARAFTAKİ MENÜDEN ÜCRETSİZ YAZILIM AL İŞARETLİYORUZ SONRA SİSTEM ARAÇLARI GİRİYORUZ SAĞ ÜST TARAFDA ARAMA YERİ VAR ORAYA   ''  driver '' yazıyoruz
ekrana çıkan uygulamarın arasında  Windows Kablosuz Sürücüler Diye bi uygulamasını bulun üstüne tıklayın ve sag tarafdaki ok işaretine basın sonra web sitesi ve kur secenegi gelecek kur a basıyoruz ve bekliyoruz kurdukdan sonra wireless aparatı takıyoruz ve yukardan Sistem Yönetimde Windows Kablosuz Sürücüler göreceksiniz tıklayın ve açın sonra taktıgımız aparatın windows driverlerini masaüstüne inf. olarak atıyoruz ve programı açıyoruz acılan pencerede  install new driver basıyoruz ve ordan inf dosyasını nerdeyse orayı gösteriytoruz ve tamama basıyoruz sonra sizde anlayacaksınızki çalışıyorz AİRTİES 2410 Yaptım Şuan Kullanıyorum Hiç bi Sıkıntıda yok Teşekkürler..
şeyleri denemeye başladım daha en başında durakladım, zira  Ubuntu yazılım merkezinde SOL TARAFTAKİ ÜCRETSİZ YAZILIM AL seçeneğini göremedim, sonra sürüm farkından dolayı olmayabileceğini düşündüm. Şuan hatırladıklarım bunlar. Bütün bunları denedikten sonra ubuntuyu silip yeniden (5. kez:) ) kurdum, niye çünkü daha önceki kurulumda Linux için ayırdığım 78 Gb lık hdd bölümünü 3 parçaya ayırmıştım (kök,home,swap), dünkü kurulumda dörde ayırdım (kök,home,swap, linuxtan windowsa dosya alış verişi için fat32 dosya sistemli bir alan)
Akşam 19.30'dan 00'a kadar yine uğraşacağım, azmettim çözeceğim linuxu.  o saatlerde forumda olan arkadaşlar yardımcı olursa müteşekkir olurum.
saygılar...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Ocak 2014 - 19:47:55

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Ocak 2014 - 00:39:28@Arjin81, USB bir ağ aygıtı olduğu için (başlığa bakmışsan) gördüğün üzere biraz sıkıntı mevcut. Yazılanları denedim ama
başarılı olamadım demişsin, tam olarak neler denedin? Başlıkta ndiswrapper ile Windows sürücü kurulum önerileri var ve bazı arkadaşlar başarılı olmuşlar. Tabi başlık eski olunca net bir şey söylemek mümkün olmuyor.

lsmod
ndiswrapper -l
ifconfig

çıktılarını görebilir miyiz?

Hocam ekran çıktılarını aldım.

lsmod ekran çıktısı:
mst@mst-P35-DS3:~$ lsmod
Module                  Size  Used by
bnep                   17852  2
rfcomm                 38400  0
bluetooth             211435  10 bnep,rfcomm
nls_iso8859_1          12617  1
dvb_pll                18347  1
snd_hda_codec_hdmi     36583  1
snd_hda_codec_realtek    65004  1
snd_hda_intel          38819  5
stv0299                18276  1
snd_hda_codec         118613  3 snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec_realtek,snd_hda_intel
joydev                 17329  0
b2c2_flexcop_pci       14594  0
hid_generic            12484  0
snd_hwdep              13276  1 snd_hda_codec
radeon                892298  3
snd_pcm                85934  3 snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_intel,snd_hda_codec
coretemp               13324  0
b2c2_flexcop           30146  1 b2c2_flexcop_pci
usbhid                 46125  0
snd_seq_midi           13132  0
snd_rawmidi            25157  1 snd_seq_midi
snd_seq_midi_event     14475  1 snd_seq_midi
hid                    83037  2 hid_generic,usbhid
kvm_intel             127786  0
snd_seq                51593  2 snd_seq_midi,snd_seq_midi_event
dvb_core               91024  2 stv0299,b2c2_flexcop
ttm                    72088  1 radeon
kvm                   384557  1 kvm_intel
snd_timer              28931  2 snd_pcm,snd_seq
snd_seq_device         14137  3 snd_seq_midi,snd_rawmidi,snd_seq
cx24123                18791  1 b2c2_flexcop
drm_kms_helper         47749  1 radeon
cx24113                17702  1 b2c2_flexcop
drm                   233935  5 radeon,ttm,drm_kms_helper
snd                    57014  20 snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec_realtek,snd_hda_intel,snd_hda_codec,snd_hwdep,snd_pcm,snd_rawmidi,snd_seq,snd_timer,snd_seq_device
s5h1420                18259  1 b2c2_flexcop
soundcore              12600  1 snd
serio_raw              13031  0
gpio_ich               13278  0
snd_page_alloc         18398  2 snd_hda_intel,snd_pcm
microcode              18433  0
i2c_algo_bit           13316  1 radeon
lpc_ich                17048  0
mac_hid                13077  0
ppdev                  12849  0
parport_pc             27612  1
lp                     17455  0
parport                40930  3 ppdev,parport_pc,lp
pata_acpi              12886  0
usb_storage            48053  1
floppy                 60183  0
pata_jmicron           12662  0
ahci                   25631  0
libahci                26336  1 ahci
r8169                  62532  0
mst@mst-P35-DS3:~$

