[Arşiv]9.10 -> 10.04 update sonrası sorun

Başlatan huseyin.tekinay, 20 Mart 2010 - 22:58:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

huseyin.tekinay

selam,

Ubuntu 8.04'den başlayıp sırası ile 8.10 -> 9.04 -> 9.10  sürümlerine yükselterek devam ettiğim bir sistemim var. Genel olarak memnunum.
İlk defa kararlı sürüm çıkmadan update işlemi yaptım ve 10.04'e (beta) geçmeyi denedim.
başlangıçta bazı hatalar verdi. Upgrade işlemi sırasında çaktı. Sonra root olarak açtım, update'in eksik kalan kısmına devam etmesini sağladım. 2.6.32.x serisi kernel'in nedense eksik olarak kurulmuş olduğu ve grub ekranında gelmediğini farkettim.
Elle bu kerneli kurdum. GRUB'a eklendi.
Sonra ekran kartını tanıyamadım dedi. (ATI 4650) ekran kartını yeniden configure edeyim dedi. Senimi kıracağım dedim. Ve login ekranına ulaşmayı başardım. :-)
Şu anda sistem login ekranına geliyor alta dil - klavye seçimleri geliyor bunlara müdahale etmemede izin veriyor fakat KDE - GNOME vb. masaüstleri seçebildiğim üçüncü menü boş geliyor, seçemiyorum.
Üst taraftan kullanıcı adımı seçip parolamı giriyorum.
Bir saniye kadar bir işlem yapıyor sonra göremediğim bir hata ekranı çıkıp kayboluyor. ve yeniden kullanıcı adı parola soruyor.
Evet sıfırdan kurulum yaparsam sorunların büyük ihtimalle çözüleceğini biliyorum. Ama windowstaki gibi en ufak sorun çıktı formatla mantığını istemyiorum. Bu sisteme devam etmek istiyorum.

Nereye bakmam lazım ne önerirsiniz.
Sen dünümüz, bugünümüz, yarınımızsın,
en büyük ustalığımız,
en ince hünerimizsin.
Sen aklımız, yüreğimiz ve yumruğumuzsun.  N.Hikmet

heartsmagic

Ne yazık ki muğlak bir konu bu. Hani normal bir hata çıktısı da yok. Tek akla gelen hâlâ yükseltilmemiş bazı paketlerin olup olmadığı.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

huseyin.tekinay

Sorunun ne olduğunu genel olarak buldum.

Şu adreste bildirilen hata ile karşı karşıya imişim.
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/fglrx-installer/+bug/494699
Beta sürümde fglrx driverında sorun varmış. Önümüzdeki günlerde düzelmesini umuyorum.
şimdilik bir kaç dist-upgrade ve xorg.conf dosyasındaki fglrx satırını ati olarak değiştirme sayesinde idare eder bir düzen sağladım.
Beta sürüm olduğu için bu tip dertlerin çıkması normaldir.
Sen dünümüz, bugünümüz, yarınımızsın,
en büyük ustalığımız,
en ince hünerimizsin.
Sen aklımız, yüreğimiz ve yumruğumuzsun.  N.Hikmet

heartsmagic

Geri bildirim için teşekkür ederiz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.