Yeni Ubuntu'da Pencere Düğmeleri Solda!

Başlatan özgürubuntu, 05 Mart 2010 - 16:44:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

özgürubuntu

Webupd8'de az önce yayımlanan habere göre, güncellemelerle birlikte pencere düğmeleri OSX'deki gibi sola alınmış :)

Alıntı YapAn update came seconds ago in Ubuntu Lucid (it's not yet in the repositories but should be available soon), stating that:

ght-themes (0.1.5.4) lucid; urgency=low

* debian/gconf-defaults:
    - correctly set the wm buttons on the left corner

[ James Schriver ]
    * Fix dark menubar text OOo (LP: #532461).

I didn't even install the theme yet, instead I looked at the source code and it clearly states:

/apps/metacity/general/button_layout maximize,minimize,close:

Notice the ":" on the right of the gconf value (you can extract the files from the .deb file and look for yourself). That means the buttons will be displayed on the left side by default. Obviously this can be changed easily by changing the gconf key, but now we now why the maximize and minimize buttons were initially inverted.

http://www.webupd8.org/2010/03/almost-official-ubuntu-1004-lucid-will.html

badhero

Fidel

Alışkanlık biraz zorlar ama zamanında windows'a da alışmıştım, uyum sağlarız bence :)

XRumer

İyice Mac Os X'e benzettik Ubuntu'yu hayırlı olsun. Ya tamam istedikleri gibi değiştirirler de şimdi bu değişikliğe alışma süresi var. Kaçımız Mac dünyasından buraya geldi taş çatlasa % 1. Bugüne kadar hepimiz sağ tarafta görmeye alışmışız, şimdi böyle değiştiriyorlar. Zaten insanları Ubuntu ile tanıştırmak ve alıştırmak için yapmadığımız şey kalmıyor. Ama geliştiriciler insanların alışmasını zorlaştıracak kararlar alıyorlar. Ya bu kadar hayransınız Mac'e gidip Mac kullanın ya da bu tür temaları sadece kendi bilgisayarınızda kullanın. 8 milyon kullanıcının sizin isteklerinize boyun eğmenizi beklemek özgür yazılım ve topluluk olmanın ruhuna uymaz. Tam tersine topluluğun alışkanlıklarına değer verin, kendi alışkanlıklarınıza değil.

Ben de bunu ilk duyduğumda sanmıştım ki simgeler sola alınmış meğerse pencere düğmeleriymiş. Artık nasıl okumuşsam.

badhero

Neden böyle bir şeye gerek duyduklarını anlamış değilim ben de. Vardır bir bildikleri, umarım.. =)

gio

gconf-editor ile herkes dilediğince sol-sağ tarafta kullabileceği için pek problem değil. en fazla 30 saniyelik işlem.

sol tarafa alıştım. zaten belli bir süre sonra "hakketen ya niye bugüne kadar sağ tarafta kullanmışım" oldum.

barış

@gio:
kişiden kişiye değişir bence.

Öbür yandan, daha hoş duracağını düşünüyor olabilirler. Olamaz mı yani? Hem isteyen sağa, isteyen sola alabiliyor. Bunu sunuyorlar bizlere. Bu kadar sorun etmeye gerek yok. Sağa alırız olur biter.

zeitgeist

Alıntı yapılan: gio - 05 Mart 2010 - 18:15:48
gconf-editor ile herkes dilediğince sol-sağ tarafta kullabileceği için pek problem değil. en fazla 30 saniyelik işlem.
...

Doğru.)
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

Xenophobia

Sağda iken Windows'a mı benzettiniz de solda iken Mac OSX'e benzedi diye feryad ediyorsunuz?

Fidel

Alıntı yapılan: Xenophobia - 05 Mart 2010 - 23:53:10
Sağda iken Windows'a mı benzettiniz de solda iken Mac OSX'e benzedi diye feryad ediyorsunuz?

Taşın konulacağı gedik burasıdır sanırım.

ubuntuki lilith

Ortaya düğme konsun da herkes bir oh desin ;)

iRoNMaSTeR

Açıkcası sağ eliyle mouse kullananlar için oldukça büyük bir kolaylık olacağını düşünüyorum
En azından kendi elim ve mouse kullanma açıma göre fark ettim ki düğmelerin solda olması benim için daha büyük kolaylık.MacOSx teması kurduğum da faydasını anlamıştım alışmak zor olmuş olsa da faydasını görmüştüm.
Şimdi kendisine ait olacak bir tema içerisinde bunu yapmak oldukca keyifli olacak.

Ayrıca kim ne derse desin -Masaüstü yönetim sistemin de- hadi görsellikte diyelim- MacOS oldukca ileri bir seviyede . Ubuntunun bundan faydalanması oldukca güzel olacak.
Kaldı ki bu tip hoşluklar özellikle yeni kullanıcılar için çekici olacaktır yoksa ister pencereleri solda ister sağda isterseniz sağ alt köşede ayarlayın-ayarlanıyordur herhalde :P -.
Bill Gatesden ayetler değil ki oturur iki tane kafası bozulmuş arkadaş amuda kalkabilen pencere kenarları teması yazar sizde derler kullanırsınız
Engel yok sınır hiç yok.

özgürubuntu

Alıntı yapılan: Xenophobia - 05 Mart 2010 - 23:53:10

+1

sol tarafa alıştım. zaten belli bir süre sonra "hakketen ya niye bugüne kadar sağ tarafta kullanmışım" oldum.

