Mezuniyet Projesi Konusu

Başlatan hedzuben, 04 Mart 2010 - 16:37:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hedzuben

Merhaba. Bu sene, okula bitirme ödevi sunmam gerekiyor. Ayakları yere basan ama aynı zamanda da yaratıcı fikirlerinize ihtiyacım var. Ödevimi C# muadili bir programlama dili ile yapacağım. En basitinden stok takip programı örnek verilebilir. Buna benzer ödevler yapılıyor bölümde.

garafatma

İlgili yere taşınmıştır.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

aliorhan

Ben C# ' la  bir ara baya bir haşır neşir olmuştum. O zamanda benim aklıma film kayıtları tutan, sırası ile gösteren, ekleme yapabilen, güncelleyen ve silen bir program gelmişti ama yarısında iken bırakmıştım. Framework olayı olduğu için windowsta ben 4.0 ile çalışıyordum ama çoğu insanda 3.5 olduğu için açamamışlardı bende bırakmıştım sonrası zaten linux benim için. Sana proje olarak tavsiyemde Kayıt tutabileceğin bir programdan başka bir şey olamaz. Benim aklıma bu geliyor şimdilik.

solidsnake

Alıntı yapılan: hedzuben - 04 Mart 2010 - 16:37:37
Merhaba. Bu sene, okula bitirme ödevi sunmam gerekiyor. Ayakları yere basan ama aynı zamanda da yaratıcı fikirlerinize ihtiyacım var. Ödevimi C# muadili bir programla yapacağım. En basitinden stok takip programı örnek verilebilir. Buna benzer ödevler yapılıyor bölümde.
Sakın muhasebe programı yapmaya kalkışma da.
benden sana tavsiye.
painte küçük bir çocuk yap.farklı hareketlerini çiz .elinede bir tane sapan(kuşlastik denir bazı yerlerde)ona benzer bişey yap.
daha sonra karşısına ev camları olan veya havada olan balonlar cizip.Bunları vuramaya veya kırmaya çalışsın
kullanacağın komut sadece if.Takıldığın yerde hocandan yardım alırsan bence daha güzel olur.kolay gelsin

hedzuben

Alıntı yapılan: solidsnake - 06 Mart 2010 - 01:45:27
Sakın muhasebe programı yapmaya kalkışma da.
benden sana tavsiye.
painte küçük bir çocuk yap.farklı hareketlerini çiz .elinede bir tane sapan(kuşlastik denir bazı yerlerde)ona benzer bişey yap.
daha sonra karşısına ev camları olan veya havada olan balonlar cizip.Bunları vuramaya veya kırmaya çalışsın
kullanacağın komut sadece if.Takıldığın yerde hocandan yardım alırsan bence daha güzel olur.kolay gelsin

O tarz bir projeyi kabul etmezler. Oyun yapmamızı istemiyorlar. Veri tabanı bağlantısı olan. Veri işleyebilen ve listeleyebilen veya buna benzer işlevleri olan bir program olmalı. 

rutku

Güzel bir mp3 oynatıcısı olabilir. Şarkı listesinde, şarkıların yanında oylama yıldızları olsun. Sqlite kullanarak geliştirirsin. Birde çevrim içi radyo özelliği olsun ve kayıtta yapabilsin. Sıkı bir çalışmayla 2 ayını alır. Sen yapmazsan ben yapmaya başlarım ona göre :P
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

gfy

veritabanı kullanmak şart olmasaydı güzel fikirlerim vardı.gerçi fikirlerin güzelse sen niye yapmıyorsun diyeceksin ama söyleyim bende zamanım kaldığı sürece aklımdakileri gerçekleştirmeye çalışıyorum.
bence piyasada olan programlar değilde olmayan veya az olan bi program yap.stok takip programları çok.
benim aklımda bi halı saha programı vardı.şu an başlangız aşamasındayım.sende böyle bişey yapabilirsin.ve piyasada fazla rakibin olmadığı için ilerde biraz daha geliştirip satabilirsinde.
benim yaptığım program kısaca şöyle.
aslında bi randevü programı
kullanıcı halı sahahnın çalışma saatlerini ve devrelerini belirleyecek örn. saat 11:00 ile gece 03:00 kadar
ve bunlar arasında devreleri belirleyecek.
randevü geldiğinde kullanıcı programa girecek.
girirş yaparken  isim soyisim adres  telfon vb. bilgileri girecek ve istediği zaman raporlaya bilecek.
kullanıcı abone üye tanımı yapabilecek bu abone üyeler her hafta belli günde ve belli saate otomatik randuvü verilecek.
hatta ekstradan modemin caller ID özelliğinden yararlanarak bağlı bulunan telefona çağrı geldiğinde programda anında göstere bilirsinin.ben bunu bi alo servis programında yapmıştım.yani arayan numara veri tabanında kayıtlı ise bu noya ait müşteririnin adı soyadı adresi vb. bilgileri anında gösterebilirsin.
halı saha programı için düşünürsek arayan kişi sistemde kayıtlı üye veya abone ise anında bilgilerini ekranda göre bilme imkanı verir.
neden halısaha progmına gelince bu halısahalar saat karışmaşı çok oluyor aynı saatte birden fazla ekibi randuvü verme falan olayları ile çok karşılaştım.
haa şuda var bu işi web siteleri ile yapan kişilerde var ama onlar üye kaydını internet sitesine girin herkesiz yapabileceği için falza tutmuyorlar.
bende  C# programcısıyım takıldığın yer olursa yardımcı olurum
Hangi Dünya Düzeni

