Linux'ta Messenger kurulumu yapmak

Başlatan ozguru, 21 Mart 2010 - 22:50:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ozguru

Merhaba,

Yıllarca kullandığı Windows'tan vazgeçip Linux dünyasına adım atan yeni Linux kullanıcısının, Linux üzerindeki ilk ihtiyaçlarından biri MSN programını kurabilmektir. Bunun ihtiyaç olduğuna inanmıyorsanız her gün Linux destek forumlarında açılan konulara -özellikle yeni Linux kullanıcılarının- göz gezdirmelisiniz. Dikkat ettiğinizde bunun ne kadar doğru olduğunu göreceksiniz.

Şunu söylemek gerekir ki Linux üzerine Windows Live Messenger programını yani MSN adıyla meşhur olmuş anlık iletişim aracını kuramazsınız. Sebebi ise Linux'ta .exe dosyalarını direkt olarak çalıştıramıyor olmanızdır. Evet, Linux'ta exe dosyalarını çalıştıramazsınız. .exe dosyalarını çalıştırabilmek için Wine adlı emulator yazılımı kurmanız gerekiyor. Kursanız bile bu yazılım bütün .exe dosyalarını çalıştırmayabilir.

Peki MSN'siz ne yapacağız?

Bu soruya verilebilecek en basit yanıt Linux üzerinde çalışabilen diğer anlık iletişim yazılımlarını kullanmaktır. aMSN, Pidgin, emesene, Kopete gibi birçok Windows Live Messenger alternatifi anlık mesajlaşma yazılımlarından birini kullanabilirsiniz.

Bu yazılımlardan birini nasıl kuracağız?

Anlık mesajlaşma yazılımı dışında diğer yazılımları da kurmak için kendinizi konsola yani Uçbirim denen kod yazılan siyah ekrana alıştırmanız gerekiyor. Eğer Linux kullanıyorsanız konsola bulaşmamanız imkansıza yakındır. Kod yazımı diye ürkmenize gerek yok. Başta her yeni şeye başlangıçta zorlandığınız gibi Linux kullanmaya da, konsol kullanmaya da, konsoldaki terimlerine de zorlanarak alışacaksınız. Ama bu ufak bir zorlanma olacak sizi temin ediyorum. Bilgisayarı ilk kullanmağa başladığınız zamanlarda da bilgisayar kullanmakta zorlanıyordunuz. Bu durumu garipsemenize gerek yok.

Konumuza dönersek, bu yazılımlardan herhangi birini kurmak için destek forumlarına başvurabilirsiniz. Örneğin Google'da; "Pardus üzerinde Pidgin kurulumu" gibi arama yapıp istediğiniz anlatıma çok kolay şekilde ulaşabilirsiniz. Zaten Pardus, Ubuntu gibi dağıtımlarda bu anlık mesajlaşma yazılımları kurulumla birlikte geliyor. Kurulum yapmak zorunda da kalmıyorsunuz.

Yazı: http://e-linuks.blogspot.com/2010/03/linuxta-msn-kurulumu.html

XRumer

Wine değil de onun üzerine inşa edilmiş PlayonLinux sayesinde ayarları yapılmış bir şekilde daha kaliteli bir kurulum yapılabiliyor. Kısacası Windows Live Messenger kurulumu mümkün.

Fakat aMSN, Emesene, Pidgin, Kopete, Kmess, Mercury, Empaty ve diğerleri varken buna hiç ama hiç ihtiyaç duymadım.

------------------------------------------------------------------------

Yukarıdaki yazıya bakıyorum da sanki insanı soğutmak için yazılmış. Linux'ta Windows Live Messenger olmaz, olsa da zor olur. Amsn, Emesene ve Pidgin benzeri yazılımlarla idare etmek zorundasınız(sanki bu yazılımlar kötüymüş gibi. konsola bulaşmamanız imkansız ve alışmakta biraz zorlanabilirsiniz gibi şeyler. Bunlar gerçeği yansıtmıyor.

1) Linux'ta Windows Live Messenger kurulur.

2) Windows Live Messenger'a alternatif yazılımlar oldukça güzeldir.

3) Hiç konsola bulaşmamak mümkün.

