Debootstrap ile İleri düzey kurulum | Debian & Ubuntu Base System

Başlatan Felâsife, 21 Mart 2010 - 16:39:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Felâsife

<<Dikkat>>
Burada anlatılanlar Debian üzerinde denenmiştir, Ubuntu ve türevleri için değildir.

Debian üzerinde Deboostsrap ile boş bir dizine istediğimiz Debian versiyonlarını minimal olarak kurabilirsiniz
* Debootstrap ile İleri düzey kurulum (1) | Debian Base System

Ayrıca gene Debian üzerinden Ubuntu'yu da minimal olarak kurabilirsiniz (Xbuntu, Kubuntu vs. tercih sizin)
* Debootstrap ile İleri düzey kurulum (2) | Ubuntu Base System

Nedir bu Debootstrap derseniz? kısaca masa üstünüzden boş bir dizine konsol yardımıyla seçtiğiniz dağıtımın base sistemini (taban sistem) kurmaya yarayan bir uygulamadır.
Fakat gerisini size bırakır. 
Dolayısıyla biz bu taban sistem üzerine, kernel'di, xorg'tu vs. uygulamaları kendimiz giydiriyoruz ki bu haliyle ileri kurulum aşaması oluyor.
Yani kafamıza göre kurulum yapıyoruz ki bu haliyle Arch Linux'tan çok farkı da kalmıyor  :P

O yüzden Debootstrap'ta ki hakimiyetiniz ne kadar konsol tozu yuttuğunuzla da alakalıdır, yani o komutları ezbere bilmiyorsanız, yanarsınız (!)
Helede minimal kurulum yaptıysanız Uygulamalar altında gedit, konsoldan başka bir şey olmayacak, fstab tamamen boş olacaktır vs. vs. vs.
Tabii bunu da görme şansınız olmayabilir, zira yanlış bir dizine kurulum yaparsanız asıl sisteminizi bile açamayabilirsiniz.

Onun için tüm riskler kullanıcıya aittir, gerekli bilginiz yoksa hiç bulaşmayın derim.

Yukarıda ki anlatımlar bir çılgınlık olarak görülebilir, Linux zaten bir çılgınlık değil midir?
"İstediğiniz dağıtımı istediğiniz şekilde kurma özgürlüğün diğer adı değil midir"
"Peki bu kimlere bahşedilmiştir"
Tabi ki Linux severlere  :D
Ötekilerse (Kapalı kaynak kodlular) bu kadar imtiyazlı değildir  :P
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

Alquimista

Yer imlerine ekleyeyim bu başlığı ve ilk boş günümde deneyeceğim :D Elinize sağlık Felâsife.

(Bu arada özel mesaj kutunuz dolu sanırım, bir mesaj atacaktım size bir mesajlık yer açabilir misiniz acaba=)
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

Felâsife

Rica ederim, deneme sonucunu da merak ettim şimdiden, bakalım ne kuracaksınız  :D

Evet ÖM dolmuş yer açtım :)

Alquimista

Sanırım Lenny içine Squeeze ile başlarım anlatıma bakarak. Chroot korkumu yenebilirim bu vesile ile belki :D

Teşekkür ederim, ilk fırsatta gönderdim özel mesajı =)
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

Felâsife

Alıntı yapılan: AlmaMorena - 21 Mart 2010 - 17:12:54
Sanırım Lenny içine Squeeze ile başlarım anlatıma bakarak. Chroot korkumu yenebilirim bu vesile ile belki :D
Evet Lenny'de squeeze olur, terside olabilir, korkuları yenmek gerek  :P

marjinal1st

Sitedeki şu yazı çok dikkatimi çekti:

Bu gün ne kursam?
Hangi sulara yelken açsam?
gibi dürtüler sizi hep dürter...

Hacı resmen beni tarif etmişsin. Yemin ederim Linux kullanımı konusunda her zaman (birkaç istisna hariç) en fazla 1 ay sonra kullandığım dağıtımı kaldırıp, başka bir şey kurdum ve halen de öyleyim :) Tabi şu cümleyi de iyi eklemişsiniz: Özgürlük böyle bir şeydir, bir sınırınız yoktur...

Akşam eve gidince bu işi bi deneyeyim bakalım, Debian'la güzel anılarım olmuştu tekrar görmek isterim  :D
Bugün özgür yazılım için ne yaptın? :)

Ozmo

benim aradığım tam da buydu teşekkürler kardeşim :):)
peki canlı cd ile sanal pc yapabilir miyiz bu olayı ??? kendi sistemime zara vermek istemi yorumda...