hedzuben

Fikirleriniz için teşekkür ederim. Racih ve gfy' nin fikirleri aklıma yattı. Racih programı biraz daha detaylandırır mısın?

rutku

Fikir benimde aklıma yattı bende yazmaya başladım.

Şarkı listesine sırasıyla; Parça no, şarkı adı, süre ve puan eklenecek.
Ekle popuna; Dizin ve dosya ekelenecek.
Düzelt popuna; Listeyi kaydet, şarkıyı sil, şarkıyı düzelt, listeyi değiştir.
Şarkıyı düzelte tıklandığında yeni bir pencere açılacak ve şarkı bilgileri düzeltilecek yan oklarlada diğer şarkılara geçiş yapılabilecek. İstenilirse ordanda şarkıyı oynatma ve durdurma işlemleri yapılacak. En üstte Combo Box olacak. İçerisinde listede bulunan şarkılar olacak ve hızlı bir şekilde ordan seçim yapılacak.
Listeler ve dizinler sqlite veritabanında saklanacak.
Dizinlerin değiştirilme tarihide tutulacak. Böylece kütüphaneni değişiklikte güncellenmesi sağlanacak. Bu değişilikler şarkı listelerinede etki edecek.

En çok zaman ayrılan katmanlar;
1) Veri tabanı sorguları
2) Şarkı düzenlemesi
3) Arayüz
4) Şarkı oynatılması
5) Hata ayıklanması
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

hedzuben

Racih senin projeni C++ ödevi için kullanacağım. Tam o derse uygun bir ödev. Para verirlerse telif hakkını gönderirim :D

Bitirme ödevi içinse dershanem yanımda adlı bir programın benzerini yapmaya karar verdim.

[IMG]http://i43.tinypic.com/e7ji88.jpg[/img]

Tablo ve grafik de kullanacağım. İstatistik oluşturmak için. Ayrıca skin, hazır tema da kullanacağım. Yani programın dış görünüşü sıradan bir forma benzemesin, biraz janjanlı olsun diye. Bir de sms gönder butonu var ama onu nasıl yapacağım hiç bilmiyorum. Olur mu acaba ?   

Bu proje için tavsiyeleriniz varsa lütfen yazın.

barış

Programın görünüşünden çok işleyişine bakacaklarını zannediyorum. Görünüş her zaman olur. Geniş ve pratik bir arama motoru yapabilirsin sistemler üzerinde. Ya da bazı şeyleri anlık takip eden bir uygulama. Ben olsam öyle yapardım. Ne kadar kabul görür bilemem :)

hedzuben

Evet işleyiş kesinlikle daha önemli. Ama görsellik de olsun istiyorum. Arama motorunu da şöyle düşündüm; öğrenci listesinde isme göre ile göre sonuçları filtrelemek. tc ye göre öğrenci aramak gibi. veya sınav aramak (öğrenci bazında) mesela 30 sınav olduysa 2. türkiye geneli sınavını bulması için. Siz nasıl bir şey düşündünüz?

barış

Bilsa diye bir program var. Ona benzer bir şey yazabilirsin. Öğrenci sınıf listeleri, tc kimlik noları, öğrencilerin hangi sınıfta oldukları, sevk işlemleri, yoklama işlemleri vb. veritabanı ile bağlantılı çalışıyor

rutku

@hedzuben, ben başladım %20 si bitti :D Ben lisansını GPL yapıyorum hep. Belki birisine bir faydam dokunur. Dershanem yanımda adlı yazılımın muadilini yazmakta güzel olur.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

