Sizce Ubuntu gelecek sürümlerinde Compiz'den yoksun bırakılırsa ne olur?

Başlatan heartsmagic, 22 Mart 2010 - 02:22:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sizce Ubuntu gelecek sürümlerinde Compiz'den yoksun bırakılırsa ne olur?

Farkı kalmaz/Compiz'den daha iyisini hayal edemiyorum
9 (6.3%)
Ne olursa olsun her daim Ubuntu'yu kullanmaya devam ederim
71 (49.7%)
Kullanıcı sayısı düşer
59 (41.3%)
Kullanıcı sayısı artar
4 (2.8%)

Toplam Oy Verenler: 143

krwlng

Zaten GIMP'in olmayışı, şok olduğum bir durumdu. Sonra kendim kurdum fakat, Gimp gibi bir programın varsayılan listesinden çıkarılması hiç olmamış.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

tanertan

Kullanıcı sayısı artar dedim çünkü ekran kartım via mıdır nedir ondan.Bana yar olmayan kimseye olmasın :D

Sherlock Holmes

Demek'ki via sayesinde Ubuntu'nun kullanıcı sayısı artacak.  ;D
Iyimiş
:)

Papyrux

Kullanıcı sayısı düşer dedim... Ben şahsen kullanmıyorum...
Compiz'in tek iyi tarafı Win'den sıkılan kullanıcıları ikna ederken acaip etkili bir yol... :) :D

Bunun dışında gözlerimi yoran birçok tarafı var...
papyrux

kaansef

Bence compiz kalkarsa herkes KDE'li sürümlere saldırır. :D Ubununun kullanıcı sayısı düşer.
# 28065

sem

Bence hiç bir sorun yok... Devam ederim ama herkesin ortak fikir olarak sunduğu, Windows kullanıcılarının akılını almak için güzel bir yöntem... Ama illa bu nedenle Ubuntu kullanıcı sayısı düşecektir bence de.. Cevabım bu yönde oldu maalesef..   

NOT: Yani kendimi değil de gelen kanımı söyledim, anket bu konuda değişik geldi bana... "Ben kullanmaya devam ederim ama bence kullanıcı sayısı düşer" olarak düşünen birisi için paradoks gibi olmuş seçenekler
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

microanaliz

MicroAnaliz

sabian

Compiz kaldırılırsa muhtemelen Unity ön tanımlı masaüstü ortamı olacağı içindir. Öyle bir durumda sanırım ben Mint kullanmaya başlarım. Benim için önemli olan debian paket sistemini kullanan, compiz'i rahat kullanabileceğim (ubuntu,mint bu yüzden vazgeçilmezimdir), media codeclerini rahat kurabileceğim kısacası kurulumdan sonra fazla zamanımı almayan (debian çok zamanımı alıyor) Ubuntu ya da Mint gibi bir sistem düşlüyorum yalnızca.

Unity'ye bir türlü alışamadım, arayüzü bana itici geldi. Halihazırdaki Gnome sürümü benim için ideal masaüstü ortamını sunuyor. Unity'nin gelmesi acaba Gnome'un artık desteklenmeyeceği anlamıan mı gelecek? Ya da kurulumdan sonra derleme yapmamız mı gerekecek? o zaman Ubuntu çetrefilli bir hal almış olacak benim için. Her ne kadar "join the revolution" sloganları heyecanlandırsa da, gerçekten bir devrim gibi algılasam da bu radikal değişiklikleri "sudo apt-get install ubuntu-desktop" kodunu girdikten sonra gnome kurulsun isterim. Gnome terkedilmesin, Unity geliştirilsin ama Gnome terkedilmesin.

Çok duygulandım bak :)
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

MURATSPLAT

Compiz kararlı olmadığı için Ubuntu kullanıcıları bence artar. Mesala Ubuntu kurduğumda ilk yaptığım şey compiz kapatmak oluyor.
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: sabian - 23 Mart 2011 - 23:37:34
Gnome terkedilmesin, Unity geliştirilsin ama Gnome terkedilmesin.

