OpenSuse 11 geliyor...

Başlatan hasansahin, 09 Haziran 2008 - 13:15:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hasansahin

Opensuse 11 için ön siparişler alınmaya başlandı. Bugün itibari ile release tarihine 9 gün kaldı.

http://en.opensuse.org/Buy_openSUSE
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

hasansahin

Sanıyorum ki KDE4.x'i adam gibi kullanan ilk dağıtım olacak. Fedora ve Kubuntu'da kullanabiliyor hatta Kubuntu-KDE4 imajları bile var. Ama bizzat denemiş birisi olarak olumlu yorum yapmam imkansız. Bu olumsuzluğun kaynağı KDE 4.0.x sürümlerindeki kararsızlık diye gösteriliyor ama bu yorumlara KDE 4.0.4 kullanan OpenSuse 11 iyi bir cevap verecek diye düşünüyorum.
Heleki KDE4.1.x güncellemeleri ile çok daha iyi olacağını düşünüyorum.
Albert Einstein.

eren

Yalnız garip bir durum var, o da fiyatı. ABD'den alırsanız 59.95 ABD doları, Avrupa da ise 59.95 Euro. Euro/Dolar paritesi Euro lehine baya yüksekken fiyatın her para cinsinde aynı olması bana saçma geldi. Avrupa'dan almak isteyen %40 neden daha fazla ödesin?
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

hasansahin

Ben bu tür yazılımların para ile alınmasına pek bi anlam veremiyorum. Al işte slackware DVD Pack + kitap = 79$+shipping
http://store.slackware.com/cgi-bin/store/slackdvdpack?id=g2FYnuNe:mv_pc=35

Bence suse ucuz bile sayılabilir.
Albert Einstein.

heartsmagic

Diğer başlıkta açıklamaya çalıştım :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Granma

Alıntı yapılan: Eren - 09 Haziran 2008 - 19:33:22
Yalnız garip bir durum var, o da fiyatı. ABD'den alırsanız 59.95 ABD doları, Avrupa da ise 59.95 Euro. Euro/Dolar paritesi Euro lehine baya yüksekken fiyatın her para cinsinde aynı olması bana saçma geldi. Avrupa'dan almak isteyen %40 neden daha fazla ödesin?

her zaman amerikada yaşayanlar yazılım fiyatları konusunda avrupada yaşayanlardan daha şanslı

ufuk_k

Alıntı yapılan: hasansahin - 09 Haziran 2008 - 20:09:44
Ben bu tür yazılımların para ile alınmasına pek bi anlam veremiyorum. Al işte slackware DVD Pack + kitap = 79$+shipping
http://store.slackware.com/cgi-bin/store/slackdvdpack?id=g2FYnuNe:mv_pc=35

Bence suse ucuz bile sayılabilir.

Yani yıllardır değişmeyen kararlılıkla, web sitesi ile sakin sakin sürümünü duyuran bir dağıtımın dvdsini ve muhteşem bir kitabını satmasının nesi mantıksız acaba? Dikkatinizi çekerim, "isteyene" satıyor. Yoksa bunları para tuzağı olarak mı görüyorsunuz? Kimse bilinçsizce elimizi cebimize götürmüyor, ya da zorlamıyor ki? Şahsen rahat 100 dolar verecek olursam, direk istetirim. Hem güzel bir destek, hem de kanlı-canlı bir ürün alıyoruz. Güzel insanların elinden çıkan.

Granma

yönetim arası anlaşmazlık olacak gibi, aman arkadaşlar yönetim arasında sorun çıkmasın bu forumu çok seviyorum adam gibi 1-2 forum kaldı burasıda elden gitmesin

heartsmagic

Yok buraya bir şey olmaz inşallah :)
Biz birbirimizi iyi anlayan insanlarız, etraftaki diğer bazı forumlar gibi böyle meseleleri sorun etmeyiz aramızda.

Granma

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Haziran 2008 - 23:00:33
Yok buraya bir şey olmaz inşallah :)
Biz birbirimizi iyi anlayan insanlarız, etraftaki diğer bazı forumlar gibi böyle meseleleri sorun etmeyiz aramızda.

e güzel o zaman :) burası evim gibi sorun çıksın istemem, bir sorun daha büyük sorunları getiriyor, sizden önce yer alan benzeri forumlar hep yönetim arasında çıkan tartışmalardan ötürü kapandı

mozakca

Çok afedersiniz kafama takıldığı için soruyorum. Linux ve çeşitli dağıtımlar benim bildiğim kadarıyla ücretsiz. Parayla satılmasının sebebi dağıtımın gücünü arttırmak ya da destek sağlamak mı? Cahilliğimi bağışlayın lütfen.
sevgi, emek ister.

