[Nasıl] Ubuntu kurulumunda disk yapılandırma

Başlatan zeitgeist, 06 Mart 2010 - 17:44:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zeitgeist

[IMG]http://img38.imagefra.me/img/img38/2/3/6/meczupx/t_11ww2f44em_35a6bb9.png[/img]

Resimde de görüldüğü gibi elimde 8 gb lık ham bir disk var. Şimdi disk alanı hazırlama aracıyla elimdeki diski bölümleyeceğim. Bunun için ilk adım olarak "Bölümleri elle belirt" seçeneğini işaretleyip ileri diyorum.

Resimde görülen pencerede "yeni disk tablosu oluşturma" seçeneğine tıklıyorum.

[IMG]http://img38.imagefra.me/img/img38/2/3/6/meczupx/t_11ww2f44fm_81e7fce.png[/img]

Resimdeki uyarıyla karşılaştığımda "Devam et" diyorum.

[IMG]http://img37.imagefra.me/img/img37/2/3/6/meczupx/t_11ww2f44gm_9269810.png[/img]

8 gb lık diskimiz bölümlenmek için hazır durumda. "Boş alan" ibaresine tıklayıp diski seçili duruma getiriyorum. Ardından "Ekle" düğmesine basıyorum.

Karşıma çıkan pencerede istediğim değişiklikleri yapıyorum.

Bölüm türüne dokunmuyorum.

Bölüm boyutuna rakamlarla istediğim boyutun değerlerini giriyorum. Amacım ilk önce Ubuntu'yu kuracağım alanı ayarlamak olduğu için 5 gb ayırıyorum. Burada bir hatırlatma yapayım; Ubuntu kurulum alanı için benim tavsiyem en az 10-15 gb yer ayırmanız. Burada ben örnek olsun diye küçük bir disk alanı kullandım.

Yeni bölüm için yer bölümüne dokunmuyorum.

Nasıl kullanılacağı bölümünde Ubuntu'nun disktte kullanacağı dosya sistemini seçiyoruz. Nasıl Windows'ta fat32, ntfs gibi formatlar seçiyorsak bu aşamda da Ubuntu için bir format seçmiş oluyoruz. ubuntu 9.10 kurulumunda varsayılan olarak ext4 seçeneği seçili durumda zaten, bu yüzden bu seçeneğe de dokunmuyorum.

Bağlanma noktası bölümünde 5 gb lık alanın ne amaçla kullanacağını belirlemiş olacağız. Boş kutucuğu açtığınızda bir çok seçenek göreceksiniz. Burada sizin seçmeniz gereken ilk seçenek, yani: "/" şıkkı. Böylece 5 gb lık alanımızı Ubuntu'tu kurmak için kullancağımızı belirtmiş olduk. Bu bölümdeki diğer seçenekler hakkındaki bilgiye ufak bir araştırmayla ulaşabilirsiniz.

Son durum itibarıyla yeni bölüm oluşturma penceremiz resimde görüldüğü gibi olacak.

[IMG]http://img40.imagefra.me/img/img40/2/3/6/meczupx/t_11ww2f44im_b8e21ce.png[/img]

Tamam dediğimizde tekrar bölüm hazırlama penceresine döneceğiz ve son durum resimdeki gibi görünecek.

[IMG]http://img37.imagefra.me/img/img37/2/3/6/meczupx/t_11ww2f44jm_3b45eb1.png[/img]

Şimdi amacımız Ubuntu'nun kullanacağı Swap alanını ayarlamak. Boş alan olarak görünün yeri fare ile seçerek yine "Ekle" diyorum.

Resimde görüldüğü gibi yine bölüm oluşturma tablosundayız.

[IMG]http://img37.imagefra.me/img/img37/2/3/6/meczupx/t_11ww2f44km_660ab88.png[/img]

Yeni bölüm türü gördüğünüz gibi otomatik olarak mantıksal olarak belirlendi. Bu seçeneğe dokunmuyoruz.

