Bu iki laptop'dan hangisini tavsiye edersiniz?

Başlatan Timucin_Kizilay, 12 Mart 2010 - 04:22:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Timucin_Kizilay

SONY Vaio VPC-Y11S1E/S
DELL Vostro V13

Bu ikisi arasında kararsız kaldım.
Windows hiç kullanmayacağım için Dell'in windows olmadan satın alınabilme imkanı işime geliyor. Ama Sony olanda pil ömrü uzun ve RAM 8GB'a kadar yükseltilebiliyor, ama Sony markasından da linux uyumu konusunda korkuyorum.

Aslında aklımdan geçen Asus UL30A modeli ama Türkiye'ye gelenler bitmiş, bir daha da gelmeyecekmiş.

solidsnake

ben dell derim..
8gb ram kullanmaya ihtiyacın olacağını zannetmiyorum kullanma zamanı geldiğinde çoktan yeni bir dizüstü almış olursun..

yusuftrb

İki bilgisayarın özellikleri birbirine yakın, ancak ben dell tavsiye ederim , çünkü o modeli kullandım çok şık bir tasarımı var iml
( touchpad) ve etrafı özellikle sol kısmı neredeyse ısınmıyor, performansı çok iyi, ekran kartı oyunlar için çok iyi değil , eğer önceliğin oyun değil ise bence en iyi seçim " DELL Vostro V13 " olur.

Taşınabilirlik açısından da çok rahat bir ürün ince hafif ve zarif .  İşlemci gücü yüksek olsun istiyorsan Dell'in i5 cpu kullanan modellerini de inceleyebilirsin.

Ayrıca, her şey den önemlisi  servis kısmı güzel
sorun olduğu zaman, telefon ile kayıt açtırıyorsun, servis evine geliyor ve sorununu çözüyor 
(00 800 353 90 002 sabit ve yurtdışına açık bir hattan aramak gerekli , ücretsizdir.)

ve  ayrıca DELL Vostro V13 linux versiyonlarında  Ubuntu  9.10  kurulu geliyordu + dvd vardı, 
Ben , Kendim ve Ubuntum :o

:.İnsan, susturuluncaya kadar konuşmaktan ziyade adam gibi bir şey konuşuncaya kadar susmasını bilmelidir.:

bsod1

modellere bakmadım fakat ram olayına fazla takılmamanızı öneriyorum(linux kullanacaksanız)

2gb ram var linux kullandığım bilgisayarda, çok nadir olarak 1gb'ı aşıyorum, ki açtığım programların haddi hesabı yok.. masaüstü bilgisayarımda 4gb ram var, fakat zentrilyon tane program + günümüzün güncel donanım canavarı oyunlarıyla(dragon age, mass effect 2, crysis warhead, bad company 2, modern warfare 2 vs vs vs) beraber 3gb'ı ancak görüyorum

sema

Kısacık ben de DELL diyeyim. Daha önce kullanmıştım ve hiç problem yaşamamıştım, memnundum yani. Üstelik de Windows olmadan satın alınabilmesi de çok güzel açıkçası.
susema

tasy

yusuftrb

Packardbell TJ65 serisi özelliklede 006TK  fiyat + performans açısından çok iyi , ekran kartı yüksek , taşınabilir bilgisayarınızda oyun da oynamak istiyorsanız segmentteki en iyi ürün diyebilirim.

:.İnsan, susturuluncaya kadar konuşmaktan ziyade adam gibi bir şey konuşuncaya kadar susmasını bilmelidir.:

tasy

Alıntı yapılan: yusuftrb - 12 Mart 2010 - 10:13:40
Packardbell TJ65 serisi özelliklede 006TK  fiyat + performans açısından çok iyi , ekran kartı yüksek , taşınabilir bilgisayarınızda oyun da oynamak istiyorsanız segmentteki en iyi ürün diyebilirim.

Fazlasıyla katılıyorum... Acaba hangi linux dağıtımı ile geliyor???

yusuftrb

" Linpus Linux " geliyor ürün ile birlikte. çoğu linux ile gelen notebooklar da aynı şekilde.

Timucin_Kizilay

Alıntı yapılan: yusuftrb - 12 Mart 2010 - 10:13:40
Bu bilgisayar fiyat olarak iyi de çok büyük. 2Kg'dan daha hafif birşey istiyorum. Bu yüzden 13" boyutunu aşmamak niyetindeyim.

Alıntı yapılan: bsod1 - 12 Mart 2010 - 08:57:44
modellere bakmadım fakat ram olayına fazla takılmamanızı öneriyorum(linux kullanacaksanız)

2gb ram var linux kullandığım bilgisayarda, çok nadir olarak 1gb'ı aşıyorum, ki açtığım programların haddi hesabı yok.. masaüstü bilgisayarımda 4gb ram var, fakat zentrilyon tane program + günümüzün güncel donanım canavarı oyunlarıyla(dragon age, mass effect 2, crysis warhead, bad company 2, modern warfare 2 vs vs vs) beraber 3gb'ı ancak görüyorum
Masaüstü bilgisayarımda 4GB RAM var, işim nedeniyle vmware-server altında sanal sunucu kopyalarını çalıştırmam gerektiğinde RAM sıkıntısı yaşıyorum bazen. Bu yüzden en az 4GB RAM olsun, gerektiğiinde 8GB'a kadar çıkabilsin güzel olur diye düşünmüştüm.