Yanılmıyorsam GDM'den "classic gnome" olarak oturuma giriş yapılabilir, resim'deki gibi.

bu arada
sudo apt-get autoremove --purge unity ever&forever

heartsmagic

@sabian, Ubuntu'nun Gnome'u terk edeceği yönünde bir durum söz konusu değil şu an.
@MURATSPLAT, Compiz her sistemde kararsızlık göstermiyor. Uzun süredir sistemlerimde kullanıyorum kendisini, şu ana kadar hiç başımı ağrıtmadı benim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: MURATSPLAT - 23 Mart 2011 - 23:58:36
Compiz kararlı olmadığı için Ubuntu kullanıcıları

Karalılık masaüstü ortamına göre bile değişebiliyor.
Şahsen gnome üzerinde çökmeler ile karşılaşırken,
kde üzerinde 1 hatasını görmedim 2 haftadır. . . .

MURATSPLAT

Alıntı yapılan: heartsmagic - 24 Mart 2011 - 00:59:23
@sabian, Ubuntu'nun Gnome'u terk edeceği yönünde bir durum söz konusu değil şu an.
@MURATSPLAT, Compiz her sistemde kararsızlık göstermiyor. Uzun süredir sistemlerimde kullanıyorum kendisini, şu ana kadar hiç başımı ağrıtmadı benim.

@heartsmagic, ATI HD 3650 ve Nvidia GT430'da sorunluydu. Ama Intel ekran kartlarında baya kararlı olduğunu, arkadaşın makinesini kullanırken gördüm ve şaşırdım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Mart 2011 - 20:28:44

Alıntı yapılan: 9N0M3 - 24 Mart 2011 - 00:13:17
Alıntı yapılan: sabian - 23 Mart 2011 - 23:37:34
Gnome terkedilmesin, Unity geliştirilsin ama Gnome terkedilmesin.

Yanılmıyorsam GDM'den "classic gnome" olarak oturuma giriş yapılabilir, resim'deki gibi.

bu arada
sudo apt-get autoremove --purge unity ever&forever
Bilmediğimden soruyorum: Bu Unity dediğiniz masaüstü yöneticisi Gnome'nin bir türevi değil mi ?
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

Yiğit Ateş

Bence Compiz gayet kararlı, Compiz'siz bir Ubuntu düşünemiyorum. Sorunlar Compiz'den çok sahipli sürücülerden kaynaklanıyor genelde. Nvidia'da da bir sorun yok aslında ama ATI kullananlar biraz şanssız bu konuda.

heartsmagic

@MURATSPLAT, kartları genel anlamda ayırmamak lazım Compiz için. Model model bakılabilir bu duruma. Gerçi Nvidia daha az sorunlu diyebiliriz sanırım bu konuda. Benim itirazım Compiz'i genel olarak kararsız olarak ifade etmen konusunaydı. Ben de şu an Compiz'i sistemimde olmadan düşünemiyorum @Yiğit Ateş gibi. Cicili bicili olmasından dolayı değil de, bizlere sağladığı bazı kolaylıklardan dolayı. Pencere yerleşimleri, masaüstü geçişleri vs. gibi.

Unity konusuna da cevap verelim. Unity, Gnome'un bir türevi değil, Gnome için ayrı bir "shell" yani kabuk olarak ifade ediliyor. Kabaca Gnome yeni dönemde Gnome Shell kullanıyor olurken Ubuntu Gnome üzerinde kabuk olarak Unity kullanıyor olacak. Buradaki kabuk haliyle masaüstüne ait arayüz kabuğu, sistem genelindeki kabuk değil. Bu bağlamda şunu da rahatlıkla söyleyebiliriz ki Ubuntu Gnome'u terk etmiyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

dozi

Kullanıcı sayısı düşer şıkkını işaretledim. Ben Compiz'i kapatıp kullanıyorum Ubuntu'yu ama Ubuntu'ya yeni geçmiş ve geçecek kullanıcılar için görsellik önemli diye düşünüyorum.

microanaliz

MicroAnaliz

sema

Alıntı yapılan: microanaliz - 25 Mart 2011 - 21:11:16
Unity ne olduğu hakkında detaylı bilgi verilebilinir mi?

Bu konuda forumda yeterince bilgi var. Hatta buna ayrlmış bir de bölüm var.
susema

karizmaxi

compiz olmazsa çok kötü olur kendimi Windows kullanırmış gibi hissederim küp benim için çok önemli
Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
Bilgisizlikten gelirse cehalettir...

