Ubuntu 10.04 (Lucid Lynx) Beta 1 çıktı !

Başlatan ironic, 19 Mart 2010 - 17:47:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eribol

Ayır veya Böl diye çevrilirse daha anlaşılabilir gibi duruyor.

özgürubuntu

Dün gece nautilus bu sabahta gnome-panel sorunu :D Sanırım temiz kurulum yapmak gerekecek..
Paneli sudo gnome-panel ile açabiliyorum.
Alt+f2 çalışmıyor
rm -rf ~/.gnome* ~/.gconf* ~/.config*
işe yaramadı.
Başlatıcıya
gnome-panel --replace
ekledim, olmadı.

Nautilus yine çalışmıyor :D

Güncellemelerde şöyle bir hata veriyor ;
Processing triggers for python-gmenu ...
Rebuilding /usr/share/applications/desktop.tr_TR.utf8.cache...
Invalid desktop file /usr/share/applications/gedit.desktop: ParsingError in file '/usr/share/applications/gedit.desktop', [Desktop Entry]-Header missing
Invalid desktop file /usr/share/applications/nautilus-folder-handler.desktop: ParsingError in file '/usr/share/applications/nautilus-folder-handler.desktop', [Desktop Entry]-Header missing
Invalid desktop file /usr/share/applications/evolution-2.2.desktop: ParsingError in file '/usr/share/applications/evolution-2.2.desktop', [Desktop Entry]-Header missing
Invalid desktop file /usr/share/applications/nautilus.desktop: ParsingError in file '/usr/share/applications/nautilus.desktop', [Desktop Entry]-Header missing
Invalid desktop file /usr/share/applications/network-scheme.desktop: ParsingError in file '/usr/share/applications/network-scheme.desktop', [Desktop Entry]-Header missing
Invalid desktop file /usr/share/applications/nautilus-file-management-properties.desktop: ParsingError in file '/usr/share/applications/nautilus-file-management-properties.desktop', [Desktop Entry]-Header missing
Invalid desktop file /usr/share/applications/empathy-accounts.desktop: ParsingError in file '/usr/share/applications/empathy-accounts.desktop', [Desktop Entry]-Header missing
Invalid desktop file /usr/share/applications/mount-archive.desktop: ParsingError in file '/usr/share/applications/mount-archive.desktop', [Desktop Entry]-Header missing
Invalid desktop file /usr/share/applications/palimpsest.desktop: ParsingError in file '/usr/share/applications/palimpsest.desktop', [Desktop Entry]-Header missing
Invalid desktop file /usr/share/applications/gnome-panel.desktop: ParsingError in file '/usr/share/applications/gnome-panel.desktop', [Desktop Entry]-Header missing
Invalid desktop file /usr/share/applications/nautilus-home.desktop: ParsingError in file '/usr/share/applications/nautilus-home.desktop', [Desktop Entry]-Header missing
Invalid desktop file /usr/share/applications/totem.desktop: ParsingError in file '/usr/share/applications/totem.desktop', [Desktop Entry]-Header missing
Invalid desktop file /usr/share/applications/nautilus-computer.desktop: ParsingError in file '/usr/share/applications/nautilus-computer.desktop', [Desktop Entry]-Header missing
Invalid desktop file /usr/share/applications/ubuntu-about.desktop: ParsingError in file '/usr/share/applications/ubuntu-about.desktop', [Desktop Entry]-Header missing
Invalid desktop file /usr/share/applications/nautilus-browser.desktop: ParsingError in file '/usr/share/applications/nautilus-browser.desktop', [Desktop Entry]-Header missing
Invalid desktop file /usr/share/applications/nautilus-autorun-software.desktop: ParsingError in file '/usr/share/applications/nautilus-autorun-software.desktop', [Desktop Entry]-Header missing
Invalid desktop file /usr/share/applications/evolution.desktop: ParsingError in file '/usr/share/applications/evolution.desktop', [Desktop Entry]-Header missing
Invalid desktop file /usr/share/applications/empathy.desktop: ParsingError in file '/usr/share/applications/empathy.desktop', [Desktop Entry]-Header missing