Bölüm boyutu olarak istediğimiz değeri rakamlarla giriyoruz. Swap alanı olarak ne kadar boyut ayıracağınız size kalmış. Genel tavsiye sitemdeki fiziksel belleğin iki katı olması yönünde. Örneğin 1 gb belleğiniz varsa Swap alanını 2 gb olarak belirleyebilirsiniz. Ancak kullanıcı tecrübelerinden ve kendi tecrübelerimden gördüğüm kadarıyla Swap alanı için çok fazla yer ayırmanıza gerek yok. Ben 1 gb ellekli sistemimde 500 mb Swap alanı kullanıyorum. Dediğim gibi seçim size kalmış. Swap alanı için düşündüğüm 500 mb lık boyutu rakamlarla yazıyorum.

Yeni bölüm için yer bölümüne yine dokunmuyorum.

Nasıl kullanılacağı bölümünde kutucuğu açarak "Takas alanı" ifadesini seçiyorum.

Basıl kullanılacağı bölümü disk alanımızı takas olrak zaten belirttiğimiz için pasif durumda olacaktır.

Son durum itibarıyla yeni bölüm oluşturma penceremiz resimde görüldüğü gibi olacak.

[IMG]http://img40.imagefra.me/img/img40/2/3/6/meczupx/t_11ww2f44lm_9c5477b.png[/img]

Tamam dediğimizde tekrar bölüm hazırlama penceresine döneceğiz ve son durum resimdeki gibi görünecek.

[IMG]http://img38.imagefra.me/img/img38/2/3/6/meczupx/t_11ww2f44mm_da73ca4.png[/img]

Ubuntu kurulumu için gerekli ayarları yaptık ve elimizde halen boş olan bir disk alanı var. Bu alanı istediğimiz gibi kullanabiliriz. Yedeklemelerimiz yapabilir, belgelerimiz saklayabiliriz ama öncelikle sistemimize bağlamamız gerekiyor.

Boş alanı yine seçili hale getirip "Ekle" diyoruz.

Yeni bölüm türü yine otomatik olarak mantıksal olarak belirtilmiş, dokunmuyoruz.

Bölüm boyutu bölümünde kullanım amacımıza göre bir değer yazıyoruz. Eğer amacımız diskimizde geriye kalan bu bölümü tamamıyla kullanmaksa bölüm boyutuna dokunmayacağız. Yok eğer bu bölümü de parçalara ayırmak niyetindeyseniz ona uygun bir değer yazmanız gerekiyor. Ben diskimde kalan bu 3,2 gb lık alanı da iki parçaya ayırmak istiyorum, o yüzden bölüm boyutuna 1 gb yazıyorum.

Yeni bölüm için yer seçeneğine dokunmuyorum.

Nasıl kullanılacağı bölümünde ext4 sistemini seçebilirsiniz. Eğer bu alanı sisteminizde olan Windows işletim sistemiyle ortak kullanacaksanız fat32-ntfs formatlarını seçmeniz daha doğru olur.

Bağlanma noktası bölümünde bu disk alanı için belirlediğiniz dosya sistemine göre farklılık olacaktır. Eğer bir önceki seçenekte belirlediğimiz alanın nasıl kullanılacağı ile ilgili bölüme ext4 demişseniz bağlanma noktası bölümünde /home seçemeğini belirleyebilirsiniz ya da /media altına bir isim vererek bağlayabilirsiniz. Eğer disk alanının nasıl kullanılacağı bölümünde fat32-ntfs dosya sistemini seçtiyseniz bağlanma noktası olarak iki seçenek varsayılan olarak çıkacaktır. İki seçenekten biri olan /windows ibaresini seçerseniz bu disk alanı Ubuntu'nun kurululacağı "/" dizininin altında /windows isimli bir klasör olarak görünecektir. Ayrı bir disk olarak görünmesini isterseniz bu bölüme bir ad vererek /media bölümüne bağlayabilirsiniz. Örneğin ben bu disk alanını projelerim için kullanmak istiyorum, öyleyse bağlanma bölümüne şöyle yazmam gerekiyor: /media/Projeler. Bir başka örnek, siz diyelim ki bu bölümü belgeleriniz için kullanmak istiyorsunuz, o zaman şu şekilde yazmanız gerekiyor: /media/belgeler.