+1'de buraya :) Pencere düğmeleri sağda iken kimse Windows'a benziyo demiyor, ama ne zamanki sola alındı VAY MAC OS X! :D Eşimle de konuştum bu konuyu, ortaya koysunlar dedi o da hahah :D Gerek yok böyle tribe girmeye, sevmeyen gconf-editor ile istediği tarafa alır. Ben uzun bir zamandır SOLDA kullanıyordum zaten, benim için farketmez

superjax

bu ubuntu güncellemesi mint de yansır mı?

ubuntuki lilith

Söylemeyim diye tuttum kendimi ama dayanamayacağım :) Bize sol yaranamadı gene. Açıkçası arkadaşların çoğunun dediği gibi isteyen istediği yerde kullanır.

Prometheus

daha kullanışlı olduğu için olmasın?
çoğumuz vinfostan linuxse geçtik ve uzun zaman çeşitli konularda zorlandık
kendi adıma şuan vinfosta zorlanıyorum linuxte çok rahatım özellikle linuxmint ve ubuntuda

biraz kullanınca eminim ki anlayacağız sol taraftaki düğmelere ulaşmanın daha rahat olduğunu
zaten el hareketlerinizi inceleyin sağlak bi insan fareyi sola daha kolay ve hızlı götürür
ancak sola birazcık bileği zorlar el yapısı bu şekildedir

ırmak

Bunu nasıl yapacağımızı biri hatırlatabilir mi?
Sağdaki düğmelerden oldum olası hoşlanmamışımdır.

heartsmagic

@ırmak:
Alt+f2-> gconf-editor
apps-metacity-general->button_layout
Değeri şu şekle getir:
Alıntı Yapmenu:minimize,maximize,close
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kozanibo

harbiden sağlak olan birinin fareyi sola götürmesi daha kolay. sizde deneyin :) firefoxda bu yüzden geri ileri yenile durdur ev orada :D çünkü en çok kullanılanlar. açılan pencere kapatılır. araçlarda da 1. vites sol üst köşede :) kullananlar bilirler birinci ve ikinci vitese atarken (düz vites) avcunla kavramaya bile gerek kalmaz. vitesi sağdan tutar sola 4 parmağın ile çekersin aynı hareketle itersin.

ubuntu geliştiricilerine helal olsun. kullanıcalara bunu bile değiştirebilirsiniz isterseniz ortaya koyun demek istemişler bence :)

sol tarafta iken kapat butonu en solda mı olacak

X D _

şeklinde?

ırmak

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Mart 2010 - 03:42:13
@ırmak:
Alt+f2-> gconf-editor
apps-metacity-general->button_layout
Değeri şu şekle getir:
Alıntı Yapmenu:minimize,maximize,close

Teşekkür ederim yardımınız için.
Ama bir yanlışlık olmuş onu düzeltelim
Siz yolu gösterdikten sonra gerisini bulabildim.
Değer;
close,minimize,maximize:menu
şeklinde olmalı düğmelerin sola geçmesi için.

erginemr

Biraz nostalji yapalım.  :) Windows'un ilk zamanlarındaki düğme dizilimi farklıydı...

Hatti

@erginemr;
Windows'un, işletim sistemi olmadığı zamanlar. Yine de Workbench' ten sonra (amigaos) bana pek bir güzel görünmüştü...

heartsmagic

@ırmak, ben sola almak istediğini anlamamışım :) Hani bu şekilde solda gelirse eski haline nasıl getirir diye algılamışım bir an.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

xwes

Bir gündür solda kullanıyorum da cidden daha kullanışlı gibi. Nasıl fark etmemişim bunca zaman...

erginemr

İngilizce bilmeyen arkadaşlar için, Ubuntu Karmic altında yeni temaların nasıl kurulacağını bir de ben anlatmak istiyorum:

1. "Uygulamalar > Donatılar > Uçbirim"i açın ve ilgili PPA deposunu kaynaklara ekleyin:
sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8
sudo apt-get update

2. "light-themes" paketini kurun ve "gtk2-engines-murrine" paketini güncelleyin:
sudo apt-get install light-themes
sudo apt-get install gtk2-engines-murrine

3. Yeni kurulan "Ambiance" (karanlık) ve "Radiance" (aydınlık) temalarına, masaüstünü sağ tıklayarak özelliklerden ulaşabilirsiniz. Eğer temayı seçtiğinizde paneller düzgün görünmezse, oturumu kapatıp yeniden başlatın (bende gerekmişti).

[IMG]http://img91.imageshack.us/img91/9298/resim1ht.th.jpg[/img]  [IMG]http://img63.imageshack.us/img63/8493/resim2yw.th.jpg[/img]

4. Başlık çubuğu düğmelerinin yerlerini, "Alt+F2 > gconf-editor" yoluyla açılan "Yapılandırma Düzenleyici" aracını kullanarak zevkinize göre değiştirebilirsiniz.

Burada "/apps/metacity/general/button_layout" anahtarının değerini; "maximize,minimize,close:menu" yaparsanız düğmeler sola, "menu:maximize,minimize,close" yaparsanız düğmeler sağa yerleşir. Artık pek işe yaramayan "menu" düğmesini kullanmayabilirsiniz (örn. "maximize,minimize,close:").

[IMG]http://img221.imageshack.us/img221/3425/resim3i.th.jpg[/img]  [IMG]http://img221.imageshack.us/img221/7271/resim4a.th.jpg[/img]

5. Her iki temaya uygun güzel bir arkaplan resmi de koyduk mu... :)

[IMG]http://img221.imageshack.us/img221/1631/resim5c.th.jpg[/img]  [IMG]http://img221.imageshack.us/img221/2199/resim6p.th.jpg[/img]

Kaynaklar:
1. http://www.webupd8.org/2010/03/new-ubuntu-1004-light-and-dark-themes.html
2. http://www.webupd8.org/2010/03/ubuntu-lucid-light-themes-radiance-and.html