[Bilgilendirme] Üç Ayda Ne Yaşadık, Ne Yaptık, Ne Yapacağız?

Başlatan alquirel, 02 Ağustos 2023 - 13:24:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alquirel

Ubuntu Türkiye Forum ahalisine selamlar sevgiler.

Bilindiği üzere yaklaşık üç aydır sizlere hizmet sunamamakta idik. Bu talihsiz sürecin aşamalarını sizlerle paylaşmak adına bu iletiyi yazmaktayız.

Ne oldu?

Mevcut sunucumuza erişimimizi kaybetmiş ve kendi çözüm adımlarımızdan başarılı sonuç elde edememiştik. Sorunun sunucudaki DHCP servisi ile ilgili olduğunu düşünerek servis sağlayıcı firmamızla iletişime geçtik. Yapılan incelemeler ve müdahaleler sonucunda sunucuya erişimimizi sağladık.

Ne yaşadık?

Sunucumuza tekrar kavuşma sürecimiz bizlere sunucuyu yeniden kurma, uzak sunuculardaki yedeklerimize ulaşamama, ulaşabildiğimiz yedeğimizi tekrar kendi sunucumuza aktarma, yaklaşık 10 yıl önce geliştirdiğimiz eski forum temamızın PHP'nin son sürümü ile uyumsuz bazı özellikler barındırması nedeniyle eski forum temasını kullanamama, madem öyle SMF'yi de 2.1 sürümüne güncelleyelim dedikten sonra maksimum hatasızlık sağlamak için temiz bir SMF 2.1 kurulumu üzerine eski veritabanı tablolarını tek tek 2.1 tablo yapısına uyarlayarak yeni kuruluma taşıma gibi uğraşlar yüklemiş oldu. Veritabanı boyutumuz ciddi anlamda büyük olduğu için (yaklaşık 1.5 Gb) her mysql komutumuz yaklaşık 1 saat sürüyordu. Mesela üç gün önceki son veritabanı hatasını gidermek için verdiğim komutun tamamlanması tam 5 saat sürdü. Bu gibi nedenler malesef forumu tekrar ulaşılabilir kılmanın bu kadar uzun sürmesi ile sonuçlanmış oldu. Wiki'miz de malesef bu PHP sürüm uyumsuzluğundan nasibini almış durumda. Onun için de uğraşımız devam ediyor.

Ne yaptık?

Özetleyecek olursak:
- Sunucumuzu 22.04 sürümüne güncelledik.
- Temiz sıfır bir SMF 2.1 kurulumu yaptık.
- 2.0 sürümü yapısındaki veritabanı tablolarımızı tek tek 2.1 sürümü tablo yapısına uyarladık.
- Eski temamız yeni PHP ve SMF sürümlerine uyumsuz olduğu için varsayılan temayı kullandık.
- Wiki'mizi kurtarmaya başladık, süreç devam ediyor.

Ne yapacağız?

Ülkemizde Linux kullanıcılığının ve forum kültürünün azalması, bunun yanı sıra hızla gelişen ve genişleyen sosyal medya, yapay zeka ve bilgi ulaşılabilirliği çağında olmamız hiç şüphe yok ki bu foruma çözüm merkezi olmaktan çok nostaljik bir anlam kazandırmaktadır. Bu durumu son bir buçuk yıldaki yeni üye ve yeni konu istatistiklerimiz de (aylık ortalama 30 yeni konu ve 30 yeni üye) fazlasıyla ispat etmektedir. Hâl böyle olunca ubuntu-tr.net alanadı altındaki bu oluşumun bundan sonra da ömrünü bu ritimde devam ettireceğini söylemek yanlış olmayacaktır. Dolayısıyla ubuntu-tr.net adresi maalesef artık büyük yeniliklere ve değişikliklere (yeni proje, yeni ekip gibi) kapalı kalacaktır.

