Gönderen Konu: Perl kodlarını çalıştırma ?  (Okunma sayısı 8874 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« : »
Selam ;

Yeni bir linux kullanıcısı olduğum için pek fazla bilgim yok :)

Şİmdi windowsta perl dilindeki dosyalarını çalıştırmak için bilgisayarda activeperl yüklü olması gerekiyordu, ben şimdi linuxa geçtim nasıl dosyaları çalıştırıcam dosyaları nereye kayıt ederek okutucam, herhangi bir program gerekiyor mu ?

Yardımcı olurmusunuz.

« Yanıtla #1 : »
Perl kurulu olduğu sürece -ki yanlış bilmiyorsam ön tanımlı olarak kurulu gelir- Perl kodların sistem tarafından yorumlanacaktır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

« Yanıtla #2 : »
Kod: [Seç]
#!/usr/bin/perl
print "Hello World!!";

Betiklerin hangi yorumlayıcı tarafından yorumlanacağını betiğin en başında belirtiriz."#!/usr/bin/perl" şeklinde. Bir metin editöründe betiklerini yazıp istediğin dizin altına .pl olarak kaydedip bu dosyaya chmod komutu ile çalışma izni vereceksin.
Örneğin;
Kod: [Seç]
sudo chmod 770 /home/kullanıcıadı/Masaüstü/hello.plMasaüstüme kaydettiğim hello.pl dosyasını konsoldan Masaüstü dizini altına inerek ya da bulunduğumuz dizinden tam yol göstererek ./hello.pl komutuyla çalıştırabiliriz.
« Son Düzenleme: 09 Haziran 2008 - 00:03:37 Gönderen: egitimist »

« Yanıtla #3 : »
Anladım sağolasın, peki phyton kodları nasıl okutacağız? Php derleme nasıl yapılıyor?
« Son Düzenleme: 09 Haziran 2008 - 14:30:44 Gönderen: egitimist »

« Yanıtla #4 : »
Python ve bash programlama betikleri de aynı perl gibi yorumlanarak çalışırlar. Aşağıda örnek bir bash betiği var. Tabi çalışma iznini vermelisin. Aynı perlde olduğu gibi konsoldan betiğin olduğu dizin altına inilerek veya tam adresi gösterilerek ./betik_adı.sh komutuyla çalışırlar. bash betikleri .sh uzantılıdır.

Kod: [Seç]
#!/bin/bash
echo 'Merhaba Dünya!';

Python betikleri .py uzantılıdır. Yorumlayıcı olarak da betiğin başında #!/usr/bin/python adresini göstermelisin. Python komutlarını, betiklerini; konsoldan ./betik_adı.py komutuyla veya Uygulamalar->Ekle/Kaldırdan yükleyeceğin "idle" adlı python konsolundan çalıştırabilirsin. Bir de konsoldan python komutunu vererek yorumlayıcıyı başlatıp aynı idlede yapacağın gibi python komutlarını, betiklerini işletebilirsin. Yani konsolu, python konsol olarak kullanabilirsin. Bu arada python, popülerliği hızla artan bir dil.
Kod: [Seç]
#!/bin/python
print 'Merhaba Dünya!';
     'Merhaba Dünya!';
PHP'ye gelince; forumda php kurulumu-konfigürasyonu ve php kaynaklarını içeren bir başlık var. Php de yukarıdaki programlama dillerine benzer fakat php betikleri web tarayıcıdan çağırılarak yorumlanır ve genelde sadece web programlama dili olarak kullanılır. Python ve perl ile web siteleri programlanabileceği gibi grafik arayüzlü programlarda yazılabilir. Php betikleri; .php uzantılıdır. Php kodları, <?....?> tagları arasına yazılırlar. Sistemine bir server yazılımı (apache gibi) ve PHP5 yükleyip php betiklerini tarayıcıdan çağırabilirsin. Benim önerim; php desteği veren freehosting firmalarından bu hizmeti ücretsiz üye olarak alıp (110mb.com gibi) filezilla ftp yazılımıyla php betiklerini hosta upload ederek ve tarayıcıdan sitenin ve betiğin adresini çağırarak çalıştırmandır. Örneğin; uyeadim.110mb.com/betikler/merhaba.php
Kod: [Seç]
<?php
echo 'Merhaba Dünya!';
?>Sonuç; eğer bu programlama dillerinden birini seçip öğrenmek istersen Pyhon'u öneririm .İlk önce interneti kaynak alarak basit betikler yazacak kıvama geldikten sonra bir kitap alıp(Hüseyin BAŞER; Python ile programlama / M.Ali Vardar; LINUX Altında Programlama tavsiye ederim.) ilerleye bilirsin. Hoş, ben ilerleme aşamasında takılsamda sen azimli olduktan sonra gerisi kolay.
« Son Düzenleme: 09 Haziran 2008 - 15:24:16 Gönderen: egitimist »

« Yanıtla #5 : »
Programlama bilgim azda olsa var ve geliştirmek istiyorum yardımlarınız için teşekkür ederim.

« Yanıtla #6 : »
Perl konusunda da Linux konusunda da fetus sayilirim. Ancak sacmasapan bir odev icin Perl kullanarak kucuk bir program yazmam bekleniyor. C/C++ ve Java biliyorum ama, Ubuntuyu kurali iki gun oluyor bu nedenle henuz kurcalayamadim yeterince. Size sorum, Perl kurulu olup olmadigini nasil anlayabilirim, kuruluysa, basit bir .pl dosyasini nasil kaydetip calistirabilirim. Bu aciliyet gerektiren bir problem oldugu icin kendi kurcalamalarimla vakit kaybetmeden bir bilene danismak istedim. :)

« Yanıtla #7 : »
egitimist'in yazdıklarını okuyup anlamamak pek mümkün değil, ancak yinede şöyle bir özet geçeyim;

Şunları sırasıyla takip edin;
Kod: [Seç]
gedit ~/perl.plkomutunu verin.

Açılan boş yazı dosyasına şu iki satırı ekleyin;
Kod: [Seç]
#!/usr/bin/perl
echo "Merhaba Dünya!";

Arından şu komutu verin;
Kod: [Seç]
sudo chmod +x ~/perl.pl
Ve daha sonra;
Kod: [Seç]
cd ~; ./perl.pl