4) Fakat isterseniz konsol kullanabilirsiniz, alışmak fazla sürmez.

ozguru

Alıntı yapılan: XRumer - 21 Mart 2010 - 23:06:17
Yukarıdaki yazıya bakıyorum da sanki insanı soğutmak için yazılmış. Linux'ta Windows Live Messenger olmaz, olsa da zor olur. Amsn, Emesene ve Pidgin benzeri yazılımlarla idare etmek zorundasınız(sanki bu yazılımlar kötüymüş gibi. konsola bulaşmamanız imkansız ve alışmakta biraz zorlanabilirsiniz gibi şeyler. Bunlar gerçeği yansıtmıyor.

1) Linux'ta Windows Live Messenger kurulur.

2) Windows Live Messenger'a alternatif yazılımlar oldukça güzeldir.

3) Hiç konsola bulaşmamak mümkün.

4) Fakat isterseniz konsol kullanabilirsiniz, alışmak fazla sürmez.

Merhaba,

Soğutmak eleştirinize katılmıyorum. Aksine yeni başlamış fakat soğumuş ya da her an soğuyacak kullanıcıları hedef alan bir yazıdır. Değindiğiniz dört (4) maddenin ise aksine bir ibare gösteremezsiniz.

1. Kuramazsınız derken direkt kurulum yapılamayacağından bahsediyorum, devamını okursanız göreceksiniz.
2. Yazı zaten buna cevaptır.
3. Yazıda konsola bulaşmamak imkansızdır değil imkansıza yakındır olarak geçiyor.
4. Buna da yazının son bölümünde cevap bulabilirsiniz.

Eleştiriniz için teşekkür ederim.

canosayan

Linux ortamında windows live messenger. ı ıh.
benim windows ortamımda bile windows live messenger yok. hatta eksiğini annemler görüntülü konuşmak isteyince farkettim. windowsta da paşa paşa pidgin var.
Chmod bizim işimiz.

heartsmagic

Alıntı yapılan: ozguru - 21 Mart 2010 - 22:50:38
Anlık mesajlaşma yazılımı dışında diğer yazılımları da kurmak için kendinizi konsola yani Uçbirim denen kod yazılan siyah ekrana alıştırmanız gerekiyor.

Uygulamalar-Ubuntu Yazılım Merkezi
veya
Sistem-Yönetim-Synaptic Paket Yöneticisi

İki şekilde de uçbirimsiz paket ve program kurulabilir. Uçbirim kullanmak gerekebilir ancak gerekmemesinin imkânsıza yakın olması paket kurulumu için geçerli değildir. Ekstradan bazı şeyleri yapmak veya sorun çözmek için gerekebilir sadece.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ozguru

Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Mart 2010 - 00:14:41
Anlık mesajlaşma yazılımı dışında diğer yazılımları da kurmak için kendinizi konsola yani Uçbirim denen kod yazılan siyah ekrana alıştırmanız gerekiyor.

Uygulamalar-Ubuntu Yazılım Merkezi
veya
Sistem-Yönetim-Synaptic Paket Yöneticisi

İki şekilde de uçbirimsiz paket ve program kurulabilir. Uçbirim kullanmak gerekebilir ancak gerekmemesinin imkânsıza yakın olması paket kurulumu için geçerli değildir. Ekstradan bazı şeyleri yapmak veya sorun çözmek için gerekebilir sadece.

Merhaba,

Evet, Synaptic ya da diğer dağıtımların paket yöneticileriyle bu yapılabilir ancak yazıda anlatmak istediğim nasıl kurulacağı değil, kurulup kurulamayacağı ile ilgilidir. Onun için kurulum ayrıntılarına girmedim. Yazı da Linux hakkında hemen hemen hiçbir şey bilmeyen yeni kullanıcılar için yazılmıştır. Bu tip kişilerde ayrıntıya girmek yerine temel anlamda mantığı öğretme yolu denenmelidir diye düşündüğüm için böyle bir yazı yazmayı uygun gördüm. Kişi zaten Linux içerisinde geliştikçe seviye seviye artan bilgilere ulaşacaktır.

Yorumunuz için teşekkürler.

heartsmagic

@ozguru, emek verdiğin yazı için teşekkürler ancak şu aşağıdaki cümlenle son yaptığın açıklama örtüşmüyor ne yazık ki.

Kısacası bu ifade net olarak yanlış. Depoda olan yazılımların hiçbiri için konsola alışmaya ihtiyaç yoktur. Nasıl kurulacağı değil de, kurulup kurulmayacağı ile ilgili bir şey de anlatmıyor bu cümle. Kaldı ki yeni kullanıcılar için bu tam anlamıyla ayrıntı demektir. Ayrıntı olmayan Ubuntu Yazılım Merkezi'nden Ara-Bul-Kur ifadesidir.