Yiğit Ateş

Compiz'e küp gözüyle bakılması biraz garip geliyor bana :) Açıkçası ben Compiz'i Metacity'e göre daha yetenekli bulduğumdan dolayı kullanıyorum. Örneğin Metacity'de açılan pencereleri ekranın ortasına bile konumlandıramıyorsunuz. Kafasına nerede eserse orada açılıyor :) Yine aynı şekilde sanal masaüstlerini dikey ya da yatay olarak ekranda görüntüleyebiliyorsunuz Compiz ile. Pencere önizlemesi de sunabiliyor. Aslında en önemlisi nedense bana Metacity'ye göre tepkime süresi daha iyi gibi geliyor. 0.9 ile Aero Snap de eklenecekmiş.

Görselliği de tabii ki bir artı ama sunduğu özellikler olmasa sırf görselliği ilgimi çekmezdi sanırım.

karizmaxi

sizin dediğiniz gibi daha çok özelliğini seviyorum ama küp sembol benim için özgür olduğumu sonuna kadar hissediyorum :D
Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
Bilgisizlikten gelirse cehalettir...

Kutadgu

İşin gerçeği benim de merak edip ubuntu ya bakmamın sebebi compiz di uzun zaman önce. ilk linux ile tanışmam pardus ile olmuştu milli yazılım yalanından ötürü. Ancak onu kullanamamıştım. Sonra youtube da compiz videolarını izlerken daha çok ubuntu ekranlarını görüp merak etmiştim. Tabi ozamanlar KDE ve Gnome dan da haberim yoktu.Şu anda unity kullandığım için küp işini biraz erteledim. Forumda okuduğum bir iki konuya göre küp çevirilmiyormuş umarım bu sorunu giderirler.

İyi ki compiz fusion var ama kaldırılsa da ubuntu birşey kaybeder diyemem. Umarımda kaybetmez

Mitsukuni

Unity çıktığından beridir nedense bu başlığa sık sık uğrar oldum. :D
Şaka bir yana ama pencerezedeleri* tavlarken en büyük artı compiz ilk etapta. Şöyle üç-beş sallanan pencere ve küpün arkaplanına da 360° Paris'in panoramik resmini koyup canlandırdık mı gayet de yetiyor. :)

aklan

Compiz şart değil, fakat masaüstüne efektlerle güzellik katan bir uygulama ilk kurulumda mutlaka gelmelidir.

Ben; küp, sallanan pencere vb. kullanmıyorum. Ancak pencere açılış ve kapanışlarındaki, büyütme ve küçültmelerindeki efektler olmadan bilgisayar kullanmanın keyfini bulamıyorum. Ekran kartımdaki 3B sorunu yüzünden efektsiz bir masaüstüyle idare etmeye çalışmaktansa, eski sürümü kullanmayı tercih edip 10.04 LTS kurdum. Gayet memnunum. Benim kartımdaki sorun LTS'ye destek çekilene kadar düzelmezse dağıtım değiştirmeyi düşünüyorum.

Masaüstü dümdüz ve hareketsiz olursa Ubuntu'nun kullanıcı sayısının azalacağını düşünüyorum. Eski kullanıcılar Compiz'i depodan kurabilir ama Ubuntu'yu efektsiz görenler Ubuntu'yu denemek istemeyeceklerdir. Çeşitli nedenlerden dolayı Ubuntu'dan başka bir dağıtıma geçenlerin var olacağını da hesaba katarak, kullanıcı sayısında bir azalmanın olacağını söyleyebilirim.

Böyle bir fikirle hangi seçeneğe oy vereceğimi bilmiyorum. :)

cce

mevcut kullanıcıların ubuntu kullanmaya devam etmesimi yeni kullanıcıların aramıza katılıp ubuntu ile birlikte linux kullananların sayısının artmasımı daha öncelikli olmalı

yanıt ikinci şık ise görünüm , gösteriş, estetik herşeydir.pazarlamanın temelidir.compizin şu ankinden bile daha iyi olması lazım.yada compizin yerine geçecek başka bir uygulamanın