Her ne kadar ismi bir dağıtımın ve bir ülkenin isimlerinden oluşuyor olsa da bu forumun hiçbir zaman "resmi yerel topluluk" olma veya bir "kamu hizmeti" sunma gayesi taşımamış olması, aynı zamanda hiçbir zaman da "resmi yerel topluluk" ünvanı almamış olması, hayata başlamasından tutun bu zamana kadarki tüm sahiplik ve yönetim ömrünü buradaki gönüllü çekirdek bir ekibin etrafında yaşamış olması da bu düşük ritim trendinin yanı sıra bu yeniliğe kapalılık kararına giden yoldaki en önemli etkenler arasında yer almaktadır. Tabii ki bu demek değildir ki yeni isimler veya yine bu ismi kullanarak başka oluşumların hayata geçmesini istemeyiz. Tam aksine yeni oluşumlara her zaman için maddi manevi desteğimizi sunacağımızı gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz. Ancak belirttiğim gibi ubuntu-tr.net adresi son nefesini verene kadar şu anki hâliyle devam edecektir.

Yeni tema gelir mi?

Kesinlikle gelmez şeklinde bir kestirip atma bize yakışmaz ;) ancak bu konuda şöyle bir kararımız mevcut: bir önceki temanın duyurusunu Eylül 2014 tarihinde yapmışız. Forumun aylık istatistiklerindeki kalemlerden (yeni üye sayısı, yeni konu sayısı, toplam sayfa gösterimi, en çok çevrimiçi sayısı vb.) herhangi birinde önümüzdeki aylarda ne zamanki tekrar Eylül 2014 istatistiğini yakalarsak demek ki forumculuk ölmemiş diyeceğiz ve gerekeni yapmaya devam edeceğiz.

Mutlu forumlar.

Linux

Geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum, her köklü oluşumun dönem dönem bu tür aksaklıklar, sorunlar başlarına gelmiştir. Bu aksaklık aynı zamanda smf'nin yeni sürümüne geçilmesine de vesile olmuş, iyi tarafından bakalım buna.

Bir diğer konu forumlar hiçbir zaman sosyal medya amacıyla kullanılan platformlar değildi. Bu yüzden de sosyal platformları gibi devamlı etkileşim veya popülerlik beklentisi içerisinde olmak anlamsız. Forumlar belli konularda konuşma platformu olarak düşünülmüştür ve bu formatta da halen gayet güzel iş görmektedirler. Hobi, bilgi, edebiyat, teknoloji, oyun gibi forumlarda bunu gayet iyi görebilirsiniz. Ancak söz konusu "Ubuntu" gibi kısıtlı alanda kısıtlı bir kesime hitap edince durum böyle oluyor.

Hepimiz biliyoruz ki Ubuntu en başından beri son kullanıcıya hitap eden bir dağıtım olmayı amaçlamıştır, Önceden hepimizin kafasında şöyle bir olgu vardı, gün geçtikçe açık kaynak dağıtımları, yazılımları çoğalacak insanlar tekel ürünleri kullanmak zorunda kalmayacak. Açık kaynak dünyası çok daha fazla büyüyecek, kullanım oranları çok yükseklere çıkacak ancak hiçbirimizin öngörüsü tutmadı tam aksine oldu. Sunucu tarafında ezici bir üstünlüğü olsa da son kullanıcısı epey azaldı. En azından Türkiye için bunu rahatlıkla söyleyebiliriz. İnsanlara her zaman para verilip de alınan bir şeyin daha iyi, daha kaliteli ve güzel olduğu algısı empoze edildi. Bu pazarlama stratejisi ile de gayet amaçlarına ulaştılar.

Bir de son zamanlarda üzerine parasını verip de aldığı bir ürün hakkında ulaşabilecek tek bir yetkili bile bulamayan insanlar, bedavaya kullandığı bir dağıtım hakkında sorun yaşayınca forumları veya yönetimlerini suçlayan acemi kullanıcılarla dolmaya başlayıp, deneyimli ve kaliteli üyeleri bu platfomlardan uzaklaşınca ne yapalım dedik ? Linux Mint Türkiye forumunu kapatmamızın da başlıca sebeplerinden biriside buydu.

