Ubuntu 9.10 Kurulumu Sonrası Guncelleme Yönetici Hatası

Başlatan ozgurfeci, 09 Mart 2010 - 21:33:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ozgurfeci

Ubuntu 9.10 sürümünün DVD olanını indirerek biligisayarıma bir bölüm ayırıp kurdum. Kurarken %98'e geldiğinde (ttf-malayam -fonts kaldırma hatası) verdi. Karalama hatayı atlayarak devam ettim. Kurulum sonrası hatayı masaüstü açılınca yine tekrarladı. Çalışan CD olarak açtığı oturumu kapatıp tekrar 2,6,31,14 generic   yazan boot erkranından açmaya çalıştığımda ise ekran tuhaf renklere bürünerek açılmadı. Tekrardan reset edip 2,6,31,14 generic (recovery mode) bölümünden girdiğimde karşıma çıkan 1-2-3 şıkları yaptıktan sonra ekrana root@kullanıcı adı:#  şeklinde  bir kod ekranı çıkınca ben yine reset attım ve tekrar 2,3,6,31,14 generic    bölümünden açtığımda kullanıcı adı ve şifre bölümüne ulaşabildim. İlk defa açılan oturumda 30 saniye falan sonra karşıma çıkan Güncelleme Yöneticisinde şu hata mesajı aldım.

''Yazılım dizini bozulmuş

Herhangi bir yazılımı yüklemek ya da kaldırmak mümkün değil. Lütfen bu durumu düzeltmek için öncelikle "Synaptic" paket yöneticisini kullanın ya da uçbirim penceresine "sudo apt-get install -f" komutunu yazıp çalıştırın.  ''

bu ve ilk baştaki olanlarla ilgili olarak yeni Ubuntu  kullanıcısı olarak neler yapmalıyım. Yardımlarınızı bekliyorum....

hitokiri

Merhaba ;
donatılar>>>uçbirimi aç
komutları uygulamayı dene.

sudo dpkg --configure -a
sudo apt-get -f install
sudo apt-get upgrade

Muhtemelen sorun çözülücektir diğer sorunların için acemiler için ilk durak bölümüne bakabilirsin .

ozgurfeci

Uçbirimi dahi açamıyorum. Ne açmak istersem hata vermeye başladı. Ne yapa bilirim.

hitokiri

Uçbirim mi, açılmıyor neden acaba ? ,
O zaman canlı cd den sistemi açmayı dene
öncelikle terminali aç
df --type=ext4
komutuyla ext4 alan için bir
sudo fsck /dev/sdaX
x artık neyse komutunu uygulamayı dene daha sonra
sudo mount /dev/sdaX /mnt
Burdaki X yine ext4 bölüm temsili
sudo mount --bind /dev /mnt/dev
sudo chroot /mnt

Bu kodlardan sonra
sudo dpkg --configure -a
sudo apt-get -f install
sudo apt-get upgrade

Bu komutları uygulamayı tekrar dene  daha sonra
ctrl+d ile konsoldan çıkıp
sudo umount /mnt/dev
sudo umount /mnt

Bu komutları verdikten sonra sistemi açmayı dene canlı cd den değilde recovery moddan giriş yapılabiliyorsa
sudo fsck /dev/sdaX
Komutundan sonra bu kodları uygulaman yeterli olur :
sudo dpkg --configure -a
sudo apt-get -f install
sudo apt-get upgrade

ozgurfeci

Tüm hataların sonunda Ubuntu 9.10 sistemim herhangi bir müdahaleye izin vermeyince korkarak yeniden başlattığımda  2,3,6,31,14 generic ve (recovery mode) bölümlerinden açmaya çalıştığımda aşağıdaki hata mesajını siyah kod ekranında aldım.

'' Mount of filesystem failed.
A maintenance shell will now be started.
CONTROL-D will terminate this shell and re-try.
rııt@kullanıcı adı-desktop:~#  *starting init crypto disks...''

CONTROL-D  olarak adlandırdığı tulaara bastığımda ise aşağıda ki hata mesajını alarak Ubuntu sistemine ulaşamaz oldum. Pardus sistemine dönerek sizdem yardımınızı bekliyorum...

'Warning: Fake initctl called, doing nothing.

hitokiri

Alıntı Yapcanlı cd den değilde recovery moddan giriş yapılabiliyorsa
Kod: [Seç]
sudo fsck /dev/sdaX Komutundan sonra bu kodları uygulaman yeterli olur :
sudo dpkg --configure -a
sudo apt-get -f install
sudo apt-get upgrade
Recovery moddayken sadece bunları uygulaman yeterli olurdu eğer böyle denedin ve yine olmuyorsa bende pek bi şey diyemem
df --type=ext4
komutuyla sistemdeki ext4 alanları görebilirsin ve ubuntu kurulu bölüme fsck uyguluyabilirsin ,
Kolay gelsin..

Hatti

Şu aşamada sorunun çözümü nasıl olur bilmiyorum ama böyle sürprizlerle karşılaşmamak için kalıbı yazmadan önce md5 sınaması yapmanızı ve kalıbı yazarken de mümkün olduğunca düşük hızları seçmenizi tavsiye ederim.

heartsmagic

ISO'nun bütünlüğünü kontrol etmiş miydin?
DVD'yi hangi hızda yazmıştın?

Eğer kurtarma kipinde açılıyorsa sistem @hitokiri'nin son tavsiye ettiğini dene.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ozgurfeci

Kalıbı yazdırırken MD5 sınaması yaptırmadım. Onu nasıl yaptırabilirim bilemiyorum. Yazılabilir DVD'ye kalıbı 2,4x hızda yazdırdım.

hitokiri   arkadaşımızın verdiği kodları Canlı DVD'den açarak uyguladım ve  Recovery moddan Ubuntu açıp yine arkadaşımızın
Alıntı YapBu komutları verdikten sonra sistemi açmayı dene canlı cd den değilde recovery moddan giriş yapılabiliyorsa
sudo fsck /dev/sdaX Komutundan sonra bu kodları uygulaman yeterli olur :
sudo dpkg --configure -a
sudo apt-get -f install
sudo apt-get upgrade
kodlarını kosolda uygulayarak upgrade yapınca UBUNTU sistemimde Güncelleyiciyi açmak istediğimde yine hata vererek beni kapatmaya zorladı. Kapattığım da ise yine açamayarak aynı siyah ekranda aynı tip hataları aldım. Bunun üzerine hitokiri arkadaşımızın Canlı DVD talimatını tekrar uyguladım ve bu seferde recovery moddan tekrar açmaya kalktıtığım da UBUNTU'nun logosundan sonra ilerlemeyerek sistemi açamadım. Bu hatayı nasıl çözebilirim bilemiyorum. Bu kadar hata normal mi? yoksa benim indirdiğim DVD kalıbında mı problem var acaba. Pardusta bu kadar sorun yaşamamıştım. Kurulan CD sini mi indirip kursam daha iyi olur...   

heartsmagic

Bu kadar hata yaşaman elbette normal değil. Zaten kurulum esnasında aldığın problem de ortada bazı şeylerin doğru olmadığını gösteriyor. Acemiler bölümünde md5 kontrolü için ufak bir anlatım var. Temelde yapacağın şey bu işi yapabilecek bir uygulama bulman.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.