[Duyuru] Ubuntu Wiki Gönüllülerini Bekliyor

Başlatan özgürubuntu, 13 Mart 2010 - 19:12:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

guestwho

Alıntı yapılan: ssaraloglu - 10 Kasım 2010 - 02:43:14
ben katkıda bulunmak isterim ama bilgi birikimim buna yetmez diye düşünüyorum.

Bunu dile getirebilen kişinin zaman içerisinde bir şeylere katkıda bulunabilmesi için önünde hiç bir engel yoktur. ;)
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

ssaraloglu

Alıntı yapılan: guestwho - 10 Kasım 2010 - 04:16:05

Bunu dile getirebilen kişinin zaman içerisinde bir şeylere katkıda bulunabilmesi için önünde hiç bir engel yoktur. ;)

artık ilerleyen zamanlarda olur inşallah. Bu vesile ile hem kendi blgi dagarcıgım artar hem de boyle bir çalışmada emeğim olmuş olur.

sem

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,23050.msg277243.html#msg277243

Bu ve bu gibi bir kaç başlıkta geçireceğiniz kısa bir süre, sizi en azından başlamak için yeterli bir seviyeye getirecektir.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

microanaliz

Benimde katkım olsun isterim ama çocuğum hasta oldu için düzenli bir katkım olmaz diye yola taş olmak istemiyorum ama içimden C diline ilgim olduğu için bir arşiv hazırlamak isterdim.
MicroAnaliz

heartsmagic

@microanaliz, öncelikle geçmiş olsun, acil şifalar diliyorum.

Wiki için bir yerlere katılmak gerekmiyor şu anda. Normal bir şekilde Wiki'ye üye olup, dilediğin zaman ne kadar vakit bulursan istediğin kadar ekleme yapabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

microanaliz

Wikiye uye olucam ve bir yerden başlamak gerektiğine inanıyorum ilginize sağolun.
MicroAnaliz

sabian

arkadaşlar ben gönüllü olmak için değil ama bir yanlışı düzeltmek için yazıyorum.

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Cairo-Dock

adesinde ;
Alıntı YapCairo-Dock, Ubuntu kullanıcılarının büyük çoğunluğunun tercih ettiği bir masaüstü aplikasyonudur.
yazısı dikkatimi çekti. Aplikasyon yerine orada "uygulama" yazılması gerekmez miydi? Yoksa farklı bir anlamda mı kullanıldı? Ubuntu-tr sitesi türkçeleştirmeye verdiği özenle biliniyor, ama bu ayrıntı gözden kaçmış sanırım. Düzeltilmesini umarım, kolay gelsin.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

heartsmagic

@sabian, evet gözden kaçabiliyor böyle şeyler. Koruma altında olmayan böyle maddeleri değiştirebilirsin sen de. Sadece üyelik gerekmekte Wiki'mize. Bir süre öncesine kadar o da gerekmiyordu fakat bot saldırıları yoğunlaşınca artık üyelik istiyoruz. Gerçi botlar üye de olup işini görüyor. Zor bu işleri takip etmek cidden.

sabian

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Haziran 2011 - 14:48:36
@sabian, evet gözden kaçabiliyor böyle şeyler. Koruma altında olmayan böyle maddeleri değiştirebilirsin sen de. Sadece üyelik gerekmekte Wiki'mize. Bir süre öncesine kadar o da gerekmiyordu fakat bot saldırıları yoğunlaşınca artık üyelik istiyoruz. Gerçi botlar üye de olup işini görüyor. Zor bu işleri takip etmek cidden.