Neyse ki bir tanesi hala ayakta duruyor ve bir şekilde iyi kötü, az veya çok kullanıcısıyla hem mazi, hem de yardım olarak bulunuyor. Teşekkürler, emekleriniz ve ayırdığınız vakit için.

geryildirim

Böylesine güçlü, esnek, gelişmeye açık ve ücretsiz bir platformun (sistem, forum.. vs) hak ettiği ilgiyi görememesi anlaşılabilir bir şey değil.  :(

Linux'un dediğine
Alıntı Yapİnsanlara her zaman para verilip de alınan bir şeyin daha iyi, daha kaliteli ve güzel olduğu algısı empoze edildi.
şöyle bir ekleme yapayım:
Galiba insanlar paralı, pahalı olan programları bedava kullandıkları zaman kendilerini daha "karlı" hissediyorlar.

Ne kadar fedakarca yardımcı olduğunuzu, faydasını gören bir kullancı olarak belirtmem gerekir.
Teşekkürler...

alquirel

Alıntı yapılan: Linux - 04 Ağustos 2023 - 16:31:00Bir diğer konu forumlar hiçbir zaman sosyal medya amacıyla kullanılan platformlar değildi. Bu yüzden de sosyal platformları gibi devamlı etkileşim veya popülerlik beklentisi içerisinde olmak anlamsız.

Yanlış anlaşılmamın önüne geçmek için birkaç ekleme yapmam lazım galiba. Ben sosyal medya derken sosyal medya geldi foruma gerek kalmadı, ya da ey insanlar, nasıl ki sosyal medyanızı anlık takip ediyorsunuz, bizde de her daim çevrimiçi olacaksınız manasında yazmadım ;)

Sorun çözmek bence de her zaman için forum ya da soru-cevap platformlarının işi olmalı. Benimki bir beklenti veya temenni cümlesi değil, bir durum tespiti idi. Sonuçta insanlar artık hem sorunsuzluk hem de hızlı yanıt alışkanlığına büründü artık. Maalesef bir insanın bu foruma değil de örnek veriyorum twitter'a sorması durumunda cevap alma hızı anlamlı derecede artıyor. Hele ki yapay zeka da işin içine girdi ki artık bugün sorunu yazıp bir gün sonra cevabını almayı beklemek hepten mazi oldu diyebiliriz.

Yine yanlış anlaşılmasın, sorun çözümünde olması gereken kültür olan forum kültürüne sahip olup yine de bu forumu kullanmak isteyen kişilerin nesli tükendi demiyorum. Öyle düşünüyor olsam günlerdir forumu wikiyi kurtarmaya çalışmazdım zaten. Bundan sonrası için tamamen umutsuz da değilim. İnşallah ileride o eski canlı dinamik günlerimize kavuşuruz ;)

nxjoseph

Bu forum teması, forum profili ayarlarını desteklemiyor mu?

alquirel

Alıntı yapılan: nxjoseph - 05 Ağustos 2023 - 21:39:36Bu forum teması, forum profili ayarlarını desteklemiyor mu?

Bahsettiğin sorunu ben de farkettim aslında. Muhtemelen veritabanında 2.0 - 2.1 geçişi yaparken 2.1'e forumda özel alanlar kullandığımızı söylemeyi beceremedim. Tekrar bakacağım ama.

Bu arada eposta ayarlarını yapmamış olduğumuzu farkettim az önce. Bir haftadır bizden aktivasyon epostası bekleyen yeni üyelerimizden özür dileriz. ;)

nxjoseph

Teşekkür ederim.

