Ubuntu ile PLC programlama istiyorum mümkün mü ?

Başlatan dgtlygtabi, 07 Mart 2010 - 16:44:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dgtlygtabi

Sevgili üstadlarım Ubuntu'ya ilk başladığımda tek sorunum PIC programlamaydı onu sayenizde aştım ve çok teşekkür ediyorum Ubuntu-TR'ye ...
Şimdi de  PLC programlamam için yardımcı olmanızı diliyorum, herkes Windows diyor ama bende bu Linux sevdası inada bindi. Asla Windows'a dönmeyeceğim Linux'ta PLC programlayacağım ama nasıl yabacağımı bilmiyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim, şimdiden çok teşekkür ederim.

Düzenleme notu: Başlık ve mesajın içeriğinin tamamı büyük harflerden oluşmaktaydı, hepsi düzenlendi.
Lütfen mesajlarınızda gerekmedikçe büyük harf kullanmayınız.

eribol

Şöyle bir proje var. Belki daha gelişmiş uygulamalar bulunabilir. http://mat.sourceforge.net/

Not. Büyük harfleri düzenlerseniz iyi olur. Dikkat dağıtıyor.

baran

2006 yılında Ubuntu, 1995 yılında PLC kullanmaya başladım. Önceleri DOS ortamında yazılımlar kullanırken, şimdi birçok platformda PLC programlamak mümkün. Ancak pratik bir yaklaşımla, bu konuda çok umutlu olmadığımı söyleyebilirim. Endüstriyel otomasyon ile uğraşmaktayım ve işim haricinde MS işletim sistemleri kullanmıyorum. Evde ve özel işlerimde her zaman ubuntu açıktır. Fakat endüstriyel bir uygulama yazacaksam, win kullanıyorum ve yakın gelecekte de ubuntu'dan böyle bir geliştirme ortamı beklemiyorum.

Schneider Electric, Siemens, Omron ve daha birçok üzerici var ama malesef linux ortamına geçişte hemen hemen hiçbirinin yazılım geliştirme uğraşı yok. Adamlar win üzerinde bile bir sürü bug ile uğraşmaktalar, yazılımlar sürekli geliştirilmekte.

Bir bildiğim, Siemens'in Logo için yapmış olduğu linux programıdır. Schneider Electric otomasyon ürünlerinde uzmanım, Fransa'ya da ara sıra sorular soruyoruz, fakat linux hiçbir zaman konu edilmedi.

Ne talep var, ne de böyle bir öngörü...

Acı ama gerçek.