DNS sunucu kurulumu ayarları hakkında yardımlarınızı rica ediyorum

Başlatan cem650, 25 Mart 2010 - 09:26:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cem650

Merhaba arkadaşlar kendi kendime linux öğrenmeye çalışan ve ilk olarak ubuntu ile şansımı denemeye çalışan bir kişiyim ubuntuda merakım dns server configuration yapmak dns server kurmak ve alan adı eklemek mx kaydı açmak cname açmak gibi fakat her yerde bir döküman buldum okudum ama abicim hiçbirinden tam olarak anlamadım hepsini birleştirdim ama tam bir kaynağa ulaşamadım arkadaşların yazdığı makale sanırım bilen kişiler için bana bu konuda yardımcı olurmusunuz bunun incelikleri nedir nasıl kurulur nelere dikkat edilmelidir alan adı nereye girmeliyin subdomain nereye girmeliyim umarım anlamışınızdır beni umarım yardımcı olursunuz.
Bir Allahım Var Birde Sen Varsın

eribol

Öncelikle başlık başlık dolaşmayınız lütfen. Diğer taraftan bu aradığınız şeyler başlı başına bir alan. Hem iyi bir linux deneyimi ve ayrıca iyi bir ağ yöneticisi olmayı gerektiriyor. Bu yapılandırmaları windows'tan biliyorsunuz ama geriye birtek linux'u öğrenmek kalıyor. Öyle he dediğiniz zaman öğrenilecek şeyler değil bunlar. Bir dünya döküman yutmak gerekiyor.

heartsmagic

@eribol'un söylediği üzere mesele biraz sabır, biraz gayret. Zaten kimse sana bir başlık altında bu işi anlatamaz. Sağlam bir kaynak bulup kendin irdelemelisin bunu.
http://www.belgeler.org/howto/bind-ile-dns-howto.html
http://www.belgeler.org/lis/archive-tlkg-lis-9.3.html
http://lkd.belgeler.org/howto/bind-ile-dns-howto_bind.html

Yabancı kaynaklara girmedim bile.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Ozmo

cem650

Alıntı yapılan: eribol - 25 Mart 2010 - 10:26:03
Öncelikle başlık başlık dolaşmayınız lütfen. Diğer taraftan bu aradığınız şeyler başlı başına bir alan. Hem iyi bir linux deneyimi ve ayrıca iyi bir ağ yöneticisi olmayı gerektiriyor. Bu yapılandırmaları windows'tan biliyorsunuz ama geriye birtek linux'u öğrenmek kalıyor. Öyle he dediğiniz zaman öğrenilecek şeyler değil bunlar. Bir dünya döküman yutmak gerekiyor.

abi tamamda niye çıkıştın bana öyle anlamadım ben windows biliyorum demedimki nerden çıktı windows bukadar çıkışmanı anlamadım açıkcası neyse çok önemli değil

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Mart 2010 - 11:39:15

http://www.teknolojilabs.com/dns-sunucu-kurulumu/

mesela burdakine göre yaptım fakat named conf dosyasına kendi ipsini giriyorum isim çözmüyor hala ve restart ediyorum eski telekomun dns ipsi girili gözüküyor kaydedip çıkmama ragmen neden eski ip yi alıyor.

cem650

merhaba arkadaşlar en sonunda mantaliteyi anladım ve dns kurdum ve baba gibi çalışıyor ama anlamadığım bir nokta var ben forwarder vermediğime rağmen benim server ve serverin  ipsini almış client bile nete çıkıyor bu arada nameserver kendisi gözüküyor ondan sordum bir de ben her zone ekleyince  nano /etc/bind/named.conf.local; yazmammı gerekiyor ve yazdıktan sonra zone isimli klasörün için yeni bir dosya oluşturup o dosayamı girmem gerekiyor alan adlarını

cem650

abi güzel yaptında daha önce bakan birdaha bakmazki aynı konuya neden böyle sıkıyorsunuzki sanırım bu yüzden burası çok hareketsiz kalıyor benim fikrim sadece şimdi sence bunu kim okuyup bana fikir vericek

heartsmagic

@cem650, eğer açtığın yeni başlığa bakacak birileri varsa, eski başlığına da bakar. Hareketsiz olmasının sebebi ya insanların vaktinin olmamasıdır ya da konu hakkında bir fikre sahip olmamalarıdır. Forum düzeni adına, aynı konuları tek başlıktan devam ettiriyoruz.

rafet55

Hiç birşey yutması gerekmez aslında ben iki yıl önce linux geçtiğimde ilk geldiğim forum sitesi burasıydı centos acemiydim hiç birşey bilmiyordum ordadan asıp kesenler konuya cevap vermek yerine öğüt verenler çoktu sonra youtube videolarına daldım çok fazla format attım sunucuma sonunda çoğu şeyi öğrendim ben "wq" öğrendiğimde okadar mutlu olmuştumki tabiki vi editöründe çalışırken kaydetmenin nasıl oldunu bilmeyince çok uykusuz geceler geçirmiştimki sonunda öğreniyor insan malesef türk forumlarında linux hakkında kaliteli kaynak yok gibi olanlarda hiç bir şekilde tatbik edilmemiş linux öyle bir sistemki ben centoscuyum 5.5 ile 5.9 arasında bile komutların çalışmadığı oluyor tabiki bunları deneme yanılma yoluyla buluyor insan konuya centosca cevap vermek isterdim ancak forum ubuntu forum malesef