Alıntı YapBu arada eposta ayarlarını yapmamış olduğumuzu farkettim az önce. Bir haftadır bizden aktivasyon epostası bekleyen yeni üyelerimizden özür dileriz. ;)
;D

bora_sarp

Gösterdiğiniz yüksek gayret için teşekkür ederiz.İnşaalah emekleriniz zayi olmaz. :)

Linux

Alıntı yapılan: alquirel - 05 Ağustos 2023 - 15:15:33
Alıntı yapılan: Linux - 04 Ağustos 2023 - 16:31:00Bir diğer konu forumlar hiçbir zaman sosyal medya amacıyla kullanılan platformlar değildi. Bu yüzden de sosyal platformları gibi devamlı etkileşim veya popülerlik beklentisi içerisinde olmak anlamsız.

Yanlış anlaşılmamın önüne geçmek için birkaç ekleme yapmam lazım galiba. Ben sosyal medya derken sosyal medya geldi foruma gerek kalmadı, ya da ey insanlar, nasıl ki sosyal medyanızı anlık takip ediyorsunuz, bizde de her daim çevrimiçi olacaksınız manasında yazmadım ;)

Sorun çözmek bence de her zaman için forum ya da soru-cevap platformlarının işi olmalı. Benimki bir beklenti veya temenni cümlesi değil, bir durum tespiti idi. Sonuçta insanlar artık hem sorunsuzluk hem de hızlı yanıt alışkanlığına büründü artık. Maalesef bir insanın bu foruma değil de örnek veriyorum twitter'a sorması durumunda cevap alma hızı anlamlı derecede artıyor. Hele ki yapay zeka da işin içine girdi ki artık bugün sorunu yazıp bir gün sonra cevabını almayı beklemek hepten mazi oldu diyebiliriz.

Yine yanlış anlaşılmasın, sorun çözümünde olması gereken kültür olan forum kültürüne sahip olup yine de bu forumu kullanmak isteyen kişilerin nesli tükendi demiyorum. Öyle düşünüyor olsam günlerdir forumu wikiyi kurtarmaya çalışmazdım zaten. Bundan sonrası için tamamen umutsuz da değilim. İnşallah ileride o eski canlı dinamik günlerimize kavuşuruz ;)

bir yanlış anlaşılmanın önüne de ben geçeyim tam olsun :-)

o manada yazmadığınızı biliyorum, o sebeple durum tespiti üzerine ben de ekleme yapmak istedim. yoksa siz böyle bir beklenti içindesiniz ama boşuna manası taşıyacak bir şekilde yazdıysam o benim eksikliğim.

nasıl ki modası geçmiş text tabanlı sohbet platformu olan irc'lerin nasıl hatrı sayılır kullanıcı varsa ve hala severek kullananlar varsa forumların da öyle kemik bir kitlesi var, forum zevki bana göre çok farklı.

hayırlısı olsun, olduğu kadar olmadığı kader :-)

mik91

Forum'un açıldığına çok sevindik, Umarız uzun yıllar devam eder. Linux Mint'in kapanması kötü olmuştu zaten, ve bir soru, daha önceleri çözüme ulaşmış bir konuyu Favori konularım'a ekliyorduk ve bu çok işimize yarıyordu. "Favori konularım" butonunu kaldırdınız mı?. Teşekkürler.

alquirel

Favori konularım eklentisinin SMF 2.1 sürümü ile uyumu eklenti geliştiricisi tarafından belirtilmemiş. O yüzden o eklentiyi henüz kurmadım. Ama herkesin favori konular bilgisi duruyor. Eğer uyum sorunu yaşamazsak o bölüm geri gelecek, yaşarsak da uyumlu hale getirip yine de hayata geçirmeyi düşünüyorum.

aderinkaya

Yıllarca forumlarda aktif rol almış, uzun yıllar forum kurucu/yöneticiliği yapmış biri olarak forumlar son yıllarda ciddi değer kaybetti sosyal medya gurupları nedeniyle. Halbuki kullanım kolaylığı, bulunabilirlik gibi etkenlerden dolayı forumların yerini hiçbiri tutamaz. Burada son yaşanan şeyler yöneticileri ciddi zorlayacak şeyler ama emek söz konusu. Umarım istenilen şekle gelir forum.