[IMG]http://img38.imagefra.me/img/img38/2/3/6/meczupx/t_11ww2f45fm_7220e9c.png[/img]

[IMG]http://img37.imagefra.me/img/img37/2/3/6/meczupx/t_11ww2f45gm_523e4c8.png[/img]

Geriye kalan son disk bölümünü de yukarıdaki adımları takip ederek ext4 formatında belirledim ve sisteme /media/Belgeler olarak bağladım. 

Tüm diski istediğim şekilde ayarladığımdan emin olduktan sonra ileri butonuna tıklıyorum. Bundan sonraki adımları kurulum belgesinden takip edebilirsiniz.

Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

ironic

@zeitgeist, eline sağlık. Forumda sık sorulan konulardandı. Güzel bir yönlendirme kaynağımız oldu.  :)

bytan

Eline sağlık @zeitgeist. Kurulum sırasında istenebilecek her ihtimali düşünüp hazırlamışsın. Tam wikilik.. :)

Hem sabitliyorum hem de yer imlerime ekliyorum.

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ırmak

Anlatım Wiki'lenmiştir.
Ubuntu Kurulumunda Disk Yapılandırma

Ayrıca bir ricam olacak. Bu tür anlatımların resimlerini bir rar dosyasıyla mesajınıza ekleyebilir misiniz.

erginemr

Eline sağlık @zeitgesit. Başlığa bir [Nasıl] mı eklesek?..

bytan

Teşekkürler @ırmak, [Nasıl] etiketi de güzel durdu.

Ve biliyorsun değil mi @erginemr? :)

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

zeitgeist

Teşekkürler arkadaşlar.

@ırmak,

Bundan sonra hazırlayacağım belgelerde belirttiğin hususa dikkat ederim. Aslında kendim Wikiye ekleyecektim ama bir türlü resim eklemeyi, bağlantı vermeyi beceremedim  :(  Neyseki Wiki tayfası var  ;)

Alıntı yapılan: erginemr - 06 Mart 2010 - 23:07:57
...
Ne? Ha? Kim? ;)

:D
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

sema

Elinize sağlık @zeitgeist, cidden ihtiyaç vardı buna ve tabii @ırmak, ellerine sağlık :)

Alıntı yapılan: erginemr - 06 Mart 2010 - 23:07:57
Ne? Ha? Kim? ;)

Gece gece çok iyi gitti bu :D :D
susema

weskeyy

benim sorunumda bu anlatılanlar ile ilgil bu kısmı kurulu ubuntu ile yapabilirmiyim?terminalden filan..birde benim sorunum windows 7 yi göremiyorum bunu nasıl düzeltebilrim burada anlatılanları sanırım kurulum sırasında bir şekilde atladım.ama orada buna uygun linux kendi yönlendirmelerini takip etmiştim bu konuda yardım istiyorum.

heartsmagic

@weskeyy, problemini ayrı bir başlıkta dile getirmişsin. Oradan devam edebiliriz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Haplo

Merhaba. Bilgisayarımda 2 harddisk var. Ve her iki hardiskim de ikiye bölünmüş durumda. Harddisklerden ilki windowsun kurulu olduğu "C:\" 32220 MB sda1 olarak görünüyor. Kurulum sırasında ext4 30162 yaparak ubuntunun kurulacağı alanı belirledim (sda1) ve kalan 2048 lik bölümü swap alan (sda6) olarak belirttim.

Bu durumdan sonra harddiskin kalan kısmıyla ilgili birleştirmeden bahsetmişsiniz. Bölümlendirilmiş C:\ diskinin yanında eskiden D:\ olarak kullandığım 87913 MB'lık ntsf alan (sda5); ayrıca /sdb altında da ikinci harddiskimin bölümleri olan H:\ 193277 MB sdb1 ve G:\ olarak kullandığım 126792 MB'lık alan sdb2 olarak görünür durumda.