Bizleri yanlış anlama lütfen, amacımız senin gibi, yeni kullanıcılara yol göstermek. Bunun için de onların gözünün korkmamasını istiyoruz.

ozguru

Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Mart 2010 - 01:10:47
@ozguru, emek verdiğin yazı için teşekkürler ancak şu aşağıdaki cümlenle son yaptığın açıklama örtüşmüyor ne yazık ki.

Kısacası bu ifade net olarak yanlış. Depoda olan yazılımların hiçbiri için konsola alışmaya ihtiyaç yoktur. Nasıl kurulacağı değil de, kurulup kurulmayacağı ile ilgili bir şey de anlatmıyor bu cümle. Kaldı ki yeni kullanıcılar için bu tam anlamıyla ayrıntı demektir. Ayrıntı olmayan Ubuntu Yazılım Merkezi'nden Ara-Bul-Kur ifadesidir.

Bizleri yanlış anlama lütfen, amacımız senin gibi, yeni kullanıcılara yol göstermek. Bunun için de onların gözünün korkmamasını istiyoruz.

@heartsmagic; nâzik ifadeniz için teşekkür ediyorum. Sizi kesinlikle yanlış anlamıyorum. Aksine, ileride yazılacak makalelerin eleştiriler ile şekilleneceği için bu tür seviyeli tartışmalarda yarar görüyorum.

Direkt olarak konsolu göstermemin sebebi kurulum anlatılarının ya da bir sorun oluştuğunda çözüm anlatılarının çoğunluğunun konsol ile ilişkili olmasındandır. Yoksa zorakî konsol kullanılacak gibi bir şey anlatmak istemiyorum. Ancak dediğiniz gibi elbette paket yöneticisi yoluyla yüklenebilir olduğu da yazılabilirdi. Bu ise hatadır. Ben de hatalı olduğumu söylüyorum. Umum Linux kullanıcılarının affına sığınarak.

Saygılarımla...

heartsmagic

Öncelikle anlayışın ve gösterdiğin olgunluk için teşekkür ederim. Uçbirime müracaat etmenin zaruri olabileceği halleri bizler de vurguluyoruz. Hatta bu konu için sabit bir başlığımız bile var:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,2487.0.html

Anlayışın için tekrar teşekkürler.

ozelgoktug

Msn Live Messenger kurulumunu anlatırsanız sevinirim... Ben illaki Msn live messenger istiyorum.  :(

hitokiri

Alıntı yapılan: ozelgoktug - 26 Mart 2010 - 17:03:22
Msn Live Messenger kurulumunu anlatırsanız sevinirim... Ben illaki Msn live messenger istiyorum.  :(
O zaman :
Wine trciks kurmalı ;

wget http://www.kegel.com/wine/winetricks nahanda komu8t amca bu da msn 8.1
Msn indirmeli ;
http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=D78F2FF1-79EA-4066-8BA0-DDBED94864FC&displaylang=en

wine tricksi açıp oradan |flash gecko gdiplus msls31 msxml3 riched20 riched30 tahoma
vcrun6 vcrun2003 vcrun2005 vcrun2005sp1 vcrun2008| bu paketleri yüklemeli ,
Hata verirse betikten kurulum
kullanıcı dizini altında .wine tricks tmp den gizli dosyalarda
setup dosyasını wine ile kurmalı

Ve messenger setup dosyayı kurulmalı o kadar uğraşmalı ve performans beklenmemeli :D

omerismail

playonlinux kur
live messenger 2008 indir
playonlinux içinde bulunan live messenger 2008 i indirme yönergelerini indirdiğin yolu göster
kullan
selamlar

Bambal

ubuntu altında calışan aMSN, Emesene, Pidgin, Kopete, Kmess, Mercury, Empaty programlarını kullanıpda hiç birinde görüntülü sesli görüşme  yapamadım ne zamandır araştırıyorum yapanda yok yada ben göremedım. Çözüm olarak wine kullanımını önerıyorsunuz beceremedım zaten de istemiyorum wine kullanmak. Merak ettiğim konu şu linux de ki bu programlar neden görüntülü ve sesli görüşmeye imkan vermiyor. skype programı ile oluyor ama ben ms messenger daki arkadaşlarımla görüşmek istiyorum. Keske program yazılımcısı olsaydım ya bu çorbaya bi tuz da ben katsaydım. linux bu problemi aşarsa kim takar ms u.
!EÇB!

