Ubuntu 10.04 (Lucid Lynx) Beta 1 çıktı !

Başlatan ironic, 19 Mart 2010 - 17:47:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

edebinick

Alıntı yapılan: kanzakande - 21 Mart 2010 - 08:57:00
Beta 1'i upgrade yaparak kurdum. Şu ana kadarki sorunsuz tek upgrade bu oldu. Üstelik en hızlısı da. Yayın (broadcast) yani doğrudan feysbuk vs ye bağlayan uygulama sürpriz ve çok güzel bir yenilik oldu. OpenOffice'de şık yenilikler gördüm. Ses uygulaması sanki gelişmiş. Sorun yaşamadım. Açılış ve kapanış fırtına gibi; çok hızlanmış. Şu ana kadar kullandığım en hızlı uygulama. Oyunlara zeka ve dikkat oyunu gbrainy hazır geliyor, güzel sürpriz, ah bir de çevirisi iyi olsa idi. Rthymbox'ta gelişmeler var. Pitivi'yi bilmiyordum, hazır geliyor, işe yarayacak. Görünüm her zamanki gibi başarılı, sıcak ve sade.
E beta tabi bazı önemli eksiklikler var; mozilla flash desteği gibi. Firefox eklentileri için sanırım 1 ay bekleyeceğiz. E bir de sis grafik kart alma şansızlığımdan dolayı driver desteği yok. Artık sanırım kara listenin başında, herkes bunu biliyor sis kartlı bilgisayar almıyoruz. Artık sis mühendisi Baros Lee'den e mail bekliyoruz, ne zaman gelirse.
Benim için altı ayda bir ritüele dönüştü; yeni versiyonu yükle ve aşkını yeniden üret. Her emeği geçenin ellerine sağlık. Her ekran karşısına geçince biz duygusunu hissetmek.

Aynı şekilde sis ekran kartına sahip oldugum için windows'u bırakıp geçemiyorum.Siz 3d uygulamalarından mahrum kalıyorsunuz değilmi?

kanzakande

Evet 3D yok. Barros Lee blogunda 7.04 için yazfığını duyurmuş ama ne fayda. SIS yeni versiyonlar için dağıtıma izin vermiyor. Makineyi değiştireceğim ve bir daha sis kartlı almayacağım.

edebinick

Ben 2 sene önce aldıgım dizüstü bilgisayarımda var bu karttan.İmkanım olsa değiştirecegim ancak bulamadım bir türlü fırsat.Mandriva'nın destekledigini duydum ama ubuntu benim favorim.

hasansahin

Bende Beta1'i deneme fırsatı buldum ama maalesef şu küçültme-büyültme ve kapatma düğmelerini hangi akla hizmet sol tarafa koyduklarını anlayamadım.
gconf-editor ile kısmen düzeltilebiliyor. Ama bunu varsayılan ayar haline getirmek bana çok saçma geldi.
Sistemin hızı ve kararlılığı anlamında ise olumlu şeyler söylenebilir. Network-manager bende çalışmadı, manual ağ ayarları yapmak zorunda kaldım.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

erkuserdem

Çıkmaz olaydı. 3 farklı ülkeden de indirdim MD5SUM yaptım  en düşük hızla yaktım  yani yapılması gereken her şeyi yaptım ama yok yok, kurulmuyor. Live olarak açıyorum en fazla 5 dk  dayanıyor sonra donuyor. Live olarakta kurmuyor.  Hayır 3 tane ayrı .iso indirdim 5-6  tane farklı DVD ye yazdım ama olmadı demekki beta kurulmuyor =)  Lanet olsun 10.04 beta1 e deyip 9.10 ile olan yolculuğuma devam ediyorum. DVD çöplüğüne döndü masam. ah ulan canonical!!  bide deneyim bugları bildirin diyorlar. deneyebilseydik...

finix

Yüksek yerlerde ol linux,Ben stabil olanı  bekliyim :D

acer

Bu yeni sürümde Nvidia kullanıcılarına destek var deniliyor. Acaba ne tür bir destek var biraz daha bu mevzuyu açabilir miyiz?

heartsmagic

Alıntı yapılan: acer - 21 Mart 2010 - 23:16:30
Bu yeni sürümde Nvidia kullanıcılarına destek var deniliyor. Acaba ne tür bir destek var biraz daha bu mevzuyu açabilir miyiz?

Destek derken? Nerede okudun bunu? Eğer Nvidia'nın açık kaynak sürücülerini diyorsan Nouveau'dan bahsediyorsundur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

FeNDeR

Beta1 maalesef bende de sorun çıkardı. Hem cd'den hem usb'den denedim, ikisinde de çalışmaya başladıktan bir süre sonra donup kalıyor. Kurulum ekranı bile gelmeden hata veriyor. Üstelik md5 kontrolü de tamam. Demek ki en az RC çıkana kadar beklemek gerekiyor.

gio

alpha'daki durduk yere kilitlenme problemini arada yaşatıyor mu ?

heartsmagic

Alıntı yapılan: gio - 22 Mart 2010 - 01:23:16

Doğru soru Alfa'da bu problemi yaşayanlar hâlâ yaşıyorlar mı :)
Beta güncellemesinden sonra böyle bir probleme denk gelmedim ben.