Felâsife

Alıntı yapılan: pisahmet - 26 Mart 2010 - 20:07:44
Akşam eve gidince bu işi bi deneyeyim bakalım, Debian'la güzel anılarım olmuştu tekrar görmek isterim  :D
Zaten  bu rehber macerada sinir tanimayan, yerinde duramayan, özgür kullanicilar icin hazirlandi,
Hasili dene ve gör parola bu  :P

Alıntı yapılan: Ozmo - 26 Mart 2010 - 20:19:02
benim aradığım tam da buydu teşekkürler kardeşim :):)
peki canlı cd ile sanal pc yapabilir miyiz bu olayı ??? kendi sistemime zara vermek istemi yorumda...
Hic sanalda denemedim ama sanalda LiveCD'ye debootstrap kurulursa olur herhalde, gerçi bir de prog ve sysfs mount olmasi var ki belki olmayabilir.
Ama Live yerine sanala bir sabit dagitim kurup onda denersen, ayarlarin filan daha kalici olur gibime geldi.
Neyse artik denemesi sana kalmis :D

Not:
Klavye sorunum yüzünden bazi harfleri basamiyorum kusura kalmayin.
pre-alpha Opera kullaninca böyle olduda  :P

marjinal1st

Hocam ben bu Debian'ı bu şekilde kurmaya çalışıyorum ama ufak bir problemim var. Sistemi i686 yani 32Bit olarak kurmak istiyorum, "apt-get install linux-image-2.6.26-2-amd64" komutu yerine ne yazmam gerekiyor? 32Bit çekirdek kurulması için?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Mayıs 2010 - 00:45:27

Hallettim :) Sağlam bi Linux'cu olmak istiyorsak, sağlam bi araştırmacı olmak lazımmış, iyi anladım bunu :D

agritux

Felâsife

Aslında ben o kernel seçimini Ubuntu'lu rehberde yazdım ama Debian'a da eklesem iyi olacak,

Gerçi çözmüşsün ama Sihirli kod bu muydu  :P

# apt-cache search linux-image

marjinal1st

Evet o idi komut   :D Sistemi sorunsuzca kurdum, Ubuntu'nun GRUB'una başlangıç kayıtlarını da ekledim ama tek birşey kaldı. Debian'ı o şekilde açınca X11 başlamıyor. Nasıl halledebilirim bunu? inittab dosyasından init seviyesini 3'e düşürüp ardından startx komutunu vermek çözüm olabilir mi?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Mayıs 2010 - 09:55:12

Ha bide masaüstü sistemini kurarken temel (Core) yapmaya çalıştım, 200 MB dosya indirmeye kalktı? gnome-core, kde-core hiç fark etmedi. Bu yüzden en hafiflerinden olan LXDE'yi kurdum. O bile 80-90 MB dosya indirdi.

Felâsife

xorg'u kurdunuz değil mi?
Gerçi rehbere göre sırayla gittiyseniz zaten kurmak zorundasınız, galiba lxde'den dolayı x sorun olmuştur, gdm yüklendi mi?
lxde normalde libgnome paketlerini de yüklüyor, gdm aralarında yok mu?

core'lerin 200MB olmasını çok değil, bir de normal indirmeyi deneyin bakalım, ne tutacak  :P

Ek:
desktop-base bu kurulu mu?
gdm yoksa login ekran olarak slim'i de deneyebilirsin.

marjinal1st

Xorg'u kesinlikle kurdum, sitedeki yönergelerde vardı. GDM için bişey diyemicem, akşam bakarım. desktop-base ise bilmiyorum çünkü masaüstü sistemi olarak LXDE kurdum ve "apt-get install lxde-core" komutunu verdim. Yani sitedeki yönergelerden şaşmadan kurdum sistemi.

Felâsife

Tamam akşam bakarsınız ama lxde-core'yi kurmayın bence, direk lxde kurun yoksa nete filan çıkamayabilirsiniz, yok ben core'ciyim, azimliğim, işi biliyorum dersenizde bunada saygı duyarım  :P

marjinal1st

Alıntı yapılan: Felâsife - 08 Mayıs 2010 - 12:57:30
Tamam akşam bakarsınız ama lxde-core'yi kurmayın bence, direk lxde kurun yoksa nete filan çıkamayabilirsiniz, yok ben core'ciyim, azimliğim, işi biliyorum dersenizde bunada saygı duyarım  :P

İşi bilmiyorum ama işi öğrenmek için azimliyim  :D Hatta bu azimle ileride LFS'yle bile uğraşabilirim  :D

Felâsife

Alıntı yapılan: pisahmet - 08 Mayıs 2010 - 13:40:15
İşi bilmiyorum ama işi öğrenmek için azimliyim  :D Hatta bu azimle ileride LFS'yle bile uğraşabilirim  :D
Ne ka güzel  ;D (Akasya durağı - şöfer Usman)

marjinal1st

Pardon ben söylemeyi unuttum, açılmama hatası monitör ayarları ile ilgili. Xorg açılmaya başladığı anda monitörden "Tanımsız Frekans" uyarısı geliyor ve görüntü çıkmıyor. xorg.conf dosyasını da kurcaladım, neredeyse boş diyebilirim, monitörle ilgili yazan tek şey "Default Monitor" ibaresi.

Felâsife

Bu işlemleri Debian üzerinden mi yoksa Ubuntu üzerinden mi yapıyorsunuz?
Yani sisteminizde ki asıl dağıtım hangisi?