ırmak

@ozguru
Bazı haklı eleştiriler almış olsa da açıklayıcı ve güzel bir yazı olmuş.
Paylaştığınız için teşekkürler.
Long Live Pidgin ;) 

ironic

@Bambal, öncelikle konu iki başlıktan budaklanmasın. Msn için malum firma gerekli api' yi kullanıma açmıyor. Kaba tarifiyle hacklenip, bu tarafta çözüm sağlanmaya çalışılıyor. Bu konuda çok fazla şey bekleme, sitemin varsa da Linux' a değil malum  firmaya etmelisin.

XRumer

Msn'de görüntülü görüşme konusunda pek bir çözümün bulunacağını sanmıyorum. Çünkü sorun Linux'taki yazılımlarda değil, Microsoft Msn protokolünü öyle bir tasarlıyor ki, diğerlerine şans tanımıyor. kullanıcıya şunu diyor: Msn'de sesli ve görüntülü görüşmek istiyorsan ya Windows Live Messenger ve hatta onun için Windows kullanırsın ya da Msn kullanmazsın diyor.

Sesli ve görüntülü görüşme için sanırım Gtalk ve Skype'dan başka şansımız yok. Aslında Türkiye tam bir Microsoft kölesi ülke. Çeşitli ülkelerde farklı yazışma protokolleri yaygınken Türkiye'de her alanda olduğu gibi Microsoft ürünü yaygın. Msn'yi sevmiyorum, hatta nefret ediyorum ama eş dost Msn kullandığı için ve onları Msn'den vaz geçirmek hiç kolay olmadığı için mecburen kullanıyorum. Halbuki Türkiye'de başka bir protokol yaygın olsa ne güzel olmaz mıydı?

Bambal

sitemim linux e değil. sadece neden boyle bir sorun var diye merak edıyordum. Cevabınıda almış oldum. Umarım bu sorun da halledilir. Bizde skype kullanacaz ne yapalım.
!EÇB!

guopx

Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

furkankalkan

Bu zamanda MSN mi kullanan kaldı deyip konuyu bitirmek istiyorum artık :D Bırakın bu Windows alışkanlıklarını.Bence yazılı konuşmak için jabber (Şu meşhur facebook chat hesaplarınız da jabber kullanır) ,görüntülü konuşma yapmak için de Skype (her ne kadar o da m$ in malıysa da artık). gayet yeterli. Native (yerel) olarak Linux desteği bulunan programları kullanmadıktan sonra Linux kullanmanızın hiç bir önemi kalmaz.
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

BrainPaid

Messenger devri kapanmadı mı kardeşler ?  :P

kiragazerock

skype oldu artık msn ama bi engelleme gelir mi gelmez mi belirsiz. google talk'ı deneyin derim!

bozanoglu

Linux sisteminde yeniyim Windows 7 yanına Linux Ubuntu 12.10 kurdum skype indirdim skype adı ile giriş yapıyorum fakat Microsoft Hesabı ile giriş yaptığım zaman uyarı veriyor aynen şu şekilde ( ! Bazen internet yavaş oluyor ve bir sürelikğine duruyor.Kendine gelip çalışmaya başladığında tekrar deneyecekğiz. ) Şeklinde bunu neden yapar windows üzerinde sorun yok skype Microsoft düzgün çalışıyor fakat linux ile çalışmıyor internet hızında sorun yok bu konuda yardımcı olursanız memnun olurum

if

@bozanoglu, Skype sürümü kaç? dpkg -l | grep libssl çıktısınabakayım.

Burda[1] kimi öneriler var, deneyebiliriz.

[1] https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/skype/+bug/1082954

bozanoglu

Öncelikle teşekür ediyorum ilginize
mustafa@mustafa-K73SV:~$ dpkg -l | grep libssl
ii  libssl0.9.8:i386                          0.9.8o-7ubuntu3.1                         i386         SSL shared libraries
ii  libssl1.0.0:amd64                         1.0.1c-3ubuntu2.2                         amd64        SSL shared libraries
ii  libssl1.0.0:i386                          1.0.1c-3ubuntu2.2                         i386         SSL shared libraries

Skype Linux için 4.1 Yazıyor sorun aynı şekilde devam ediyor

if

@bozanoglu, libssl1.0.0:i386 paketini yükleyerek çözmüş çoğu kimse sorunu. Sizde de kurulu görünmekte. Fazladan bir paket var: libssl0.9.8:i386. Bunu kaldıralım bakalım: sudo apt-get purge --simulate libssl0.9.8:i386 ne diyor?