hedzuben

Arkadaşlar dershanem-yanımda programının muadilini yazmaya karar verdiğimi söylemiştim. Sonradan bu fikrimi değiştirdim çünkü bazı yerler kafama yatmadı. Kütüphane otomasyon programı yazmaya karar verdim. Ama yazdığım programı beğenmediler. Yaz okuluna kaldım. Şimdi projeyi yeniden yapıp yaz okulunda teslim edeceğim. Önceki projeyi Visual Studio 2010 C# da kodlamıştım. Yeni yapacağım proje için dil seçimi yapmalıyım. Bu konuda sizden yardım bekliyorum. Tavsiyenize göre yeni projeyi tekrar C# da veya başka bir dilde kodlamaya başlayacağım. Görsel programlama dillerinin hiçbirini bilmediğimi, yanlızca C ve C++ bildiğimi dikkate alırsak herhangi bir dil (visual basic, pyton, delphi, java v.b.) tavsiye edebilirsiniz.

kaldığım program neler yapıyordu:
1- kitap ekleme, silme, güncelleme, arama, listeleme
2- üye ekleme, silme, güncelleme, arama, listeleme
3- ödünç kitap verme, iade alma, ödünç alınmış kitapları listeleme, ne zaman teslim edilmesi gerektiği bilgisini görüntüleme

neden kaldım:
1- Kitaplar havadan mı düşüyor? Aldığın kitapların kütüphane bütçesine bir maliyeti olmalı.
2- Aynı kitaptan sonradan da satın alınabilir. Var olan stokun üzerine ekleme yapmamışsın. Ayrıca ikinci aldığında zam gelmiş de olabilir.
3- Kitaplar, üyeler ve ödünç modüllerinde, listeleme ve raporlama konusunda eksikler var hiç detaylı değil.
4- Geç getirenler için gün başına ceza uygulanmalı, kitabı kaybedenlerden veya zarar verenlerden kitap parası alınmalı.
5- Herhangi bir üyenin şimdiye kadar hangi kitapları aldığı, şu an ödünç almış ve getirmemiş olduğu kaç kitap olduğu, bir kitabın şimdiye kadar kaç üye tarafından veya hangi üyeler tarafından ödünç alınmış olduğu bilgilerini listelememişsin.
6-Mali raporlar şeklinde bir modül olmalıydı. Bu modül kütüphane giderlerini(satın alınan kitapların parası v.b.) veya gelirleri(geç getirenlerin, getirmeyenlerin ödediği cezalar ) görüntülemeliydi.
7- Veri tabanı sistemini doğru kuramamışsın tablolar arasındaki ilişkiler yeterli değil.
8- Yaz okuluna kaldın çocuğum! Hadi yürü ense tıraşını görelim. :)

restless

C# dildiğin için java kullanman mantıklı olabilir. Programlama geçmişin olduğu için python'un mantığını, kolaylığı sayesinde söz dizimini öğrenmen kolay olur bence ama ileri teknikler açısından sorun yaşar mısın yaşamaz mısın bunu düşünmen gerek.
Ama farklı dil kullanman zorunlu değilse bildiğin dille devam etmen daha rahat olur. İyi bir yeniden planlama ile eksikleri kapatırsın. Bu arada hocanın noktayı koyuşu feciymiş  :D

canosayan

hayırdır. bitirme projelerimizi mi yazıyoruz?
ben endüstri mühendisi olarak php+mysql ile performans değerlendirme bilgi sistemi yazdım. php+mysql düşünebilirsin. hiçbir yazılım maliyeti oluşturmaması ve istemci için ayrı bir uygulama olmaması bizimkilerin hoşuna gitti.

tabi bir de normalde elle oluşturmanın bir dakika alabileceği formları 68 milisaniyede oluşturmasıda mutlu etti.
Chmod bizim işimiz.

hedzuben

Alıntı yapılan: restless - 15 Haziran 2010 - 18:58:54
C# dildiğin için java kullanman mantıklı olabilir. Programlama geçmişin olduğu için python'un mantığını, kolaylığı sayesinde söz dizimini öğrenmen kolay olur bence ama ileri teknikler açısından sorun yaşar mısın yaşamaz mısın bunu düşünmen gerek.
Ama farklı dil kullanman zorunlu değilse bildiğin dille devam etmen daha rahat olur. İyi bir yeniden planlama ile eksikleri kapatırsın.
Farklı dil kullanma zorunluluğu yok. İstediğim dille yazabilirim. İstersem C#'a da devam edebilirim. Bu arada C# bildiğim pek söylenemez  :)
Alıntı yapılan: canosayan - 15 Haziran 2010 - 19:51:25
php+mysql düşünebilirsin.
Bizimkiler İnternet uygulaması geliştirmemizi istemiyorlar. Masaüstü uygulaması istiyorlar. O yüzden php benim için bir seçenek değil.

