root olarak dolphin`i açmak

Başlatan zulfikar, 10 Haziran 2008 - 01:11:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zulfikar

Gnome'de sistem dosyalarını değiştirmek veya birşey yapıştırmak için gksudo nautilus komutuyla root olarak nautilus'u açıyorduk, acaba kde'de doplhin'i root hakları ile açabileceğimiz komut nedir veya root hakları ile sistem dosyalarına nasıl erişiriz? Bir de kdesudo dolphin komutu çalışmıyor.

ufuk_k

kdesu komutu ile çalışır. kdesu dolphin ya da kdesu delphin delphin diye de geçiyor, bilemiyorum.

zulfikar

Yok, olmadı şöyle diyor;

command not fount!

Acaba kde 4.1 beta'yı deniyorum ondan mı olmuyor? Gerci kde 3'te nasıl oluyor onu da bilmiyorum.
Kanımca bir şekilde root hakları altında buluyordur da ben nasıl yapacağım?

ufuk_k

kde sürüm kaç? 4.0.1 de bug vardı, kdesu çalışmıyordu. Fakat bu 4.0.2den sonra düzeldi diye biliyorum. Bende 4.0.5 var. Yükleme için sources.list dosyasından ya da synapticten hardy-backports depolarını açın.

zulfikar

kde 4.0.8 diye geciyor ama kde 4.1 in beta versiyonu

zulfikar

Terminalden normal programları açıyor sadece root olarak açamıyorum.

ufuk_k

4.0.8 ile ilgili bir sorun olabilir. Biraz araştırın bence, şu an bir fikrim yok.

Makyuz

Aynı sorunu bende yaşıyordum fakat adept ten dolphin paketlerini konturol edince kde4 için olanın yüklü olup kde3 için gerekli olanın yüklü olmadığını gördüm. İlginçtir KDE4 kullanmama rağmen konsolda kdesu dolphin yazınca kde3 için gerekli olan dolphin paketleri yükleyince komut çalıştı. Anladığım kadarıyla konsaldo kdesu dan sonra yazılan programların kde3 için olan paketlerinin kurulu olması gerekiyor.  Aynı olay kdesu kate içinde yaşadım.

zulfikar

gercekten cok guzel bi tesbit yapmissin kde3 icin olan dolphin paketini yukleyince calisti.
anlasilan kde4 dolphin daha tam hazir degil, kararli surumde duzeltirler herhalde.

birde kubuntu kullanan herkese mutlaka kde4.1 betayi denemelerini tavsiye ederim gercekten cok guzel olmus bazi eksikleri olmasina ragmen. linuxun yakin gelecegi kde4 gibi olacak herhalde.

fadike

Ubuntu üzerinden Kubuntu 4.03 kullanıyorum ama, amacım 4.1'i denemek ancak maalesef depolara kdesu kate ile ekleme çıkartma yapamadığım için sinir oldum desem yeridir.

Neyse yükleyeim şu KDE4 üzerine hala KDE3 uygulamalarını da çözelim sorunu!
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

zulfikar

Alıntı yapılan: Makyuz - 14 Haziran 2008 - 14:42:14
Aynı sorunu bende yaşıyordum fakat adept ten dolphin paketlerini konturol edince kde4 için olanın yüklü olup kde3 için gerekli olanın yüklü olmadığını gördüm. İlginçtir KDE4 kullanmama rağmen konsolda kdesu dolphin yazınca kde3 için gerekli olan dolphin paketleri yükleyince komut çalıştı. Anladığım kadarıyla konsaldo kdesu dan sonra yazılan programların kde3 için olan paketlerinin kurulu olması gerekiyor.  Aynı olay kdesu kate içinde yaşadım.

Sorun hala devam ediyor. Gecici cozum olan kde3 dolphin paketlerinide depolardan kaldirmislar herhalde.
Root haklarina dolphin ile veya baska dosya yoneticisi ile erismem lazim cozumu bilen varsa arkadaslardan yarimlarini bekliyorum.