Yeni almayı düşündüğüm bilgisayarda benim için en önemli şey taşınabilirlik. Bol RAM olsun, ekran fazla büyük olmasa da olur, yeter ki hafif olsun, bataryası da 8-10 saat yetsin ki elektrik prizi aramayayım. Oyun olarak basit flash oyunları fazlasıyla yetiyor, ekran kartı Nvidia ya da ati olmaısn bir d eonların driver sorunlarıyla uğraşmayayım, intel grafik chipleri linuxla daha iyi geçiniyor.

Alıntı yapılan: semagkyz - 12 Mart 2010 - 08:58:54
Kısacık ben de DELL diyeyim. Daha önce kullanmıştım ve hiç problem yaşamamıştım, memnundum yani. Üstelik de Windows olmadan satın alınabilmesi de çok güzel açıkçası.
Dell markası ubuntu desteği yüzünden aklımda zaten. Onun da en hafif modeli vostro V13 olanı ama ayrılamayan batarya sorun olmuyor mu?

Bir de yeni yeni intel corei serisi cpu'lar çıkmaya başladı. 3-4 ay erteleyebilirim aslında. Hem ubuntu 10.04 çıkmış olur o zamana kadar.

BayboraKaan

Bildiğim DELL'de özel sipariş yapabiliyorsun. Tüm donanımlarını kendin seçebiliyorsun. Eğer sorun RAM ise DELL al derim. İşletim sistemini bile isteğe bağlı alabiliyorsun.

Ve sadece Linux kullanacağım diyorsan DELL

Timucin_Kizilay

Alıntı yapılan: DevilTUX - 12 Mart 2010 - 14:37:43
Bildiğim DELL'de özel sipariş yapabiliyorsun. Tüm donanımlarını kendin seçebiliyorsun. Eğer sorun RAM ise DELL al derim. İşletim sistemini bile isteğe bağlı alabiliyorsun.

Ve sadece Linux kullanacağım diyorsan DELL
Özel sipariş nasıl yapılıyor? eticaret sitelerinden ve teknoloji mağazalarından bakıyorum şimidlik. Dell türkiyede özel sipariş imkanı sağlıyor mu? Öyleyse süper bir şey bu.

BayboraKaan

Türkiye sayfasında nasıl oluyor bilmiyorum ama Almanya sayfasında seçme imkanın var. Hangi ekran kartı, RAM, HD boyutu, Pil gücü bir çoğunu değiştirebiliyorsun tabi ki ona göre de fiyattı artıyor.

Timucin_Kizilay

Alıntı yapılan: DevilTUX - 12 Mart 2010 - 15:45:41
Türkiye sayfasında nasıl oluyor bilmiyorum ama Almanya sayfasında seçme imkanın var. Hangi ekran kartı, RAM, HD boyutu, Pil gücü bir çoğunu değiştirebiliyorsun tabi ki ona göre de fiyattı artıyor.
Türkiye sayfasında yok. Sadece hangi dağıtıcıların ithal ettiğini listeleyen bir sayfaya gönderiyor. Malesef dell kendisi satış yapmıyor burada. Avrupa ve ABD'de olduğu gibi web sitesinden özelleştirme seçenekleriyle birlikte kendisi satış yapsa süper olurdu.

Del Vostro 3300 modeli gördüm web stesinde. 2 kilodan hafif, 13" ekranlı, 8GB RAM destekleyen, intel core-i serisi işlemcili yeni bir model. Henüz piyasaya çıkmamış bu ay sonuna doğru diyor, zaten acelem yoktu, o modeli bekleyeceğim. Bu arada Dell konusu açıldığı iyi oldu, üreticilerin web sitelerine baktım da, ne asus, ne de sony linuxdan bahsetmiş, hepsi windows destekliyor, bunlar varken bir şekilde linux desteği olan dell markasını seçmem daha iyi birşeymiş gibi göründü. Türkiye'de ubuntu kurulu modeller olmasa bile en azından ubuntu çalışır diyebileceğim, zaten freedos ile gelse bile ubuntu kurmak zor değil.

yusuftrb

Alıntı YapTürkiye'de ubuntu kurulu modeller olmasa bile en azından ubuntu çalışır diyebileceğim, zaten freedos ile gelse bile ubuntu kurmak zor değil.

Türkiye de , dell-linux lu , ürünlerde ubuntu kurulu geliyor demiştim daha önce  :D

Timucin_Kizilay

Alıntı yapılan: yusuftrb - 13 Mart 2010 - 08:17:24
Alıntı YapTürkiye'de ubuntu kurulu modeller olmasa bile en azından ubuntu çalışır diyebileceğim, zaten freedos ile gelse bile ubuntu kurmak zor değil.

Türkiye de , dell-linux lu , ürünlerde ubuntu kurulu geliyor demiştim daha önce  :D
Bu iyi haber. Dell'den beklemiyordum. Umarım ubuntu kurulu bir modeli piyasada bulabilirim.