[Çözüldü] Desktop effects could not be enabled

Başlatan aenesias, 15 Mart 2008 - 03:56:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aenesias

Merhaba,
Vista tahammül sınırlarımı zorlamaya başlayınca artık yeni birşeyler denemenin zamanı geldi diyip ubuntu yükledim.En çok küp olayını merak etmeme rağmen;
desktop effect ayarlarını ne yaptıysam beceremedim ve hep "Desktop effects could not be enabled" uyarısını aldım.
intel® 965 Express Chipset Family var bilgisayarımda yardımlarınızı bekliyorum.

SoulSmasher

compiz fsion aktif etmeye çalışırken neleri uyguladınız ? yaptıklarınızı yazar mısınız?

aenesias

Linuxla bugün tanışan biri olarak ne yaptığımdan pek emin değilim :D
Ama http://www.ubuntu-tr.info/compiz-fusion/compiz-nasil-yuklenir-(acemiler-icin)/0/ forum u okurken farkettim burdakinin aynı adımları uyguladım sanırım en son belirtilen custom effects sekmesini tıklayamıyorum ama preferences den ayar yapabiliyorum. custom sekmesini tıkladığım anda bahs ettiğim hatayı veriyor.

OKAN

Aynı hata mesajını bende almıştım. Kısıtlanmış sürücü yöneticisinde ekran kartınızı yüklediyseniz, tam olarak yüklenmemiş olabilir.
Benim ekran kartım ATI. Envy kullanrak yükleyip sorunumu halletmiştim.

SoulSmasher

blacklistlenmiş olarak geliyormuş o çipset kartları sanırsam..

ubuntuforums.org da bununla ilgili bir yazı var..

şu kodu terminalde çalıştırıp x ortamını yeniden başlatarak deneyin..

sudo rm -R ~/.config/compiz
mkdir -p ~/.config/compiz/ && echo SKIP_CHECKS=yes >> ~/.config/compiz/compiz-manager

kaynak: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=585365

aenesias

Teşekkür ederim.İşe yaradı şu ana kadar da hiç bir sorunla karşılaşmadım

Sypro

bir mutlu ubuntu kullanıcısı daha.. :)

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

heartsmagic

@aenesias bunu Grafik Kartları bölümü altına güzel bir başlıkla aktarabilir misin. Örneğin:

Intel 965 Express Chipset Family kartlarda compiz etkinleştirme

gibi. Altına da çözümü yazarsın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

aenesias

tasindi faydali olamasi dilegiyle ...

http://www.ubuntu-tr.info/grafik-kartlari/intel-965-express-chipset-family-grafik-kartlari-desktop-efffects-compiz-set/msg1295/#msg1295

heartsmagic

Teşekkürler. O başlık altında da tavsiye edildiği üzere cümleler toparlanıp kod ve bağlantılar düzeltirse çok daha güzel olacaktır.

eromess

Bende de efektleri etinleştirmede bir sorun yok ama bir türlü 3 boyutlu küpü göremedim.Ctrl+Alt ve yön tuşalrıyla küpü geziyorum ayrıca ctrl+alt ve aşağı yön tuşuyla tüm masaüstlerini görebiliyorum fakat küp olmadı bir türlü. Ekran kartı intel 915 express..

Sypro

ctrl+alt'a basarken mouse'un sol tuşunu kullandınız mı peki?

not: CCSM üzerinden cube desktop özelliğini aktif ettiğinizi düşünerek soruyorum.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

structi

ben o kaynak gösterilen kodu  yaptım ama her efekti extra'ya getirdiğimde ubuntu kendine restart atıyo nasıl çözerim?