Vbulletinden den xenforoya, mybb den xenforoya dönüş yapmış biri olarak xenforoya geçiş çokmu zor olur sizin için :)

alquirel

Alıntı yapılan: aderinkaya - 24 Ağustos 2023 - 23:50:48Vbulletinden den xenforoya, mybb den xenforoya dönüş yapmış biri olarak xenforoya geçiş çokmu zor olur sizin için :)

Düşünceniz için teşekkür ederim. Sağına soluna içine dışına çoğunlukla hakim olduğumuz bir SMF gerçeği varken yeni alışkanlıklar ve yeni bir öğrenme süreciyle başa çıkmaya çalışmak, hele de bunu ücretli bir yazılım için yapmak bence "şu aşamada" gereksiz.

hwpplayer1

özgür yazılım , özgür donanım , özgür toplum

alquirel

Alıntı yapılan: alquirel - 24 Ağustos 2023 - 09:50:30Favori konularım eklentisinin SMF 2.1 sürümü ile uyumu eklenti geliştiricisi tarafından belirtilmemiş. O yüzden o eklentiyi henüz kurmadım. Ama herkesin favori konular bilgisi duruyor. Eğer uyum sorunu yaşamazsak o bölüm geri gelecek, yaşarsak da uyumlu hale getirip yine de hayata geçirmeyi düşünüyorum.

Mevcut eklenti beklediğimiz gibi 2.1 sürümü ile uyumsuzdu. Uyumsuzlukları giderip Favori Konularım eklentisini tekrar hayata geçirdik.

Bunun yanı sıra Anasayfamızı ve Gezegen'i ubuntu.com'da kullanılan CSS çatısı ile tekrar düzenledik.

caylak1

nxjoseph

Eskisi gibi rss feedi olsa guzel olur bence, forumda neler olup bittigini daha kolay takip edebiliriz.

alquirel

nxjoseph

Forumda baglanti goremeyince yok zannettim, eski rss linkini de kaybetmistim. Tesekkur ederim.

agritux

hasanyılmaz

Uzun zaman sonra foruma girdiğimde bu başlığı okumak biraz hüzünlendirdi. 15 yıl önce forumun ilk açıldığı zamanlar gözümün önünden geçti.

Her gün onlarca kişi bilgiye aç bir şekilde yüzlerce mesaj atıyordu. Tabi o dönemin iletişim şekli buydu; Forumlar ve bloglar.
İnanılmaz şekilde değişim yaşadık teknoloji alanında. Dokunmatik telefonlar bile tam olarak yaygınlaşmamıştı bu forum açıldığında.  :D  Bunları yazdıktan sonra kendimi biraz dinozor gibi hissettim desem yalan olmaz.  ;D

Açıkçası nostaljik olarak bu forum alanı eşsiz olsa da hiçbir zaman yeniden canlanacağını düşünmüyorum. Forum yapısını yeni modellere göre hantal buluyorum.
İletişim değişti, farklılaştı. Amacımız bilgi paylaşımı ise bu forum için en iyi alternatif yeni bir Discord topluluğu olabilir. Belki de denemeleri yapıldı, bilemiyorum.

Forumda ne yazık ki son zamanlarda (hatta yıllardır) ben de aktif değilim. Ancak buradaki konuları da kapsayan, teknoloji odaklı bir discord topluluğu düşünülürse maddi/manevi her türlü desteğimi sunabilirim.

Daha kapsayıcı bir topluluk dedim çünkü alanlar çok fazla iç içe geçti. Ve en önemlisi Linux dünyasının (15 yıldan fazla bir zamanda) kişisel işletim sistemi olma yolunda pek bir ilerleme kat edemediği düşüncesindeyim. Bunun aksine Windows , Linux kullanıcılarını çalmış bile olabilir. :)

Biraz iç dökme gibi konudan konuya atladım sanırım. Umarım buradaki topluluk ile bir şekilde büyüyerek yola devam ederiz.