Bu diskleri alt üst etmeden ubuntudan girip çıkma dolaşma ve kullanma imkanım yok mu? Çünkü bu disklere dokunulmasına tartışmasız izin veremem. Tüm disklerim de zaten neredeyse ağzına kadar dolu durumda. Yedek alıp uygun hale getirip tekrar geri yazdırmam da mümkün değil. Sabahtan beri kurulum aşamasını bu nedenlerden ötürü bitirip tamamlayamadım. Konu hakkında yardım bekliyorum. Şu anda D:\ G:\ ve H:\ disklerime ulaşmamın bir yolu var mı?

bytan

Kurulum aşamasında kök dizin ve takas alanı olarak belirlediğin alanlar dışındaki alanları, yukarıdaki resimlere bakarak elle bağlayabileceğin gibi, kurulum sonrasında da bağlayarak kullanılabilir hale getirebilirsin. Kurulum anında elle bağlarken dikkat edeceğin en önemli şey, format kutucuğunu işaretlememek olmalı ki veri kaybı yaşama. Bağlama noktaları olarak /media/D, /media/G, /media/depo gibi değerler belirleyebilirsin.

Seçme hakkı senin, ister kurulum sırasında istersen kurulum sonrasında..

PF @ ST

heartsmagic

Ulaşma derken? Kurulmdan sonrayı mı soruyorsun. Eğer öyleyse elbette var.
Şu başlık da sana yardımcı olacaktır:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,12927.0.html

Kabaca yapacağın şey belli. C diye isimlendirilen bölümü senin söylediğin gibi biçimlendirmek. Kök sistemi / olarak ayarlamak ve ext4 seçmek. Takas alanını seçmek. Diğer bölümleri de biçimlendirmeyi işaretlemeden /media altına istediğin isimlerle bağlamak.

Not: @bytan benden önce davranmış.

Haplo

Teşekkür ederim. Deneme amaçlı bir diskimi sağ tıklayarak değiştir dedim ve Media/G olarak işaretledim. Dosyalama sistemini de ntsf olarak bıraktım çünkü önceden de ntsf idi. Ntsf alanı kullanımı konusunda bir sorun yaşamam değil mi?

heartsmagic

Hayır. Forumda birçok insan NTFS kullanıyor halihazırda.

Haplo

Dediğiniz gibi yaptım ve Media/G adında eski G:\ diskimi koydum. Şu durumda bir iki soru sormak istiyorum.

Eski windows zamanımdan kalma G:\ diski altında bazı sistem klasörleri RECYLER olsun System Volume vesaire olsun duruyor. Eskiden gizli sistem dosyalarıydı bunlar. Şimdi görünürde hepsi. Bunları silsem bir zarar olur mu? Birde yaptığım bu eski G:\ yi Media/G yapma işlemini D:\ ve H:\ sürücülerim için nasıl yaparım? :)

Teşekkür ederim herşey için. Şimdiden çok sevmeye başladım ubuntuyu. Herşey elimin altında, kullanım harika. Özgür yazılım denen şey gerçekten özgürlüğü tanımlıyor. Binlerce programa küçük bir search ile ulaşabiliyorum. Aradığımı bulabiliyorum. Tamamen kullanıcı amaçlı ve bedava. Teşekkür ederim.

heartsmagic

Eğer o gizli bölümlerde senin işine yarayan bir şey yoksa silebilirsin. Sistemden sisteme göre değişiyor o bölümler. Harici disklerde de aynı durum söz konusu.

G için nasıl yaptıysan diğer bölümler için de aynı şekilde yapabilirsin. Bölümü seç, ntfs olarak işaretle, bağlama noktası olarak /media/D de. Kurulum aşamasında yaparsan bunu, kurulumdan sonra hazır hale gelecektir bölümler. Eğer kurdum diyorsan bu durumda ntfs-config uygulamasını kur, çalıştır ve onunla ayarlama yap.

Haplo

Alıntı yapılan: heartsmagic - 02 Temmuz 2010 - 00:05:02
Eğer o gizli bölümlerde senin işine yarayan bir şey yoksa silebilirsin. Sistemden sisteme göre değişiyor o bölümler. Harici disklerde de aynı durum söz konusu.

G için nasıl yaptıysan diğer bölümler için de aynı şekilde yapabilirsin. Bölümü seç, ntfs olarak işaretle, bağlama noktası olarak /media/D de. Kurulum aşamasında yaparsan bunu, kurulumdan sonra hazır hale gelecektir bölümler. Eğer kurdum diyorsan bu durumda ntfs-config uygulamasını kur, çalıştır ve onunla ayarlama yap.