Ben üyelik almıştım uzun bir süre önce, dikkatime takılan böyle durumlarda gerekli müdahaleyi yapar daha sonra da bir başlık altında belirtirim. Kimin ne yaptığından haberi olmalı topluluğun.
cevap için sağol.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

heartsmagic

Değiştirmiş miydin belirttiğin yeri? Ben baktığımda duruyordu çünkü hâlâ, düzeltip yazdım bu cümleleri :)

gauss1777

ben linux sistemlerin yaygınlaşması için Wiki nin en öncelikli belgeleri içermesi gerektiğini düşünüyorum. yani herşeyden önce çok geniş bir wiki içeriği, insanları eski alışkanlarından dışlayıp, ubuntu yada diğer dağıtımlara yaklaştıracaktır.

neden? çünkü hiç bir şey bilmiyoruz (yeni başlayanlar için) buna bağlı olarak neyi nasıl aramalıyız bunu bile kestirmede sıkıntılarımız oluyor. ee bu durumda siz istediğiniz kadar forumda konu çözümlemesi yapın ve istediğiniz kadar arama yaparak bulana bileceğini belirtin. yine bir yerlerde sıkıntı çıkıyor, bundan dolayı oldukca zaman alabiliyor en ufak işler. buda insanları soğutup alışkanlıklarını aratır hale getiriyor. bu açıdan wiki çok iyi olacaktır, * tabi ki güncel, açıklayıcı ve geniş içerikli bir döküman arşivi gerek.bu şekilde hem forumdaki yük önemli ölçüde azalır, hemde düzene girer. en önemlisi ise bana göre ilgi dahada artacak ve bi deneyelim hesabıyla kurulum yapan arkadaşlarımız wikiye baktığında birazda kullanalım düşüncesine girecekler. sonra bakmışsınız ki vindovzlar silinmiş (:

neyse kısaca, bu konuda arkadaşlar bence daha ilgili olmalı. bende yer almak isterdim ama ubuntuyu zor açıyorum (biraz abartılı ama o kadar yabancıyım gerçekten). eğer alışabilirsem ilerde neden olmasın..
jfm

heartsmagic

Linux tarafında Wiki işi zordur. Klasik Wikipedia mantığı biraz daha sıkıntılı işler burada. Gerçek hayatta maddeler daha durağandır, fakat bizim tarafta sürekli bir şeyler değişir. Bu nedenle Wiki varsa, mutlaka arkasında destek olacak birilerinin de olması lazım. Aksi takdirde ara ara 2-3 sene önceki güncelliğini yitirmiş maddeleri bizlerin düzeltmesi gerekiyor.

microanaliz

Yorum yapmak kolay ama elllimizi taşın altına koymak lazım ben koymaya çalışıyorum herkesin hayal ettiiği wiki zaamanla oluşacak birde bazı konular günceliliğini kolay kolay kaybetmiyor yazılım gibi acabaaa linux belgeleriii yayınlasak sıkıntı olurmu bilemiyorum 
MicroAnaliz

sabian

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Haziran 2011 - 16:15:53
Değiştirmiş miydin belirttiğin yeri? Ben baktığımda duruyordu çünkü hâlâ, düzeltip yazdım bu cümleleri :)

Hayır maalesef değiştirmedim. Mezuniyet, final sonuçları derken kafam gitmiş :)

Debian Sosyal Sözleşme

klbecit

wiki de güncelliğini yitirmiş maddelerle ilgili sizlere bilgi aktarabilirim. 4 günlük bir linux kullanıcısı olarak kendimi henüz wiki de yazacak kadar kendimi görmüyorum... :D

heartsmagic

Alıntı yapılan: klbecit - 26 Haziran 2011 - 18:45:55
wiki de güncelliğini yitirmiş maddelerle ilgili sizlere bilgi aktarabilirim. 4 günlük bir linux kullanıcısı olarak kendimi henüz wiki de yazacak kadar kendimi görmüyorum... :D

Bu bile kendi başına bir destektir. En azından hangi maddelerin eskidiğini görmüş oluruz.

klbecit

mesela pek bir fark olmamakla beraber 11.04 için kurulum belgesi yok wiki de...