Ben videoları izlerken yapılan tüm komutları yazdım biraz zaman alsada ilerleyen zamanda çok yardımı oluyor mesela bir  php güncelleme maceram vardıki sormayın ama sonunda 5.4 güncelleme oldu

Ama en güzeli windows lisans derdinden yırtmak oldu sağolsun var olsun linux yapanlar yaşatanlar cpanelmi apache web serverme biri 30 tl diğeri bedava e biraz zaman alsada öğrenmeden olmuyor altın bilezik

Malumunuz ssh root ekranında sizi görünce kesin kablosuz ağları kırdımı sansalarda ben linux seviyorum

burk

Alıntı YapHiç * bir şey yutması gerekmez aslında ... sonra youtube videolarına daldım
Youtube'da izlediğiniz videolar da görsel materyaldir yani gerek okumak gerek izlemek olsun, sonuçta bilgi kaynağıyla haşır neşir olmayı gerektiriyor bu işler; ha deyince olmuyor.

Alıntı Yapmalesef türk forumlarında linux hakkında kaliteli kaynak yok gibi olanlarda hiç bir şekilde tatbik edilmemiş
Forum dediğiniz yapı topluluğun gönüllü hareketlerinden oluşan bir paylaşım alanı. Bakın siz bir şeyleri öğrendiğinizi söylüyorsunuz, öyleyse neden eksikliğiniz gördüğünüz kaliteli kaynak üretimi veya tatbiki işlerinde bulunmadınız?

Alıntı Yapkonuya centosca cevap vermek isterdim ancak forum ubuntu forum malesef
Burada asla ayırım yapmıyoruz. Burası Ubuntu Türkiye forumu olsa da özgür yazılımla ilgilenen tüm üyelere ve konularına açığız.

heartsmagic

Alıntı yapılan: rafet55 - 26 Mart 2013 - 21:16:14

Hiç * bir şey yutması gerekmez aslında ...

Şu yukarıda yazdığın şeyle ardından yazdıkların örtüşüyor mu sence? Hiçbir şey yutması gerekmiyor zira sistem bildiği bir sistem, Linux'a geçince hiç yabancılık çekmeyecek? Meselâ sen vi diyorsun, wq diyorsun bunu normal bir kullanıcı gördüğünde hiç yadırgamayacak? Not da düşmüş olayım :wq yerine örneğin ESC+Shift zz de aynı işi görür. Bkz: Her gün yeni şeyler öğrenmek.

Linux tarafı başlı başına bir alışma süreci gerekiyorken birisinin tutup DNS sunucusu kurulumu, onun da üzerine yapılandırma yapmabilmesi için bol bol okuyup, belge yutması gerekiyor. Bunun aksini söyleyecek birisinden ben ispat görmek isterim. yolu neymiş meselâ?

Alıntı Yap
malesef türk forumlarında linux hakkında kaliteli kaynak yok gibi olanlarda hiç bir şekilde tatbik edilmemiş

Yazılan belgelerin hepsi için "uygulanmamış" demek en hafif ifadesiyle iftiraya girer belge sahibi için. Pekâlâ uygulanmış olanlar da vardır, hatta çoktur. Forum olsun, günlükler olsun birçok yerde bilgi paylaşımı yapılmaktadır. Yok diyerek kesip atmak pek makul değil.

Kimseyi asıp kesmeyiz burada, fakat yanlış söylenen şeylere güzelce itiraz ederiz. Birileri bunun için asıp kesmek diyorsa eğer o da yanlış ifade edilmiş olunuyor.

cem650

şimdi okudumda birileri cevaplamış saolsunlar evet o dönem herkes bir ahkam kesti 1 hafta sonra yaptım halada çalışıyor sunucum ama yardımsız kalmak kötü bişey her kaynak tutmuyor bidi doküman hazırlıyor 9.0 da bende var 10.0 şimdi herşey değişiyor birden dizin adresleri bile farklı oluyor.neyse sıkıntı yok....

mesela geçen gün nagios kurdum aman allahım 1 haftamı aldı ama yaptım.

if

heartsmagic

@cem650, peki o zaman yaptıklarını belgelendirdin mi? O zamanlar ahkam kesilmedi sana, olan biten şeyler söylendi. Daha doğrusu olması bitmesi gereken şeyler. Kaç defa daha söylenir bilmiyorum ancak ha deyince olacak şeyler olmadığını sanırım şu an sen de anlamışsındır. Son iletilerdeki itiraz da sana değil zaten. Vim ile iş yapmak isteyen birinin öncelikle kabaca araştırma yapmayıp, sonra bize ahkâm kesiyorsunuz diyerek ahkâm kesmesidir garip olan. Kaldı ki Türkçe yerelde çalışılan her sistemde:

vimtutor

komutu kabaca da olsa bir eğitmen sunar. Çevirileri eksik midir? Evet ancak temel düzeydeki bilgileri verir.

Son olarak, dergimiz SUDO'nun 53. ve 54. sayılarında iki bölüm halinde Nagios işlendi. Biri iki ay, biri bir ay önceki sayılarımız bunlar.