Duzeltme: Depolardan kde3 dolphin paketlerini kaldirmamislar, benim paket yoneticinden kaynaklaniyormus ve dolphin yukledim.

matafleur

kdesu /usr/bin/kde4/dolphin veya  benzeri bir yolu vardı.Aynı şey kate ve standart KDE4 paketleri içinde geçerli.Şu an kurulu değil net olarak hatırlamıyorum.Sorun aslında sorun değil tam olarak.Sadece KDE 4 binary dosyalarının doğrudan /usr/bin içinde bulunmamasından kaynaklanıyor

atomkarinca

kdesu-kde4 için;
sudo mv /usr/lib/kde4/libexec/kdesu /usr/lib/kde4/libexec/kdesu_backup
sudo ln -s /usr/bin/kdesudo /usr/lib/kde4/libexec/kdesu

Artikozgurum

Dolphin'de root olabilmek için Alt+F2 tuşlarına aynı anda bas sonra şu kodu yaz: kdesu -c dolphin

Alternatif olarak ayrıca sudo dolphin kodunu Alt+F2 tuşlarına basarak çıkan bölüme yazınız veya da Terminal(Konsole)'ye yazınız işlemleri doğru yaparsan root olabilirsin.

andydufy

Alıntı yapılan: Artikozgurum - 19 Haziran 2009 - 17:15:54
Dolphin'de root olabilmek için Alt+F2 tuşlarına aynı anda bas sonra şu kodu yaz: kdesu -c dolphin

Alternatif olarak ayrıca sudo dolphin kodunu Alt+F2 tuşlarına basarak çıkan bölüme yazınız veya da Terminal(Konsole)'ye yazınız işlemleri doğru yaparsan root olabilirsin.

ben kubuntu 9.04 kullanıyorum.. bu dedigini yaptıgımda dolphin root olarak açılyo ama dosyaları göstermiyor. yani ev dizini boş . kök dizini boş olarak gösteriyor. ve sayfanın altında da "klauncher ile konuşulamadı : The name org.kde.klauncher was not provided by any .serbice files süreci başlatılamıyor." şeklinde yazı çıkıyor.

ama sudo dolphin diyince problem olmuyor...fakat bu sefer de sayfanın başında root-dolphin şeklinde yazmıyor. ve galiba normal şekilde sayfaya bağlanıyor.
Ne zaman yalnızlık sonsuza giderken hayatın limitini alsam hep sensizlik çıkıyor :(

günberi

Dolphin ile hiç root olamadım. Onun alternatifi eski yöntem:kdesu konqueror iş görür.
Lâ fetâ illâ Ali, lâ seyfe illâ Zülfikâr

chopper

Felâsife

Benzer sorunu bende Pardus'ta yaşıyorum kdesu dolphin ile olmuyor.
Konsolda root olunca oluyor
su -
dolphin
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

Yusuff

Ben de Mandriva'da Mono'nun dediği gibi açıyorum.
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

nebri

Kubuntu 9.04 kullanıyorum, Alt+F2'den sonra kdesu dolphin komutu ile root olarak açabiliyorum.
Ancak komut satırında sudo dolphin kullanmanızı önermiyorum, çünkü kullanıcı yetkilerinde karmaşa yaratıyor. Bazen KDE açılmayabiliyor bile.
"Bu ödülü tutkuyla sevdiğim yalnız ve güzel ülkeme adıyorum" Nuri Bilge CEYLAN
"Ben gelecek için hiç bir endişe duymadım. O yeterince hızlı geliyor." Albert EINSTEIN

eorkun

Evet gerçi bende Konsole dan sudo dolphin yazarak root haklarını aldım.

Ayrıca Alt+F2 tuşlayarak açılan satıra kdesu -c dolphin yazmanız da root hakları almanızı sağlıyor.

Birde yine Alt+F2 tuşlayarak kdesu dolphin yazmanızda root haklarını almanızı sağlıyor. Saygılar.