gcc derleme sorunu

Başlatan mavi, 12 Mart 2010 - 19:39:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mavi

merhaba arkadaşlar,

ubuntu 9.10 da c ile derleme yaparken aşağıdaki sorun ile karşılaşıyorum Yardım edebilecek olan var mı?
/usr/lib/gcc/i486-linux-gnu/4.4.1/crtbegin.o: file not recognized: File truncated
collect2: ld returned 1 exit status

By_Mihni

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=738035 Buradaki konu da libgd2-noxpm" ve "libgd2-noxpm-dev" paketlerini kurarak sorunu çözmüşler. Sende yükleyerek denermisin.

mavi

denedim ama hata devam ediyor.

By_Mihni

sudo aptitude install build-essential bu yüklemeyi de yapın. Ve sorun olmaz ise derlemeye çalıştığınız dosyayı gönderebilirmisiniz.

sem

Merhabalar...
   Herhangi bir kod derlerken mi alıyorsunuz yoksa özel, sistemle alakalı fonksiyonları derleken mi alıyorsunuz hatayı? Ya da By_Mihni'nin dediği gibi kodu görsek daha mı rahat çözeriz acaba?
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

mavi

build-essential daha önce yüklemiştim.
Kod farketmiyor. En basit şunu derlerken de aynı hatayı alıyorum

#include <stdio.h>

int main(){

printf("Hello World!");
return 0;

}

sem

Belirtilen dizinde, adı geçen dosyaya baktınız mı? Yerinde mi yok yani dosya, ya da bozulmuş mu dosyanız? Gerçi yerinde duruyorsa bozuktur doğal olarak...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

mavi

belirtilen dosya duruyormuş ben görememişim.  Ama hertürlü derleme de aynı hata. Netbeans kurdum onunla da derlerken aynı hatayı veriyor.

eribol

gcc derleyicisi bozuk olabilir.
sudo aptitude remove gcc && sudo aptitude install gcc Yani gcc'yi kaldırıp yeniden kurmayı deneyin birde.

mavi

daha önce denemiştim onu ama olmamıştı yine denedim yine olmadı

sem

Alıntı yapılan: eribol - 12 Mart 2010 - 20:55:12
gcc derleyicisi bozuk olabilir.
sudo aptitude remove gcc && sudo aptitude install gcc Yani gcc'yi kaldırıp yeniden kurmayı deneyin birde.

Evet, bence de arkadaş doğru söylüyor, çünkü gönderdiğiniz kodu sıkıntısız bir şekilde derleyebilmeniz lazım, root olup; lib, include dizinleri ile oynamadıktan sonra zaten dosyaları bizzat bozamazsınız.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Mart 2010 - 21:02:40

Alıntı yapılan: mavi - 12 Mart 2010 - 20:59:21
daha önce denemiştim onu ama olmamıştı yine denedim yine olmadı

Yani GCC'ı  sildiniz, tekrar yüklediniz aynı hata devam ediyor?
Burası dünya?

mavi

Alıntı Yap
Yani GCC'ı  sildiniz, tekrar yüklediniz aynı hata devam ediyor?

evet

sem

Derlemek için hangi komutu ve parametleri veriyorsunuz?
Burası dünya?

mavi

Alıntı yapılan: sem0900 - 12 Mart 2010 - 21:05:04

gcc dosya_adi.c -o dosya.out

sem

Alıntı yapılan: mavi - 12 Mart 2010 - 21:06:45
Alıntı yapılan: sem0900 - 12 Mart 2010 - 21:05:04

gcc dosya_adi.c -o dosya.out

Denedim şimdi, dediğiniz gibi de bir sıkıntı çıkmıyor ben de. Ama ben .out uzantısını yazmadan derliyorum. Bir farkı olur mu acaba?

gcc dosya.c -o dosya
Burası dünya?

mavi

Alıntı yapılan: sem0900 - 12 Mart 2010 - 21:08:37
Denedim şimdi, dediğiniz gibi de bir sıkıntı çıkmıyor ben de. Ama ben .out uzantısını yazmadan derliyorum. Bir farkı olur mu acaba?