özgürubuntu

hitokiri

Bende benzeri hataları aldım nautilus ten kaldırdım gitti :)
sudo apt-get install pcmanfm
Devam ediceksen idare ediyor masaüstünü falan :)
Kolay gelsin ..

barış

xwes

Bir köşeye deneme amaçlı kurdum ve ilk izlenimlerim "olmuş" olduğu yönünde.
- Pencere düğmelerinin sola alınması hoş olmuş.
- Yeni temalar da güzel
- Açılılş ekranı şimdiye kadarki en başarılı olanı.
-Ses ikonu üzerinde tekerleği kullanarak sesi kontrol edilemiyor artık, bu kötü olmuş.
- Bana bayağı hızlanmış gibi geldi. Hiçbir özelleştirme yapmamama rağmen firefox çok hızlı açılıyor. Fark edilmeyecek gibi değil.
-Pitivi'nin kurulu gelmesi yeni ve güzel bir yenilik olmuş.
-İngilizceni geliştirmeye de yarayan ve başka yarışmalar (matematik, mantık) da içeren ismini anlamadığım bir oyun eklenmiş, hoş bir şey.
-Facebook, twitter gibi sosyal ağlara tek uygulama ile bağlanılabiliyor. Gerçi ben kullanmadım ama bir çok kişinin hoşuna gidecek güzel bir gelişme.

aklımda kalanlar bunlar. Şimdi yine kubuntuma döndüm :)

barış

@xwes, kararlı sürümü nasıl olur kim bilir :D

marjinal1st

Herkese selam,

Ufak bir şey sormak istiyorum, 10.04-Beta 1'deki Ubuntu One Music Store yeniliği internetten paralı olarak yasal müzik alışverişi mi oluyor acaba?
Bugün özgür yazılım için ne yaptın? :)

xwes

Alıntı yapılan: pisahmet - 20 Mart 2010 - 13:04:33
Herkese selam,

Ufak bir şey sormak istiyorum, 10.04-Beta 1'deki Ubuntu One Music Store yeniliği internetten paralı olarak yasal müzik alışverişi mi oluyor acaba?
Muhtemelen ubuntu one uzerindeki depona muzik atiyorsun ve bu şekilde her yerden dinleyebiliyorsundur. Alişveriş olmadan yani.

özgürubuntu

Alıntı yapılan: hitokiri - 20 Mart 2010 - 10:15:08
Bende benzeri hataları aldım nautilus ten kaldırdım gitti :)
sudo apt-get install pcmanfm
Devam ediceksen idare ediyor masaüstünü falan :)
Kolay gelsin ..

Betayı indiriyorum, sanırım yükseltme yaptığım için uyumsuzluklar oluşuyor. Eğer indirdiğim Beta'da derman olmazsa, Kararlı sürüm yayımlanana dek Koalaya devam edecek gibiyim

özgürubuntu

sudo aptitude -q update
ve
sudo aptitude -q safe-upgrade
komutları ile hata düzeltiliyor.

Ancak Nautilus http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,17432.0.html burada yazdığım gibi yine ve "aptitude reinstall nautilus" bu kez işe yaramadı.

btermeli

Ilk izlenimler,
- Yeni temalar güzel ama oldum olası koyu tema sevmem, yine Dust'a gecirdim hemen,
- "Home" klasoru için ayrı kesit kullandığım için bütün ayarlar aynı geldi,
- Ses ikonu kayıplarda, aynı sorun 9.10'da da vardı, kararlı sürüm çıkınca düzelmişti,
-Dockbarx kullananlar için daha deposu yok,
-Eskiden sistem tepsisinden tıklayarak pencereleri küçültüp büyütüyordun (örn. rhytmbox ve empathy) şu an için olmuyor,
-Açılış ve kapanış süresi çok iyi,
-Perfosmans iyi,
-Intel ekran kartı daha preformanslı geldi bana.