heartsmagic

Bir başka başlıkta da tartıştığımız gibi parayla da satılabilirler bunda bir beis yok. Amaç ikisi de olabilir.

hasansahin

@ufuk_k

Ne para tuzağı yahu bunuda nerden çıkarttın. Ürünü pahalı bulduğumu söyledim. Şahsi görüşüm (bu kendi görüşümdür ve kimseyi bağlamaz) eğer maddi imkan varsa alınıp destek olunabilir ama yoksa indirmek ve forumlardan araştırma en güzel yoldur.
Albert Einstein.

hasansahin

OpenSuse11 bu gece 24:00'den sonra indirilmeye hazır hale gelecek. Türkçe kullanmak isteyenler "extra languages" kalıbını da indirmek zorundalar. Kendim bizzat deneyip yorumlarımı burada belirtirim.
Albert Einstein.

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: HasanŞahin - 18 Haziran 2008 - 09:34:33
OpenSuse11 bu gece 24:00'den sonra indirilmeye hazır hale gelecek. Türkçe kullanmak isteyenler "extra languages" kalıbını da indirmek zorundalar. Kendim bizzat deneyip yorumlarımı burada belirtirim.

Ubuntu gibi hem live hem kurulur Gnome cd si olacak mı yoksa dvd mi olacak?
Not: Suse hakkında bilgi fakiriyim. :)

hasansahin

Opensuse'nin live dvd'si yok bildiğim kadarıyla ama KDE ve Gnome olmak üzere 2 farklı live-cd'si var.
Bu live-cd.ler ile kurulum yapılıp yapılmadığını bilmiyorum.
Albert Einstein.

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: HasanŞahin - 18 Haziran 2008 - 10:33:33
Opensuse'nin live dvd'si yok bildiğim kadarıyla ama KDE ve Gnome olmak üzere 2 farklı live-cd'si var.
Bu live-cd.ler ile kurulum yapılıp yapılmadığını bilmiyorum.

Sitesinde de bunu ima eder bişey görmüştüm.
"KDE cd" ve "Gnome cd" ler Live olarak isimlendirilmişti.

Düzeltme: DVD indirmek zahmetli geliyor cd kurulum tercihim. :)

hasansahin

Opensuse kuracaksınız size tavsiyem DVD yönünde olacaktır.
Albert Einstein.

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: HasanŞahin - 18 Haziran 2008 - 11:05:35

Bakalım kafama eserse belki. Red hat tabanlılarla pek iyi geçmişim olmadı da... :D

heartsmagic

Alıntı yapılan: izzetguntalaz - 18 Haziran 2008 - 11:23:15
Alıntı yapılan: HasanŞahin - 18 Haziran 2008 - 11:05:35

Bakalım kafama eserse belki. Red hat tabanlılarla pek iyi geçmişim olmadı da... :D

Suse Slackware tabanlıdır.
İnanması güç değil mi :)

komikimben

Alıntı yapılan: HasanŞahin - 18 Haziran 2008 - 09:34:33
OpenSuse11 bu gece 24:00'den sonra indirilmeye hazır hale gelecek.

indirmek derken demomu ???

yani paralı muhabbeti geçmişte.

izzetguntalaz

@heartsmagic
Şunu bir netleştirebilirmiyiz. "Tabanlı" derken paket sisteminden bahsediliyor gibi geliyor bana.
Biraz bilgisizliğim olabilir. Bu konuda kaynak varmı okuyabileceğim.

heartsmagic

Paket sistemi değildir. Taban derken ilk çıktığı hali göz önüne alınır ancak bu da çok sağlıklı olmuyor. Zira şu an Suse veya OpenSuse'nin Slackware ile uzaktan yakından alakası yoktur. Kısacası aslında "şu bu tabanlı" demek pek doğru oluyor. Paket sistemi için konuşacaksak RPM-tabanlı demek daha doğru olur.

@komikimben, OpenSuse ücretsizdir.

ufuk_k

Paket sisteminden bahsedilse, Slackware ile ilgisi olmaz. Çünkü Slackware bir paket yöneticisine filan sahip değil, daha doğrusu bu tür dağıtımlardaki gibi bir yöneticiye. Sistemin genel yapısı, konfigurasyon dizinlerinin/dosyalarının yerleri, işleyiş açısından "tabanlı" sözcüğünü kullanırız. Mesela Frugalware Slackware tabanlı bir dağıtımdır, fakat Arch Linux paket sistemini kullanır.

komikimben

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Haziran 2008 - 15:15:36
@komikimben, OpenSuse ücretsizdir.

peki.  yukarda ki maddi tartışmayı anlamadım. en iyisi bir daha okuyayım detaylı bir şekilde.