gcc dosya.c -o dosya

olmuyor, hem sonuna out koyarak hem de koymadan denedim zaten. Yine aynı hata

eribol

mavi

Alıntı yapılan: eribol - 12 Mart 2010 - 21:13:33
gcc -v

Using built-in specs.
Target: i486-linux-gnu
Configured with: ../src/configure -v --with-pkgversion='Ubuntu 4.4.1-4ubuntu9' --with-bugurl=file:///usr/share/doc/gcc-4.4/README.Bugs --enable-languages=c,c++,fortran,objc,obj-c++ --prefix=/usr --enable-shared --enable-multiarch --enable-linker-build-id --with-system-zlib --libexecdir=/usr/lib --without-included-gettext --enable-threads=posix --with-gxx-include-dir=/usr/include/c++/4.4 --program-suffix=-4.4 --enable-nls --enable-clocale=gnu --enable-libstdcxx-debug --enable-objc-gc --enable-targets=all --disable-werror --with-arch-32=i486 --with-tune=generic --enable-checking=release --build=i486-linux-gnu --host=i486-linux-gnu --target=i486-linux-gnu
Thread model: posix
gcc version 4.4.1 (Ubuntu 4.4.1-4ubuntu9)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Mart 2010 - 22:12:54

gcc dosya_adi.c -o dosya -m386

çıktısı
cc1: error: unrecognized command line option "-m386"

heartsmagic

Sadece şunun çıktısını bir görebilir miyiz?
gcc dosya_adi.c

Bir de dikkatimi çekti, 32bit kullanan arkadaşlarda da çıktı şu şekilde mi?
Alıntı YapTarget: i486-linux-gnu
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mavi

Alıntı yapılan: heartsmagic - 13 Mart 2010 - 02:14:49
Sadece şunun çıktısını bir görebilir miyiz?
gcc dosya_adi.c

yine aynı hata
/usr/lib/gcc/i486-linux-gnu/4.4.1/crtbegin.o: file not recognized: File truncated
collect2: ld returned 1 exit status

eribol

Nedendir bilmiyorum ama verdiği hatanın anlamı "crtbegin.o" dosyasının tanımlanamadığıdır. Burada gc uzantıya bakıyor ve .o uzantılı dosyayı tanımlayamıyor veya dosya bozulmuş anlamı çıkıyor. 32 bit kullanan arkadaşlar crtbegin.o dosyasının yolunabakabilirler mi? i486 farklı bir mimari çünkü ve ubuntu pek kullanmaz.

Ayrıca -m386 komutunu dosyaadındna önce vermen gerekiyor.

mavi

Alıntı yapılan: eribol - 13 Mart 2010 - 14:04:48
Ayrıca -m386 komutunu dosyaadındna önce vermen gerekiyor.

denedim yine unrecognized command line option diyor

ironic

Alıntı yapılan: heartsmagic - 13 Mart 2010 - 02:14:49

Bir de dikkatimi çekti, 32bit kullanan arkadaşlarda da çıktı şu şekilde mi?
Alıntı YapTarget: i486-linux-gnu

Evet.

Alıntı Yapgcc -v
Using built-in specs.
Target: i486-linux-gnu

Alıntı yapılan: eribol - 13 Mart 2010 - 14:04:48
. 32 bit kullanan arkadaşlar crtbegin.o dosyasının yolunabakabilirler mi?

/usr/lib/gcc/i486-linux-gnu/4.4.3/crtbegin.o
ve
/usr/lib/gcc/i486-linux-gnu/4.4/crtbegin.o

4.4.3 'ten , 4.4' e bağ atılmış.

heartsmagic

@mavi, hangi Ubuntu sürümünü kullanıyorsun? Sürüm güncelleme ile mi geldin yoksa sıfır kurulum mu yaptın?
uname -a
cat /etc/lsb-release
çıktılarıyla,
gedit /etc/apt/sources.list ile açacğın dosyanın içeriğini burada görebilir miyiz?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mavi

Alıntı yapılan: heartsmagic - 13 Mart 2010 - 17:22:13
@mavi, hangi Ubuntu sürümünü kullanıyorsun? Sürüm güncelleme ile mi geldin yoksa sıfır kurulum mu yaptın?
9.04 Kurmuştum. daha sonra onu güncelleme ile 9.10'a yükselttim