Ücretsiz ve Türkçe bir Ubuntu dergisi olsun ister misiniz?

Başlatan Eren, 02 Eylül 2008 - 23:21:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ücretsiz ve Türkçe bir Ubuntu dergisi olsun ister misiniz?

Evet
163 (95.3%)
Hayır
8 (4.7%)

Toplam Oy Verenler: 26

Sypro

@ns, windows altında öyle bir çaba içerisindeyim de ubuntuda destekleyen bir program bulamadım. hoş windowsta bulabildiğim tek program da çince:)

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

ns

çinliler yaptıysa taklittir yani ingilizceside vardır onun :D

kolay gelsin ilk sayıyı sabırsızlıkla bekliyorum .inşallah yazin bende katkıda bulunacağim.
Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

Sypro

Maalesef orjinali çince:) Bir şekilde (kapalı olmasına rağmen) kodlarına eriştim, büyük kısmını görüyorum yazıların; fakat yerlerini bilmiyorum. Şu an deneme yanılmalar ile onları çözme çabasındayım. İşin komik yanı çince karakter desteği kullanmadığım için karakterlerin hepsi kutucuklar şeklinde :) Bu da işi daha da zorlaştırıyor. Neyse işte. Bakalım neler olacak.
Sizin de katkılarınız merakla bekliyoruz:)

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

mbt28

Belki bu sayıya bir şeyler yazamam ama bir daha ki sayıya zamanım var.

bellatrix

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 04 Eylül 2008 - 13:16:16
Ve böylece bir kez daha şevk kırılır. Sözlerim de burada biter. Böyle bir şeyi isteyenler de muradına erer. Gökten üç elma düşer. Üçü de benim kafama düşmek için sarf ettiği çabayı başka yönlerde kullansalar ne kadar büyük güzelliklere vesile olabilirler diye düşünürken bir yandan da "yine" yanlış anlaşıldığımı/anlaşıl(a)madığımı/anlaşılsam bile aynı hayali paylaşacak kişiler bulamayacağımı/bulsam bile bu kişilerin sayısının bir elin parmak sayısını geç(e)meyeceğini -ki onlarında şevklerini kırma çabaları sürdürülür elbet.- fark ettim. Ve bu sırada aklıma gelen bir sözü de paylaşmak istiyorum sizlerle. "İnsanların umudunu sakın kırma. Belki de sahip olduğu tek şey odur."

Ve Mustafa tekrar döner kendi hedef/umut/hayal dünyasına...

Not: Kimseye kırgın olmadığım gibi hepinize ayrı bir muhabbet besliyorum -nasıl, neden bende bilmiyorum :)- Fikirlerinize saygı duyuyorum. Gerekçelerinizi kabul ediyorum -sanki başka alternatif var da :)- Belki birlik olursak kabuğumuzu kırabiliriz düşüncemi de -artık- kendime saklıyorum. Ve son olarak belirtmeliyim ki, çıkartmak istediğimiz "-PDF-" derginin çıkış amacı ve hedef kitlesinde Ubuntu kullanıcıları 2. planda olmalı, asıl hedefimiz Ubuntu-Özgür Yazılım kullanımını artırmak olmalı. Kullanıcı yüzdemizi %0.33'ten %33'e taşımak olmalı, yani dergi henüz Ubuntu-Özgür Yazılım kullanıcısı olmayan %99,67'lik bir kesime hitap etmeli diye düşünüyorum. Ve belki de "yine" yanlış düşünüyorum. Yanlış da olsa doğru da olsa düşünmekten vazgeçmeyeceğim. Yanlışlarımı düzelterek yoluma devam edeceğim. Düşünmekten alıkonulmaya çalışılan bir ülkede sisteme inat yapacağım "yine"...

bence düşünceniz linux felsefesine göre yanlış. sadece ubuntu kullanımını arttırmak için değil bütün linux dağıtımları için olmalı bu dergi. dergide herşeyiyle ubuntu'nun temelli olan debian mutlaka olmalı. çünkü debian olmasaydı ubuntu başka birşey olurdu. slackware en sade, hızlı ve güvenilir (denemedim) olduğu söyleniyor. en eski dağıtım. mandiriva en güncel proğramlara yer veriyor...tam kararlı değil ama " nasılsa stabil versiyonlar gelişir, amaç yeni versiyonların hızlı gelişimi için denenmesi ve hataların bildirilmesi" kendi felsefesine uyuyor. bir düşünelim eğer mandiriva böyle yapmasaydı gelişim çok yavaş kalırdı. gentoo özelleştirilebilir ve bu ne kadar yapılanabilineceğini denemek için bir platform. anlatmak istediğim sadece bir dağıtımın kullanılmasını desteklemekten çok linux dağıtımlarının herşeyinden bahsedilmeli. özgür olan/olacak kullanıcı kendi dağıtımını seçmelidir. ben kendi masaüstü bilgisayarımda kubuntu kullanırken, dizüstü bilgisayarımda debian kullanıyorum. debian tamamen bağımsız ve kesinlikle kullanılması gereken bir dağıtım. en kısa sürede test sürümünü tekrar kullanıp hata bildireceğim. ben bütün dağıtımları destekliyorum ve bütün linux kullanıcılarının da desteklemesi gerektiğini de düşünüyorum. inşallah çıkarılacak olan bu dergi hepsinden bahsetmeli. ubuntu kullanıcıları için biraz daha ayrıntı olabilir. asıl hedef linux kullanımını artırmak olmalı... saygılarımla
Debian For Ever, Human, World and ME