heartsmagic

Şöyle yapsak? "Güncelliğini yitirmiş maddeler" isminde bir başlık açsan ve onun altına yazsan bunları? Daha çok göze batar çünkü.

klbecit

evet haklısın öyle yapmak daha güzel olur sanırım...:)

hitokiri

Alıntı Yapmesela pek bir fark olmamakla beraber 11.04 için kurulum belgesi yok wiki de...
Var aslında, ben indirme linklerini ekledim vakti zamanında ,anasayfadaki  soldaki logo da 11.04 sayfasına bağlantı veriyor; amma velakin hem kurulumun diğerlerinden farklı olmaması, hemde bu sürüm hakkındaki yeniliklerin vakti zamanında forumda yer bulmamış olmasından dolayı, gerisini ilgilenen olurda doldurursa diye boş bırakmıştım, olmadı.
Zaten ara sürüm olmasındandır, anormal değildir bu yer bulamama durumu.
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Ubuntu_11.04_Natty_Narwhal

klbecit

Alıntı yapılan: hitokiri - 27 Haziran 2011 - 16:30:55
Alıntı Yapmesela pek bir fark olmamakla beraber 11.04 için kurulum belgesi yok wiki de...
Var aslında, ben indirme linklerini ekledim vakti zamanında ,anasayfadaki  soldaki logo da 11.04 sayfasına bağlantı veriyor; amma velakin hem kurulumun diğerlerinden farklı olmaması, hemde bu sürüm hakkındaki yeniliklerin vakti zamanında forumda yer bulmamış olmasından dolayı, gerisini ilgilenen olurda doldurursa diye boş bırakmıştım, olmadı.
Zaten ara sürüm olmasındandır, anormal değildir bu yer bulamama durumu.
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Ubuntu_11.04_Natty_Narwhal

benim söylediğim aşağıdaki linkteki gibi bir sayfa...

TurkEdition

Sitede yeniyim ama elimden geldiğince katkıda bulunmaya çalışırım (bu göreve getirilirsem) ve birde verdiğiniz başvuru linki direk wiki ana sayfaya yönlendiriyor hocam.

alquirel

Alıntı yapılan: TurkEdition - 01 Şubat 2012 - 11:56:21
Sitede yeniyim ama elimden geldiğince katkıda bulunmaya çalışırım (bu göreve getirilirsem) ve birde verdiğiniz başvuru linki direk wiki ana sayfaya yönlendiriyor hocam.

Forumumuza hoşgeldiniz @TurkEdition. Her zaman söylediğimiz bir cümle var Wiki hususunda. Wiki'ye katkıda bulunmak için görev almanıza gerek yok. Şu sayfadan Wiki'ye kayıt olabilir ve düzenlemelere hemen başlayabilirsiniz.

Øguz

Linux ve Ubuntu bilgi seviyem yeteri kadar iyi olsaydı katkıda bulunmayı çok isterdim. Yaklaşık 1 yıldır Ubuntu kullanıyorum. Bu forum sitesinden ve wikiden baya birşeyler öğrendim. Umarım birgün bilgi seviyem wikiye katkı yapabilecek kadar iyi olur.

DoGuKaN

Alıntı yapılan: Øguz - 12 Şubat 2012 - 04:06:02
Linux ve Ubuntu bilgi seviyem yeteri kadar iyi olsaydı katkıda bulunmayı çok isterdim. Yaklaşık 1 yıldır Ubuntu kullanıyorum. Bu forum sitesinden ve wikiden baya birşeyler öğrendim. Umarım birgün bilgi seviyem wikiye katkı yapabilecek kadar iyi olur.

Aslında Wiki'ye katkıda bulunmak için Linux hakkında bir şey bilmeye de gerek yok. En basitinden gördüğünüz imla hatalarını ve düşük cümleleri düzeltebilirsiniz. Ya da güncelliğini yitirmiş, yanlış bilgiler bulunduran maddeleri bize bildirebilirsiniz.