Pencere Problemi ve 2 soru(cuk)

Başlatan manyaqteam, 11 Haziran 2008 - 11:34:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

manyaqteam

Selamlar,
Öncelikle belirtmek isterim ki çok yeni bir Ubuntu kullanıcısıyım, bu yüzden soruyu bir cahillikle soruyor olabilirim, lütfen mazur görün. Açıkcası Ubuntu'nun 8.04 sürümü çıkana kadar duymamıştım bile var olduğunu! Ancak duyduktan sonra bir kaç youtube videosu ile beni kendine aşık etti ve şu anda da Ubuntu kullanıyorum.
Yanlız benden mi kaynaklanıyor bilmiyorum, pencere kenarları gözükmüyor. Buna bağlı olarak Kapat, Simge durumunda küçült ve Önceki boyut butonlarını göremiyorum ve Alt+F4 kombinasyonuyla pencere kapatmak zorunda kalıyorum, bunu nasıl düzeltebilirim, bu birinci sorum.
İkinci sorum şu; yüklediğim halde hale 2 yeni güncelleştirmeniz var diye bir balon çıkıyor. Güncelleştirme yöneticisine bakıyorum hep aynı iki güncelleştirme; E2FSPROGS ve İNİTSCRİPTS güncelleştirmeleri. Bu durumu çözmek istiyorum, yardımcı olursanız sevinirim.
Bir de kantarın topuzu kaçmadıysa bir sorum daha olacak, izlediğim videolarda (çok deli) pencere efektleri vardı. Yananlar, dominolar, uçak olanlar:D Çok şükür hepsini kurcalayarak bir günde hallettim compiz fusion sayesinde, ancak bu ekranın altında veya üstünde , içerisinde ikonların olduğu (hani böyle hepsi yanyana sıralı şekilde duruyor, fareyi üzerine getirdiğin ikon büyüyor ya) işte onu nasıl yapıyorlar bir türlü bulamadım. En çok istediğim de oydu:D Umarım istediğim şeyi doğru olarak anlatmışımdır:) Bir de bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.
Emeği geçen herkese öncelikle bir işletim sistemine, tamamen gönüllü olarak teknik destek verdikleri için çok teşekkür ederim.
Saygılar sunarım...
Mnyqteam

erginemr

Ubuntu'ya Hoşgeldiniz!  :)

İyi bir Linux kullanıcısı araştırmacı olmalıdır, sorduğunuz soruların büyük bir kısmı forumda mevcut. Dolayısıyla forumdaki arama fonksiyonunu kullanarak, sorduğunuz pek çok sorunun yanıtını alabilirsiniz. Ama yeni bir kullanıcı olduğunuz için:

1. Compiz'de pencere başlığı sorunu:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1397

2. Sürekli 2 Güncelleme Sorunu:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=948.0

3. Pencere Efektleri:
ccsm'yi (1. bağlantıda verildiği şekilde) yükledikten sonra Sistem -> Tercihler -> Desktop Effects -> "Canlandırmalar" düğmesinin üzerine tıklayın, oradan efektleri istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Aslında daha detaylı da anlatabilirdim, ancak inanın bana, önemli olan, sizin araştırma yaparak Linux altında kendi sorunlarınıza kendiniz çözüm bulma yeteneğini elde etmeniz.

Ubuntu ile iyi eğlenceler!  ;D