ndiswrapper -l  ekran çıktısı:
mst@mst-P35-DS3:~$ ndiswrapper -l
The program 'ndiswrapper' is currently not installed.  You can install it by typing:
sudo apt-get install ndiswrapper-common

ifconfig ekran çıktısı:
mst@mst-P35-DS3:~$ ifconfig
eth0      Link encap:Ethernet  HWaddr 00:1d:7d:a7:3e:99 
          UP BROADCAST MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
          RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:1000
          RX bytes:0 (0.0 B)  TX bytes:0 (0.0 B)

lo        Link encap:Local Loopback 
          inet addr:127.0.0.1  Mask:255.0.0.0
          inet6 addr: ::1/128 Scope:Host
          UP LOOPBACK RUNNING  MTU:65536  Metric:1
          RX packets:208 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:208 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:0
          RX bytes:16768 (16.7 KB)  TX bytes:16768 (16.7 KB)

şimdi ne yapmamı, nereden başlamamı önerirsiniz?

heartsmagic

İlk yapacağın şey ndiswrapper kurmak zira sen henüz kurmamışsın onu. Hani paketleri indirip masaüstüne koymuşsun ya, işte oraya koyarsan apt-get install diye kuramazsın, elle kurman lazım. Yine bu paketlerin masaüstünde olduğunu ve sistemin Türkçe olduğunu varsayıyorum. Uçbirimi açıp:

cd ~/Masaüstü
sudo dpkg -i ndis*.deb

dersen paketler elle kurmuş olursun. Senden parola ister, yazarken görünmez. Dikkatlice yazıp kuracaksın ndiswrapper uygulamasını. Sonrasında yine bu başlıkta anlatıldığı gibi .inf dosyasını yüklemeye çalışacaksın.

Arjin81

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Ocak 2014 - 22:26:04
İlk yapacağın şey ndiswrapper kurmak zira sen henüz kurmamışsın onu. Hani paketleri indirip masaüstüne koymuşsun ya, işte oraya koyarsan apt-get install diye kuramazsın, elle kurman lazım. Yine bu paketlerin masaüstünde olduğunu ve sistemin Türkçe olduğunu varsayıyorum. Uçbirimi açıp:

cd ~/Masaüstü
sudo dpkg -i ndis*.deb

dersen paketler elle kurmuş olursun. Senden parola ister, yazarken görünmez. Dikkatlice yazıp kuracaksın ndiswrapper uygulamasını. Sonrasında yine bu başlıkta anlatıldığı gibi .inf dosyasını yüklemeye çalışacaksın.

hocam aynı konu bu başlıkta da işleniyor
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=41974.new#new
yeni açılan başlıktan devam etmek konunun güncelliğine binaen faydalı olmaz mı? Ya da siz ne düşünürsünüz? Yeni açılan başlıkta @if arkadaşımız  lspci ve lsmod ekran çıktılarını istemişti onları da ekledim. Konuya nereden devam edeceğimize karar verdikten sonra nereden başlamamı, ne yapmamı önerirsiniz? nereden neyi indirip nereye ve nasıl kurmam gerektiğini anlatırsanız hem bana hem benden sonra gelenlere daha faydalı olur düşüncesindeyim.

heartsmagic

Aynı veya çok benzer donanım olması nedeniyle konu bence buradan devam etsin. Zaten belli bir bilgi birikimi de olmuş, güncel olmaması çok sorun değil zira güncellikle alakası pek yok konunun. Mesele ndiswrapper ve sürücü yükleme. Kaldı ki eski konu olsa bile konuyu takip eden sonuna kadar okumalı bence. Diğer konuyu kapatayım, buradan devam edelim. Not olarak da şunu söyleyeyim, konu eski diye görmemezlik olmaz. Emin ol fırsatı olanlar her konuya bakıyor bu forumda, hatta her iletiye de bakılıyor. Sadece, vakit ve fırsat olması lazım.

Ne yapacağını tarif ettim aslında bir önceki iletimde. Bir iki ileti önce Ndiswrapper paketlerini indirdiğini söylemişsin, yine indireceksin. Sonra da benim tarif ettiğim şekilde elle kuracaksın.