Simdilik bu kadar.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

aliorhan

Ben ne olursa olsun kararlı sürümü bekleyeceğim. Yükleyeceğimde meçhul ama.(Şu andaki sistemimden çok memnunum :) ) Belki daha sonra ama olsun herkeze hayırlı olsun şimdiden.

btermeli

Birkaç nokta daha,

-network-manager performansı biraz düşük şuan, 9.10'da %82 çeken kablosuz aynı konumda şuan %61,
-thunderbird 3.0'da hala eklentiler yok,
-skype görüşmesi sırasında sistem coşuyor,
-kamera için forumdaki anlatımımın yine yapılması gerekli,
-sistem gereksiz yüklenmeye başlıyor.

Bunların çoğu beta sürümü için normal, lütfen bunu unutmayalım.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

özgürubuntu

Sıfır kurulum yaptım Beta'dan, yükseltme sonucu karşılaştığım hatalarla karşılaşmadım.

* Kurulumdaki xsplash yerine çirkin fontta bir xsplash var ki herhalde düzelteceklerdir. (Sizde de böyle mi?)
* Gwibber 3-4 kez çöktü, hata bildirim sistemi oldukça iyi olmuş. Eğer ilgili hata daha önce girilmişse uyarı veriyor.
* Yeni ubuntu fontunu göremedim? Sistemde kullanacak mıyız bilmiyorum.
* Açılış bende hızlı değil, 9.10'a göre daha yavaş
* Ubuntu Software Center çok şık ve kesinlikle daha işlevsel
* Rhythmbox harika, Banshee yüklemeden idare edebilirim bir süre, Ubuntu One Music Store eklentisi var ancak henüz aktif değil.
* Kablosuz gücü bende de düşük
* Ambiance ve Radiance (varsayılan) temaları kalın olduğundan sevemedim, Elementary kurdum (nautilus entegrasyonu henüz çalışmıyor sadece İkon teması)
* Docky Karmic'e göre daha iyi çalışıyor ancak Gmail applet yine hata veriyor, üstelik bu sefer env LC_ALL=C docky çalışmıyor.

hitokiri

Rhythmbox video da çalıyor banshe ye hiç gerek yok :)
avant-window-navigator'un yeni sürüme de ayrı güzel dene bana kalırsa :)
Geçmiş olsun ve de kolay gelsin bu arada :)

eribol

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 21 Mart 2010 - 00:17:19
Sıfır kurulum yaptım Beta'dan, yükseltme sonucu karşılaştığım hatalarla karşılaşmadım.

* Kurulumdaki xsplash yerine çirkin fontta bir xsplash var ki herhalde düzelteceklerdir. (Sizde de böyle mi?)
* Gwibber 3-4 kez çöktü, hata bildirim sistemi oldukça iyi olmuş. Eğer ilgili hata daha önce girilmişse uyarı veriyor.
* Yeni ubuntu fontunu göremedim? Sistemde kullanacak mıyız bilmiyorum.
* Açılış bende hızlı değil, 9.10'a göre daha yavaş
* Ubuntu Software Center çok şık ve kesinlikle daha işlevsel
* Rhythmbox harika, Banshee yüklemeden idare edebilirim bir süre, Ubuntu One Music Store eklentisi var ancak henüz aktif değil.
* Kablosuz gücü bende de düşük
* Ambiance ve Radiance (varsayılan) temaları kalın olduğundan sevemedim, Elementary kurdum (nautilus entegrasyonu henüz çalışmıyor sadece İkon teması)
* Docky Karmic'e göre daha iyi çalışıyor ancak Gmail applet yine hata veriyor, üstelik bu sefer env LC_ALL=C docky çalışmıyor.
* Evet şu an herkeste aynı sanırsam.
* gwibber'ı devre dışı bıraktığımda bağlantı hatası veriyor. Tüm bileşenleri kapatıyorum sorun olmuyor. Ama normal olarak kullandığımda sorun yok fakat ağır ve henüz ısınamadım. Facebook pek hoş değil ama twitter için iyi olmuş.
* Wireless sinyali bende tam tersine yüksek(%91-100 arası değişiyor). Önceleri %75 lerde dolaşıyordu.
* Banshee hayranı olarak son zamanlarda fikrim rhythmbox(ne iğrenç bir ismi var yaw)'tan yana. Zira işlemci ve ram tüketimi banshee'ye oranla çok iyi.