Sizden dil tavsiyesi istememin sebebi de; projeyi yaparken, C# ile veri tabanı bağlantısı kurmanın o kadar da kolay olmadığını görmüş olmamdır. Gerçi başka bir yüksek seviyeli dille veri tabanına bağlanmamıştım, o yüzden kıyaslama da yapamıyorum ama Python dilinin çok basit bir dil olduğunu duydum. Projeyi en kısa şekilde, zorlanmadan bitirmemi sağlayacak bir dil ve platform önermenizi istiyorum. Nasıl olsa hocalar kontrol ederken sadece işlevine bakıyorlar. Siz ne derseniz o dille başlayacağım. C#, java veya başka bir dil.

aliorhan

Bizimkiler İnternet uygulaması geliştirmemizi istemiyorlar. Masaüstü uygulaması istiyorlar. O yüzden php benim için bir seçenek değil.

Sizden dil tavsiyesi istememin sebebi de; projeyi yaparken, C# ile veri tabanı bağlantısı kurmanın o kadar da kolay olmadığını görmüş olmamdır. Gerçi başka bir yüksek seviyeli dille veri tabanına bağlanmamıştım, o yüzden kıyaslama da yapamıyorum ama Python dilinin çok basit bir dil olduğunu duydum. Projeyi en kısa şekilde, zorlanmadan bitirmemi sağlayacak bir dil ve platform önermenizi istiyorum. Nasıl olsa hocalar kontrol ederken sadece işlevine bakıyorlar. Siz ne derseniz o dille başlayacağım. C#, java veya başka bir dil.

C# dili ile veri tabanına bağlanmak o kadar da zor değil aslında. Hangi kısımda zorlandınız acaba.
Bu sitede bağlanmak için gerekli connection stringler mevcut. http://www.connectionstrings.com/

rutku

Bağlantı kurmak çok kolay. Veri tabanı sekmesinden yeni bağlantı oluşturabilirsiniz. Eğer proje büyükse pythonu güzel bir ideyle kullan. Yoksa proje yönetimi çok zor olacaktır.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

hedzuben

Alıntı yapılan: rutku - 21 Haziran 2010 - 20:09:48
Bağlantı kurmak çok kolay. Veri tabanı sekmesinden yeni bağlantı oluşturabilirsiniz. Eğer proje büyükse pythonu güzel bir ideyle kullan. Yoksa proje yönetimi çok zor olacaktır.

Projenin neler yapacağını önceki mesajlarımdan birinde belirtmiştim. O mesajı okuyarak proje büyüklüğünü tahmin edebilirsiniz. Bu arada güzel ide den ve proje yönetiminden kastınız nedir?

rutku

Bu konuda .Net ihtiyacını en kolay gören ortam olacaktır. Özel itemlerle tam bir stok programı yaparsın. Ayrıca Binding kütüphanesini mutlaka yazılımına dahil et yoksa bu işin kod kısmı çok olur. Hele veritabanıyla acaip olacaktır. Çok uğraştırır seni. String sorgular olduğu için hatayıda göremezsin. Ve 3 katmanlı yap. Kafan karışmasın.

Kolay gelsin :)
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

eribol

Kusura bakmayın rahatsız ediyorum, lakin ben işin linux ile bağlantısını hâlâ kuramadım.

hedzuben

Alıntı yapılan: rutku - 22 Haziran 2010 - 00:14:54
Bu konuda .Net ihtiyacını en kolay gören ortam olacaktır. Özel itemlerle tam bir stok programı yaparsın. Ayrıca Binding kütüphanesini mutlaka yazılımına dahil et yoksa bu işin kod kısmı çok olur. Hele veritabanıyla acaip olacaktır. Çok uğraştırır seni. String sorgular olduğu için hatayıda göremezsin. Ve 3 katmanlı yap. Kafan karışmasın.

Kolay gelsin :)

3 katmanlı ne demek. binding kütüphanesi nedir. Ayrıca .NET de python var mı :s

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Haziran 2010 - 03:24:44

Alıntı yapılan: eribol - 22 Haziran 2010 - 03:02:54
Kusura bakmayın rahatsız ediyorum, lakin ben işin linux ile bağlantısını hâlâ kuramadım.

Linux ile değil ama Python ile alakası var.  Bildiğim kadarıyla Python, Linux gibi özgür yazılım felsefesini benimsemiş bir dil. .NET kısmı sizi kuşkuya düşürdüyse bu konuda henüz kesin bir karar almadım.

rutku

:) Cevaplarını vermiyecem. Uygulamalı olarak öğrenmelisin. Eğer pythonla yazacaksan, arayüz olarak qt kullan.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek