Ubuntu 10.04 Açılış Problemi

Başlatan cyucel, 17 Mart 2010 - 01:39:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cyucel

Arkadaşlar hepinize merhaba. Laptopumdaki problemler nedeniyle 9.10'u silmek durumunda kaldım. Mouse'un kendini kitlemesi gibi problemlerden ötürü Wicd kurmuştum ancak sorunlar devam edince ve ekran kartı da sorun yaratınca 10.04 kurmaya karar vermiştim. 10.04'de yaşadığım hiçbir problemle karşılaşmadım ancak yaşadığım bir problem var, bunu hemen sizlerle paylaşmak istiyorum. Ubuntu 10.04'ü başlattığımda, şifre girme ekranı yerine sanki Ctrl+Alt+F1 yapmışım gibi terminal açılıyor ve siyah ekranda işlem yapmamı istiyor. Ne buradan çıkıp gerçek şifre girme yerine girebiliyorum, ne de masaüstüne ulaşabiliyorum. Bir arkadaşımın tavsiyesi ile girişte şifre sormayı kaldırmama rağmen sorun devam etti. Bazen kafasına göre şifre girme ekranı açılıyor ve masaüstüne gidebiliyorum ancak bu tamamen tesadüfler sonucu oluyor. Yapmam gereken herhangi birşey var mı? Önerilerinizi bekliyorum.
I'm not a teacher: only a fellow-traveler of whom you asked the way.
I pointed ahead -- ahead of myself as well as you.

George Bernard Shaw

ironic

siyah ekrana attığında

startx

komtuyla X ortamını başlatmayı dene.

cyucel

Merhaba, cevabınız için teşekkür ederim ancak ne yazık ki deneyemedim. Ubuntu'da çalışmam gerekiyordu ve mesajınızı önceden gördüğüm için açarken denerim diye düşünmüştüm ancak makine hiçbir problem olmadan direk açıldığından ben de deneyemedim. İşlerimi hallettim. Yarın bildiğiniz gibi Beta sürümü çıkıyor 10.04'ün. Yarın bir aksilik olmazsa eğer onu indiririm diye düşünüyorum. Bir de öyle deneyeceğim, bakalım aynı sorun devam edecek mi? İlginiz için teşekkür ederim.
I'm not a teacher: only a fellow-traveler of whom you asked the way.
I pointed ahead -- ahead of myself as well as you.

George Bernard Shaw

ermnuniesesfan

arkadaşlar merhaba..Konu başlığı mevcut olduğunda yeni konu başılı açmak istemedim...Muhtemelen bu konu başlığı benim problemimide kapsar sanırım .. Problemim; ubuntuyu 10.04 e yükselttim.Fakat bilgisayarı baştan her başlatmamda şöyle bir uyarı alıyorum..Ve bu ekrandaki seçeneklere tıklamadan ubuntu başlamıyor. Ekranda yazan yazı :

"An error occured while mounting/proc/bus/usb    press S to skip mounting or M for manual recovery.."

Her defasında S tuşuna basarak askıya alıyorum.Fakat 5 dakika kadar bu ekran olduğu yerde saymakta S tuşuna basmadığım takdirde.Sizce bunun bir çözümü varmı yoksa 5 dakikadan fazlamı beklemem gerekir. Yardımlarınızı bekliyorum.İlgilenecek arkadaşlara şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum. Ve birde yeni sürümde itunes çalıştırabiliyormuyuz.Virtualboxtaki usb sorunu çözüldü mü? Bu konu başlıklarınıda çözümü varsa bana gönderebilirseniz çok memnun olucam..Teşekkürler...
KaLsAda SoN NefeS,YinEdE ES ES !!!

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: ermnuniesesfan - 01 Mayıs 2010 - 00:49:36
arkadaşlar merhaba..Konu başlığı mevcut olduğunda yeni konu başılı açmak istemedim...Muhtemelen bu konu başlığı benim problemimide kapsar sanırım .. Problemim; ubuntuyu 10.04 e yükselttim.Fakat bilgisayarı baştan her başlatmamda şöyle bir uyarı alıyorum..Ve bu ekrandaki seçeneklere tıklamadan ubuntu başlamıyor. Ekranda yazan yazı :

"An error occured while mounting/proc/bus/usb    press S to skip mounting or M for manual recovery.."