Önce bunu bi netleştirelim zira bir kopukluk var gibi.
xorg konusunda dpkg-reconfigure xorg ve ya dpkg-reconfigure xserver-xorg bi deneyin.
ya da xorg.conf'u silip, restart yapın.

marjinal1st

Temel sistemim Ubuntu. Bunun üzerine Debootstrap ile 32Bitlik Debian kurdum ve açılışta bu problem çıktı :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 09 Mayıs 2010 - 00:57:32

Alıntı yapılan: Felâsife - 09 Mayıs 2010 - 00:48:40
xorg konusunda dpkg-reconfigure xorg ve ya dpkg-reconfigure xserver-xorg bi deneyin.
ya da xorg.conf'u silip, restart yapın.

Restart yapmak derken?

Felâsife

Alıntı yapılan: pisahmet - 09 Mayıs 2010 - 00:54:39
Temel sistemim Ubuntu. Bunun üzerine Debootstrap ile 32Bitlik Debian kurdum ve açılışta bu problem çıktı :)

Restart yapmak derken?
Galiba ilk sayfada ki uyarı boşa gitti :D
Her neyse Debianla açılış yapabiliyorsunuz sanırsam, konsola geldiğinizde root olun ve xorg'u kara konsoldan yeniden kurun.

apt-get -f install
apt-get --reinstall install xorg

marjinal1st

Yine de bişey değişmedi, hala monitörden "Tanımsız Frekans" uyarısı geliyor. xorg.conf dosyası da halen çok sade, çoğu "Default" diye geçiyor.

Felâsife

Başlıkta da dediğim gibi bu işlemler Ubuntu da denenmedi, onda farklı olması normal, zaten buradan da anladığım kadarıyla Debootstrap Ubuntu'da bayağı bir farklı.
Bu meseleyi sizin araştırmanız gerekiyor, başka hata filan da vardır kara konsolda, log'ları da incelemek gerekiyor.

Benim Ubuntu rehberinde ki 5.Bölüm'ü Chroot'tayken bir deneyin bakalım.
Yani Debian'a deneyeceksiniz, karşmasında. :)

Not:
Debian'ın ~/.bash_history'sini buraya ekler misin? merak ettim.

marjinal1st

Buyur üstat çıktısı şöyle (Bazı komutları önce verip vazgeçtim, çekirdek olarak da 486'yı kurdum, sihirli komut orada :D):

apt-get install linux-image-2.6.26-2-i386
dpkg --configure -a
apt-get install linux-image-2.6.26-2
apt-get install linux-image-2.6.26-i686
apt-get install linux-image-2.6.26-
apt-get install linux-image-2.6.26-486
apt-get install linux-image-2.6.26
apt-cache search linux-image
apt-cache search linux-image
apt-get install linux-image-2.6.26-2-486
apt-get install xorg xresprobe menu alsa-base alsa-utils
apt-get install gnome-core gnome-i18n-tr
apt-get install gnome-core
apt-get install gnome.core
apt-get install kde-core
apt-get install lxde
apt-get install lxde-core
passwd root
useradd pisahmet
passwd pisahmet
adduser pisahmet users
mkdir /home/pisahmet
chown pisahmet:users /home/pisahmet
apt-get install grub
grub-install /dev/sda8
grub-install /dev/sda
update-grub
exit
source /etc/profile
apt-get install gdm
apt-get install slim
exit
source /etc/profile
dpkg-reconfigure xorg
dpkg-reconfigure xserver-xorg
dpkg-reconfigure xserver-xorg
dpkg-reconfigure xorg
nano /etc/X11/xorg.conf
exit
source /etc/profile
# apt-get install xorg
apt-get install xorg
dpkg-divert --local --rename --add /sbin/initctl
ln -s /bin/true /sbin/initctl
dpkg --configure -a
exit

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Mayıs 2010 - 02:06:03

Alıntı yapılan: Felâsife - 10 Mayıs 2010 - 04:06:13
Bu meseleyi sizin araştırmanız gerekiyor, başka hata filan da vardır kara konsolda, log'ları da incelemek gerekiyor.

Hata kayıtları nerede tutuluyor acaba?

Felâsife

Hehe
sistem azcık çorba olmuş onu baştan söyleyeyim, kde, gnome, lxde hepsini kurmaya gerek yok,
Bunlardan sadece birini tercih edin.

Örn. gnome-core

Kuracağınız ilk etapta sadece budur, gdm, slim filan kurmayın gdm zaten gnome-core içinde geliyor.

apt-get install xorg xresprobe menu alsa-base alsa-utils
apt-get install gnome-core gnome-i18n-tr

Yapacağınız diğer kurduğunuz şeyleri kaldırmak ya da yeniden debootstrap'ı çalıştırın, tercih sizin.
/var/cache/apt dizinini saklayabilirsiniz, içinde ki .deb paketlerini tekrar kullanabilirsiniz.

Diğer ayarlara sırasıyla bakın, kullanıcı eklemek vs.

Ne demiş bir Linux guru'su
..."Bozmak serbest, karıştırmak usüldendir, dikkatli okumak elzem, yanlışlar tecrübedir"...