Gönderen Konu: Ubuntu Türkiye IRC sohbet kanalı  (Okunma sayısı 6975 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« Yanıtla #1 : »
Son zamanlarda gelen istek üzerine, sohbet edilebilecek bir ortam vermek istedik sizlere. Forum üzerinden bu işleri yapmak istemediğimizi biliyorsunuz. Bu nedenle IRC üzerinden resmi olmayan, sadece sohbet amaçlı bir kanal kayıt ettik.

Sunucu:      Freenode (irc.freenode.net)
Kanal ismi: #ubuntu-tr-sohbet veya #ubuntu-sohbet

Dağıtımlarınıza birer IRC istemcisi kurup, sunucu olarak Freenode üzerinden bahsi geçen kanallara ulaşabilirsiniz.
İstemci kurmadan Web üzerinden de Freenode sunucusundaki bir kanala giriş yapmanız mümkün. Forumun üst menüsündeki "Sohbet Kanalı" bağlantısı aracılığıyla bunu yapabilirsiniz.

Kanalda da belirttiğimiz üzere lütfen sohbet çerçevesini nezaket sınırları içinde tutalım ki kimsenin kalbi kırılmasın, tatsız hadiseler yaşamayalım. Belirtmekte fayda var, bu kanalın yönetimi için söz veremiyoruz ne yazık ki. Her daim kanalda bulunamayacağımız için sohbet eden üyelerimiz bunu göz önünde bulundururlarsa seviniriz.

Aklınıza takılan soruları bu başlık altında dile getirebilirsiniz.
« Son Düzenleme: 23 Ocak 2016 - 23:32:40 Gönderen: heartsmagic »
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

« Yanıtla #75 : »
Ben bu konuda yönetimi destekliyorum.
Bir forumda ne kadar çok sohbet bölgesi olursa o kadar çok kavga ve kargaşa olmaktadır. Bunun birkaç örneğini, seron zaten birlikte olduğumuz bir elektronik forumunda yaşamıştı.
Amaç sohbet olduğu zaman çoğunlukla ben şunları gözlemlemişimdir.
Sorunu olan bir arkadaşımız sohbet bölgesine gelip sorununu dile getirmekte, sorunu çözüldükten sonra ise ortalıktan kaybolmaktadır. Daha sonraki günlerde aynı ya da benzer bir sorunla karşılaşıldığında o konundaki çözümler için sayfalarca tarama yapmak zorunda kalınmaktadır.
Eee nerede kaldı forumların amacı. :D
Üstelik bir forum sorumlusu yazılanları denetlemek ve gerekli disiplini sağlamak zorundadır. Aksi takdirde bir kişi diğerine taciz edici mesajlar yazabilir, sadece o konuyu değil, tüm forumun saygınlığını bozabilir. (Örnekleri seron zaten biliyor)
ANCAK:
Genel sohbet amaçlı bir topik oluşturulacaksa bu konuda bazı kişilere moderatörlük verilmeli ve sorumluluk almaları sağlanabilmelidir. Bu da ne derece mümkündür bilemem. Çünkü sadece o konunun denetimi bile 24 saat süreyle yapılabilmelidir. Hangimiz 24 saat PC başındayız ki :)

Bir ikinci husus ise imla kurallarıdır.
Çok katı olmamakla bu konunun da bence önemi büyüktür.
Ne anlatmak istediğini bir türlü dile getiremeyen, bununla da kalmayıp binlerce harften oluşmuş kelimeleri tek bir sütüna yazmış gibi yazan arkadaşların sorunlarını anlayabilmek için şiddetli başağrıları çektiğim bile olmuştur.
Üstelik ifadelerin yerli yerinde dile getirilmemesi ve yanlış kelime yerleşimi, anlam kargaşasına sebebiyet verip sanki karşısındaki kişiyi aşağılamış gibi bir hal bile alabilmektedir.

Kişisel düşüncelerim...
Ben bu foruma seron arkadaşımızın yönergeleri ile gelmiş bulunuyorum. Düşüncelerim ile arkadaşımıza karşı çıkıyor gibi olsam da benim kanaatimce doğru olan budur.
Eğer katılmış olduğum herhangi bir forum bana istediğim şeyi vermiyorsa o forumda kalıp kalmamak ta kişisel tercihlerdir.
Benim istediğim şey ise gırgır şamata ise,
Benim istediğim şeyler bilgilenme ve bazı konularda destek ise,
Elbette bu gibi isteklerimi nereleri karşılıyorsa oralarda bulunacağım.

« Yanıtla #76 : »
@Mr_YAMYAM, daha önce forumda farklı başlıklarda yazdık, ancak yeni üye olduğun için görmüş olman mümkün değildir sanırım. Zamanında sohbet amaçlı bir bölgemiz mevcuttu, o zamanki tecrübelerimizden dolayı bugün böyle bir şey düşünmüyoruz. Ne kadar "moderatör" olursa olsun, denetimi mümkün değil o türden bölgelerin. Hep söylediğim gibi, farklı konulara girdikçe ayrışıyor insanlar. Bizim ortak konumuz Linux, öyle de kalmaya devam edecek. Ne güzel söylemişsin, sohbet isteyen için sohbet imkânı zaten farklı mecralarda var :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

« Yanıtla #77 : »
Sohbet kanalımız hayırlı olsun. IRC'de karar kılınması isabet olmuş. Allah yöneticilerimize sabır ve afiyet versin:)

« Yanıtla #78 : »
Arkadaşlar  IRC 'nerden indirebilirim
Nasıl konuşuyorsunuz

« Yanıtla #79 : »
Bir çok istemci mevcut bunun için. Terminal üzerinden wechat, grafik olarak hem mobil hem de bilgisayar için uygulamalar da bulunuyor.

« Yanıtla #80 : »
İRC kanalı aktif kullanıcısı var mı? Telefondan bağlandım fakat kimse yok, yanlış mı geldim dedim kendi kendime.

Not: #ubuntu.tr buldum seni.

« Yanıtla #81 : »
Arkadaşlar  IRC 'nerden indirebilirim
Nasıl konuşuyorsunuz

AndroIRC kullanıyorum. Ayarlardan sunuculara girip bilgileri yazıp bağlanabilirsin.