Arjin81

Hocam, forumu üye olmadan önce okuduğumdan, tüm arkadaşların iyi niyetinden eminim, herkesin ne derece yardımsever olduğuna kanaatim tam. O yüzden farklı bir şey düşünmedim ve dile getirmedim.
Bir kaç yerde bağıntı ile ilgili bir şeyler okudum, indirilen dosyaların bağıntısı olduğuna, hatta o bağıntılarının da bağıntısı olduğuna dair farklı şeyler okudum ancak bağıntı nedir? Bilmiyorum.
Yukarıdaki mesajımın birinde tam olarak nereden neyi indirdiğimi yazmıştım, bağıntı nedir ne değildir bilmediğimden eksik bir şey mi indirdim, emin olamadım. Eğer indirdiklerimde bir sorun yoksa, windowstan çıkıp ubuntuya geçeyim. Bu arada ubuntuda internet olmadığında ki sorun da bu, tabletten yazıyorum o durumda da Türkçe karakter sorunu yaşıyorum, anlayışınızı bekliyorum.

if

Arjin81

Ekran çıktısı :
dpkg: error processing indis*.deb (--install):
cannot acces archive: No such file directory
Error were encountered while processing:
indis*.deb
mst@mst - P35 - DS3:~/Masaüstü$

şimdi ne yapmalıyım?

if

Arjin81

Ekran çıktısını tabletten yazmak zor olacağından fotografini cektim umarim ise yarar.

Bir sonraki adimda ne yapmalıyım?

http://hizliresim.com/e7bdoW

if

Tamam, şimdi yüklenmiş. Bu aygıtın Windows sürücüleri elinizde olması gerek. .inf, .sys ve .bin uzanlıtı dosyaları aynı dizine koyun. Sonra sudo ndiswrapper -i dosyanın_adı.inf komutuyla yükleyin. sudo ndiswrapper -l ile sonuca bakın.

Arjin81

Alıntı yapılan: if - 21 Ocak 2014 - 00:20:55
Tamam, şimdi yüklenmiş. Bu aygıtın Windows sürücüleri elinizde olması gerek. .inf, .sys ve .bin uzanlıtı dosyaları aynı dizine koyun. Sonra sudo ndiswrapper -i dosyanın_adı.inf komutuyla yükleyin. sudo ndiswrapper -l ile sonuca bakın.

sudo ndiswrapper -l komutunun çıktısı:

bcmwligh5 : driver installed
                         device (0A5C : BD13) present
mst@mst - P35 - DS3:~/Masaüstü$

bundan sonraki adim ne olacak? Eger yükleme tamamlandiysa masa üstündeki dosyalari bilgisayari yeniden başlattiktan sonra silebilir miyim?

if

sudo depmod -a
sudo modprobe ndiswrapper
komutlarının çıktısına bakayım.

Arjin81

if

@Arjin81, burdan[1] ndiswrapper-dkms ve buradan[2] dkms paketlerini indirin ve ndiswrapper-common paketini kurduğunuz gibi kurun. Kurulum bittikten sonra sudo modprobe ndiswrapper komutunu yürütün. Arından iwconfig komutunu yürütün. wlan0 görüyorsanız tamamdır. sudo -H /etc/modules dosyası içine ndiswrapper yazıp kaydedin.

[1] http://packages.ubuntu.com/saucy/ndiswrapper-dkms
[2] http://packages.ubuntu.com/saucy/dkms

Arjin81

Bu dediklerinizi yapabilmem icin bilgisayari yeniden baslatip windowsa gecip verdiginiz bağlantılardan dosyalari indirip usb belleğe atmam ardindan ubuntuya gecmem gerekecek, windowsa gecerken ubuntuda bu yaptiklarim yarim kalir mi? Silbastan baslamak zorunda kalmayacagim degil mi?

if

sudo ndiswrapper -i dosyanın_adı.inf adımından devam etmeniz gerekecek.

Arjin81

Hocam kurulumu komutlariyla yazarsaniz sevinirim zira yanlis bir komut girmekten, yanlis bir islem yspmaktan imtina ediyorum. Daha onceki komutlarin hangisi ne ise yarar bilmiyorum.  Bilmeden ezbere komut girince acemilik bu kadar fazla oluyor. Anlayisiniz ve ilginiz için teşekkür ederim.

if

sudo dpkg -i dkms_2.2.0.3-1.1ubuntu4_all.deb
sudo dpkg -i ndiswrapper-dkms_1.58-2_all.deb
sudo ndiswrapper -i dosyanın_adı.inf
sudo depmod -a
sudo modprobe ndiswrapper
sudo -H /etc/modules
dosyası içine ndiswrapper yazıp kaydedin.