@hitokiri; banshee'de de video desteği mevcut.

hitokiri

Bende onu diyorum ya :) rhythmbox'ta eskiden yoktu o desktek,bu arada tab olmasa hayatta yazamam ismini ama kötü değil yine de ismi :)

sabian

Ben CD kalıbını indirdim kurdum sıfırdan,
*açılış bende eskisine nazaran hızlandı
*Codec sorunları için tekrar depo ekleyip, kurmak sıkıntı verici.
*Firefox neredeyse hiç bu kadar sıkıntı verici olmamıştı. Donup kalıyor hatta bazen açılışta google sayfasının önüme gelmesi için neredeyse 1-1.5 dakika zaman geçiyor. Ben de Google Chrome kurdum.
*Genel olarak güzel görünüyor, Temalar ve menü içerikleri güzel
* Gimp çıkarılmış, alternatifi de yok.
*Nvidia sürücüsü otomatik algılandığı için 9.10 serisi sistemlerde karşılaştığım hiçbir şekilde çalışmama sıkıntısı giderilmiş. Sorunsuz olarak CD çalıştı ve yükledi.
*Network Manager gerçekten düşük verimle çalışıyor.
*Fare tekeriyle ses kontrolü yapılamıyor demiş arkadaşın biri, ama tıkladıktan sonra fare tekeriyle sesi azaltıp, çoğaltabiliyoruz.
*Oyunların azaltılması iyi olmuş kanımca, boşa göz yoruyordu bence.
*Ubuntu Yazılım Merkezi şık bir tasarıma kavuşmaya başlamış. Daha renkli ve göz alıcı duruyor. "Kullan beni" diye bağırıyor. :)

Genel olarak iyi bir izlenim edindim, henüz beta sürümü olduğu için karşılaştığım ara sıra donma durumlarını hoş karşılıyorum. O kadar kusurun kadı kızında dahi olma ihtimali beni iyimser davranmaya itti, ben ata sözlerinin yalancısıyım. :D
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

ironic

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 21 Mart 2010 - 00:17:19

Ünlü Plymouth işte o.   Birkaç gün öncesine kadar o ekranı bile göremiyorduk.   :) İlerleyen zamanla cilalama yapılacaktır. Alfa 1 ' den beri en büyük sorundu yaşadığım(ız).  Şu an halen hataları var. Ben de açılışta bileşeni çöküyor.

Birkaç cümleyle ben de süreci değerlendireyim.

* Alfa 1' den beri takip ediyorum. Şunu çok rahat söyleyebilirim. Karmic' in gelişim sürecine göre çok daha kararlıydı sistem şu an bile oldukça iyi.
* Donanım konusunda Ubuntu' yla hep sorunsuzdum ve halen öyle. Bu konuda yorum yok ne yazık ki.  :)
* Yeni temaları düğmeler hariç oldukça beğendim.  (solda olma durumu değil, düğmelerin görünümü )  İlk kez bir siyah temayı bu kadar sevdim.
* Diğer arkadaşlarda değinmiş evet açılış çok hızlı .
* Nautilus' un görünümü üzerinde yapılan değişiklikleri beğendim .

eribol

Alıntı Yap* Gimp çıkarılmış, alternatifi de yok.
Bu yorumu görünce aklımı geldi. Düşünülenin aksine bu gimpe yapılan bir haksızlık değil. Ki bunu hem ubuntu geliştiricileri hem de gimp geliştiricileri ifade ediyor. Hatta iade-i itibar yapılmış gimp'e. Şu an okuduğum siteyi hatırlamıyorum ancak çok güzel açıklamışlardı niçin gimpin çıkarıldığını. Blender, Inkscape gibi programlar profesyonellere hitap etiği için depolardan kuruluyordu. Yani her kullanıcının ihtiyacı değildi bu programlar. Nasıl ki bir photoshop her kullanıcı için uygun değilse gimpte olmamalı babında yapılmış bir hareket. Demek istedikleri "Ne yani gimp bu kadar basit mi ki her kullanıcıya hazır sunuyoruz. Profesyonellere hitap eden ileri düzey program depodan kurulmalı".