Fidel

Alıntı yapılan: xwes - 27 Mayıs 1970 - 23:12:37
-İngilizceni geliştirmeye de yarayan ve başka yarışmalar (matematik, mantık) da içeren ismini anlamadığım bir oyun eklenmiş, hoş bir şey.

Sanırım gbrainy oyununu kastediyorsun. Çevirisine biraz epey zaman ayırdım ama çok zorlandım. Bu nedenle  pek çok maddeyi atlamak zorunda kaldım. Kararlı sürüm çıkınca yükleyip baştan alabilirim bunu. Bakalım ne kadar çam devridik.  :D

gio

Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Mart 2010 - 01:28:09
Alıntı yapılan: gio - 22 Mart 2010 - 01:23:16

Doğru soru Alfa'da bu problemi yaşayanlar hâlâ yaşıyorlar mı :)
Beta güncellemesinden sonra böyle bir probleme denk gelmedim ben.

ilk defa gaza gelip yükseltme yaptıydım. canımı sıkmıştı bu durum ve tekrar geriye dönüş yapmak zorunda kaldıydım. yoksa o şekilde devam etme niyetindeydim. şimdi de şeytan dürtüyor ya  :) hem yükseltme yaparak hep bir şey eksik kalıyor gibi geliyor -yamanmış gibi. temiz final yüklemesine kadar sabır bu gidişle. 

heartsmagic

Eksik kalır mı bazı eyler bilemem ancak sorun yaşama ihtimalin her zaman var :) Ancak denemekten zarar gelmez, kendin görebilirsin durumu.

ScaryMan

10.04'te de Grub2 mu mevcut öntanımlı olarak?

hslinux

Hal kaldirma desteginin ayrintisini bilen arkadaslar yazabilir mi ? Hal kaldirildiginda acilisin hizlanacagini belirtilmis. Nedir bu "hal" ? Standart ev kullanicisinin ihtiyaci varmidir ? Güvenle kaldirilabilinir mi ?

raskolnikov

gcg'nin zorlamasıyla sanırım ben de yeni sürümle arch'ı bırakıp döneceğim ubuntu'ya. Stabil sürüm tarihi belli mi arkadaşlar?
"Sevginin gücü, güce olan sevgiyi yendiğinde, dünya barışı tanıyacak..."
-Sri Chinmoy Ghose-

hasansahin

Alıntı yapılan: hslinux - 22 Mart 2010 - 11:09:51
Hal kaldirma desteginin ayrintisini bilen arkadaslar yazabilir mi ? Hal kaldirildiginda acilisin hizlanacagini belirtilmis. Nedir bu "hal" ? Standart ev kullanicisinin ihtiyaci varmidir ? Güvenle kaldirilabilinir mi ?

HAL hakkında ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki dökümandan Türkçe olarak öğrenebilirsiniz. Yanlız dökümanda geçen komutları ubuntu altında uygulamaya kalkmayın, çalışmayacaktır. Çünkü Ubuntu ve Archlinux'un yapısı farklıdır.
http://wiki.archlinux.org/index.php/HAL_%28T%C3%BCrk%C3%A7e%29
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

erkuserdem

Alıntı yapılan: raskolnikov - 22 Mart 2010 - 16:13:32
gcg'nin zorlamasıyla sanırım ben de yeni sürümle arch'ı bırakıp döneceğim ubuntu'ya. Stabil sürüm tarihi belli mi arkadaşlar?

29 Nisan

THSpeed

Uak Tefek Eksiklileri Vardı 9.04'ün Bu Olmuş Çok İyi...

Yiğit Ateş

Sistem açılırken ve kapanırken sizde de hata iletileri çıkıyor mu?

ironic

Açılışta hata almıyorum fakat kapanırken Plymouth asılı kalıyor. Onun sonlandırma hatası geliyor.

gelturi

Uyarı: Henüz kararsız sürüm olduğu için birçok sorunla karşılaşmanız mümkündür. Test sürümleri ileri seviye kullanıcılara  önerilir. ...bence değil... kurdum ama hala ne bir hata mesajı ne de herangi bir sistem kararsızlığı...bence oldukça hızlı kararlı eğer bu beta ise stabil sürümü çok merak ediyorum ...

xwes

4-5 gün önce kubuntumu yükselttim betaya, winff çalışmıyor. Onun dışında sistemde ne bir çökme ne de başka kötü bir şey oldu :)
Alfa'lar epey yormuştu beni ama beta çok iyi olmuş.