Teşekkür ederim. ntfs-config işe yaradı. D:\ ve H:\ disklerine ulaşabiliyorum artık fakat şöyle * bir şey var.

Kurulumda G:\ diskini Media/G olarak atamıştı. Fakat ntfs-config ile D:\ ve H:\ yi /media/D ve /media/H olarak atıyor. Bunu Media/G 'nin yanına koyamıyorum. Yani G:\ yerel diski Media/G de; D:\ ve H:\ ise media/D ve media/H de ayrıca media/ içinde floppy ve floppy0 adında iki klasör daha bulunuyor. Çözüm önerileri bekliyorum. Yoksa bunları Media/* içinde göstermem için tekra mı kurulum yapmam gerekiyor?

Birde Harici / Dahili aygıt için yazma desteğini etkinleştir seçeneği sadece disk koruma amaçlı mı? Yani yazma desteğini etkinleştirirsem bu disklere direk indirme ve yazdırma yapabilirim mi demek oluyor? Teşekkür ederim.

Edit: ubuntu da windowsdaki task manager a karşılık gelen uygulama ve klavye kısayolu nedir? ctrl+alt+del yaptım refleks haliyle, ekran gitti siyah ekran geldi parola girdim tekrar buraya döndüm.  :D

heartsmagic

Media derken büyük harfli olarak mı? Eğer öyleyse sende şu anda /Media diye bir dizin olmalı. Bu pek kullandığımız tarzda isimlendirme değil. Genelde /media altına bağlanıyor bölümler. Sen hangisini yapacaksın bilmiyorum ama /media altına bağlaman daha kolay olur.

gedit /etc/fstab
ls -l /media
ls -l /root

komutlarının çıktılarını görebilir miyiz? Aslında bu başlık konu için pek uygun değil, sorunları çözdükten sonra konuyu bölelim.
Son sorun için cevabı bilmiyorum ne yazık ki, genelde uçbirimden bakarım çalışan süreçlere :)

Haplo

gedit yüklü değilmiş fakat sorunumu çözdüm. tekrar ntfs edit programına girdim bu sefer Media/G yi /media/G ye taşıdım :D Teşekkürler.

heartsmagic

Gedit yüklü değilse Ubuntu kurmamışsındır. Kubuntu mu kurdun?

Haplo

Alıntı yapılan: heartsmagic - 02 Temmuz 2010 - 03:15:18
Gedit yüklü değilse Ubuntu kurmamışsındır. Kubuntu mu kurdun?

Sistemimi biraz düşük görmüş olsalar gerekecek ki 32bit mi 64bit mi anket tartışmasında xubuntu kur dedi bir arkadaş. Bende onun tavsiyesine uyup xubuntu kurdum. Kötü mü etmişim?

heartsmagic

Hatırladım şimdi. Yo, neden kötü olsun, XFCE masaüstü ortamını görmüş oldun böylece :)
Diskinde yer varsa bir de Ubuntu kurarsın kenara. Birebir karşılaştırma yapmış da olursun.

fsgokcek

Arkadaşlar merhaba benim bi sıkıntım var

ubuntu'yu denemek için bugun http://www.ubuntu.com/desktop/get-ubuntu/download bu adresten 32 bit olarak indirdim.
kurulum da bölümleri hazırlamada kalıyorum şimdi harddiskim 200 gb 30 gb yani C windows xp için 140 gb yani D depolama için geri kalan 30 gb yani F kısmıda ubuntu için kullanmak istiyorum. harddiskim bu şekilde 3'e bölünmüş durumda şuan fakat 5. adım bölümleri hazırlamada F bölümünü seçmeme ragmen kurma işlemine geçemiyorum

En baştan karşılaştığım mesajları sizlere aktarayım yardımcı olabilirmisiniz lütfen

http://img704.imageshack.us/f/screenshot1ks.png/

şuan bu kısımdayım burda hangi işlemi yapmalıyım

ayrıca şuan demo modunda çalıştırıyorum onun etkisi olabilirmi? kurma işlemine nasıl başlamalıyım?