[Nasıl] OpenOffice'e Google Translate Eklentisi Kurmak

Başlatan özgürubuntu, 02 Mart 2010 - 22:12:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

özgürubuntu

TradutorOOoNote, Open Office için Google Translate kullanan bir çeviri eklentisidir. Bunun için OpenOffice kelime işlemciye yazdığımız veya yapıştırdığımız İngilizce (veya başka bir dil) metni seçerek araç çubuğuna eklediğimiz eklentiyle Türkçe'ye çevirebiliyoruz.
Bunun için, Uçbirime ;
wget http://extensions.services.openoffice.org/e-files/3661/0/TradutorOOoNote.oxt
yazdıktan sonra eğer resmi Ubuntu deposundaki Open Office sürümünü kullanıyorsanız (3.1.1)
sudo /usr/lib/openoffice/program/unopkg add TradutorOOoNote.oxt
Eğer Open Office 3.2 sürümüne yükseltmişseniz ;
sudo /opt/openoffice.org3/program/unopkg add TradutorOOoNote.oxt
Bir de ekran görüntüsü ekleyeyim ;

ırmak

Mükemmel paylaşım. Teşekkürler @özgürubuntu :)

Anlatım Wiki'lenmiştir.
OpenOffice'e Google Translate Eklentisi Kurmak

Vexille

Arkadaşlar translate'i ekleyemedim. Aşağıdaki kodu girince uyarı veriyor.

ERROR: unopkg cannot be started. The lock file indicates it as already running. If this does not apply, delete the lock file at:
/home/vexille/.openoffice.org/3/.lock

eribol

rm /home/vexille/.openoffice.org/3/.lockkomutunu verip tekrar deneyin.

Vexille

rm /home/vexille/.openoffice.org/3/.lock

rm: '/home/vexille/.openoffice.org/3/.lock' silinemedi: No such file or directory

bu seferde bu hata ile karşılaşmaktayım. Sürümü 3.2 İşletim sistemin Xubuntu 10.04

Birde güncelleştirme yaparken hata ile karşılaşmıştım, kelime işlemcinin kapat/simge durumuna küçült butonlarının altındaki güncelle seçeneğinden yapmıştım, buna benzer bir hata vermişti tekrar açtığımda güncelle butonu yoktu.

heartsmagic

Anlık bir tıkanıklık olabilir. OoO'yu kapatıp, tekrar açıp dener misin bu işlemi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Vexille

wget http://extensions.services.openoffice.org/e-files/3661/0/TradutorOOoNote.oxt

Bunları tekrar yaptım, bu sefer oldu kelime işlemciyi açtığımda güncelleştirmeler mevcuttu güncelleştirmeleri yapmaya çalıştığımda bu gibi hatalar alıyorum;
(Translate güncellemesi değil galiba, üstteki 2 girdiyi girmeme rağmen kelimeleri çevirmiyor)

heartsmagic

Açıkçası sorun nedir bilemiyorum. OoO sürüm değiştirmiş olabilir, paket geride kalmış olabilir vs.

Vexille

peki, translate hala kelime işlemcimde gözükmekte işlevini yerine getirmediği için bir süsten farkı kalmıyor :) bunu nasıl silebilirim\kaldırabilirim?

heartsmagic

Seçeneklerdeki eklentiler arasında yok mu kendisi?

Vexille

Kusra bakmayın ben yeniyim diğer konumdada alışagelmemiş terimler söylüyorsunuz, tam anlayamıyorum. :P
Seçenekler derken nereyi kastettiniz?

heartsmagic

Kurcalanacak uygulama OpenOffice Kelime İşlemci :) En nihayetinde bir yerlerde seçenekler olmalı. Hani bunu da kabaca söyledim ben. Araçlar altında Eklenti Yönetici'si mevcut. Orada olabilir bir ihtimal.

acer

3.2.0 sürümünü kullanıyorum. 1. adımda problem yaşamadım. İkinci adımda ise sudo /opt/openoffice.org3/program/unopkg add TradutorOOoNote.oxt
sudo: /opt/openoffice.org3/program/unopkg: command not found
hatası alıyorum.

ironic

sudo' yu root hesabıyla mı çalıştırıyorsun?

ls /opt/openoffice.org3/program çıktısı nedir?

Eklentiyi denemedim ama normal şekilde OOo eklenti yöneticisiyle kurulmuyor mu?

acer

Alıntı yapılan: ironic - 24 Temmuz 2010 - 22:58:07
sudo' yu root hesabıyla mı çalıştırıyorsun?

ls /opt/openoffice.org3/program çıktısı nedir?

Eklentiyi denemedim ama normal şekilde OOo eklenti yöneticisiyle kurulmuyor mu?

sudoyu root hesabıyla çalıştırmayı bilmiyorum. Verdiğiniz komutun çıktısı aşağıdadır ls /opt/openoffice.org3/program
ls: /opt/openoffice.org3/program'e erişilemedi: No such file or directory

ironic

Çıktıda o dizinin olmadığını söylemiş. İlk komut çalışyor mu peki?

Daha öncede sormuştum. Openoffice arayüzünden eklenti yöneticisi kullanılarak yüklenemiyor mu?

acer

Alıntı yapılan: ironic - 25 Temmuz 2010 - 20:54:54
Çıktıda o dizinin olmadığını söylemiş. İlk komut çalışyor mu peki?

Daha öncede sormuştum. Openoffice arayüzünden eklenti yöneticisi kullanılarak yüklenemiyor mu?

İlk komut çalışıyor. Arayüzünden eklenti yöneticisi ile yükleniyor lakin çalışmıyor hiç bi işe yaramıyor. Süs gibi duruyor yani.

ironic

OO yüklü olmadığı için deneyemiyorum. Konuda anlatımın çalıştığını doğrulayan da olmamış.

eribol

Ben denedim. En basit mantığıyla Araçlar->Eklenti Yöneticisini açıp Eklenti Ekle dedim. Sözleşmel çıktı aşağıya kadar yan çubuğu indirdim. Kabul et dedim, yeniden başlattım. Görünüm->Araç Çubukları altında belirdi. Ancak seçtiğim kelimeyi çeviremedi henüz. İnternet Bağlantısı hatası alıyorum.

ırmak

Alıntı yapılan: ironic - 26 Temmuz 2010 - 03:14:36
OO yüklü olmadığı için deneyemiyorum. Konuda anlatımın çalıştığını doğrulayan da olmamış.

Ben de anlatımın yayınlandığı zaman denemiştim. Düzgün çalışıyordu.
Sonra paketler değişmiş olabilir.