Mezuniyet Projesi Konusu

Başlatan hedzuben, 04 Mart 2010 - 16:37:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eribol

Öncesi
Alıntı yapılan: rutku - 22 Haziran 2010 - 00:14:54
Bu konuda .Net ihtiyacını en kolay gören ortam olacaktır. Özel itemlerle tam bir stok programı yaparsın. Ayrıca Binding kütüphanesini mutlaka yazılımına dahil et yoksa bu işin kod kısmı çok olur. Hele veritabanıyla acaip olacaktır. Çok uğraştırır seni. String sorgular olduğu için hatayıda göremezsin. Ve 3 katmanlı yap. Kafan karışmasın.

Kolay gelsin :)
Sonrası
Alıntı yapılan: rutku - 23 Haziran 2010 - 01:09:50
:) Cevaplarını vermiyecem. Uygulamalı olarak öğrenmelisin. Eğer pythonla yazacaksan, arayüz olarak qt kullan.
Çelişkili olmuş.

.Net ortamında birçok araç için geliştirilmiş nesneler mevcut. Item dediği sanırım bu nesneler. Yoksa gerçek anlamıyla item .net ortamında listeleme yapan nesnelerde kullanılır. Listenin birinci, ikinci vs elemanlarının her biri birer item olur.

Bindingsten kasıtta odbc(veritabanı için modül) için geliştirilmiş geniş ve kolay kullanımı olan bir nesne sınıfıdır. Bu nesneyi kullanarak programınızla veritabanınıza çok rahatça bağlanıp istediğiniz işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Her ne kadar bana bu daha kafa karıştırıcı birşey gibi gelse de ilk defa kullanacaklar için daha kolay kullanım sağlar. Yoksa aynı işlemleri yine komutlarla yapabilirsiniz.

3 katmanlı ne hiç anlamadım.

rutku

Bence çelişkili olmadı :). Hangisinde yazayım diyor. Bende C# ı öneriyorum. Ardından .Net te python varmı demesi üzerine, Eğer pythonla geliştireceksen arayüz olarak qt kullan dedim.
3 katmanlı mimari : http://www.godoro.com/divisions/ehil/mahzen/programming/threetierarchitectural/txt/html/document_definition.html

İtem = Nesne olduğunu biliyorum. Herhalde gidipte listenin içerisindeki nesnelerden bahsettiğimi düşünmediniz ?

Veritabanına C# ta bağlanma zorluğundan bahsettiği için binding dedim. Tam olarak data binding. Bu arada ben arkadaşın stok projesi yazacak kadar bilgisi varsa bunları bildiğini zannediyordum.
http://www.akadia.com/services/dotnet_databinding.html

Hadzuben, bir projede dilin açık kapalı olayına bakma. Layıkıyla projeni teslim et. Bildiğin dil neyse ondan devam et.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

hedzuben

Peki madem kolay o halde C# dan devam.  :) Veritabanına nasıl veri eklediğime buyrun bakın.

Database1DataSetTableAdapters.kitaplarTableAdapter kta = new Database1DataSetTableAdapters.kitaplarTableAdapter();
kta.Insert(textBox1.Text, textBox2.Text, textBox3.Text, textBox4.Text, textBox5.Text, textBox6.Text, textBox7.Text);
MessageBox.Show("Kayıt Eklendi!");

burk

Kütüphaneler için otomasyon programı harika olur, kütüphanedeki bilgisayarlar çok eski, sadece otomasyon programlarından dolayı Windows kullanıyorlar, eğer düzgün çalışan bir program yazabilirsen bu ülkedeki tüm kütüphaneleri etkileyebilir.

sfenks

@rutku acaba göstermiş oldgun RaMusic resimdeki calışmanın dökümanları varmı elinde bende o tarz bişey yapmaya calışıyorumda acaba yardımcı olalbirmisin

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 14 Nisan 2012 - 23:39:03

Alıntı yapılan: rutku - 17 Mart 2010 - 23:56:12
@hedzuben, ben başladım %20 si bitti :D Ben lisansını GPL yapıyorum hep. Belki birisine bir faydam dokunur. Dershanem yanımda adlı yazılımın muadilini yazmakta güzel olur.

bana bu projeye benzer bi c# projesi lazım yardımcı olurmusunuz

rutku

@sfenks belgelendirmesi yok fakat projenin kendisini gönderebilirim.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

aylin

merhaba C# da yapmam gereken bir proje ödevim var ubuntuda yeniyim birkaç haftadır araştırma yapıyorum ama hala bi sonuç elde edemedim visual basic de yapmam gerekiyo ubuntuda karşılığı sanırım en iyi mono karşılıyo ama yeni olduğum için pek fazla bişey anlamadım ödevim de : birdizin içerisinde rastgele sayı yazılacak ve küçükten büyüğe sıralayacak.Kısa sürede yardımcı olursanız cok sevinirim.. :)