Gönderen Konu: Sayılarla OpenOffice.org  (Okunma sayısı 1742 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« : »

OpenOffice.org'un % 22 gibi etkileyici bir pazar payına ulaştığını duysaydınız, ne düşünürdünüz? Polonya ve Çek Cumhuriyeti'nde durum bu. WebMasterPro sitesinin yaptığı bu araştırmada, 20'den fazla ülkeden ziyaretçi tercihleri değerlendirildi ve Amerika'da iki haneli pazar paylarına erişemeyen OpenOffice.org'un Avrupa'da çok ciddi bir pazar payına sahip olduğu görüldü.

Bu sonuçlar kesin verileri yansıtmasa da ofis programları tercihleri konusunda bir fikir veriyor. Bu analizin yöntemi, sistemlerde kurulu yazıtiplerinin taranmasıyla kurulu ofis programlarının tanımlanmasıydı. Sonuçlara göre OpenOffice.org, diğer tüm türdeşlerinden (IBM Lotus Symphony, StarOffice, NeoOffice gibi) çok daha yaygın.

Şu aralar OpenOffice.org Almanya, Polonya ve Çek Cumhuriyeti'nde % 20; Fransa, İtalya ve İspanya'da ise % 15 pazar payının keyfini sürüyor. OpenOffice.org % 9 ile Amerika'da henüz iki haneli rakamlara ulaşamadıysa da Kanada'da % 11 ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Çin'deki istatistiklerin güvenilir bulunursa, % 0.2 pazar payıyla OpenOffice.org'un orada pek lafı edildiği söylenemez, öte yandan MS Office'in grafikteki dilimi % 68. Aynı zamanda IWork yazılımını da kapsayan analizde, Apple'in ofis programının hiçbir ülkede % 4'ü geçmediği sonucuna varılıyor.

Araştırmada Mozilla Firefox ve OpenOffice.org'un pazar payları arasındaki güçlü ilişkiye değiniliyor. İki projenin sürekli olarak birleşik pazarlama düşüncesi taşıdığı göz önüne alındığında bu pek de şaşırtıcı sayılmaz.

OpenOffice.org Kullanıcı Sayısı

Bu raporun hata payı olarak açıklanan ±% 5, aslında epey büyük bir sapma payı. Üstelik bu araştırma gerçek kullanımı ve birden çok ofis programı kullananları kapsamıyor. Örneğin Linux kullanan bir çok insanın bilgisayarında OpenOffice.org kurulu, ama kişiler gerçekte Google Docs gibi bütünüyle farklı bir şey kullanıyor ya da hiçbir şey kullanmıyor olabilirler.

OpenOffice.org'un pazar payı araştırması epeyce dolambaçlı bir süreç. OpenOffice.org analizler, indirme istatistikleri gibi kaynaklara dayanan kimi veriler topluyor. Oysa indirme istatistikleri kesinlikten alabildiğine uzaklar, bu değerlendirmelere OpenOffice.org'un bireysel yeniden yüklemeleri ve değişik sürümler dâhil edilirken, başka araçlarla dağıtılan kopyalar sayım dışı kalıyorlar.

Çoğu Linux kullanıcısı, halihazırdaki dağıtımı aracılığıyla OpenOffice.org'u ediniyor, ayrıca OpenOffice.org'un pazar payı yükseltme amaçlı sayılabilecek birçok yan ürün projesi, OpenOffice.org'un kendisince bile takip edilemiyor! Sözün kısası, toplamda kaç OpenOffice.org kullanıcısı olduğunu kimse bilmiyor.

Bütün bu çaba samanlıkta iğne aramak gibi görünse de, birilerinin bir takım sayılara erişmeye çalıştığını görmek mutluluk verici. Bireylerin açık kaynaklı yazılım kullanımı deneyimleri düşünüldüğünde, bu araştırma gerçeğe epey yakın bir tabloyu yansıtıyormuş gibi görünüyor. OpenOffice.org'un neredeyse sıfır tanıtım bütçesiyle yoluna devam ettiği düşününce, bu sonuçlardan etkilenmemek olanaksız. Her şey bir yana, projenin en önemli destekçilerinden Sun Microsystems'ı satın alan Oracle'ın projeyi desteklemek için neler yapacağı ve bunların söz konusu rakamları nasıl etkileyeceğini görmek, gerçekten de ilginç olacak.

Kaynak: OStatic.com

ozgurlukicin.com
Özgür yazılım dergisi: eniXma

« Yanıtla #1 : »
Türkiye için %5 demişler pazar payına... Hata payı da var tabi ama fena değil. Oracle Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü ile de çalışıyor. Eğer OpenOffice.org Oracle tarafından desteklenirse bu Türkiye'de bir kamu kurumunda da yaygınca kullanılacağı anlamına gelir ki onbinlerce yeni kullanıcının OpenOffice.org ile tanışması anlamına gelir.

« Yanıtla #2 : »
Aslında Türkiyede linux kullanılmadığı için böyle.Daha çok linux kullanılsa MS Office unutulur gibime geliyor.
# 28065

« Yanıtla #3 : »
Aslında Türkiyede linux kullanılmadığı için böyle.Daha çok linux kullanılsa MS Office unutulur gibime geliyor.

OpenOffice.org sadece Linux kullanıcılarına hitap etmediği için avantajlı durumda. Ücretsiz olduğu için bir çok Windows kullanıcısı MS Office yazılımları yerine bu programı tercih ediyor. Güncellemeleriyle ve sürekli gelişen arayüzüyle bence oldukça başarılı bir proje.
Tebrik, taktir, takip ediyorum :)

« Yanıtla #4 : »
Türkiye için %5 demişler pazar payına... Hata payı da var tabi ama fena değil. Oracle Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü ile de çalışıyor. Eğer OpenOffice.org Oracle tarafından desteklenirse bu Türkiye'de bir kamu kurumunda da yaygınca kullanılacağı anlamına gelir ki onbinlerce yeni kullanıcının OpenOffice.org ile tanışması anlamına gelir.

Antalya Tarım İl Müdürlüğünde (ve merkez ilçeler) OpenOffice kullanılıyor..