Sypro

donanımınıza dair biraz bilgi alabilir miyiz?

terminale lspci yazıp çıkan sonucun "tamamını" buraya aktarır mısınız? ona göre yönlendirmeye çalışalım.

bir de bu aşamaya kadar yaptıklarınızı hatırladığınız kadarı ile aktarırsanız o da güzel olur.

structi

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 440BX/ZX/DX - 82443BX/ZX/DX Host bridge (rev 01)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation 440BX/ZX/DX - 82443BX/ZX/DX AGP bridge (rev 01)
00:07.0 ISA bridge: Intel Corporation 82371AB/EB/MB PIIX4 ISA (rev 08)
00:07.1 IDE interface: Intel Corporation 82371AB/EB/MB PIIX4 IDE (rev 01)
00:07.2 USB Controller: Intel Corporation 82371AB/EB/MB PIIX4 USB
00:07.3 Bridge: Intel Corporation 82371AB/EB/MB PIIX4 ACPI (rev 08)
00:0f.0 VGA compatible controller: VMware Inc [VMware SVGA II] PCI Display Adapter
00:10.0 SCSI storage controller: LSI Logic / Symbios Logic 53c1030 PCI-X Fusion-MPT Dual Ultra320 SCSI (rev 01)
00:11.0 PCI bridge: VMware Inc Unknown device 0790 (rev 02)
02:00.0 Ethernet controller: Advanced Micro Devices [AMD] 79c970 [PCnet32 LANCE] (rev 10)
02:01.0 Multimedia audio controller: Ensoniq ES1371 [AudioPCI-97] (rev 02)
02:02.0 USB Controller: VMware Inc Unknown device 0770

bunlar çıkıyo ole yazığımda, ekran kartım ati onu yükledim ve conpiz kurdum visual effect'ten extra ya tıkladığımda aktifleştirilmiyo yazıyodu yukarıda yazan kodu yazdığımda ise custom ve extra ya girdiğimde baştan başlamaya başladı nasıl çözerim?

Sypro

VMware ile sanal makine üzerinden mi çalıştırıyosunuz ?

O durumda ne gibi farklılık olabilir bir fikrim yok. Standart kurulum, önce ekran kartı driverı sonra CCSM şeklinde yapılınca sorunsuz çalışması gerek. Compiz'den kastınız CCSM değil ise ekle/kaldır'dan Compiz Config Settings Manager (Advanced Desktop Effects Settings olarak geçer) kurun. Şayet kurduysanız bir fikrim yok.

structi

kurdum evet ama olmadı denilen sırada yaptım ama olmuyo yeniden başlamay başladı o kodu yazınca.sanal makine üzerinden çalıştırıyorum bilen arkadaş varsa yardım etsin lütfen

heartsmagic

Grafik kartının tüm nimetlerinden yaralanamadığın için olmasın? Sanal makine altında grafik kartları için ayrı bir uğraş gerekiyor sanırım. Sanırım diyorum zira emin değilim. Ancak bildiğim budur. Eğer Ubuntuyu tam anlamıyla görüp kullanmak istiyorsanız sanal makinede biraz vakit geçirdikten sonra bu tip problemleri aşmaya çalışmak yerine gerçekten Ubuntuyu kurmayı deneyebilirsin.

structi

ubuntu baştan başlamıyomuş gnome masaüstü baştan başlıyomuş extra effect e gelince sizin gnome baştan başlıyo mu? başladıktan sonra hala gnome kalıyo bende compiz gelmiyo...

eromess

Alıntı yapılan: Sypro - 01 Nisan 2008 - 16:51:27

not: CCSM üzerinden cube desktop özelliğini aktif ettiğinizi düşünerek soruyorum.

Tesekkurler..:) Ohh  be..Linuxtan vazgeçmek imkansız gibi olacak artık..Acaba bu kısa yolları ya da pratik bilgileri bir başlık altında toplamak mümkün mü..?

heartsmagic

Alıntı yapılan: eromess - 02 Nisan 2008 - 12:56:36
Alıntı yapılan: Sypro - 01 Nisan 2008 - 16:51:27

Tesekkurler..:) Ohh  be..Linuxtan vazgeçmek imkansız gibi olacak artık..Acaba bu kısa yolları ya da pratik bilgileri bir başlık altında toplamak mümkün mü..?

Güzel fikir, bir başlık açalım bilenler altına yazsınlar.

Açıldı, teşekkürler:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=384.0

munirekinci

Başlık çözüldü olarak etiketlendi ve kililendi.