sabian

Alıntı yapılan: eribol - 21 Mart 2010 - 00:53:38
Alıntı Yap* Gimp çıkarılmış, alternatifi de yok.
Bu yorumu görünce aklımı geldi. Düşünülenin aksine bu gimpe yapılan bir haksızlık değil. Ki bunu hem ubuntu geliştiricileri hem de gimp geliştiricileri ifade ediyor. Hatta iade-i itibar yapılmış gimp'e. Şu an okuduğum siteyi hatırlamıyorum ancak çok güzel açıklamışlardı niçin gimpin çıkarıldığını. Blender, Inkscape gibi programlar profesyonellere hitap etiği için depolardan kuruluyordu. Yani her kullanıcının ihtiyacı değildi bu programlar. Nasıl ki bir photoshop her kullanıcı için uygun değilse gimpte olmamalı babında yapılmış bir hareket. Demek istedikleri "Ne yani gimp bu kadar basit mi ki her kullanıcıya hazır sunuyoruz. Profesyonellere hitap eden ileri düzey program depodan kurulmalı".

İlla ki mantıklı bir açıklaması vardır diye düşünüyordum zaten. Gerçi konuyla ilgili forumda konuşmalar olmuştu ordan da bilgi sahibiydim. Fakat ben birçok işimi hallediyordum ve çok beğeniyordum. Hatta windows üzerinde de kurup kullanıyordum. Açıklama tatmin edici, diyecek laf yok. Görmeyince şaşırdım sadece...
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

such

Her şey bir yana ama Firefox bayağı iyi derecede hızlanmış. Bu yavaşlıktan bir ara iyice bunalıp sitem içeren bir konu da açmıştım :)

Genel anlam da ise Ubuntu nun kendisi de hızlanmış. Kurulumu internetten indirdim (10.04 Beta1) unetbootin ile usb aktardım ve kurulumu öyle yaptım, bana çok hızlı geldi (12 dk falan sürdü galiba yalan olmasın ama) ve bu arada da internette haber okuyordum  :D

xwes

@ such, Benim kurulumum abartısız 4 dakika sürdü :)

kanzakande

Beta 1'i upgrade yaparak kurdum. Şu ana kadarki sorunsuz tek upgrade bu oldu. Üstelik en hızlısı da. Yayın (broadcast) yani doğrudan feysbuk vs ye bağlayan uygulama sürpriz ve çok güzel bir yenilik oldu. OpenOffice'de şık yenilikler gördüm. Ses uygulaması sanki gelişmiş. Sorun yaşamadım. Açılış ve kapanış fırtına gibi; çok hızlanmış. Şu ana kadar kullandığım en hızlı uygulama. Oyunlara zeka ve dikkat oyunu gbrainy hazır geliyor, güzel sürpriz, ah bir de çevirisi iyi olsa idi. Rthymbox'ta gelişmeler var. Pitivi'yi bilmiyordum, hazır geliyor, işe yarayacak. Görünüm her zamanki gibi başarılı, sıcak ve sade.
E beta tabi bazı önemli eksiklikler var; mozilla flash desteği gibi. Firefox eklentileri için sanırım 1 ay bekleyeceğiz. E bir de sis grafik kart alma şansızlığımdan dolayı driver desteği yok. Artık sanırım kara listenin başında, herkes bunu biliyor sis kartlı bilgisayar almıyoruz. Artık sis mühendisi Baros Lee'den e mail bekliyoruz, ne zaman gelirse.
Benim için altı ayda bir ritüele dönüştü; yeni versiyonu yükle ve aşkını yeniden üret. Her emeği geçenin ellerine sağlık. Her ekran karşısına geçince biz duygusunu hissetmek.