Her defasında S tuşuna basarak askıya alıyorum.Fakat 5 dakika kadar bu ekran olduğu yerde saymakta S tuşuna basmadığım takdirde.Sizce bunun bir çözümü varmı yoksa 5 dakikadan fazlamı beklemem gerekir. Yardımlarınızı bekliyorum.İlgilenecek arkadaşlara şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum. Ve birde yeni sürümde itunes çalıştırabiliyormuyuz.Virtualboxtaki usb sorunu çözüldü mü? Bu konu başlıklarınıda çözümü varsa bana gönderebilirseniz çok memnun olucam..Teşekkürler...
/etc/fstab dosyanızın çıktısını buraya geçebilir misiniz?

ermnuniesesfan

# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid -o value -s UUID' to print the universally unique identifier
# for a device; this may be used with UUID= as a more robust way to name
# devices that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    defaults        0       0
# / was on /dev/sda1 during installation
UUID=cab62b97-7808-4c8b-b7ff-bb6af478b72e /               ext4    errors=remount-ro 0       1
# swap was on /dev/sda5 during installation
UUID=86b53180-d6d6-4ffb-8ee3-5a16dd9e8460 none            swap    sw              0       0
/dev/scd0       /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0       0
none /proc/bus/usb usbfs devgid=1002,devmode=664 0 0

Yiğit Ateş

En alttaki none ile başlayan satırı kaldırıp yeniden deneyin.

ermnuniesesfan

Teşekkür ederim arkadaşım fakat dosyayı kaydetmek için gerekli iznimin olmadığı uyarısı geliyo ve birtürlü değiştiremiyorum..Ne yapmalıyım?

Yiğit Ateş

sudo gedit /etc/fstab komutu ile dosyayı düzenleyebilirsin.

ermnuniesesfan

Sorunum çözüldü teşekkür ediyorum..Sorunuma 1 dakika gibi kısa bir sürede cevap yazdığınız için ve gösterdiğiiz hassasiyet için çok teşekkür ederim...Bukadar hızlı olacağını düşünmemiştim.. :)

heartsmagic

Bir başlıkta bir problem konuşmaya gayret gösteriyoruz ancak Itunes bilgisi forumda mevcuttu yanlış hatırlamıyorsam. Kısıtlı olsa da bazı özellikleri kullanılabiliyor diye hatırlıyorum. Virtualbox'da zaten USB desteği mevcut. OSE olan sürümde var mı hatırlamıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

empax

Alıntı yapılan: ermnuniesesfan - 01 Mayıs 2010 - 00:49:36

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 01 Mayıs 2010 - 01:05:57
En alttaki none ile başlayan satırı kaldırıp yeniden deneyin.

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 01 Mayıs 2010 - 01:10:00
sudo gedit /etc/fstab komutu ile dosyayı düzenleyebilirsin.

Aynı sorundan muzdariptim. Teşekkürler @Yiğit Ateş  :)
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

celalmuhtar

Allah senden razı olsun. Bende uzun zamandan beri bu sorunla karşılaşıyordum. Şimdi çözüldü :))

provista

merhaba aynı sorun bendede var.
/etc/fstab   çıktısı: bash: /etc/fstab: Permission denied         olarak gözüküyor  önerdiğiniz yolla çözemedim yardımcı olursanız sevinirim

Yiğit Ateş

/etc dizinindeki fstab dosyasını Gedit'le açıp içeriğini kod etiketi içerisinde buraya geçmeniz gerekiyor.

provista

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 10 Şubat 2011 - 12:15:46
/etc dizinindeki fstab dosyasını Gedit'le açıp içeriğini kod etiketi içerisinde buraya geçmeniz gerekiyor.

özür dilerim ama anlayamadım :( beceremedim

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Şubat 2011 - 12:24:09

usbfs         /proc/bus/usb      usbfs   devgid=14 0 0

böyle birşey bulabildim

Yiğit Ateş

gedit /etc/fstab komutu ile açabilirsiniz dosyayı.

zeitgeist

Terminalde aşağıdaki komutu verdikten sonra karşına çıkan bilgileri olduğu gibi kopyala yapıştır yaparak buraya geçebilirsin. Buraya aktarırken şu hususa da dikkat etmende fayda var:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,14283.0.html

cat /etc/fstab

Not: Yanıt gelmiş.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

provista

usbfs /proc/bus/usb usbfs devgid=14 0 0

fstab çıktısı olarak bu gözüküyor

Yiğit Ateş

Ubuntu usb diske ya da sanal makineye mi kurulu? Çıktının bu kadar olmaması lazım. Yine de mount --bind /dev/bus /proc/bus komutu denenebilir.

provista

mount: bunu sadece root yapabilir

bu sefer de böyle bir sonuç aldım. bende anlamadım durumu. sistem sadece ubuntudan ibaret hdd üzerinde kurulu tek işletim sistemi olarak kullanıyorum

heartsmagic

Nasıl kurdun Ubuntu'yu?
Hangi olaydan sonra çıktı bu sorun?

provista

7 aydır kullanıyorum bir sıkıntı yoktu şuana kadar. önceki akşam lexmark x1190 yazıcıyı tanıtmak için fazlasıyla uğraştım ancak uğraşı içinde terminalden işlem yapmadım. buna karşın bilgisayarımı yeniden başlattığımda bu sıkıntıyla karşılaştım.

Yiğit Ateş

Verdiğim kodun başına sudo ekleyerek tekrar deneyebilir misiniz?

heartsmagic

fstab dosyası nasıl bu halde ben hâlâ anlayamadım. Kurtarma kipinde açılıyor mu sistem?